Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: jarni8 »

Cześć,

Pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu jako, że nie widziałem nic podobnego tutaj.
Jak pewnie większość zajawionych strzelców wiatrowych wie, od dłuższego czasu istnieje możliwość przestrzelania swojego karabinka PCP z imadła w tunelu długości 50m na terenie fabryki JSB w Bohuminie i znaleźć "tę jedyną"... matrycę Exacta oczywiście ;laughing:

Mam 2 pytania do wszystkich tych, którzy mieli okazję skorzystać. Będę wdzięczny za podzielenie się wrażeniami.

1. Czy podczas testów latała Wam większość testowanych matryc, czy może przeciwnie i tylko jedna/nieliczne matryce robiły zadowalające skupienie? Jakie zwykle skupienia wystrzeliwały Wasze karabinki z imadła? Groszówka, 5 złotówka, a może jakiś banknot? :-D
2. Po dobraniu śrutu zapewne kupiliście mniejszy czy większy zapas najlepiej latającego śrutu z konkretnej matrycy i partii bezpośrednio u źródła. Czy w miarę strzelania i otwierania kolejnych puszek wszystko latało Wam zawsze tak samo?

Jeśli ma ktoś fotki tarczek testowych - można śmiało wrzucać w ten wątek. Może stworzy się przy okazji fajna baza informacji dla wszystkich przyszłych testujących i jednocześnie da jakieś porównanie odniesienie jak śrut może/powinien latać w warunkach lab.

Z mojej strony mogę powiedzieć, że w tunelu udało się wystrzelać groszówkę jedną z matryc (54), więc kupiłem 15 puszek pół roku temu. Niestety pomimo tej samej nalepki na śrutach miałem łącznie 2 puszki (obecnie strzelam 14'tą), gdzie śrut w sposób widoczny latał mi gorzej. W obu przypadkach wydawał się bardziej suchy i nie zostawiał "tłustego filmu" na palcach. Po za tym identyczny kształt i brak pogniecionych sztuk, waga też stabilna na przestrzeni 14 puszek.

Pozdr
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 2024, 18:28 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
janmaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 06 kwietnia 2015, 14:57
Tematy: 1
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: janmaj »

To ja dorzucę kilka pytań:
- ile kosztuje dobieranie śrutu w Bohuminie?
- czy to prawda, że śrut w Bohuminie jest droższy niż od krajowych dystrybutorów?
Uprzedzam wszelkie uszczypliwości - odpowiedzi na te pytania mają na celu zaspokoić moją ciekawość.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: jarni8 »

janmaj pisze: 01 stycznia 2024, 18:06 To ja dorzucę kilka pytań:
- ile kosztuje dobieranie śrutu w Bohuminie?
- czy to prawda, że śrut w Bohuminie jest droższy niż od krajowych dystrybutorów?
Uprzedzam wszelkie uszczypliwości - odpowiedzi na te pytania mają na celu zaspokoić moją ciekawość.
Cena obecnie to 12,5 euro za puszkę lub jakiś ekwiwalent w KC, zwykle wychodzi około ~55 zł. Z tego co kojarzę głównie gotówkę lubią. Dobieranie nie kosztuje nic. Możesz testować nawet 2h a na końcu stwierdzić, że nic nie lata zadowalająco i nie masz obowiązku kupować czegokolwiek. Zwykle jednak udaje się coś dobrać, a z racji że często podróż tam to jest wyprawa na pół dnia albo lepiej to mało kto odjeżdża z pustymi rękoma i zwykle się kupuje parę wagonów (karton z 10 puszkami) dla siebie czy też kolegów po lufie :wink:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
janmaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 06 kwietnia 2015, 14:57
Tematy: 1
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: janmaj »

...czyli całkiem spoko. Ceny Ok, dobór za free. Pewien mit obalony. Dzięki za info.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: tommylee »

Poniżej moje tarcze z testów w Bohuminie.
IMG_0273.jpg
Nie wszystko latało super.
Kupiłem 19 i 54.
W domu szału nie było ale tez nie było źle.
Często jest tak, że tam jest super a na strzelnicy już nie.
Nie zmiana to faktu, ze śrut tam dobrany na pewno nie jest zły.
I jeszcze jedno, tam jest tunel a później strzelamy na dworze.

Poniżej tarcze z pierwszych testów.
Strasznie wtedy wiało...
IMG_0297.jpg
IMG_0296.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 08:50 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: jarni8 »

bruno_Hof pisze: 03 stycznia 2024, 09:06 Podobno strzelając na dworze,dobrze jest mieć w karabinie lufę wewnątrz zrobioną na lustro. Takie refleksję wyczytałem na amerykańskich forach FT :shock:
Brzmi jak mit przed duże M. Albo polerowanie działa i poprawia celność wszędzie (tunel czy podwórko z wiatrem) albo nie działa i nie działa nigdzie :D

Kolega kiedyś polerował lufę w tanim PCP. Jak to określił "przepolerował" i podobno mu potem latało gorzej. Nie był to niewiadomo jaki karabinek, bo Diana Stormrider, ale zauważył pogorszenie akurat w swoim przypadku :583:
tommylee pisze: 03 stycznia 2024, 08:39 Poniżej moje tarcze z testów w Bohuminie.
...
Nie wszystko latało super.
Masz super lufę, wszystkożerna. 3/4 grup każdy by wziął w ciemno :). Inna sprawa z tym jak mówisz, że tunel nie koniecznie ma pokrycie później w faktycznym strzelaniu.

Z racji, że długo strzelasz i pewnie sporo wagonów dobranego śrutu przepuściłeś przez lufę,to spytam: czy w miarę strzelania i otwierania kolejnych puszek z danego wagonu wszystko latało Ci zawsze tak samo, czy też może trafiały się puszki, które odstawały od reszty?
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 08:51 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: Kacper_Potocki »

W USA mają problem, bo oni na żadnym filmiku nie patrzyli na matryce, tylko zawsze na kalibry i takie porównanie jest o kant d&%y rozbić. Patrząc tylko na kalibry najcelniej karabinek strzela mi z 4,51, bardzo celnie 4,52 i równie celnie z 4,53, jedynie 4,50 nie mogłem nic dobrać. Myślę, że oni w USA są daleko za nami jeśli chodzi o dobieranie śrutu JSB. Przynajmniej na filmikach się tym nikt nie chwalił, a oglądąłem tych filmików bardzo dużo. Ale mogę się mylić, bo my tutaj mamy malutką społeczność, a tam wielki świat :)

PS. Otwarłem puszkę Exacta i wsypany był pomieszany Exact z Hadesem. Nie tylko dwie matryce w jednej puszce (bywało tak), ale dwa rodzaje śrutów. Jak to przeszło przez kontrole jakości i pakowaczy? Nie pytajcie mnie :P
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: Marysh »

Od czasów co zmarł Josef Schulz ( założyciel i właściciel fabryki ) rządzi wszystkim księgowy. Korzystają z historycznego przekonania strzelców, że są najlepsi, ale to się powoli zmienia. A te ceny ?
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 03 stycznia 2024, 10:47 czy w miarę strzelania i otwierania kolejnych puszek z danego wagonu wszystko latało Ci zawsze tak samo, czy też może trafiały się puszki, które odstawały od reszty?
Tak, z tym, że ja myję śrut w benzynie ekstrakcyjnej i smaruje olejem.
Chociaż ostatnio mycie mi nie pomogło a wręcz zaszkodziło. Być może była to wina starej i dość brudnej benzyny.
Jeszcze tego nie wiem.
Obecny lata tak samo. Niezależnie od puszki.

Kiedyś sądziłem, że 245 na tarcze to max i z taka punktacją kiedyś można było wygrać zawody. Teraz to już najlepiej strzelać komplety.
Mi się czasami zdarzają na strzelnicy lub zawodach ale tylko od momentu jak zacząłem używać śrutu z Bohumina, który Tomek dobrał do swojej lufy.
Mam jeszcze z paczkę 62 od Krzyśka Kowalczyka, to jedyna matryca, którą kupiłem w Polsce i dorównuje celnością tym kupionym bezpośrednio w Czechach.
Marysh pisze: 03 stycznia 2024, 11:45 Od czasów co zmarł Josef Schulz ( założyciel i właściciel fabryki ) rządzi wszystkim księgowy.
Ja bym nie demonizował. Co więcej uznał to za kolejny mit z polskiego podwórka.
To czym 10 lat temu zachwycano się na forum, bo ktoś coś tam raz strzelił ze sprężyny a 3 innych z PCP na tle innych Slawi i Gamo ma się nijak do dzisiejszych reali.

Świadomość strzelców jest na innym poziomie. Co kiedyś piękne, dziś już niektórych nie zadowoli.
Przez święta strzeliłem chyba z 7 tarcz ocenianych (3 wizyty na strzelnicy), raz tak wiało, że powiesiłem wstążkę.
Grupy roztrzepane ale o dziwo punktowo wyszło - 3 na tarczę, czyli 247.
Dla mnie załamka. Nie ważne, że nie miałem wiatraków i waliłem na pałę. Komplet wpadł jeden.
Kiedyś bym skakał pod niebiosa z radości a tera??? Wracałem jak zbity pies :-D
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: Kacper_Potocki »

Szczerze, to wątpię, aby ktokolwiek znalazł lepszy śrut od JSB Exacta RS Express Heavy w przypadku karabinków PCP. Myślę, że kfiatki przytrafiają się we wszystkich fabrykach, ale w przypadku JSB mamy tak wielką ilość różnych matryc, że każdy coś dobierze, nawet do najbardziej wybrednej lufy - coś, co będzie lepiej latało w porównaniu do śrutów konkurencji.

PS. Kompletnie nie znam się na strzelaniu match z 10m, tutaj może być inna sytuacja. Piszę o strzelaniu na 25m.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 08:51 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: tommylee »

Ja myślę, że jednak są.
Te filmy Mata i Eda to czysta komercha.

Jest taki jeden murzyn, nie pamiętam jak się nazywa i on faktycznie wiedział co testuje i co mówi.
Inna sprawa, że mają kilku geniuszy jak Michael Niksch czy Tim McMurray.
bruno_Hof pisze: 03 stycznia 2024, 12:54 Widziałem na AGN jak komentowali tutejsze przeróbki walterów na kartusze i regi sztejera.
Do jakich wniosków doszli???
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobieranie śrutu na stanowisku testowym w fabryce JSB

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 03 stycznia 2024, 12:23 Ja bym nie demonizował. Co więcej uznał to za kolejny mit z polskiego podwórka.
To czym 10 lat temu zachwycano się na forum, bo ktoś coś tam raz strzelił ze sprężyny a 3 innych z PCP na tle innych Slawi i Gamo ma się nijak do dzisiejszych reali.
...
Świadomość strzelców jest na innym poziomie. Co kiedyś piękne, dziś już niektórych nie zadowoli.
...
247...Dla mnie załamka....
Kiedyś bym skakał pod niebiosa z radości a tera??? Wracałem jak zbity pies :-D
Do identycznych wniosków doszedłem niedawno temu. Można powiedzieć, że obserwujemy pewną "inflację oczekiwań". Sprzęty są coraz lepsze, wyniki coraz wyższe, rekordy się przesuwają ciągle dalej i wyżej. A na Exacta narzeka się dziś ale robiono to też i dekadę temu.

Myślę, że jako Polacy, a już szczególnie Ci z południowo-zachodniej części mamy szczęście mając fabrykę JSB zaraz za płotem z możliwością testowania w bezwietrznych warunkach i zakupu od razu na miejscu tego co nam lata najlepiej.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”