wiatrówki "Bracia Pasławscy"

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

bastek_34_WALCZ
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 09 stycznia 2008, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

wiatrówki "Bracia Pasławscy"

Post autor: bastek_34_WALCZ »

poszukuje informacji na temat przedwojennych wiatrówek z Zakładów mechanicznych "Bracia Pasławscy" bede wdzięczny za informacje, foto, ciekawostki, rysunki itp...
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Coś chyba było w "Polskich konstrukcjach broni strzeleckiej" Gwoździa i Zarzyckiego
wszystkie trzy strony świata
tomo_s
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2760
Rejestracja: 08 maja 2006, 11:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: tomo_s »

Cienfuegos pisze:Coś chyba było w "Polskich konstrukcjach broni strzeleckiej" Gwoździa i Zarzyckiego
Troszkę jest ale niewiele.

Pozdrawiam
Front Wschodni
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

i chyba w którychś z pierwszych numerów MS "Colt", jak coś to może wieczorem sprawdzę (na pewno było coś o przedwojennych KBKSach).
wszystkie trzy strony świata
bastek_34_WALCZ
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 09 stycznia 2008, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Byłbym wdzięczny

Post autor: bastek_34_WALCZ »

Niestety znaleźć coś na ten temat, graniczy prawie z cudem, oprócz kilku ogólników, ale jakby się dało sprawdzić to prosze. Ciekawi mnie to ponieważ mam ją w swoich zbiorach, dla kogoś kto jest ciekawy www.phpcodex.com/wiatrowki/wiatr_pas.jpg w zestawieniu z hatsanem dla porównania proporcji, niestety zdjęcia troche kiepskie.
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

A może by AndrzejK coś znalazł? ;)
wszystkie trzy strony świata
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Cienfuegos pisze:A może by AndrzejK coś znalazł? ;)
Jak go dobrze poprosić to znajdzie obu tych braci ;-)
kristo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 30 stycznia 2008, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kristo »

A ta wiatrówka na zdjęciach to nie jest czasem czechosłowackie duo 2
Duo
HW 90 5,5mm + vomz 8x56lf
hatsan BT65 5,5mm+MTC taipan 6-24x56
Awatar użytkownika
Andrzej Kliszewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4019
Rejestracja: 27 czerwca 2004, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Andrzej Kliszewski »

witboj pisze:
Cienfuegos pisze:A może by AndrzejK coś znalazł? ;)
Jak go dobrze poprosić to znajdzie obu tych braci ;-)
Braci jeszcze nie znalazłem (choć wciaż szukam :) ) ale wiatrówkę miałem okazję już dobrze poznać , rozebrać na czynniki pierwsze i zwymiarować i wykonać kilkadziesiat zdjeć . Oto trzy z nich

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaskakują zwłaszcza różne numery seryjne poszczególnych części , skądinąd numery bardzo wysokie (nawet 2373 :shock: lufa 1471 ) , co sugerowałoby, iż informacja o tym, że Zakłądy Mechaniczne Braci Pasławskich , które 1933 roku otrzymały zamówienie od Wojska Polskiego na 1500 tych karabinków ,nie zdołały wywiązać sie z kontraktu z powodów braku odpowiedniego zaplecza technicznego i trudności finansowych może nie być słuszna i WP zrezygnowało ze stosowania wiatrówek w szkoleniu podstawowym z innych powodów :idea: Intrygująca jest tu zwłaszcza lufa o numerze seryjnym zbliżonym do liczby zamówionych przez WP a posiadająca wszystkie cechy odbioru wojskowego co oznacza, że nie jest to jakiś składak z nieukończonych czy nieodebranych przez Wojsko karabinków po anulowaniu zamówienia .

Z drugiej strony egzemplarz znajdujący sie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego nie posiada żadnych cech odbioru wojskowego co moim zdaniem może oznaczać także ich produkcję na rynek cywilny a nie jedynie na zamówienie wojskowe więc naprawdę trudno powiedzieć ile ich naprawdę wyprodukowano .

Zaskakuje natomiast podobieństwo wrcz bliźniacze niektórych części "Braci Pasławskich" i np. Łucznika kl.141 - forma charakterystycznej dźwigni naciągu jest wręcz identyczna :shock: :!: i wielu innych

Pozdrawiam
Andrzej Kliszewski

Ps. Wiatrówka Kolegi Bastek_34_WALCZ to na bank czeskie DUO II :!:
Z uwagi na prowadzoną działalność moje posty mogą być nieobiektywne !
Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bruner23 »

W dobie wszechobecnej tandety - Po prostu szok :shock:

Kiedyś liczyło się coś więcej niż tylko zysk :cry:
Zważywszy na to ,że to były czasy przedwojenne -Wielki Szacunek dla konstruktorów za jakość wykonania .
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

Robiłem taki karabinek. Bardzo podobna konstrukcja do Łucznika z okropnie twardym spustem przy energii zaledwie około 6J. Jakoś nie przypadł mi do gustu. Chyba w dobie obecnych konstrukcji dla mnie jedynie na ścianę.
Awatar użytkownika
Andrzej Kliszewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4019
Rejestracja: 27 czerwca 2004, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Andrzej Kliszewski »

Sorry Darku, ale zabrzmiało to jak byś porównywał np. Sokoła 1000 do nowoczesnych motocykli i na Niego narzekał , że tandeta bo ani tarczowych hamulców ani np. systemu zapobiegającego nurkowaniu przodu w czasie hamowania itp. i wychodzi , że to ogólnie złom i do jazdy się nie nadaje :-?

Na takie konstrukcje nie można patrzeć jedynie pod pryzmatem danych i możliwości technicznych - jeśli już to porównując z konstrukcjami mu współczesnymi a tutaj nie wypada wcale źle .

Co do spustu to w egzemplarzu ,który miałem okazję oglądać pracował lepiej niż w Łuczniku (konstrukcji o 30 lat młodszej) - inna sprawa, że sprężynka umieszczona w jego środku nie ma możliwości regulacji czy nawet łatwej wymiany .

Pozdrawiam
Andrzej Kliszewski

Ps. Nie zwróciłeś może uwagi na numery :?:
Z uwagi na prowadzoną działalność moje posty mogą być nieobiektywne !
Patafil65
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 00:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Patafil65 »

Mam znajomego który posiadał 8 szt. Sokołów 1000 na początku lat 80. Kiedyś dostał nowe tłoki z zapasów armii ( były sygnowane Orłem w koronie), cylindry dał do szlifu na wspólczesne pasowanie czyli ok 0,08 mm, założył i pojechał 200 km na zlot. w czasie trasy ponad 10 razy zdejmował cylindry i piłował tłoki. na zlot oczywiście dojechał i wrócił. Jak głosi legenda łyżeczka zrobiona z tłoków od Sokoła włożona do herbaty potrafi rozsadzic szklankę. Z motocyklowym pozdrowieniem.
Pat
Old Indians never die.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

Andrzej Kliszewski pisze:Sorry Darku, ale zabrzmiało to jak byś porównywał np. Sokoła 1000 do nowoczesnych motocykli i na Niego narzekał ,
Ależ nie. Dokładnie napisałem że tak jak kilka Sokołów 1000 jeździ wyłącznie na przyczepie na wystawy i pokazy, tak i ten karabinek nadaje się dla mnie wyłącznie na ścianę do oglądania. Jako użytkowy karabinek swoje lata świetności już ma za sobą i na tym koniec. Może służyć co najwyżej jako ciekawostka. A że sentyment do starych pneumatyków już mi przeszedł dawno, i nie znajduje w nich niczego nad czym by się można dłużej zastanawiać, to w zasadzie są mi obojętne. Mam na myśli karabinki mało użyteczne w obecnych czasach jak w/w czy bardzo stare Diany jak Granado kolekcjonuje, czy inne tego typu. Tyle chciałem dodać w temacie antyków.
Awatar użytkownika
Andrzej Kliszewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4019
Rejestracja: 27 czerwca 2004, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Andrzej Kliszewski »

Ja też nigdy nie twierdziłem, że karabinkiem tym można wygrywać zawody , ba nawet strzelanie rekreacyjne z tego karabinka zakrawa na niszczenie zabytku techniki - ot raz kiedyś od wielkiego dzwonu strzelić pokazowo i chwatit . Bo takie i przeznaczenie zabytków - głównie cieszyć oko i pełnić rolę poznawczą .

Wiem natomiast, że w porównaniu do przedwojennych Dian , Haeneli czy innych Gecado , EmGe , Krico itd. Polska nie miała się czego wstydzić . Wiatrówka ta pod względem technicznym bardzo zblizonym do pozostałych jest naprawdę dobrze wykonana i z niezłych materiałów - boje sie, że dzisiejsze Weihrauchy czy AirArmsy po 70 latach przechowywania w takich warunkach (zakrawa to na paranoje ale ten zupełnie niegroźny i anemicznie "słaby" karabinek ten był w czasach stanu wojennego schowany na jakimś strychu wogóle niezabezpieczony niczym groźna broń zdolna do obalenia władzy) będą wyglądały znacznie gorzej .

Pozdrawiam
Andrzej Kliszewski
Z uwagi na prowadzoną działalność moje posty mogą być nieobiektywne !
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”