Kulki 457

Moderator: Moderatorzy CP

Shokunin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 06 listopada 2017, 22:41
Tematy: 7
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kulki 457

Post autor: Shokunin »

Chciałbym poznać opinię rewolwerowców na temat kulek w kalibrze 457. Przez kilka lat robiłem sobie zwykłe w kalibrze 454, jednak ostatnio kolega dał mi strzelić z 457. Generalnie nie odczułem różnicy, czy to w celności, czy to w efekcie fizycznym strzału, a jedynie po prostu tylko nieznacznie większy krążek obciętego ołowiu przy wciskaniu kulki do komory.
Co o tym sądzicie.
Rewolwer Remington New Army 44 Uberti Inox 8"
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Zbigniew Rybka »

Różnicę poczujesz ładując remingtona - pobojczyk do wymiany. A na poważnie - od lat strzelam możliwie najmniejszym kalibrem i skupienie mam lepsze niż przy kalibrach większych. Co ciekawe, nie tylko ja mam takie spostrzeżenie. Najlepiej samemu spróbować (już to zrobiłeś :-)). Po co męczyć pobojczyk?
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Shokunin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 06 listopada 2017, 22:41
Tematy: 7
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Shokunin »

Na szczęście nie używam pobojczyka. Ale raczej nie będę zmieniał kalibru
Rewolwer Remington New Army 44 Uberti Inox 8"
Awatar użytkownika
Marekj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 27 lutego 2009, 20:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Marekj »

Kula .457 ma sens tylko do rozwierconego bębna. Fabryczny i tak obetnie ci kulę .457 do takiego samego kalibru co kulę .454.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Zbigniew Rybka »

Nie tylko do rozwierconego bębna - 457 w bębnie do np. 451 czy 454 daje dłuższą część walcowatą na kuli niż mniejsze kalibry - bardziej przypomina pocisk zakończony kuliście z obu stron. Być może dla niektórych rewolwerów (skręt gwintu w lufie, głębokość gwintu, naważka, długość lufy) będzie to miało znaczenie. Warto popróbować, bo kto wie? Może sprawdzi się w jednym przypadku na sto - w końcu każdy rewolwer i bęben ma prawo mieć różne wymiary i właściwości.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
rosmo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: rosmo »

Strzelam kulami .457, ale nie praktykowałem z .454 to nie mam porównania. Remington Uberti, można używać pobojczyka, ale używam praski. Kiedyś mierzyłem długość odciśniętego gwintu, to było ok.3mm. Przy skoku gwintu 18" i tak najlepszą naważką jest 15-18grn prochu
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Zbigniew Rybka »

Pobojczyk i ładowanie nim przydaje się w zawodach według reguł MLAIC, tam ładuje się wyłącznie pobojczykiem, chyba, że dany rewolwer nie miał takowego na wyposażeniu (np. Adams), oczywiście to nie dotyczy Cattlemana, bo to w ogóle nie jest rewolwer do zawodów i nie jest zgodny z MLAIC. W Polsce zawody zgodne z MLAIC to Puchar Polski (cykl zawodów, w tym roku cztery edycje) i Mistrzostwa Polski, niektóre lokalne zawody również rozgrywane są w formule MLAIC.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Larkana
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 08 listopada 2022, 19:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Larkana »

Osobiście strzelam obecnie wyłącznie kulami 457. Kiedyś strzelałem 454 i irytowały mnie nie zawsze idealnie wycięte obrączki - które dość często dodatkowo "wpadały" do bębna i były trudne do wydłubania.
Przy 457 wycinane pierścienie ołowiu są równiejsze i rzadziej wpadają do bębna.
Różnicy w celności nie zaobserwowałem.
Według internetu większy kaliber kuli pozytywnie wpływa na prędkość początkową i energię strzału i nie tylko w sytuacji "wywierconego" bębna (czego się raczej nie praktykuje) albo dużo droższych replik rewolwerów, które mają średnicę bębna równą średnicy lufy liczonej po bruzdach.
Dodam, że bębny remików ładuję na prasce, nigdy pobojczyka nie męczyłem.
Shokunin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 06 listopada 2017, 22:41
Tematy: 7
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Shokunin »

Zbigniew Rybka pisze: 01 czerwca 2023, 00:06 Pobojczyk i ładowanie nim przydaje się w zawodach według reguł MLAIC, tam ładuje się wyłącznie pobojczykiem, chyba, że dany rewolwer nie miał takowego na wyposażeniu (np. Adams), oczywiście to nie dotyczy Cattlemana, bo to w ogóle nie jest rewolwer do zawodów i nie jest zgodny z MLAIC. W Polsce zawody zgodne z MLAIC to Puchar Polski (cykl zawodów, w tym roku cztery edycje) i Mistrzostwa Polski, niektóre lokalne zawody również rozgrywane są w formule MLAIC.
Kolego Zbigniewie. Bardzo dziękuję za ten post, jednak moje pytanie dotyczyło kalibru kuli, więc odpowiedź Twoja mnie nie satysfakcjonuje. Niemniej dziękuję za wysiłek.
Rewolwer Remington New Army 44 Uberti Inox 8"
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kulki 457

Post autor: slepe_oko »

457 to do Shootera ,tam bodajże i gwint inny.
:512:
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: Zbigniew Rybka »

Shokunin pisze: 13 lipca 2023, 17:51
Kolego Zbigniewie. Bardzo dziękuję za ten post, jednak moje pytanie dotyczyło kalibru kuli, więc odpowiedź Twoja mnie nie satysfakcjonuje. Niemniej dziękuję za wysiłek.
Do kalibru odniosłem się już we wcześniejszych odpowiedziach, a i ta również odnosi się do kalibru - wymóg ładowania pobojczykiem na "porządnych" zawodach jest nie do ominięcia, a mam nadzieję, że będziesz chciał kiedyś w takich wystartować. Tylko że w przypadku ładowania dużych kalibrów trzeba mieć na tzw. podorędziu zapasowy pobojczyk :-? . Zapraszam serdecznie na najbliższe Mistrzostwa Polski!
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: mar_kow »

Shokunin pisze: 28 maja 2023, 13:09 Chciałbym poznać opinię rewolwerowców na temat kulek w kalibrze 457. [...]Generalnie nie odczułem różnicy, czy to w celności, czy to w efekcie fizycznym strzału, [...]
Wszyscy Ci piszą że nie warto... Mi .457 "wygło" ramię praski do Walkera bo myślałem że skoro taki duży to i kula większa... :)
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kulki 457

Post autor: sas88 »

Generalnie nie odczułem różnicy, czy to w celności, czy to w efekcie fizycznym strzału, a jedynie po prostu tylko nieznacznie większy krążek obciętego ołowiu przy wciskaniu kulki do komory.
Tu leży odpowiedź na twoje pytanie. Taki kaliber, czy owaki, i tak przy ładowaniu sprowadzisz go do śrefdnicy komory. Najwyzej bardziej się namęczysz.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”