Pocisk cp i jego właściwości.

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Forget
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 452
Rejestracja: 28 lutego 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pocisk cp i jego właściwości.

Post autor: Forget »

Wyczytałem gdzieś że ze względu na niską prędkość pociski cp łatwo zmieniają trajektorię. Znalazłem taki film, pewnie już go ktoś widział. Widać na nim że nawet .177 potrafi się nadtopić ??? przy uderzeniu. Więc czy większe kalibry ocierając się o przeszkodę np. gałązkę też ulegają uszkodzeniu i trajektoria ulega zmianie nie tylko przez siły zewnętrzne ale i właściwości pocisku ? Druga rzecz, była kiedyś dyskusja o odpryskach z pocisków uderzających w cel. Tu widać b.ładnie jak to działa.
Obrazek
rmatysiak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 602
Rejestracja: 24 sierpnia 2006, 18:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: rmatysiak »

Pocisk CP nie zmienia łatwo trajektorii.
Im pocisk wolniejszy i o większej masie tym trudniej zmienić jego trajektorię.
Im szybszy o mniejszej masie tym bardziej wrażliwy na przeszkody.
Pozdr.
Radek
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Si signore...
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
czupakabra
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 09 lutego 2014, 11:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czupakabra »

Stawiałbym tu na siłę bezwładności, która rośnie wraz z masą ciała. W broni CP niska prędkość kompensowana jest dużą masą (kaliber i długość). Zatem jeżeli aerodynamicznie wszystko gra, to bezwładność zadba o resztę.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

A o balistyce to koledzy słyszeli?
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Forget
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 452
Rejestracja: 28 lutego 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Forget »

BALISTYKA —dziedzina nauk technicznych zajmująca się badaniem zjawiska strzału, a zwłaszcza napędem (miotaniem), lotem na torze (w powietrzu) i działaniem na cel pocisków różnego rodzaju. Poszczególnymi fazami ruchu pocisków zajmują się odpowiednio:
→ balistyka wewnętrzna, obejmującą zjawiska zachodzące od momentu detonacji spłonki do momentu opuszczenia lufy przez pocisk;
→ balistyka zewnętrzna, obejmującą zjawiska zachodzące od momentu opuszczenia lufy przez pocisk (w przypadku pocisku z własnym napędem – od momentu odpalenia) do momentu zetknięcia się pocisku z celem;
→ balistyka pośrednia - bada ruch pocisku w pewnej odległości po opuszczeniu przewodu lufy(dla broni strzeleckiej 5-50cmm);
→ balistyka końcowa, obejmującą zjawiska zachodzące od momentu zetknięcia się pocisku z celem (w przypadku pocisku z zapalnikiem czasowym – od momentu rozprysku pocisku).
O którą pytasz ?
Obrazek
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

O obie ;laughing:
Naprawdę warto poznać (nawet z netu) te dziedziny... :651:
Lepiej , gdy zakupisz sobie jakąs książeczke, i poznasz .....
Najpierw dostaniesz "oczopląsu niekontrolowanego, potem Zdziwisz się, że olewałeś lekcje fizyki, potem zaczniesz przyzwyczajać się do wzorów, jednostek, przeliczników.....
i.......... prawie możesz powiedzieć, że coś wiesz...
JA OSOBISCIE wiem, że nic nie wiem....
Taki ze mnie mechanik :621:
Cały czas coś sprawdzam (co podobno było sprawdzone w wielu lufach) tylko nie w mojej... :651:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Jak Zwykle silisz się na złośliwość (więc nie czepiaj się o drewienka ciągle i wciąż...)
Widzisz... ja nie pisałem matury z fizyki.. :shock: Za Twoją maturę ... PEŁNY SZACUN


Policz przewyższenie pociski 185 gr na 790m w 4,5 z 10, i 996 hPpa zero na 150m skret 12, albo 10" :one:
i to w miarę szybko...w końcu masz Maturę z fizyki...
Ostatnio zmieniony 17 marca 2014, 20:03 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

eustachy pisze:Lata mi to sześćdziesioną. Strzelam dla przyjemności i nic nie muszę obliczać :)
To dlaczego się nasmiewasz? i brylujesz?
Czy nie potrafisz zapomnieć o deskach z łóżka :621:
Cały czas masz coś przeciw...
Napisz na PW co Cię boli :651:
Jeżeli uraziłem Twoją osobistą dumę .. to przepraszam, ale zejdź ze mnie...
Nie mam ochoty odpisywać na Twoje posty= złośliwe'''', a nie mające związku z tematem przewodnim
Ostatnio zmieniony 17 marca 2014, 20:07 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

eustachy pisze:Lata mi to sześćdziesioną. Strzelam dla przyjemności i nic nie muszę obliczać :)
Każdy strzela dla przyjemności. Tylko dla niektórych możliwości kończą się na 50m a inni np. mają ambicję trafiać w coś czego nie widać z odległości 800m.
Jak postrzelasz kilka lat to może zrozumiesz.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

eustachy pisze:"...Lepiej , gdy zakupisz sobie jakąs książeczke, i poznasz .....
Najpierw dostaniesz "oczopląsu niekontrolowanego, potem Zdziwisz się, że olewałeś lekcje fizyki, potem zaczniesz przyzwyczajać się do wzorów, jednostek, przeliczników...."


Masz rację, to co napisałeś jest absolutnie wolne od naśmiewania się oraz od wszelkich złośliwości.
To nie było nic złośliwego( tym bardziej do Ciebie) a jak cytujesz to cytuj całosć...
eustachy pisze:"
Cereus
Z całym szacunkiem, ale czy ja komuś zabraniam strzelać na 800 m? Czy gdziekolwiek napisałem coś o strzelaniu na 800 m i to do tego w złym tonie?
Czy kiedykolwiek natknąłeś się na mój post , w którym była krytyka strzelań długodystansowych ? Chcą strzelać na 1500 m niech strzelają, mnie nic do tego.
Nie rozumie co mam zrozumieć ?
To Dlaczego się wypowiadasz?
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

eustachy pisze: Czy kiedykolwiek natknąłeś się na mój post , w którym była krytyka strzelań długodystansowych ? Chcą strzelać na 1500 m niech strzelają, mnie nic do tego.
Nie rozumie co mam zrozumieć ?
Zrozumiesz że znajomośc balistyki i matematyki jest konieczna do tego by celnie strzelać. I przestaniesz z tego drwić:
eustachy pisze:Lata mi to sześćdziesioną. Strzelam dla przyjemności i nic nie muszę obliczać :)
Ale to tego czasu musisz wystrzelić jeszcze jakieś 20 kg prochu wiec to potrwa. :)
Awatar użytkownika
Forget
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 452
Rejestracja: 28 lutego 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Forget »

Jak już napoczeliście temat to mam pytanie. Jak trafić w tarczę z 300 czy więcej metrów ? Zakładając że to nie stodoła. Sama matma tu nie wystarczy. Wzrok mam dobry ale powyżej 100 m to już się strzela bardziej na azymut jak do celu. Ja tam widzę tylko jakieś kropki :evil:
I jak nanosić poprawki gdy cel jest tak mały że trudno znaleźć punkt odniesienia ? I jeszcze jedno czy wartość opadu i znoszenie przez wiatr jest przesłanką do korekty dioptera czy tylko punktu celowania ? Oraz od jakiej odległości te poprawki balistyczne mają zastosowanie ? Sami zaczęliście :103:
Obrazek
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

Forget pisze:Jak już napoczeliście temat to mam pytanie. Jak trafić w tarczę z 300 czy więcej metrów ? ...
Trzeba mieć dobry karabin ,dobrą amunicję umieć strzelać i znać trochę matematyki.... :)
Forget pisze:I jak nanosić poprawki gdy cel jest tak mały że trudno znaleźć punkt odniesienia ? I jeszcze jedno czy wartość opadu i znoszenie przez wiatr jest przesłanką do korekty dioptera czy tylko punktu celowania ? Oraz od jakiej odległości te poprawki balistyczne mają zastosowanie ?
Zastanów się jak zrobić korektę punktu celowania np. o 20cm na 600m skoro 1metrowy cel z tej odległości jest ledwo widoczny?
Jedynym sposobem jest jest znajomość praw natury i przeliczenie o ile minut kątowych muszę zmienić ustawienia dioptera by pocisk trafiał zgodnie z moim zyczeniem.
Do tego można liczyć poprawki na wiatr oraz na derywację.
Dobrzy strzelcy potrafią to zrobić w pamięci.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Oj tam.. mozna uzyc kalkulatora balistycznego na początek do tego zapiski w dzienniczku... i potem to "z pamięci" :)
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Hydepark CP”