Rejestracja AR15 jako pistolet

Moderator: Moderatorzy WBP

trapper2233
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 2024, 22:26
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: trapper2233 »

Witam serdecznie

Mam pozwolenie sport + kolekcja jednakże tylko na pistolety + gładkolufowa. Chociaż w decyzji WPA oraz w promesach widnieje zapis "Broń bz do 6mm i cz do 12mm", czyli w teorii na tą promese kupiłbym wszystko. Nie chcę z tym nie ryzykować. Chciałbym zapytać co sądzicie o kupnie czegoś takiego:

https://wojski.com.pl/pl/p/Pistolet-Dia ... 23Rem/1181

Jest to AR z krótką lufą, sprzedawca twierdzi że bez problemu zarejstrują to jako pistolet. Na fakturze widniałby "pistolet". Wolę jednak dopytać kogoś kto już tak robił. Co w wypadku kontroli przechowywania? Otwieramy sejf i pokazujemy dzielnicowemu... Pistolet o wyglądzie AR15? Jak to widzicie ?
Awatar użytkownika
Bergarowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 05 lipca 2022, 18:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: Bergarowicz »

Dla wpa liczy się to co na fakturze/umowie jest napisane, jak ci sprzedawca napisze że to "statek kosmiczny" to ci zarejestrują jako statek kosmiczny. Wiec jak bedzie napisane pistolet to nie ma problemu.
dzielnicowy ma w du*** podczas kontroli wielkość broni - dla niego liczy się czy liczba sztuk zgadza sie z rzeczywistością i atest szafy
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: rokada »

trapper2233 pisze: 22 kwietnia 2024, 22:32 Jest to AR z krótką lufą,
sprzedawca twierdzi że bez problemu zarejstrują to jako pistolet.
Załącznik do ustawy "koncesyjnej" z dnia 13 czerwca 2019 r. z późniejszymi zmianami (Dz. U. z 2023 r. poz. 1743):
KATEGORIE I PODKATEGORIE STRZELECKIEJ BRONI PALNEJ I AMUNICJI DO STRZELECKIEJ BRONI PALNEJ
Do celów niniejszego załącznika określenie:
1) „krótka strzelecka broń palna” oznacza strzelecką broń palną z lufą, której długość nie przekracza 30 cm lub której całkowita długość nie przekracza 60 centymetrów;
Według opisu tej broni lufa ma poniżej 30cm, czyli ta broń w kontekście ustawy "koncesyjnej" jest bronią krótką. Broń krótką tradycyjnie nazywamy pistoletem lub rewolwerem. Ta broµ nie ma bębna, więc wszystko zdaje się wskazywać na to, że jest to istotnie pistolet.
trapper2233 pisze: 22 kwietnia 2024, 22:32 Mam pozwolenie sport + kolekcja jednakże tylko na pistolety + gładkolufowa.
Wiem, że to trochę nie na temat, ale na Twoim miejscu po prostu zrobiłbym pozwolenie na broń długą. Długoterminowo na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: Hoplofob »

trapper2233 pisze: 22 kwietnia 2024, 22:32Mam pozwolenie sport + kolekcja jednakże tylko na pistolety + gładkolufowa.
Zrobiłeś pozwolenie na "pistolet" i nie wiesz, jaka jest definicja "pistoletu" w polskim prawie? :651:

Nie bój nic: nikt tego nie wie ;laughing:

Polskie prawo nie precyzuje nawet tego, czy pistolet to broń długa czy krótka :621:

P.S. Trzeba było robić pozwolenie na karabiny :090:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
trapper2233
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 2024, 22:26
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: trapper2233 »

Panowie ja doskonale wiem że "trzeba było robić wszysko". Taki był plan, ale przy moim zawodze i dość specyficznym charakterze pracy ogromnym sukcesem jest to co posiadam na ten moment. Oczywiście w przyszłości dostrzelam sobie karabin, to nie jest problem, ale kiedy to będzie to nie wie nikt ;) Dlatego chciałem się "ratować" teraz tym konkretnym modelem aera, ale nie chciałem sobie naraobić żadnych problemów przez to. Bardzo dziękuję Wam za pomoc, może ktoś jeszcze się wypowie
ubejane
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 23 maja 2017, 02:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: ubejane »

Ja mam AR9 (PWS) z lufą 8,5” zarejestrowany jako pistolet. Tak był sprowadzony i tak było na fakturze.
SP7MM
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8558
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: duber »

trapper2233 pisze: 22 kwietnia 2024, 23:29 Panowie ja doskonale wiem że "trzeba było robić wszysko". Taki był plan, ale przy moim zawodze i dość specyficznym charakterze pracy ogromnym sukcesem jest to co posiadam na ten moment.
Ale to było tylko dodatkowe 5min przy robieniu patentu ;|
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2044
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: Dexter »

Ale nie o to pyta.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: Hoplofob »

trapper2233 pisze: 22 kwietnia 2024, 23:29Panowie ja doskonale wiem że "trzeba było robić wszystko". Taki był plan, ale...
Nie bierz tego do siebie, to po prostu przestrogi dla potomnych:
- "Trzeba robić wszystkie pozwolenia"
- "Szafa S1, którą chcesz kupić, jest za mała - kup większą"
- "Jeśli nie trafiasz pistoletem na 25 metrów, poproś artylerię o wsparcie"
- "Nie uprawiaj seksu bez zabezpieczeń"
etc...

Właśnie sobie przypomniałem, że Doruk Eternal A4 w kalibrze 12 mam wpisany jako "pistolet".
Co akurat w moim przypadku nie ma żadnych konsekwencji.
:516:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8558
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: duber »

A ja rok miałem wpis P09 kadett 9x19
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1008
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: Linek »

Ja TeTetkę mam zarejestrowaną na 7,62 wszystko na to biorę 30-06 308 win 7,62x25 7,62x39.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3260
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: biper »

W sumie.. skoro jest napisane, że pistolet, na fakturze będzie pistolet, a ograniczenia formalne sprawiają, że nie możesz kupić innego, to bierz ten.
Ja od czasu jak mam upper 10.5" praktycznie nie strzelam z 16" lufy. Da Ci dużo frajdy.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: katerhasser »

Wszystko zależy od człowieka z WPA.
Jak rejestrowałem AKSU, to długość lufy nie miała znaczenia, tylko kaliber, dlatego zarejestrowany jako karabin.
Jak rejestrowałem AR9 to nie wiedział jak go wpisać, podpowiedziałem że dzisiaj to się powszechnie zwie "PCC" i wpisał "Karabinek PCC 9 mm".
Jak rejestrowałem kiedyś pierwszą broń czyli AR w 5,56 to wpisali "palna sportowa półautomat S&W" :-? takie mają pojęcie o broni niektórzy w policji :roll: na szczęście pistoletu już nie opisali jako półautomat, tylko po prostu "pistolet"
W sumie to w książeczce nie musi być określenia pistolet/karabin, tylko numery, nazwa/marka i słowo broń palna, kaliber.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1444
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: LongTom »

trapper zapewne był zwolniony z egzaminu na podstawie art. 16 ust. 2 UOBiA
stąd dostał pozwolenie na broń krótką i gładką lufę, bo w służbie został przeszkolony tylko z tych rodzajów broni.

trapper jak Ci sklep wystawi fakturę na sprzedaż Glocka, a Ty kupiłeś od nich P-83 to WPA i tak wpisze do książeczki to co na fakturze.
Znam sklepy, które ignorują wyrytą na broni właściwą nazwę i oznaczenie typu (lub kaliber), bo na fakturze z hurtowni czy z RFN mają inne dane kompletnie z miejsca gdzie plecy zmieniają swą szlachetną nazwę... Ważne, że numer broni się zgadza (chociaż w jednym miejscu ;laughing: ).

A co do broni zamieszczonej w linku, skoro sprzedadzą jako pistolet to zażądaj wymiany magazynka 10 nabojowego na 15 nabojowy (zgodnie z przepisami UE karabinek może mieć magazynek 10 nabojowy, a pistolet może mieć magazynek 15 nabojowy.).
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja AR15 jako pistolet

Post autor: rokada »

katerhasser pisze: 25 kwietnia 2024, 12:40 Wszystko zależy od człowieka z WPA.
Nie. A dokładniej: nie powinno, bo inaczej mogą wyjść takie bzdury, jak poniżej.
katerhasser pisze: 25 kwietnia 2024, 12:40 Jak rejestrowałem AKSU, to długość lufy nie miała znaczenia, tylko kaliber, dlatego zarejestrowany jako karabin.
Nawet nie ma sensu komentować tego pomysłu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”