Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Moderator: Moderatorzy WBP

Michal N.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 04 października 2011, 22:05
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: Michal N. »

Witam, od jakiegoś czasu zastanawiałem się apropo użyteczności oraz w ogóle używania w chwili obecnej strzelb przez różne służby.
Natknąłem się ostatnio na relacje z targów i np. fabarm rozwija swoją linię professional w której umiejscowione jest STF12. Mossberg ma swojego 590a1 z ciężka lufą. Beretta również (chyba) samopowtarzalne.

Jednostki uderzeniowe policyjne co wyłamują drzwi ok. Jestem sobie w stanie wyobrazić słuszność używania strzelb. Natomiast jak to wygląda w formacjach wojskowych? Zwykle polskie wojsko chyba nie ma na stanie strzelb. Specjalsi pewnie coś mają. W jakich warunkach (wojennych) użytkowość strzelby daje przewagę jednostce?

Na chłopski rozum wykorzystanie strzelby ogranicza się do krótkiego zasięgu. Miasto, blokowisko czy slumsy. Natomiast długa strzelba w czyszczeniu pomieszczeń nie wydaje się dobrym pomysłem.
To co strzelbowy robi bang w drzwi koledzy wchodzą z karabinami a sam strzelbowy zmienia jednostkę na karabin?

Może na forum jest ktoś kto w jakiejś formacji użytkuje strzelbę bądź jest w stanie rozjaśnić mi/innym sytuacje czy strzelba to relikt przeszłości czy może w pewnych kwestiach strategii formacji wojskowych jest niezastąpiona? Sam lubię a nawet wolę postrzelać do poperow ze strzelby niż karabinu ale zastanawiam się czy takie umiejętności sprowadzają się jedynie do poprawienia samopoczucia, gdy ten czas poświęcony strzelaniu z karabinu w razie W mógłyby poprawić chociaż w jakimś stopniu moje szanse na przeżycie.
Feinwerkbau 103
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: KacperO »

Jeśli chodzi o wojsko to głównie breaching, zwalczanie dronów śrutem i powiedzmy, że wymuszanie posłuszeństwa przy pomocy amunicji niepenetrującej.
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: APS »

Są jeszcze specjalsi, którzy mogą niszowo dobierać wyposażenie wg swojego uznania. Ktoś takie wynalazki jednak kupuje.

EDIT: Kojarzyłem, że Marines testowali ten nabój i recenzje były dość entuzjastyczne. Czy przyjęli - nie wiem. Jakieś ślady - i wymienione zastosowania - tutaj
EDIT2: No i są jeszcze Ruscy z Sajgą, która jest obecna w ich formacjach mundurowych i oznaczana jako 'specjalny karabin gładkolufowy' (nie mylić z cywilnymi wersjami gładkolufowych kałachów, które zostały stworzone specjalnie w celu obejścia ograniczeń prawnych).

Strzelba jako broń SHTF jest dla mnie wysoce problematyczna z jednego powodu: objętość amunicji. Nawet jeżeli masz strzelbę z magazynkiem pudełkowym, 10-nabojowy jest już ogromny. Zapas 200 naboi to już mały plecak.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: LARPAK »

U nas w wojsku strzelby na szerszą skalę się nie przyjęły.
Kiedyś były w jakiś kompaniach specjalnych czy tam trochę do desantu trafiło i 1PSK.

Obecnie to już raczej jako narzędzie do odstrzeliwania zamków i zawiasów w drzwiach u specjalsów.

Amerykanie natomiast wprowadzili je nieco szerzej, ale też aby jakoś specjalnie zdominowały pole walki to nie ma co o tym nawet mówić.

Strzelby są zwyczajnie wolne, ciężkie, amunicja ma większą masę, zasięg mocno ograniczony.

Strzelanie do dronów ze strzelb jest również bezsensowne - nie pamiętam czy to były polskie badania czy zagraniczne, ale sprawdzano wykorzystanie strzelb przeciwko dronom (małym, takim stricte komercyjnym) i konkluzja była taka, że nie jest to odpowiednie narzędzie.
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: KacperO »

Na Ukrainie stosuje się strzelby do zwalczania dronów, choć raczej na mała skalę i jako uzupełnienie systemów walki radioelektronicznej.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: katerhasser »

W okopach I wojny pompka była bardzo wydajną kosiarką szkopów.

Dzisiaj raczej najlepsza dla cywila do szeroko pojętej obrony miru domowego itp. działań w bliskim kontakcie z zombie, elementem bandyckim, w zamieszkach... Potrzebne dobre ogarnięcie manuala, wtedy bardzo wdzięczna bronia 8-)

Kontr-terroryści raczej muszą mieć na stanie i to nie tylko króciaki do zawiasów. Jak trzeba unieruchomić z dystansu np. pędzącą na blokadę ciężarówkę, to strzał w blok silnika z breneki jest bardziej skuteczny niż pykanie po oponach z 9-ki czy nawet 5.56.
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: KacperO »

Tak, tymczasem w realnym świecie breneka nawet przez miękką balistykę nie przechodzi... :516:
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: APS »

Ta, którą możesz kupić, owszem, nie. Co nie oznacza, że inne nie mogą.

mieszko1vp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 76
Rejestracja: 29 września 2021, 23:41
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: mieszko1vp »

Myślę ze do zwalczania dronów śrutówka ma jak najbardziej sens,ale nigdy nie słyszałem by wojsko szkoliło się w strzelaniu do rzutków.są filmiki gdzie próbują strzelać z kałaszy,ale to już desperacja.srut 3,5mm na 50m nt-23p pokrywa praktycznie całkowicie-l tarcze a przestrzeliny są ciasniej niż co 1 cm.energia na tyle duza,ze taka srucina przebija lisa na wylot-sprawdzone.Sam posiadam a2s i po filmikach widzę ze zrzuty są raczej do 100m
Gdyby ktoś chciał przeprowadzić testy anty dronowe mogę się poświęcić.zapraszam z dronem do Głogowa 😁
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: KacperO »

APS pisze: 18 marca 2024, 13:09 Ta, którą możesz kupić, owszem, nie. Co nie oznacza, że inne nie mogą.
Ciężko taki pocisk nazwać breneką. No i pojawia się pytanie jaki to ma sens zamiast przeciwpancernej amunicji karabinowej i czy ktoś to w ogóle używa?
mieszko1vp pisze: 18 marca 2024, 14:04 są filmiki gdzie próbują strzelać z kałaszy,ale to już desperacja.
Niekoniecznie, są filmiki z Ukrainy na których nagrano zestrzelenie małych dronów, w tym uderzeniowych fpv, przy pomocy karabinków.
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: APS »

Marudziłeś, że breneka nie przechodzi nawet przez miękką balistykę. Otóż jest sporo takich, które przechodzą. Takich które są dedykowane do rozwalania bloków silników - również jest trochę. Wszystkie w 12GA, więc nazewnictwo jest raczej mniej istotne (a producent mimo wszystko pisze o nich 'slug').
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: APS »

KacperO pisze: 18 marca 2024, 14:13 Niekoniecznie, są filmiki z Ukrainy na których nagrano zestrzelenie małych dronów, w tym uderzeniowych fpv, przy pomocy karabinków.
Moim absolutnym faworytem jest żołnierz, który z PK spruł pocisk manewrujący Kalibr z kilkuset metrów bo znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. Więc jak to mówią w tamtych okolicach - trzeba próbować. To nie są beznadziejne próby.
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: KacperO »

APS pisze: 18 marca 2024, 14:22 Marudziłeś, że breneka nie przechodzi nawet przez miękką balistykę. Otóż jest sporo takich, które przechodzą. Takich które są dedykowane do rozwalania bloków silników - również jest trochę. Wszystkie w 12GA, więc nazewnictwo jest raczej mniej istotne (a producent mimo wszystko pisze o nich 'slug').
"Slugs" to znacznie szerszy zbiór niż "brenneke slugs", więc nie ma w tym nic dziwnego, że producent tak napisał.
Awatar użytkownika
teku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 listopada 2022, 20:49
Tematy: 11
Lokalizacja: Tarnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: teku »

Przy walce na krótki dystans (np okopy, bezpośrednie starcie, napierający tłum, strzał "zza węgła") lub na pozycjach gdzie trudno jest utrzymać szybko zmieniający się cel strzelba + stalowy śrut może ma sens.
Na pewno idąc na wojnę zabrałbym pompkę.
.177, .22, 7.62×25, 7.62x39, 9x18, 9x19, 12/70, i.... była statyka jest IPSC :)
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 7
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyteczność strzelb taktycznych w służbach

Post autor: arconi »

KacperO pisze: 18 marca 2024, 14:35 "brenneke slugs"
Mówisz - masz.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”