Latarka do NHFT-ostateczne rozstrzygnięcie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
blagas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 09:52
Tematy: 3
Lokalizacja: Śląsk (J-bie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: blagas »

Muszę chyba opanować aparat co by się naumiał robic fotki w nocy, ale tak na razie biała plansza jest na 25 metrach.

UltraFire C2
Obrazek
Predator
Obrazek

Dzisiaj tj. 1.12.2012 zmierzyłem jeszcze raz czas świecenia na max trybie i na baterii leciwej (ma z 2-3 lata) TrustFire TR18650 2400 mAh 3.7V wyniósł 1 godzina 23 minuty, więc nie jest źle i jak tylko acu się naładuje wystawie ją na dwór i zmierzę jeszcze raz. Temp. u mnie ok 2 stopnie, więc zobaczymy ile czas się skróci.

Zmierzone przy niecałym 1 stopniu Celsjusza latarka świeciła 1 godzinę i 8 minut, czyli 15 minut krócej niż przy 24 stopniach.
BeskidTeam
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Post autor: hexer »

TDK pisze:Predator to bardzo dobra latarka, ale nie przesadzajmy z tym jej zasięgiem. 300 m nie wchodzi w grę, bo niewiele widać, gdy cel oświetlony jest światłem o intensywności ułamka luksa.
Mój problem to "niemanie" odpowiedniego wyposażenia fotograficznego.
W każdym razie ściana wspomnianego budynku jest wyraźnie jaśniejsza.
Nie, nie ma wyraźnego spota na tej ścianie, po prostu wyraźnie i jednoznacznie widać, że coś ją oświetla.
Dla zabawy wypróbowaliśmy zbieranie kasztanów. Na poprzedniej stronie na tym dużym zdjęciu po zielonym krzyżykiem stoi 11 samochodów, ostatni biały dostawczak a przy nim drzewo - kasztanowiec. To jest 60-parę metrów licząc od balkonu na piątym piętrze. Olka bez problemu zbierała pod nim kasztany, gdy jej przyświecałem z balkonu.
Nieco dalej (w tej linii) za białą/kremową? ciężarówką jest jakieś iglaste drzewo.
Po skierowaniu na nie Predatorka zamienia się w jasną zieloną ścianę.
Awatar użytkownika
Bonzoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 917
Rejestracja: 29 stycznia 2007, 19:25
Tematy: 50
Lokalizacja: Łazy (Ślaskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bonzoo »

Dzięki uprzejmości Hexera miałem okazję przetestować predatora na zawodach w Dzierżnie. Na pierwszy rzut oka widać, że jest dużo światła. Skupienie może nie jest powalające ale na latarkę bez soczewki nie jest złe. Porównywałem ją z moją latarką którą przerobiłem sobie specjalnie pod HFT. Różnica jest ale to w dużej mierze zasługa soczewki i przyzwyczajenia. Na zawodach jakoś nie było okazji robić zdjęć więc zrobiłem dzisiaj mały test na ogrodzie.

Figurka oświetlana na 40m

[center]Obrazek [/center]

[center]Obrazek
[/center]
oświetlana z 40m widziana z odległości 1m

[center]Obrazek
[/center]
na 23m

[center]Obrazek [/center]

spinner na 8m

[center]Obrazek [/center]

I w lunecie

[center]Obrazek [/center]

Jak widać światła sporo. Co ciekawe figurki są niebieskie a wydają się srebrne. Jak dla mnie mogłaby być. Zwłaszcza że nadaje się do HFT i jako EDC.

Mam w odległości 360m komin starej cegielni i latareczka daje radę. Spokojnie można go wyłuskać z ciemności :)
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 984
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 0
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: jakiii »

Śnieg swoje "robi".
Pozdro.
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
Awatar użytkownika
Cortez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3702
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 15:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cortez »

Dzięki za fotki - dla mnie starczy, ale jak już Hexer mi podeśle do testów, to będzie jeszcze fajniej. Zdjęć nie zrobię - bo nie mam czym (tylko komórka). 8-)
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Post autor: hexer »

Deczko cierpliwości jeszcze. W sobotę wysyłam.
Awatar użytkownika
blagas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 09:52
Tematy: 3
Lokalizacja: Śląsk (J-bie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: blagas »

Zawody w Dzierżnie strzelałem z mojego karabinka razem z Tomkiem i przy dość sporym mrozie acu 3000 mAh dotrwał prawie do końca, a dokładnie latarka wyłączyła się na dwa ostatnie strzały które miał oddać Tomek, więc jest lepiej niż dobrze. Gdyby strzelała jedna osoba acu wytrzymałby bez najmniejszych problemów. No i trzeba pamiętać, że nocniki to przeważnie są w okresie dodatniej temperatury, więc moim zdaniem latarka do nHFT bardzo dobra.

Pozdrawiam
Błażej
BeskidTeam
Stn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1390
Rejestracja: 13 kwietnia 2005, 19:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Stn »

Zgodnie z obietnicą otrzymałem przed swiętami
otrzymałem od Hexera paczkę z 5 latarkami do testów.
Mam 3 predatory, Vikinga i Barakudę (potwór). Test będę robił
pod koniec przyszłego tygodnia, zbieram, jeszcze
inne lampki do porównania.

Jeśli ktoś z kolegów chce pomóc/porównać własne światło
to zapraszam. Jeśli ktoś na potrzeby testu może zoorganizować
jakiś przyzwoity luksomierz było by ekstra. Posiadam dwa luksomierze
ale ich pomiary traktuje bardziej jako odczyt proporcji niż konkretnej
wartości. Test zrobię w Warszawie - oczywiście po zmroku, jak
się uda w przyszły weekend.

Chętni kontakt na maila lub kom
stefan@nyka.pl lub 501493635
Obrazek
Awatar użytkownika
chrominek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 08:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: chrominek »

Właśnie chciałem zaproponować i swoją latarkę do testów do NHFT (ojej, super, porównanie latarek, hura), po czym .... W czasach diód Cree o sprawności ponad 150 lm/W robienie porównań latarek do NHFT nie ma (prawie) nic wspólnego z NHFT. Zwykłe LED-y "domowe" mają do 80 lm/W, a takie z wyprzedaży na allegro 40-50 lm/W. 5W dioda Cree świeci z mocą żarówki 60W (norma EU dla odpowiednika żarówki 60W to 700-750 lm) - jeszcze trochę a latarka diodowa będzie jak reflektor samochodowy (długie xenon 3000 lm). Jakakolwiek będzie konstrukcja latarki, to przy kilkuset lumenach figurkę doskonale oświetli. Chyba, że ktoś chce strzelać po nocy na 300m, ale czym, gdzie i do czego?

Granica widzialności u człowieka to ok 0,1 luxa, normalne oświetlenie pokoju w domu 50 luxów (r. 1998), norma dla pracy biurowej to 500 luxów. Na słońcu natężenie światła może być i 100 000 luxów. Lux to ilość lumenów na metr kwadratowy. Przez lunetę do wyraźnego i kontrastowego widzenia figurki i KZ wystarczy jedynie odrobina światła, pojedyncze luxy.

Każda latarka diodowa na lepszych diodach i co za tym idzie lepszym zasilaniu oraz możliwości skupienia strumienia w jako-taką wiązkę nada się równie dobrze do NHFT (o ile celem w NHFT jest położenie figurek, a nie świecenie na nie - im jaśniej, tym lepiej). Jedyna instrukcja dla kupującego - latarka ma mieć zasilanie na akumulatory litowo-jonowe, być typu "szperacz" i dawać kilkaset lumenów.

Bez skupiania światła , dioda 500lm, świecąc na połowę sfery na 41m osiągnie strumień 0,05 luxa, czyli okolice maksymalnej czułości oka ludzkiego. W rzeczywistości da trochę więcej, bo dioda nie świeci całkiem panoramicznie 180 stopni, tylko trochę mniej i najsilniej jednak środkiem.

Latarka z soczewką zamiast odbłyśnika na diodzie 500lm:
Pesymistyczne wyliczenie: 1/4 światła trafia na soczewkę. Ta tłumi połowę. Na 41m kwadrat 4x4m. I tak wyjdzie ok. 4 luxy, co w zupełności wystarczy. Przy latarce 100lm ok. 1 luxa. Też powinno wystarczyć. Ale jak ma skupienie 2x2, to już wyjdzie odpowiednio 16lm i 4lm.

Latarka 500 lm z odbłyśnikiem:
Niech będzie o sprawności odbłyśnika 50%, mająca skupienie 4m na 41m, to zapewni oświetlenie 20 luxów. Jak będzie to 2m, to 80 luxów. A jak ktoś to skupi na 0,5m, to będzie miał 1000 luxów. Tylko po co. Można strzelać w dzień (pochmurny). Też będzie 1000 luxów!

Z kolei noc, pełnia księżyca - oświetlenie mniej więcej (ktoś zmierzył) 0,27 luxa. Choć w okolicy równika ok. 1 luxa.

Znalazlem dość zabawną specyfikację ludzkiego oka jako "obiektywu/aparatu fotograficznego"

Kod: Zaznacz cały

Tube               Lens           Power        Minimum Sensitivity     Resolution 	   Construction 	Type
Cones and Rods 	13mm F 2.2 	glucose 	0.046 lux to 0.1 lux 	130 megapixels 	biological      all purpose
PS
1. Próbowałem strzelać NHFT latareczką 3xAAA z odbłyśnikiem średnicy 25 mm, ale są jednak granice adaptacji oka do ciemności :) (choć do 20m nie było tragicznie)

2. NHFT rozumiane jako konkurs "kto ma jaśniej świecącą w lesie", a nie jakieś tam leżące figurki - no wtedy porównania mają sens. Punkty do lansu - bezcenne.

3. Jak już niektórzy wspominali, przy co silniejszych (bardziej skupionych w wiązkę) latarkach przydają się tryby słabszego świecenia latarki, aby się nie oślepiać po nocy.
Jarek D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 marca 2012, 01:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrówka-Strumiany
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jarek D »

Witam
czy ktoś stosował na zawodach oświetlenie laserowe nd 30 lub podobne? To urządzenie w zastosowaniu ma między innymi napisane że świetnie nadaje się do NHFT. Na youtubie filmiki zachęcają zniechęca cena ;(
Jarek
DIANA 54 AIR KING T06 + BL 5-15X40 mildot
WALTHER LGV + DOT 4-16x42 mildot
Jarek D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 marca 2012, 01:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrówka-Strumiany
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jarek D »

Witam
czy ktoś stosował na zawodach oświetlenie laserowe nd 30 lub podobne? To urządzenie w zastosowaniu ma między innymi napisane że świetnie nadaje się do NHFT. Na youtubie filmiki zachęcają zniechęca cena ;(
Jarek
DIANA 54 AIR KING T06 + BL 5-15X40 mildot
WALTHER LGV + DOT 4-16x42 mildot
Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mietek5 »

Przy takim wyborze to się dzisiaj latarkę diodową kupuje bardziej wg "chce_mi_się" lub dla lansu, niż dopasowana do potrzeb. Ale jednak...
właśnie zdarzają się jednak wyjątkowe knoty, które świecą bardzo szerokim strumieniem albo krótko.
Nie znając takich wyjątków można się z zakupem umoczyć tym bardziej, że sprzedawcy niejednokrotnie podają niesamowite parametry kilku setek lumenów, podobnie jak się mami niewtajemniczonych setkami watów w kolumnach głośnikowych.
Fajnie, że koledzy zrobią test dobrych latarek, ale przydały by się też informacje jakich modeli i marek na pewno nie kupować?

A z drugiej strony latarki dające takie nazwałbym optymalne minimum oświetlenia figurek. Mi się podczas strzelania wyczerpał akumulatorek w dużej latarce i sięgnąłem do narzędzi po takie podręczne oświetlenie do kluczy i ze zdziwieniem stwierdziłem, że malutki Olight T10 zupełnie wystarcza i do strzelania i do szperania :-)
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
Awatar użytkownika
blagas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 09:52
Tematy: 3
Lokalizacja: Śląsk (J-bie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: blagas »

Mietek racja, ale taki właśnie Predatorek ma to do siebie, że ustawisz go sobie wedle własnych potrzeb i w każdej sytuacji może się przydać i mam tu oczywiście na myśli ilość potrzebnego światła.

Pozdrawiam
Błażej
BeskidTeam
Seamaster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 05 listopada 2011, 10:45
Tematy: 10
Lokalizacja: Międzychód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Seamaster »

Witam szanownych kolegów,
Bardzo polecam taki oto sprzęt (i zarazem sklep Ledfire, za wyczerpujące doradztwo) :
http://allegro.pl/silna-latarka-led-mte ... 93359.html jest to mała poręczna latarka na jedno ogniwo 18650, barwa światła zimna, latarka znakomicie leży w dłoni, Świetne wykonanie, po półtorej roku użytkowania nie mam zastrzeżeń. MTE jest naprawdę dobrą latarką, moim zdaniem lepiej wykonaną od sprzętów typu Ultrafire itp. jednak na temat kolejnej, mianowicie XENO : http://allegro.pl/latarka-led-xeno-f42- ... 00176.html mogę napisać tylko same superlatywy :) W tej latarce zastosowano diodę o neutralnej, przyjemnej barwie światła. Głowica ma nieco większą średnicę niż w przypadku MTE a powierzchnia odbijająca jest gładka. Dzięki takim walorom pomimo tego że w obu latarkach jest dioda XML (w dodatku w XENO wysterowana na nieco ponad 500 lumenów) to XENO świeci zdecydowanie intensywniej. Bardzo dobrze doświetlona jest przestrzeń wokół wyraźnego promienia głównego, a on sam jest dobrze "uwypuklony" i jednocześnie rewelacyjnie oświetla przedmioty bardzo oddalone, nawet 200-300 metrów. XENO mogę śmiało porównać do świateł długich w samochodzie :)
Awatar użytkownika
chrominek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 08:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: chrominek »

Latarki laserowe. Rok temu w Chrcynnie były prezentowane latarki laserowe, czerwone i zielone. Z tego, co się bawiłem, to leci sobie szeroka wiązka równoległa, położeniem "zoomu" sterujesz zbieżnością tej wiązki. Białych nie widziałem, może są. Wadą może być zbyt ostra granica światła, i jak się latarka z mocno skupioną wiązką lekko przesunie i cele wyjdą poza idealnie okrągłą plamę światła, a formalnie poprawić nie można (chyba?), to może być kłopot. Poza wiązką oświetlenie praktycznie zerowe. Ale NHFT to w końcu zabawa i nikt nie będzie się czepiał. Oświetlać zapewne oświetlają, ale widoki w świetle monochromatycznym mniej realistyczne :-D

Przy okazji, jak już linki do allegro, to komplecik z ładowarką i akumulatorem litowo-jonowym z zoomem i deklarowaną mocą diody 500 lumenów za 49 PLN http://allegro.pl/mocna-latarka-led-tactic-q5-5w-ogniwo-18650-2lad-i2905753673.html To już raczej warto przetestować na zbieżność i jasność.
Jak ktoś nie wierzy, że z jednego ogniwa 18650 można uzyskać 5W, to ogniwa te wytrzymują około godziny, dając prąd 2A i utrzymując napięcie powyżej 3V. Co do ogniwa z aukcji to się nie wypowiadam, ale ludzie robili testy http://lygte-info.dk/info/Batteries18650-2011%20UK.html
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”