Pomóżcie identyfikacji dokonać !

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

variag pisze: Właśnie że wygląda to na karabinek Foberta kalibru np 6mm sprzed 1850 roku.
Trzeba by się tylko dokładnie sie przyjrzeć konstrukcji zamka.
Zresztą przecież może to być XIX-stowieczna replika takiego "flowera"?
Czyżby repliki to tylko z końca XX wieku?
Rusznikarzem to ja nie jestem, ale nie przekonałeś mnie do końca. Zresztą z Twojej wypowiedzi wynika, że sam masz niejakie wątpliwości.

:one:
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

9x19 pisze:
variag pisze: Właśnie że wygląda to na karabinek Foberta kalibru np 6mm sprzed 1850 roku.
Trzeba by się tylko dokładnie sie przyjrzeć konstrukcji zamka.
Zresztą przecież może to być XIX-stowieczna replika takiego "flowera"?
Czyżby repliki to tylko z końca XX wieku?
Rusznikarzem to ja nie jestem, ale nie przekonałeś mnie do końca. Zresztą z Twojej wypowiedzi wynika, że sam masz niejakie wątpliwości.

:one:
Nie tyle mam wątpliwości co nie mam czasu, a i opis oraz zdjęcia są dość skromne.
Brak kalibru lufy i wymiarów komory żeby określić nabój którym strzelała ta broń palna.
Ale jest to na pewno salonowy karabinek powstały na bazie karabinka Floberta sprzed 1850 roku.
Uważasz że nie może to być "XIX-stowieczna replika karabinka"? Replika, czyli nie kopia.
Może różnić się od pierwowzoru prawda?
Poza tym też nie jestem rusznikarzem czy też bronioznawcą.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

Konstrukcja Floberta pomimo, że powstała przed 1850r. nie jest "koszerna"
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

No właśnie, to mnie zastanawia (bo już wielokrotnie na forum mi to w oczy wpadło).

Jeżeli mam (przykładowo) pistolet/karabinek na amunicję sys. floberta, który został wyprodukowany przed 1850 rokiem (ew. jego replikę), to czy jest on w świetle obowiązujących przepisów (podkreślam przepisów, a nie policyjnego widzimisię że beee bo np. shorta lub lr można załadować*) jest bronią którą posiadać mogę legalnie bez zezwolenia, czy też przed nabyciem takowego (w koncesjonowanym sklepie, ew. zagramanicą) powinienem wystapić o pozwolenie?

O ile mnie pamięć nie myli w samej ustawie nie ma nic nt. tego iż broń palna wyprodukowana przed 1850 (lub jej repliki) wymaga zezwolenia jeżeli jej konstrukcja umożliwia odpalenie współczesnie produkowanej amunicji scalonej.
Może w którymś z "przepisów wykonawczych"(czy jak je zwał) do ustawy jest taki zapis?

Tylko że w takim razie (jeżeli taki zapis jest), np. niektóre rurki od starych grzejników (te o małej średnicy, idące w górę) stałyby się bronią (istotną częścią broni), bo też short czy lr do nich pasuje...


*cały czas chodzi mi o teorię, bo jak ogólnie wiadomo, prawo prawem, a sprawiedliwość i tak jest po "ich" stronie... :(
wszystkie trzy strony świata
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Cienfuegos pisze:
O ile mnie pamięć nie myli w samej ustawie nie ma nic nt. tego iż broń palna wyprodukowana przed 1850 (lub jej repliki) wymaga zezwolenia jeżeli jej konstrukcja umożliwia odpalenie współczesnie produkowanej amunicji scalonej.
Może w którymś z "przepisów wykonawczych"(czy jak je zwał) do ustawy jest taki zapis?
Przepis mówi wyraźnie, że pozwolenia nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni. Jest to art. 11 pkt. 1 ustawy o broni i amunicji. Zasady tej nie mogą zmienić żadne przepisy wykonawcze. Również nie zmienia tego fakt, że do danego egzemplarza broni można włożyć i odpalić współczesny nabój.

:one:
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

No dobrze, ale zawsze gdy na forum jest podnoszony temat flobertów (w domyśle szóstek), to od kilku osób slyszy się że są "niekoszerne" bo można je załadować współcześnie produkowaną amunicją bocznego zapłonu.

W części wypadków "niekoszerność" ma inne wytłumaczenie (po prostu są to nowsze wzory pistoletów/karabinków na amunicję sys. floberta), ale zdarzają się na tym forum opinie że nawet gdyby* dany egzemplarz był wytworzony przed 1850 rokiem, to i tak jest beee, bo można...


*ja osobiście nie wiem czy jakiekolwiek pistolety/karabinki na amunicję sys. floberta były rzeczywiście produkowane przed 1850 (sam nabój chyba był w latach czterdziestych opatentowany - ale to nie ma nic do rzeczy).
wszystkie trzy strony świata
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Konstrukcja Floberta pomimo, że powstała przed 1850r. nie jest "koszerna"
Dreyse z 1840 roku lub Sharps z 1849 jest zgodny z ustawą a Flobert bodajże z 1845 roku już nie?
A dlaczego?

9x19 pisze:
Cienfuegos pisze:
O ile mnie pamięć nie myli w samej ustawie nie ma nic nt. tego iż broń palna wyprodukowana przed 1850 (lub jej repliki) wymaga zezwolenia jeżeli jej konstrukcja umożliwia odpalenie współczesnie produkowanej amunicji scalonej.
Może w którymś z "przepisów wykonawczych"(czy jak je zwał) do ustawy jest taki zapis?
Przepis mówi wyraźnie, że pozwolenia nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni. Jest to art. 11 pkt. 1 ustawy o broni i amunicji. Zasady tej nie mogą zmienić żadne przepisy wykonawcze. Również nie zmienia tego fakt, że do danego egzemplarza broni można włożyć i odpalić współczesny nabój.

:one:
A co to ma do ustawy? Jeśli ktoś tam pakuje współczesny nabój to jest to przeróbka broni palnej! I nic więcej.
Historyczna amunicja Floberta też powstała przed 1850 rokiem.
I gdzie w ustawie pisze że replika musi być współczesna a nie z XIX wieku?
Czyżby produkcja replik to jakaś wyłączność XXI wieku?
Flobert jest wytworzony przed 1850 rokiem a jego replika (czyli nie idealna kopia!) może być po tej dacie, np z 1851 roku i później.
Chyba że coś nielogicznie sobie rozumuje.
Bo co to znaczy w myśl ustawy replika, co w myśl ustawy znaczy wytworzenie?
Ano nic nie znaczy. I kropka.
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2007, 11:40 przez variag, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Raczej nie przeróbka, a szybciej "spowodowanie zagrożenia...", ale diabli wiedzą ;)


Co do repliki, to i prawda, nawet to nie musi replika być, bo dajmy to jakiśtam (hipotetyczny) wzór 1841 był produkowany między 1838 a 1870, i niezaleznie od daty produkcji będzie w porządku, ale juz dajmy na to (nadal hipotetyczny) wzór 1855 (produkowany pomiedzy 1853 a 1890), różniący się od wzoru 1841 jedynie skokiem gwintu na którejś ze śrubek w kolbie czy innym bączkiem, jako replika wzoru 1841 potraktowany być nie może ;)
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2007, 11:55 przez Cienfuegos, łącznie zmieniany 3 razy.
wszystkie trzy strony świata
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10181
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Cienfuegos pisze:Raczej nie przeróbka, a szybciej "spowodowanie zagrożenia...", ale diabli wiedzą ;)
Przeróbka, bo zmienia się kaliber, np z 6mm Flobert na .22 Short lub .22 LR poprzez np rozwiercenie komory nabojowej.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Ale w samym floberciku nic nie zmieniasz, jego komora bez rozwiercania shorta (a zapewne i lr) łyknie - a że ciśnieniowo może nie wyrobić, to i zagrożenie ;)

Komora 22short i 22lr to średnio około 5.75mm, floberty szóstki mają komorę około 5.9mm, są też floberty 5.6 (SC, DC, Kugel), które średnicę komory mają taką samą jak pod shorta czy lr.
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2007, 11:51 przez Cienfuegos, łącznie zmieniany 1 raz.
wszystkie trzy strony świata
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

variag pisze: A co to ma do ustawy? Jeśli ktoś tam pakuje współczesny nabój to jest to przeróbka broni palnej! I nic więcej.
Ponieważ Twą wypowiedź odbieram jako żart, więc odpowiem tym samym: A guzik z pętelką!

A na poważnie - zgodnie z ustawą zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających rodzaj, kaliber lub przeznaczenie. Włożenie współczesnego naboju nie zmienia rodzaju, kalibru, ani przeznaczenia broni.

:one:
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2007, 11:53 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Czyli spowodowanie zagrożenia i ew. nielgalne posiadanie amunicji ;)
wszystkie trzy strony świata
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Cienfuegos pisze: jakiśtam (hipotetyczny) wzór 1841 był produkowany między 1838 a 1870, i niezaleznie od daty produkcji będzie w porządku
Ustawa mówi o broni wytworzonej, a nie skonstruowanej przed 1850r.

:one:
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Navy zrobiony w 1849 roku - broń wyprodukowana przed 1850 rokiem,

ten sam navy ale wytworzony w 1853 roku - replika broni wytworzonej przed 1850 rokiem ;)

można i tak ;)
wszystkie trzy strony świata
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Cienfuegos pisze:Navy zrobiony w 1849 roku - broń wyprodukowana przed 1850 rokiem,
ten sam navy ale wytworzony w 1853 roku - replika broni wytworzonej przed 1850 rokiem ;)
można i tak ;)
Zbyt piękne, aby było prawdziwe. No i zaczynamy spór o zakres treściowy słowa "replika".

:one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”