Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Moderator: Moderatorzy WBP

Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Piotr2075 »

Post kolegi GreenHeart natchnął mnie myślą aby podzielić się doświadczeniami.
Do zdobycia pozwolenia przymierzałem się czas długi ale jakoś nigdy nie mogłem się zmobilizować.Potem wyjechałem w poszukiwaniu lepszego miejsca i po latach postanowiłem cel zrealizować. Zapoznałem się z warunkami i na pierwszy ogień poszło zezwolenie do celów łowieckich.Moja opinia jest subiektywna i ktoś inny z oceną trudności może się nie zgadzać ale do rzeczy.
Na facebooku znalazłem ogłoszenie o rozpoczynającym się kursie mysłiwskim w miasteczku Balestrand. Sprawdziłem terminy,cenę i zdecydowałem się spróbować. Koszt kursu dla osoby niezrzeszonej w NJF Norsk Jeger og Fiskeforbundet to 3500 nok. Zajęcia na kursie obejmują łacznie 30 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych. Kursant otrzymuje podręcznik w formie papierowej oraz może korzystać ze strony Miljodirektoratet (odpowiednik ministerstwa ochrony przyrody) gdzie można powtarzać sobie testy i utrwalać wiadomości.Zajęcia teoretyczne to głównie przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz podstawy informacji łowieckich. Tu muszę zauważyć że staż w PZŁ mimo że mam mieszane uczucia co do tej organizacji lepiej myśliwego przygotowuje. Zajęcia praktyczne to dwie wizyty na strzelnicy.Temat zajęć to-bezpieczne poruszanie się z bronią w terenie,strzelanie do rzutków i tarczy. Każdy z nas dostał po paczce naboi śrutowych i po 25 strzałach ramie troszkę bolało. Instruktor cały czas korygował nasze błędy ale nie można mówić o nauce strzelania. Strzelanie do tarczy to juz łatwizna. Z podpórki,leżąc na 100 metrów z lunetą. Nie da się nie trafić. Cały kurs trwał około trzech miesięcy -dziesięć spotkań trzygodzinnych. Nadszedł dzień sądu czyli egzamin. Egzamin zdawaliśmy na swoich telefonach po zalogowaniu się na stronie ośrodka egzaminacyjnego. 50 pytań,minimun 42 poprawne. Egzamin pozytywny i co dalej. Dalej to już z górki. Zakup szafy ( nie kupowałem bo jak obleję to co)koszt szafy Raufos Basic na 8 sztuk i cena około 8 tysięcy nok czyli jakieś 3500 pln. Z zezwoleniem trafiłem kiepsko bo akurat zmieniali system wydawania pozwoleń i musiałem wniosek składać dwa razy.Wniosek składa się przez internet logując na stonie policji przez profil zaufany.System nosi nazwę BLIK :-D .Sprawdza nas komputer czy widniejemy jako obywatel uczciwy i to wszystko.Policjant z miejscowego WPA przybija pieczątkę i promesa przychodzi na profil zaufany. Drukujemy i z dowodem tożsamości na zakupy. Nie ma czegoś takiego jak badania lekarskie.Wymogi dotyczące obcokrajowców to - stały numer personalny,jeżeli mieszkamy poniżej 5 lat w Królestwie Norwegii to policja nas sprawdzi w Polsce. Warto mieć wyrobione norweskie prawo jazdy które robi za dokument tożsamości. Z wydrukowaną promesą idziemy do sklepu i wybieramy. Norweskie przepisy dopuszczają zakup broni i amunicji przez internet. Wygląda to tak że skan promesy i pj wysyłamy na e mail wraz z zamówieniem. Broń przychodzi pocztą w dwóch paczkach tak żeby niepowołana osoba nie miała zbyt łatwo.
Mam nadzieję że komus te informacje się przydadzą
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Dariusz DC »

dziekuję
opowiedz coś więcej
jaką broń można zakupić?
jak pożniej np z jej uzyciem ( strzelnica, polowanie) ?
czy tylko długa ?
noszenie, przemieszczanie etc
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 262
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: V@A »

Jezeli beda chetni to mozna rowniez zrobic poradniki na inne kraje, bo jest nas chyba wielu na forum ktorzy mieszkaja poza granicami Polski. Co sadzicie o tym ?
The older I get, the less I care about your feelings....
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Piotr2075 »

Jako myśliwy mam prawo posiadać 8 sztuk broni do celów łowieckich. Częściowo zakazana jest broń samopowtarzalna. Tzn że wolno miec broń samopowtarzalną wyszczególnioną na liście broni dopuszczonej przez policję. Poniżej lista broni samopowtarzalnej dopuszczalnej w polowan
Anschutz Mod 525
Anschutz Mod 520
Bergara BXR .22
Beretta Olympia
Browning Buck Mark
Browning SA 22 kaliber 22. LR
CZ/BRNO Mod 511
CZ/BRNO Mod 581
Henry AR7
Krico Mod 260
Remington Mod 24
Remington Mod 522 Viper/Speedmaster
Remington Mod 597
Rossi 7022
Savage A22
Savage A17
Unique X-51
Voere Mod 2185
Walther GSP rifle
Weatherby XXII
Winchester Wildcat
Winchester Mod 77 m/8 skudd boksmagasin
Winchester 490
Winchester M/1903 / Mod 63
GROVKALIBER
Merke Modell
Benelli R1
Benelli Argo
Browning BAR (gjelder ikke M1918)
Browning BAR Match
Browning BAR DBM
Carl Gustav 2000 light /classic
Charter Arms AR-7
Haenel SLB 2000+
Heckler & Koch 940
Heckler & Koch 2000 SLB
Heckler & Koch Mod 770
Merkel SR1
Remington Mod four
Remington Mod 7400
Remington Mod 742 Woodsmaster
Remington Mod 750
Sauer 303
Voere Mod 2185
Winchester M/100
Winchester M/1905
Winchester M/1907
Winchester M/1910 / mod 10
Winchester SXR

Podobne obostrzenia są w strzelbach. Nie wolno mieć więcej niż dwa naboje w stzrelbie co poniekąd wyklucza pompki a czyni niecelowym posiadanie półautomatów śrutowych.
Broń mogę używać-na strzelnicy,polowaniu i jeśli mam dobre warunki to mogę sobie strzelać na swoim podwórku \posesji.
Broń przewozimy w bagażniku,w taki sposób żeby nie była widoczna dla osób postronnych. Jeżeli musze wejść do sklepu a mam broń w bagażniku to mam prawo zostawic broń w zamkniętym aucie. Broń musi byc rozładowana tzn.magazynek tez pusty.
Jak widać na liście jest broń w kalibrze 22LR. Wolno mi z nią polować na drobną zwierzynę do wielkości zająca ale nie zająca.
Broń oczywiście tylko długa. Ciekawostką jest że broni myśliwskiej moge używać w zawodach sportowych.
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Piotr2075 »

V@A pisze: 28 stycznia 2024, 21:46 Jezeli beda chetni to mozna rowniez zrobic poradniki na inne kraje, bo jest nas chyba wielu na forum ktorzy mieszkaja poza granicami Polski. Co sadzicie o tym ?
Pomysł nader zacny
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3252
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: biper »

Przydałby się wręcz odrębny dział z tego typu poradnikami/informacjami w poszczególnych krajach, tam gdzie Koledzy są lub mają w 100% pewne informacje.
Fajnie by było mieć to rozbite właśnie na poszczególne kraje, gdzie byłaby pełna informacja dot. procedury zdobycia pozwoleń, warunków ich utrzymania (jeśli takie są), zasad używania i kupna, transportu.. itd.

Piotrze, a czy jesteś w stanie opisać, jak to wygląda w zakresie broni do sportu? Bo chyba coś takiego też jest w Norwegii?
Niesławny Breivik miał AR (i to chyba nie jeden), a czegoś takiego na tej liście nie ma..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
Serex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 czerwca 2015, 14:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Serex »

biper pisze: 28 stycznia 2024, 22:15 Niesławny Breivik miał AR (i to chyba nie jeden)
Wydaje mi sie ze Rugera Mini-14
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3252
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: biper »

Aj.. mój błąd.. jakoś tak mi się z fotek tego świra kojarzyło, że to AR.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: raiden_pl »

V@A pisze: 28 stycznia 2024, 21:46 Jezeli beda chetni to mozna rowniez zrobic poradniki na inne kraje, bo jest nas chyba wielu na forum ktorzy mieszkaja poza granicami Polski. Co sadzicie o tym ?
były już takie wątki, ale jakoś nie chwyciło zbytnio

Dostęp do broni w poszczególnych państwach UE
--
KKS Arsenał
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1130
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Mateusz70 »

Dostęp do broni w poszczególnych państwach UE to akurat inny temat, znacznie szerszy. Jeśli dobrze pamiętam, cały przywołany wątek sprowadza się do statystyki, która jest podana w jakimś opublikowanym materiale.
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Piotr2075 »

biper pisze: 28 stycznia 2024, 22:15 Przydałby się wręcz odrębny dział z tego typu poradnikami/informacjami w poszczególnych krajach, tam gdzie Koledzy są lub mają w 100% pewne informacje.
Fajnie by było mieć to rozbite właśnie na poszczególne kraje, gdzie byłaby pełna informacja dot. procedury zdobycia pozwoleń, warunków ich utrzymania (jeśli takie są), zasad używania i kupna, transportu.. itd.

Piotrze, a czy jesteś w stanie opisać, jak to wygląda w zakresie broni do sportu? Bo chyba coś takiego też jest w Norwegii?
Niesławny Breivik miał AR (i to chyba nie jeden), a czegoś takiego na tej liście nie ma..
Tak. jest tu strzelectwo sportowe i https://www.vapen-soilen.no/nettbutikk/ ... d-161-41cm można kupić. Generalnie-teń świr zatruł życie wielu posiadaczom broni ponieważ po jego zbrodni wprowadzano kolejne obostrzenia.
Żeby zostać strzelcem sportowym należy zapisać sie do klubu. Zapisaem si€ do klubu zrzeszonego w DFS Det frivillige Skyttervesen. W klubie gdzie ja należę strzelamy z karabinków SAUER 200STR. Najczęstsze kalibry to - 22LR i 6,5x55. Oczywiście są kluby gdzie są strzelania dynamiczne a więc wszelkiego typu AR itp.Broń oczywiście samopowtarzalna nie autoatyczna.Koszt przynależności do DFS to obecnie 400 NOK rocznie. Czyli dziś około 160 pln. Co daje przynależność do klubu? Bezpłatny wstęp na strzelnicę,bezpłatny dostęp do broni klubowej i śmiesznie tania amunicja. Przykład-Norma2 22LR paczka 50 sztuk to koszt 40NOK.Zezwolenie- zezwolenie na broń do celów sportowych oznacza że możesz mieć broń do takich konkurencji w jakich startujesz. Czyli np. IPSC -karabinek,pistolet,strzelba. Nie wiem czy są jakieś ograniczenia co do ilości broni sportowej.Na stronie policji napisano że trzeba udokumentować w jakiej konkurencji startujemy i wtedy dostajemy zezwolenie na dany typ broni do konkurencji.Dla ciekawskich pozwolę sobie wkleic listę stowarzyszeń do których można należeć i uprawiać strzelectwo.
Oversikten inneholder kun godkjente øvelser med registreringspliktige kruttvåpen. Øvelser med luftvåpen og antikke våpen er utelatt.

Det er Politidirektoratet som godkjenner, og denne godkjenningen gjelder per 17. april, 2023:
Det frivillige skyttervesen (DFS)

Rifle

Baneskyting 100m, 200m/300m
Baneskyting 15m
Felt
Felthurtig
Stang
Skogsløp med skyting
Skifelt
Kikkertklassen

Dynamisk Sportsskyting Norge (DSSN)

Pistol

Open
Standard
Production
Production Optics
Classic
Revolver
Sivilpistol 1 - 5

Rifle

Semi Auto Open
Semi Auto Standard
Manual Action Open
Manual Action Standard
IPSC Mini-rifle
Pistol Caliber Carbine (PCC)

Hagle

Open
Modified
Standard
Standard Manual

Norges bedriftsidrettsforbund (NBIF)

Rifle

15m stående
50m 60 skudd liggende
3 x 40 skudd (ligg, kne og stå)

Norges Benkeskytterforbund (NBSF)

Rifle

BR 50
Sporter
Light Varmint
Heavy Varmint
Unlimited
F-class F/TR
F-class Open

Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF)

Rifle

Jaktfelt
Elgbaneskyting
Nordisk jaktskyting (kombinert øvelse med rifle og hagle)

Hagle

Jegertrap
Leirduesti
Figurjakt
Jaktsti

Norges Metallsilhuettforbund (NMSF)

Pistol

Production grov
Production fin
Revolver grov
Revolver fin
Stående
Stående production fin
Fri II grov
Fri II fin
Fieldpistol produksjon alle sikter
Fieldpistol produksjon
Fri I
Fri II, half size
Junior
Konvensjonell
Fieldrevolver

Rifle

Silhuett grov
Produksjon grov
Silhuett fin
Produksjon fin
Finrifle fri
Grovrifle åpne sikter eller optikk
Grovrifle fri

Norges skiskytterforbund (NSSF)

Skiskyting

Norges Skytterforbund (NSF)

Pistol

Standardpistol
25m finpistol
25m silhuettpistol
Fripistol
25m grovpistol
Hurtig fin
Hurtig grov
Finfelt
Grovfelt
Militærfelt
Revolverfelt
Magnum 1
Magnum 2
Spesialpistol
Spesialrevolver
Precision Pistol Competition (PPC)
Revolver 1500
Pistol 1500
Open
Distinguished Pistol
Standard Semi Automatic Pistol
Distinguished Revolver 6"
Standard Revolver 2,75"
Standard revolver 2,75 " - 5 skudds tønne

Rifle

15m
50m 60 skudd liggende
50m helmatch (3 posisjoner)
300m riflematch
300m liggende
300m standard

Viltmål

50m løpende villsvin
100m løpende hjort

Hagle

Olympisk skeet
Nordisk trap
Dobbelt trap
FITASC Sporting
FITASC Compac Sporting
Engelsk sporting

Norsk svartkruttunion (NSU)

Pistol

Mariette
Donald Malson
Smith & Wesson
Buntline
Kuchenreuter
Cominazzo
Tanzutsu
Felt perkusjonsrevolver
Felt patronrevolver

Rifle/gevær

Miqulet
Maximilian
Minie
Withworth
Valkyrie
Tanegashima
Remington Match
Vetterli
Hizadai
Pennsylvania
Lamarmora
Jarmann
Bakladet perkusjon
Perkusjonsmuskett
Jakt flint
Jakt perkusjon
Militær flint
Militær perkusjon
Rifle patron
Vetterli
Baklader

Hagle

Manton
Lorenzoni
Lefauceux
Pape

Norske Reserveoffiserers Forbund (NROF)

Pistol

NROF standard
NROF tjenestepistol
Klasse .22 LR

Rifle

Klasse 1: Halvautomatisk armegevær, kaliber 7,62 x 51
Klasse 2: Halvautomatisk armegevær, kaliber 5,56 x 45
Klasse 3: Repetergevær, kaliber 6,5 – 8mm
Klasse 4: Halvautomatisk armegevær kaliber 5,56 x 45 eller 7,62 x 51
Klasse 5: .22 LR

Scandinavian Western Shooters (SWS)

Main Match
Frontier Cartrigde Gunfighter
Frontier Cartrigde
Frontier Cartrigde duelist
Frontier dobbel duelist
Frontiersman
Frontiersman gunfighter
Classic Cowboy
B-western
Wild Bunch
The Plainsman
Lommepistol
Long Range Rifle
Lever action riflekaliber
Lever action pistolkaliber
Single shot
Buffalo single shot
Derringer

UWAGA- Broń czrnoprochowa rozdzielnego ładowania też jest na zezwolenie. Żeby ją legalnie posiadać i strzelać należy należeć do Norsk svartkruttunion.Nie jestem w stanie podać dokładniejszych informacji dotyczących innych konkurencji niż strzelam osobiście bo nie zamierzam nikogo wprowadzać w błąd.Ja zapisałem się do klubu i obecnie czekam na zezwolenie na karabinek SAUER200STR. Dlaczego strzelam taką konkurencję? Zauważyłem istotną poprawę moich umiejętności strzeleckich.Strzelam z pozycji leżącej,klęczącej i stojącej. Uważam że wystarczająco rozwija to moje umiejętności a przy tym trening za wyjątkiem ubrania kosztuje mnie praktycznie nic
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik emigranta-pozwolenie w Norwegii

Post autor: Piotr2075 »

Jeszcze jako ciekawostka zdjęcie 4 zezwoleń na broń. Czterech bo nie ma tu czerwonej książeczki i każda broń musi być ze swoim zezwoleniem https://photos.google.com/u/0/photo/AF1 ... R4xUTCFt1T
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”