Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

waliza001 pisze:Dodam tylko do wypowiedzi rusznika , że takie trudne technologicznie lufy byly- niemcy w czasie drugiej wojny swiatowej mieli dzialko ppanc. Co prawda nie wiem czy gwint mial zmienna glebokosc ale lufa na swojej dugosci byla gwintowana a kaliber zmniejszal sie z 28 do 20mm.
Dokładnie było to działko ppanc 2,8 cm s.PzB-41, kaliber 28mm-20 mm, przez Niemców klasyfikowane jednak jako (ciężka) rusznica ppanc o V0=1400 m/s.

Gwint (dwanaście brzd/pól) w stożkowej lufie był progresywny jedynie na głębokości, a skok gwintu był stały.
Działko strzelało pociskiem z kołnierzem, co umożliwiało płynne dostosowanie do zmniejszającej się średnicy wewnętrznej lufy.

Było to ukoronowanie prac prof. Kala Puffa (który w 1907 roku skonstruował swój pierwszy karabin ze stożkową lufą) oraz Hermana Gerlicha i Josepha Halbe z firmy Halger.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Jerzy
Właściciel
Właściciel
Reactions:
Posty: 2364
Rejestracja: 21 listopada 2002, 23:08
Tematy: 124
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy

Post autor: Jerzy »

Ad. asasello: policz sobie siły, energie i porównaj do wytrzymałości choćby ołowiu - wyjdzie Ci że nie ma jak przyłożyć siły wystarczającej do zerwania pocisku z gwintu.
W "normalnym" gwincie pocisk nabiera prędkości obrotowej proporcjonalnie do nabierania prędkości liniowej, w progresywnym "napędzany" jest obrotowo głównie wtedy gdy już ma dużą prędkość liniową, czyli może być i tak że uzyskuje większe przyśpieszenie w ruchu obrotowym, a to znaczy że siły między gwintem a pociskiem mogą być większe zamiast mniejsze. Ekstremalnym przykładem gwintu progresywnego jest czok "PARADOX" stosowany w broni gładkolufowej.
Gwint progresywny oczywiście działa, tyle że nic lepiej niż zwykły, a jest droższy.
Jerzy
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

A ci artylerzyści to czasem w ogóle nie wiedzą czego chcą, jak im zaprojektują konstruktorzy dobrą lufę z progresywnym skrętem gwintu to jednak psioczą i inni konstruktorzy do gwintowanej lufy muszą im projektować (prawie ;) ) bezwirowe pociski :one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
kometes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1316
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:06
Tematy: 75
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kometes »

argo pisze: ale tez i my ( kbp-panc UR) budowali takie zmiennokalibrowe wynalazki,
Jesteś pewien że kb ppanc wz.35 Ur miał lufę o zmiennym kalibrze, głębokości czy skoku gwintu :?: Bardzo mnie to nurtuje, jestem miłośnikiem tego karabinu, dużo o nim czytałem, a nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

kometes pisze:
argo pisze: ale tez i my ( kbp-panc UR) budowali takie zmiennokalibrowe wynalazki,
Jesteś pewien że kb ppanc wz.35 Ur miał lufę o zmiennym kalibrze, głębokości czy skoku gwintu :?: Bardzo mnie to nurtuje, jestem miłośnikiem tego karabinu, dużo o nim czytałem, a nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
Najprawdopodobniej skok gwintu i same gwinty były klasyczne, podobnie jak w standartowym karabinie / karabinku Mausera produkowanym w Polsce.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
1Kurek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2019, 17:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Post autor: 1Kurek »

Nie do wiary żeby między początkiem lufy armaty a jej końcem wymiar spadał z 28 do 20 mm czyli aż o 8mm!! Jaki pocisk w miarę wzrostu oporu między pierścieniami a zwężającym się ku końcowi kalibrem i jednoczesnym spadku ciśnienia gazów (a więc przez oba zjawiska mocno hamowany!) opuści taką lufę z parametrami które jeszcze można by nazwać bojowymi a nie czymś, co znamy z "Daleko od szosy" gdzie Bronka wypluwa przez siebie pestki czereśni...?
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Post autor: variag »

Hohoho "złota łopata" się należy! :one:
A armata ta: 2,8-cm-schwere Panzerbüchse 41
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
1Kurek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2019, 17:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Post autor: 1Kurek »

"...Specjalne pociski do armaty wykonane z wolframu zmniejszały swoją średnicę w trakcie przejścia przez lufę. Dzięki temu przy stosunkowo niskim obciążeniu przekroju pocisku w lufie udało się uzyskać wysokie obciążenie przekroju pocisku w czasie lotu do celu, dzięki czemu miał on wysoką przebijalność".
1 - nie wyobrażam sobie pocisku z wolframu - to nie ołów! - który lufa na zimno! potrafi zmniejszyć na krótkim dystansie o tyle mm pocisk z wolframu!! a nie on lufę niczym klin rozszczepić jak starą beczkę. Oczywiście nie myślę przeczyć faktom jeśli tak jest, ale szczerość każe mi się przyznać do tego, że to wykracza poza granice i logiki i mojej wyobraźni... :651:
2 - no i to "niskie obciążenie przekroju pocisku w lufie" - to już absolutny odlot poza wszelkie granice mojego znania i poznania: pocisk w dodatku wolframowy straszliwie zgniatany - o milimetry! - w przekroju poprzecznym przez zwężający się kaliber lufy jest w tym "poprzecznym przekroju nisko obciążony" a po jej opuszczeniu dopiero uzyskuje wysokie tego przekroju obciążenie... Tego nigdy nie zrozumiem - że powietrze mocniej mu zgniata "przekrój poprzeczny" niż...lufa! :583:
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Post autor: Mumin_ »

A teraz otwórz jeszcze raz tę notkę na wikipedii, w menu po lewej wybierz "English" i zobacz, jak te pociski wyglądały. Nie musisz się śpieszyć, masz na to piętnaście lat ;laughing:
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gwint progresywny - jak jest wykonywany.

Post autor: raiden_pl »

To jakiś humanista tłumaczył.. Włącz sobie wersję niemiecka na Wiki. Twardy rdzeń plus miekki płaszcz oraz kryzy prowadzące. Tylko kryzy byly ściskane podczas przejścia przez lufe
--
KKS Arsenał
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”