Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m [DYSKUSJA]

Tematy związane z dyscypliną strzelecką Air Benchrest.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m [DYSKUSJA]

Post autor: jarni8 »

Cześć wszystkim!

Podczas ostatniego treningu wymyśliłem sobie pewną konkurencję. Spodobała mi się na tyle, że przez 2 dni strzeliłem 20 tarcz...i mam ochotę jutro strzelić kolejne 20 :) Kto wie... Może i Wam się spodoba i powstanie fajny wątek z tego :-D

A teraz szczegóły:

Cel: Tarcza 14x14 z pięcioma tarczami do KPN10.
tarcza_pusta.JPG
Wymiary pojedynczej tarczy to:
10 Ring 0.5 mm (±0.1 mm)
9 Ring 5.0 mm (±0.1 mm)
8 Ring 10.0 mm (±0.1 mm)
7 Ring 15.0 mm (±0.1 mm)
6 Ring 20.0 mm (±0.1 mm)
5 Ring 25.0 mm (±0.1 mm)
4 Ring 30.0 mm (±0.1 mm)
3 Ring 35.0 mm (±0.1 mm)
2 Ring 40.0 mm (±0.1 mm)
1 Ring 45.0 mm (±0.1 mm)
Na znanym portalu aukcyjnym dostępna w cenie 12 zł/100 sztuk w gramaturze 320g/m^2.

Dystans: 25m
Postawa:w jakiej komu najwygodniej - brak ograniczeń :wink:

Do podliczania punktów niezbędny będzie "scoring gauge" zwany też w naszych stronach "kalibromierzem".

Czyli, że co...trzeba kupić jakieś ustrojstwo za kilkadziesiąt złotych? A gdzie tam!
Przypadkiem ostatnio odkryłem, że jeden z najpopularniejszych długopisów na rynku dostępny dosłownie wszędzie można z powodzeniem używać jako... substytut kalibromierza.
Naszym bohaterem jest: Bic Round Stic M, którego wymiary sprawdzone suwmiarką wynoszą mniej więcej jak na zdjęciu:
dlugopis.JPG
Tak się składa, że kalibromierz też ma ~5.5mm :one:

Po strzale ze zwykłego Exacta w papier o gramaturze 320 zostaje ładny i nieposzarpany otwór. Ciemnoniebieska część długopisu wchodzi z leciutkim oporem w przestrzelinę i zatrzymuje się dokładnie na granicy ciemnoniebieskiego z jasnoniebieskim. Tak wsadzony długopis (oczywiście pod kątem 90 st. do płaszczyzny tarczy) po puszczeniu trzyma się pionowo w przestrzelinie i można go wykorzystać jako pseudo-kalibromierz i ocenić sobie przestrzelinę.

Dobra, a jak liczymy punkty?
Możliwe do uzyskania wyniki to 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 8.5, 9.0, 9.5, 10.0, 10.5 oraz 11.0. Wyniki w przedziale 1-8 liczymy bez połówek (wystarczy dotknąć wyżej punktowanego pola kalibromierzem - jak np. 8.0 na poniższej grafice). Od 8.5 do 11.0 mamy już połówki. Punktujemy więc zgodnie z poniższą grafiką:
liczydło_small.JPG
Wynik końcowy, to po prostu suma 5 strzałów.

Zachęcam do wspólnej zabawy i wrzucania w tym wątku zdjęć swoich tarczek! :-D Nie ważne czy to będzie 35, 45 czy 50+ punktów. Liczy się wspólna zabawa!

Czy jest wśród nas snajper, który ustrzeli 11.0 x 5 = 55.0 PKT? :651:

Zasady zostały luźno wymyślone i proszę nie doszukiwać się ścisłego powiązania z jakąkolwiek istniejącą konkurencją. Zasady miały być proste, a niezbędny sprzęt tani i łatwo dostępny.


Pozdrawiam, Jarek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2024, 10:34 przez jarni8, łącznie zmieniany 32 razy.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: jarni8 »

To zacznę ja.
Dziś strzeliłem 20 tarczek i udało się uzyskać takie wyniki:
41 pkt - 3 razy
43 pkt - 2 razy
44 pkt - 1 raz
45 pkt - 1 raz
46 pkt - 3 razy
47 pkt - 1 raz
47.5 pkt - 2 razy
48.5 pkt - 2 razy
49.5 pkt - 2 razy
50.0 pkt - 1 raz
50.5 pkt - 1 raz
52.0 pkt - 1 raz

Tarczki najsłabsze były w umiarkowanym wietrze i na etapie dociągania zera na ostatnie kliki, średnie gdy wiatr osłabł a najlepsze gdy byłem już dobrze dobrze rozgrzany i trafił się moment z zerowym wiatrem. Oba wyniki ponad 50 pkt strzelono w warunkach prawie idealnie bezwietrznych. Można uznać, że średnio udaje mi się strzelić coś około 47 pkt.

Oczywiście starym internetowym zwyczajem wrzucę tylko najlepszą tarczkę czyli 52.0 ;)
52_0.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2023, 21:54 przez jarni8, łącznie zmieniany 2 razy.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Kacper_Potocki »

Czyli strzelam z leżąca z bipodem? Z co z tyłem karabinka? Jakieś poduszki sa dozwolone? Zastanawiam się co mogę, jakim sprzetem mogę, czy mam strzelać HW50 z lupką, czy używać sprzętu do benchrestu? Chętnie bym postrzelał dla zabawy, tylko co można, a czego nie?
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: jarni8 »

Kacper_Potocki pisze: 11 listopada 2023, 22:25 Czyli strzelam z leżąca z bipodem? Z co z tyłem karabinka? Jakieś poduszki sa dozwolone? Zastanawiam się co mogę, jakim sprzetem mogę, czy mam strzelać HW50 z lupką, czy używać sprzętu do benchrestu? Chętnie bym postrzelał dla zabawy, tylko co można, a czego nie?
Zgodnie z "regulaminem":
jarni8 pisze: 11 listopada 2023, 21:21
Postawa:w jakiej komu najwygodniej :wink:

To ma być zabawa. Chcesz strzelić w warunkach BR, strzelaj w BR. Wolisz leżącą z bipoda? Wal z leżaka z bipoda. Masz betonowe ręce i chcesz ze stojaka? Wal ze stojaka! Wszystkie chwyty dozwolone w tym wypadku ;)

Tak samo nie będę się czepiał czy na wietrze w ogródku, czy bez na hali. Różnie ludzie mają możliwości, więc każdy strzela jak może! Jedynie co to miło jak ktoś przy fotce zamieści krótki opis jaki był poziom trudności podczas strzelenia :)

Sprzęt tak samo dowolny - byle to była wiatrówka.

Osobiście strzelałem z palika HFT z pozycji "jaszczur" czyli stopka w ziemi, a ręka podtrzymująca karabinek z przodu opiera się z dołu o grunt. Używam rękawicę strzelecką. Dla mnie osobiście wygodniejsza postawa niż poduszki do BR i mam z niej najlepsze wyniki.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Triger
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 24 września 2023, 11:52
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Triger »

Wchodzę w to :-D
Daj link do tarczek.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Kacper_Potocki »

Też się pobawię, jesień jest, nadchodzi zima, więc mniej strzelania terenowego będzie, a pobawię się z leżaka na magazynie z 25m. Tylko muszę kupić gotowe tarczki na grubszym papierze.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: jarni8 »

Triger pisze: 12 listopada 2023, 12:26 Wchodzę w to :-D
Daj link do tarczek.
oraz
Kacper_Potocki pisze: 12 listopada 2023, 13:46 Tylko muszę kupić gotowe tarczki na grubszym papierze.
Już Wam mówię. Nie chcę, żeby uznano to jako próbę reklamy kogokolwiek, więc nie podam tutaj bezpośredniego linku i nie będę narażał się na bana :568:
Jednakże mogę z ręką na sercu polecić tarcze z najsłynniejszego polskiego sklepu online na literę A u sprzedawcy na literę B. Należy tam wpisać "Tarcze strzeleckie karabinkowe 5x KPN 14x14 cm 100 sztuk" i w cenie 11.88 mamy to czego szukacie :) Myślę, że taki namiar pozwoli Wam i wszystkim kolejnym zainteresowanym znaleźć odpowiednie tarcze :)


Odnośnie tego tematu z ciekawości pokusiłem się też o małą analizę poziomu trudności między Air Benchrest 25m a tą wymyśloną konkurencją.
Poniżej zestawiłem wymaganą odległość Center-to-Center między środkiem tarczy a przestrzeliną aby uzyskać daną notę. Kalibromierz przyjmuję średnicę 5,5 mm (promień 2.75mm). Średnice kółek w benchrest to odpowiednio 2/8/14 mm.

Wygląda to tak:

AB25:
X: między 0.00 mm a 1.75mm,
10: między 1.75 a 3.75mm,
9: między 3.75 a 6.75mm

KPN10 na 25m:
11.0: między 0.00mm a ~0.60mm w poziomie i między 0.00mm a ~0.40mm w pionie,
10.5: między ~0.50 mm a 2.25mm,
10: między 2.25mm a 3.00 mm,


Z powyższego wynika, że koledzy po lufie z działu AB robiący wyniki w stylu 250 i naście X, jeśli są w stanie walnąć 5 X'ów pod rząd, to także będą w stanie strzelić 5 x 10.5. Wydaje się zatem, że strzelenie wyniku ponad 52.0 to kwestia czasu.

A z mojej strony dziś się także nieco pobawiłem. Niestety wiatr sporo dziś mieszał. Między 8 a 10 w poziomie czasem decydował mały podmuch wiatru. Średni wynik u mnie na dziś to okolice 47-49. W bezwietrznej chwili udało się strzelić 51.0 i czuję, że te wyniki jak dziś 51.0 czy wczorajsze 52.0 to już są granice moich umiejętności. Złamanie 52 może się kiedyś uda, ale raczej będzie to kwestia farta.

Top tarczka z dziś:
51_0.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2023, 21:57 przez jarni8, łącznie zmieniany 3 razy.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Triger
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 24 września 2023, 11:52
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Triger »

Tarczki zamówione. Kalibromierzy tego typu u mnie pod dostatkiem, wyreguluje tylko karabinek i zaczynam strzelać w przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: variag »

To ma być zabawa. Chcesz strzelić w warunkach BR, strzelaj w BR. Wolisz leżącą z bipoda? Wal z leżaka z bipoda
Cały "myk" w tym, że w myśl obowiązującego regulaminu można strzelać BR-25 leżąc z bipoda. Nie ma tutaj więc żadnego konfliktu.
A tarcza do BR-25 jest bardziej czytelna do strzelania z lunetą niż ta do Kpn. Wiem bo nie raz strzelałem.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Kacper_Potocki »

Dobrze, ja sobie będę zatem strzelał z leżaka, zobaczymy jak będzie szło :)
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: tommylee »

Jarek fajny temat. Jest coś takiego jak internetowa liga sylwetek w dziale sylwetkowym.
Zatem być może rodzi się coś podobnego na zasadzie ile można wycisnąć z wiatrówki.

Myślę że dział, który wybrałeś jest ok.

Podejmuje rękawice. Skoro ma być 5.5 to można wykosztować kalibromierz jaki posiadam do AB czy nie?
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: jarni8 »

variag pisze: 12 listopada 2023, 18:09
To ma być zabawa. Chcesz strzelić w warunkach BR, strzelaj w BR. Wolisz leżącą z bipoda? Wal z leżaka z bipoda
Cały "myk" w tym, że w myśl obowiązującego regulaminu można strzelać BR-25 leżąc z bipoda. Nie ma tutaj więc żadnego konfliktu.
A tarcza do BR-25 jest bardziej czytelna do strzelania z lunetą niż ta do Kpn. Wiem bo nie raz strzelałem.
A widzisz, to nawet nie wiedziałem. BR mi się zawsze kojarzył nieodłącznie z stolikiem, ale to pewnie tego że nigdy nie byłem na tego typu zawodach i wiem o tej dyscyplinie jedynie tyle co zobaczę czasem na zdjęciach w necie wrzucanych przez kolegów. Skoro nie ma konfliktu, to tym lepiej :one:

To prawda, tarcza jest na pewno bardziej wymagająca. Nie ma tak dobrze jak w BR, gdzie jest centralne kółeczko 2mm a potem białe w około. Tutaj trzeba walić w środek czarnego. Uznajmy to jako dodatkową trudność. Chociaż z drugiej strony jak ktoś np. używa lupki 36x42 do BR, to pewnie i tak będzie widział tarczę jak na dłoni i problemu nie będzie :)

Od siebie dodam, że strzelałem z Falcona, gdzie mam tylko powiększenie 10x a centralna kropka na 25m zajmuje mi 5,5mm na celu. Mimo wszystko zabawa fajna i nie czułem, żeby przeszkadzało jakoś bardzo.
tommylee pisze: 12 listopada 2023, 20:48 Jarek fajny temat. Jest coś takiego jak internetowa liga sylwetek w dziale sylwetkowym.
Zatem być może rodzi się coś podobnego na zasadzie ile można wycisnąć z wiatrówki.
Taki jest też zamysł. Widziałem wątek Silhouette, dawno temu też bawiłem się na e-tawernie w coś podobnego o nazwie chyba "e-tarcza HFT". Fajna sprawa porywalizować na odległość, szczególnie zimową porą kiedy sezon ogórkowy co chodzi o zawody. Zdecydowanie ustrzelenie kilku nieprzypadkowych 10.5 czy 10.9 na jednej tarczy pod rząd można uznać za dobry test sprzętu :one:
tommylee pisze: 12 listopada 2023, 20:48 Skoro ma być 5.5 to można wykosztować kalibromierz jaki posiadam do AB czy nie?
Oczywiście. Patent z długopisem został wymyślony tylko po to, żeby wszyscy którzy nie dysponują kalibromierzem (m. in. ja) mogli szybko i wygodnie znaleźć tani zamiennik pozwalający wziąć udział w zabawie :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 13 listopada 2023, 08:35 Oczywiście. Patent z długopisem został wymyślony tylko po to, żeby wszyscy którzy nie dysponują kalibromierzem (m. in. ja) mogli szybko i wygodnie znaleźć tani zamiennik pozwalający wziąć udział w zabawie
Kiedyś chciałem zrobić internetową ligę AB. Na tej samej zasadzie. Wszystkie chwyty dozwolone jedynie z zachowaniem odległości równo 25m.
Ale mało osób ma kalibromierz więc liczenie na "oko" nie ma sensu.

Zatem z tym długopisem to totalny strzał w 10. Akurat takiego nie mam bo na pewno z ciekawości bym sprawdził.
:piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :one:
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 311
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: Precess »

Czy są aplikacje, które są w stanie ocenić punktację trafienia na podstawie zdjęcia tarczy ABR? To by było w miarę neutralne, obiektywne rozwiązanie. Przydatne w lidze internetowej.

Do tego np. ustalenie standardu papieru do druku tarcz. Nie mam dostępu do papieru "tarczowego" i najlepiej przestrzeliny widać na wydruku na kartonie z bloku technicznego.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Mini e-Tarcza "Przybij 5", czyli: KPN10 na 25m

Post autor: tommylee »

Jest taka ale jest niedostępna w necie.
Federacja posiada oprogramowanie do skanera ale...

Gramatura jest wpisana w regulamin AB
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Air Benchrest”