Moim zdaniem w dużym stopniu jest to spowodowane tym, że ustawodawca nie przewidział rekreacyjnego celu posiadania broni.Ekspert-z-pasja pisze: ↑03 września 2024, 21:42 Całkiem spore grono ludzi, wyrabia sobie te pozwolenia mimo tego, że tak naprawdę nie interesuje ich sport a chęć posiadania, tworzenia swojego arsenału na wypadek nie wiadomo czego oraz chęć noszenia broni codziennie.
MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Moderator: Moderatorzy WBP
-
rokada
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 4326
- Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
- Tematy: 0
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
-
rokada
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 4326
- Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
- Tematy: 0
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Nie wymieniałbym jednym tchem obu tych dokumentów, bo mają rażąco różną wagę.1234strzelec pisze: ↑03 września 2024, 22:51 Póki co mamy wyrok w sprawie Widyka i odpowiedź z MSWiA na zapytanie posła Głogowskiego.
- 1234strzelec
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 179
- Rejestracja: 28 stycznia 2011, 18:32
- Tematy: 25
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Natomiast póki co nie znalazłem nigdzie pomimo intensywnego poszukiwania żadnego orzeczenia z którego by wynikało że w przypadku naruszenia celu pozwolenia organ wszczyna procedurę cofnięcia broni. Jezli ktoś się spotkał z taką sprawą to uprzejma prośba o wskazanie.
Mówię tu o:
- noszeniu broni sportowej poza celem sportowym (poza drogą na strzelnicę, do rusznikarza, w celu zbycia itd.). Mówię tu o takich przypadkach o których mówił sędzia w sprawie Widyka, nie jest celem sportowym noszenie broni w nocy, w barze, i nie przekonuje go że oskarżony nie miał możliwości wcześniej zostawienia broni w domu w sejfie. Sędziemu przysługuje swobodna ocena dowodów.
- przenoszeniu broni kolekcjonerskiej w postaci chodzenia na co dzień z bronią rozładowaną w kaburze i załadownym magazynkiem
Analizując orzeczenia wygląda ze taka droga mogła by być poprzez uznanie takiej osobny za osobę która stanowi zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Tutaj z orzecznictwa wynika że Art. 15 ust. 1 pkt. 6) UoBiA nie jest katalogiem zamkniętym.
Mówię tu o:
- noszeniu broni sportowej poza celem sportowym (poza drogą na strzelnicę, do rusznikarza, w celu zbycia itd.). Mówię tu o takich przypadkach o których mówił sędzia w sprawie Widyka, nie jest celem sportowym noszenie broni w nocy, w barze, i nie przekonuje go że oskarżony nie miał możliwości wcześniej zostawienia broni w domu w sejfie. Sędziemu przysługuje swobodna ocena dowodów.
- przenoszeniu broni kolekcjonerskiej w postaci chodzenia na co dzień z bronią rozładowaną w kaburze i załadownym magazynkiem
Analizując orzeczenia wygląda ze taka droga mogła by być poprzez uznanie takiej osobny za osobę która stanowi zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Tutaj z orzecznictwa wynika że Art. 15 ust. 1 pkt. 6) UoBiA nie jest katalogiem zamkniętym.
Si vis pacem, para bellum
- 1234strzelec
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 179
- Rejestracja: 28 stycznia 2011, 18:32
- Tematy: 25
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Si vis pacem, para bellum
-
kal_800
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 553
- Rejestracja: 05 kwietnia 2024, 00:04
- Tematy: 29
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Bo taki byt nie istnieje nigdzie w świecie. Polecam w wolnej chwili przejrzeć sobie tę publikację:
https://en.wikipedia.org/wiki/Overview_ ... _by_nation
Jak się człowiek w to wczyta trochę, to wychodzi, że ta nasza Ubojka nie jest aż tak oderwana w rzeczywistości, tylko jakaś tam kolejna wersja standardu w krajach EU - generalnie praktycznie wszędzie istnieje w przepisach istotna przyczyna posiadania broni, ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach - w niektórych krajach trzeba spełniać ścisłe kryteria jak u nas, a w niektórych wystarczy deklaracja.
Polityka krajów w stosunlu do posiadania broni trochę zależy od przyjętej doktryny politycznej - im większy socjal i państwo opiekuńcze, tym przepisy są bardziej restrykcyjne, chociaż tutaj też są niuanse - w Finlandii i Norwegii jest pięć razy więcej broni w posiadaniu obywateli niż u nas, tyle, że łowiectwo to u nich sport narodowy.
----
TC GS Trójmiasto GD03 Bravo
KSS Garda Gdynia
9x19,.223,12/70,7.62x39,.44 Magnum,.45 ACP, .38 Special, .357 Magnum
TC GS Trójmiasto GD03 Bravo
KSS Garda Gdynia
9x19,.223,12/70,7.62x39,.44 Magnum,.45 ACP, .38 Special, .357 Magnum
-
rokada
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 4326
- Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
- Tematy: 0
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
I co z tego? Czy w Polsce ma prawo istnieć tylko to, co już istnieje gdzieś indziej?
Owszem, generalnie wytyczne EU mówią, że aby posiadać broń, należy mieć do tego jakiś powód. Ale nie widziałem nigdzie zamkniętego katalogu takich powodów, więc...
- jamtex
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 620
- Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
- Tematy: 8
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
W Ustawie nie ma nic na temat noszenia broni na strzelnicę czy ze strzelnicy - nosisz bo tak wskazuje Ustawa i już.1234strzelec pisze: ↑04 września 2024, 11:44 - noszeniu broni sportowej poza celem sportowym (poza drogą na strzelnicę, do rusznikarza, w celu zbycia itd.). Mówię tu o takich przypadkach o których mówił sędzia w sprawie Widyka, nie jest celem sportowym noszenie broni w nocy, w barze, i nie przekonuje go że oskarżony nie miał możliwości wcześniej zostawienia broni w domu w sejfie. Sędziemu przysługuje swobodna ocena dowodów.
- przenoszeniu broni kolekcjonerskiej w postaci chodzenia na co dzień z bronią rozładowaną w kaburze i załadownym magazynkiem
Analizując orzeczenia wygląda ze taka droga mogła by być poprzez uznanie takiej osobny za osobę która stanowi zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Tutaj z orzecznictwa wynika że Art. 15 ust. 1 pkt. 6) UoBiA nie jest katalogiem zamkniętym.
Możesz z nią iść do Biedronki do Lidla do przedszkola po dzieci, na dyskotekę (ale wtedy warto brać tylko 1 pistolet bo dwa to ciężko się hula po parkiecie) gdzie tylko chcesz i o jakiej porze chcesz. Widyk to widać, że nie kupił żadnego kursu online nt. obrony koniecznej.
Jakby kupił to wiedziałby, że trzeba było powiedzieć co innego niż powiedział.
Należy propagować noszenie broni, zwłaszcza do lasu, gdzie jak wiadomo czają się grzyby, od których ginie więcej ludzi w ciągu roku niż z powodu postrzałów i wypadków z bronią.
Dniami i nocami, chodzę z dwiema klamkami!
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.
- Dexter
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 2446
- Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
- Tematy: 12
- Lokalizacja: Kraków
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
U nas też katalog nie jest zamknięty.
W razie potrzeby kontaktu: 790578409 lub FB https://www.facebook.com/Dexterkrak/
- Kacper_Potocki
- Zasłużony dla forum

- Reactions:
- Posty: 3072
- Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
- Tematy: 56
- Lokalizacja: Kęty
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
- Kontakt:
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Hehe, to mnie się spodobało
FWB C20 | Diana 75 HFT | Diana 75 BR25 | Walther LG400 BR25 | Walther LG400 BR50
-
rokada
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 4326
- Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
- Tematy: 0
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Nie jest. Ale brak wymienienia celu w ubojce oznacza w praktyce epsilonowe szanse na uzyskanie pozwolenia w tym celu.
Chodziło mi o to, że wydaje mi się, że skoro wytyczne EU nie podaja zamkniętego katalogu celów posiadania, to państwa członkowskie mogą w swoich regulacjach wymieniać różne cele (a nie tylko te z wytycznych).
- 1234strzelec
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 179
- Rejestracja: 28 stycznia 2011, 18:32
- Tematy: 25
- Lokalizacja: Warszawa
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
jamtex pisze: ↑05 września 2024, 11:15W świetle aktualnej doktryny uważam że obrona konieczna przy pomocy broni na pozwolenie sportowe może się wiązać ze skuteczną próbą pozbawienia pozwolenia przez organ. Skuteczną znaczy że w postępowaniu sądowym sąd I i II instancji może przyznać organowi rację. Oczywiście będzie to indywidualna ocena okoliczności ale posiadanie broni sportowej na dyskotece, bez racjonalnego związku z celem sportowym będzie okolicznością silnie obciążającą. Jedyną podstawą prawną którą tutaj znajduje będzie Art. 18. ust. 1 pkt. 2) UoBiA w zw. z Art. 15 ust. 1 pkt 6) UoBiA. Nie znalazłam co prawda na szczęcie orzeczenia a takiej konkretnej sprawie ale doktryna wskazuje że katalog Art. 15 ust. 1 pkt 6) UoBiA nie jest zamknięty i że może to być dowolna powstała okoliczność według organu powoduje że posiadacz stał się osobę stanowiącą zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Taką okolicznością może być wykorzystywanie broni sportowej niezgodnie z celem pozwolenia. Oczywiście posiadacz z taką interpretację organu nie musi się zgadzać i pozostaje mu droga odwoławcza do WSA i NSA.1234strzelec pisze: ↑04 września 2024, 11:44
W Ustawie nie ma nic na temat noszenia broni na strzelnicę czy ze strzelnicy - nosisz bo tak wskazuje Ustawa i już.
Możesz z nią iść do Biedronki do Lidla do przedszkola po dzieci, na dyskotekę (ale wtedy warto brać tylko 1 pistolet bo dwa to ciężko się hula po parkiecie) gdzie tylko chcesz i o jakiej porze chcesz.
Si vis pacem, para bellum
- jamtex
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 620
- Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
- Tematy: 8
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Czy gdziekolwiek Ustawa wspomina, ze nie wolno iść z bronią do kościoła/dyskoteki/klubu GoGo?
Nie, dlatego cel posiadania broni a jej użycie to 2 różne sprawy.
Młotek też posiadam w celu wbijania gwoździ, ale czy mogę nim bronić dobro wyższej wartości niż gwóźdź?
Broń sportową mogę mieć przy sobie będąc na dyskotece - nie ma orzeczenia zabraniającego nie ma tez nic o tym w Ustawie.
Czy mogę użyć do obrony życia dowolnego przedmiotu zgodnie z zagrożeniem?
Po oglądnięciu wykupionego kursu - poradnika, wiem doskonale co w takiej sytuacji powiedzieć.
Pod zagrożenie dla "siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego" można podciągnąć wszystko, równie dobrze zawodnika MMA, czy każdego kto uczęszcza na siłownie, bo ma znaczą przewagę siły nad innymi.
Obaj dobrze wiemy, że do sądu idzie się po wyrok, a ten jest orzekany na podstawie dowodów jednak jak one będą interpretowane, to już tylko kwestia ceny prawników
Co oczywiście nijak ma się do sprawiedliwości która od wieków jest tylko pustym frazesem
Nie, dlatego cel posiadania broni a jej użycie to 2 różne sprawy.
Młotek też posiadam w celu wbijania gwoździ, ale czy mogę nim bronić dobro wyższej wartości niż gwóźdź?
Broń sportową mogę mieć przy sobie będąc na dyskotece - nie ma orzeczenia zabraniającego nie ma tez nic o tym w Ustawie.
Czy mogę użyć do obrony życia dowolnego przedmiotu zgodnie z zagrożeniem?
Po oglądnięciu wykupionego kursu - poradnika, wiem doskonale co w takiej sytuacji powiedzieć.
Pod zagrożenie dla "siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego" można podciągnąć wszystko, równie dobrze zawodnika MMA, czy każdego kto uczęszcza na siłownie, bo ma znaczą przewagę siły nad innymi.
Obaj dobrze wiemy, że do sądu idzie się po wyrok, a ten jest orzekany na podstawie dowodów jednak jak one będą interpretowane, to już tylko kwestia ceny prawników
Co oczywiście nijak ma się do sprawiedliwości która od wieków jest tylko pustym frazesem
Dniami i nocami, chodzę z dwiema klamkami!
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.
-
Chini_fox
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 28
- Rejestracja: 03 kwietnia 2024, 14:04
- Tematy: 6
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
Noszenie broni SPORTOWEJ na dyskotekę? Tu same się tworzą powody żeby sportowcą zabrać możliwość noszenia, albo ją ograniczyć tylko podczas jazdy/powrotu na strzelnicę. Do ochrony służy broń do ochronny osobistej a nie broń sportowa. Socjalistyczna rep.. ekhem znaczy się ustawodawca po prostu uległ PZSS, ale sportowcy nie powinni nosić, bo znowu będzie kolejny incydent jak w firmie Reutersa.
-
Foaloke
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 83
- Rejestracja: 17 października 2023, 22:56
- Tematy: 1
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
"Do ochrony służy broń do ochronny osobistej a nie broń sportowa."
Jakaś podstawa powyższego stwierdzenia?
Według postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 17.06.2003 r. II KK 42/03 można bronić się nawet bronią posiadaną nielegalnie. Więc co, broń sportowa jest jeszcze niżej w hierarchii niż posiadana nielegalnie?
Jakaś podstawa powyższego stwierdzenia?
Według postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 17.06.2003 r. II KK 42/03 można bronić się nawet bronią posiadaną nielegalnie. Więc co, broń sportowa jest jeszcze niżej w hierarchii niż posiadana nielegalnie?
- jamtex
- Zarejestrowany użytkownik

- Reactions:
- Posty: 620
- Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
- Tematy: 8
- Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Re: MSWiA w temacie noszenia broni przez osoby, które legitymują się pozwoleniem na broń wydanym do celów sportowych
A dlaczego nie? Dlaczego od razu "zabrać", ponieważ....? Jakieś przesłanki prawne?Chini_fox pisze: ↑05 września 2024, 14:25 Noszenie broni SPORTOWEJ na dyskotekę? Tu same się tworzą powody żeby sportowcą zabrać możliwość noszenia, albo ją ograniczyć tylko podczas jazdy/powrotu na strzelnicę. Do ochrony służy broń do ochronny osobistej a nie broń sportowa. Socjalistyczna rep.. ekhem znaczy się ustawodawca po prostu uległ PZSS, ale sportowcy nie powinni nosić, bo znowu będzie kolejny incydent jak w firmie Reutersa.
Nigdy nie zamierzam nosić broni sportowej, by się nią bronić.
I na pytanie: "Dlaczego zabrał Pan broń sportową na dyskotekę?" Odpowiem: "Ponieważ Ustawa tego nie zabrania".
Lubię chodzić z bronią podobnie jak lubię głaskać kota. To wszystko.
Kotem też można zabić. Ba, nawet sam kot może zabić - jak słynny incydent z Danii.
Dlaczego wg. Ciebie sportowcy nie powinni nosić broni? Jaki znowu incydent w firmie Reuters? Co ma jedno do drugiego?
I na koniec:
ok, ktoś obronił się bronią sportową za co wg Ciebie powinien od razu stracić pozwolenie.
No i....?
No i idzie do sklepu, kupuje CP rewolwer i spokojnie może z nim chodzić - załadowanym, gotowym do strzału.
Tylko w tym roku od broni CP - na którą nie potrzeba żadnych kwitów zginęło 3 policjantów. I jakoś nikt nic nie zmienił i nie zmieni.
Dniami i nocami, chodzę z dwiema klamkami!
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.
CP to wolność, niewolnicy lubią kwity.








