Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Moderator: Moderatorzy CP

Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Amenostenes »

Zawsze byłem przekonany że lufą powinna być sucha i czystą. Smarowanie pocisku jakoś odruchowo jest sprzeczne z moimi przyzwyczajeniami w sprawie trzymania lufy suchej i czystej. Rozumiem koncepcję że w rewolwerze wystrzał może przenieść ogień na sąsiednie komory, choć też nie mogę się z tym zgodzić. Żeby taki zapłon nastąpił to ogień musi pokonać ołowianą kulę wkręcona w lufę i centymetrową przybitkę z kaszy czy z filcu.
Tak jakoś to do mnie nie dociera. No jak mamy patron to może sąsiednia bibułka się zająć i tlić aż wlezie do CP.
Równie trudno mi się chyba do kaszki przyzwyczaić, bo filcowa przybitkę to jakaś czysta się wydaje a kaszka to jakby resztkę z obiadu do lufy napchał i strzelał. Ale to już dygresja.
Natomiast moje pytanie jest o smar. Czy naprawdę? Czy dużo? (Bo mi się wydaje że jak dużo to i dużo nagaru i brudu z tego stworzymy). Czy kulę całą mazać, czyli i od strony przybitki i strony wyjścia?
A w związku z bagażem, jak często czyścić lufę. Po zakończeniu strzelania to normalne. Ale czy trzeba czyścić po wystrzeleniu iluś pocisków czy bębnów?
Szukałem o smarowaniu na forum ale widzę zdania podzielone.
Będę wdzięczny za Wasze opinie bo w czarnoprochową jestem zielony, a jak chodziłem z myśliwską to przed polowaniem się czyściło z oleju żeby lufy nie rozdęło a po polowaniu się czyściło żeby nie korodowała.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 932
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Zbigniew Rybka »

Zasmarowanie komór po załadowaniu rewolweru jest wymogiem regulaminowym MLAIC - na zawodach niezasmarowanie = dyskwalifikacja. Zdrowy rozsądek podpowiada, że zasmarowana kula czy pocisk łatwiej wcina się w gwint lufy, łatwiej przez nią przechodzi i mniej lufę zaoławia. Względy bezpieczeństwa przy prawidłowym (nad)kalibrze kuli i warstwie przybitki pod kulą są raczej pomijalne. Co innego, gdy ładujemy (zwłaszcza niezbyt dopasowaną) kulę bezpośrednio na pełna komorę prochu - wtedy na pewno część ziaren prochu zostanie wypchnięta i utworzy ścieżkę prochową pomiędzy kulą a ścianką komory, zapłon sąsiedniej komory jest praktycznie pewny. W karabinach i pistoletach smarowanie pocisków czy flejtuchów ułatwia wprowadzenie kuli do lufy, zmniejsza zaołowienie i dodatkowo czyści lufę przez usunięcie części nagaru przez roztopiony smar.
Kaszka manna (oczywiście wyłącznie sucha, żadne resztki z obiadu ;laughing:) - jeżeli strzelasz z rewolweru, to dla testu załaduj komorę bębna samą kaszą, dociśnij porządnie pobojczykiem i spróbuj ją potem z komory usunąć. To powinno Ci wytłumaczyć, dlaczego kasza jest lepsza niż filc. Brak powietrza pomiędzy prochem a kulą jest jednym z warunków celności jak i bezpieczeństwa.
Częstotliwość czyszczenia zależy od broni i wymogów jej stawianych - niektóre karabiny wymagają czyszczenia po każdym strzale, ale to dotyczy mistrzów.
Dalsze pytania kieruj raczej na prywatne, bo na ten temat było już tyle postów, że Admin może się zdenerwować, ja to jakoś zniosę ;laughing: .
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Amenostenes »

Dziękuję za wytłumaczenie, tak że zrozumiałem to co stanowiło dla mnie problem psychologiczny. Kupowałem dziś kaszkę manna w sklepie to ręka mi się cofała od torebki na myśl żeby to do lufy sypać. Ale widać są rzeczy o których mi się nie śniło.
Wojtek_F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 16 września 2009, 19:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Wojtek_F »

Jeśli chodzi o rewolwer strzel sobie parę bębnów bez smaru a następnie umyj lufę w niewielkiej ilości wody, będzie czarna jak smoła. Powtórz to samo dając na kule niewielką ilość DOBREGO smaru, woda lekko się zabarwi. Czystą lufę przyjemniej się myje;) a i celność jest na pewno lepsza.
Cechy dobrego smaru:
ma odpowiednią twardość (nie odkłada się w postaci kawałków na lewej stronie tarczy),
posiada odpowiednią lepkość (gazom prochowym trudno jest go wydmuchać z sąsiednich komór bębenka),
po strzelaniu mamy czystą lufę.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: slepe_oko »

Amenostenes pisze: 18 lipca 2023, 21:10 Dziękuję za wytłumaczenie, tak że zrozumiałem to co stanowiło dla mnie problem psychologiczny. Kupowałem dziś kaszkę manna w sklepie to ręka mi się cofała od torebki na myśl żeby to do lufy sypać. Ale widać są rzeczy o których mi się nie śniło.
Kup kukurydzianą.
:512:
kajmus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 20 lutego 2018, 09:12
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: kajmus »

Ja też z sukcesami stosuje od kilku lat kukurydzianą
pozdrawiam
.22 /. 32 / .357 / .38/ .45 (ZKS WARSZAWA)
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: LongTom »

Gwoli ciekawostki
nasypałem do nabojów .38 s&W CP zamiast nitro i strzelałem z rewolweru webley mk IV
http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/rewolw ... -mk-iv.php
oczywiście bez smaru i kaszy

efekt - po trzech nabojach musiałem "pomagać" w obrocie bębna, a po szóstym naboju bęben został całkowicie unieruchomiony syfem z CP (stałymi resztkami spalania).
W naviku czy w army taki efekt nie powinien wystąpić po dwóch bębnach (bez smaru) ...
:583:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: slepe_oko »

Zależy od spasowania. Wbrew pozorom klekot że szczeliną dłużej postrzela niż waskoszczelinowiec. Ja z SB Remikiem 1858 miałem problem mimo idealnych parametrów szczeliny. Z Pietty waliłem z max nawazki i kulą na proch bez smaru.
:512:
Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Amenostenes »

Czyli smaru jak najwięcej nakładać? Bo skoro tak czyści to czym więcej tym mniej zanieczyszczeń zostaje?
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: slepe_oko »

Zacznij strzelać. Sam dojdziesz.
:512:
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: zbisz41 »

Jak wygląda smarowanie pocisków Conical w bębnach rewolwerowych? Zasadniczo ma rowki w które nakłada się smar ,niektórzy moczą je w rozgrzanym smarze żeby lepiej tam się dostał.
Czy nasmarowane pociski po wciśnięciu do bębna też zasmarowujemy?
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: wichura »

Dopiero się uczę czarnucha, ale z lektury forum wywnioskowałem następujące:
Od czoła smarujemy żeby kula/pocisk przed sobą wytworzył swego rodzaju warstwę ochronną lufy, nagar się nie osadzał.
Pociski smarujemy w rowkach żeby je uszczelnić i zostawić ślad smarny za rowkami.
Oczywiście to tylko takie moje "wudumki", starzy wyjadacze CP mogą mnie zjechać za sianie herezji :090:
Żeby nie było, też mam rewolwer i do niego się odnoszę.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: zbisz41 »

Do czego co jest to już mniej więcej wiem ...
Interesuje mnie ta kwestia pocisku :czy go zasmarowujemy tak jak kule ?
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: wichura »

Jak z modlitwą, może nie pomoże, ale z pewnością nie zaszkodzi :wink:. Ja smaruję.
.177, .22, .25, .30, .44
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 932
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proszę o wyjaśnienie w sprawie smaru.

Post autor: Zbigniew Rybka »

Zgodnie z regulaminem MLAIC ładunki w rewolwerze muszą być zasmarowane (mówimy o strzelaniu sportowym). O zaletach smarowania kul/pocisków wypowiedziałem się już wcześniej w tym wątku.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”