Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

Spitfire24 pisze: 12 kwietnia 2023, 15:56
Hans00 pisze: 08 kwietnia 2023, 13:25 ...
Większość lunet ma to rozwiązane w taki sposób, to chyba standard.
Ten dynks jest na zewnątrz TYLKO w tanich lunetach, bo łatwiej zrobić dostęp do erektora z zewnątrz. Natomiast każda luneta ma erektor, tylko te droższe mają zabudowany w środku.
Tak czy siak rozwiązali to bardzo spartańsko. A są jakieś wyjątki od reguły jak kolega wyżej pisał... chociaż można spokojnie to rozwiązanie wrzucić do worka pt. "jak szybko poznać czy optyka jest chińska".

Swoją drogą jako ciekawostkę wrzucę zdjęcie posiłkowe z kolby, które umieściłem wcześniej - widzicie ten biały sznyt? Wygląda jakby ktoś na montażu GEN 1 o wysokości 28mm chciał z niepowodzeniem zamontować lunetę z wystającą tubą sprężyny erektora ;laughing:

Obrazek

Wracając do mojej pionierskiej myśli zamontowania monoblocku "tył na przód" - zrobiłem dzisiaj przymiarkę, przyłapałem jako tako śrubki i wygląda, że wszystko jest OK. Optyka z zatyczką na obiektyw ma parę mm luzu od lufy, składałem się też do lunety na leżaka i stojaka, jak dla mnie jest super - nie dociskam nienaturalnie policzka do baki ani nie muszę nienaturalnie podnosić głowy. Estetyka względem montażu dwuczęściowego H38 na monobloku H28 wzrosła drastycznie. Progres też zrobiłem względem tego co było z poziomiczką na poprzednim montażu dwuczęściowym (błedne wskazania, wada fabryczna, krzywo wywiercony otwór), a teraz na monoblocku (funkcjonalna poziomiczka jest ale z przodu, zawsze jakieś ułatwienie w wypoziomowaniu lunety/karabinu). Docelowo może kiedyś wpadnie jakaś lepsza luneta np. Delta Javelin to "przefinkę" monoblok do jego naturalnej pozycji z poziomiczką w tyle. Jedyną, naprawdę jedyną kwestią która może mi zepsuć koncepcję, są teoretycznie możliwe problemy przy wyrzucaniu łuski - monoblok we wciętym miejscu wystaje od szyny jakieś 4mm. Skręcę to tak jak finalnie ma być, przetestuję na weekendzie i wyciągnę wnioski.
Póki co jestem zadowolony :one:
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

Sorka za podwójny post.

Poskręcałem wczoraj monoblok "tył na przód". Wszystko wypoziomowane idealnie - poziomica przyłożona do szyny, montażu, górnej wieżyczki optyki idealne wskazanie, poziomiczka montażu i zewnętrzna vortex też idealnie wskazuje. Montaż przykręcony do szyny z zaleconą mocą przez producenta.
Optyka dokręcona z siłą 18 lb-in czyli książkowo jak zaleca votex.
Wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do sedna:
W montażu dwuczęściowym Audere Adversus miałem symetryczne szpary z obu stron, jak to rusznikarz stwierdził dobra robota.
Tu na monobloku robiłem wszystko identycznie i szpar takowych nie widzę, nie da się wsadzić nawet kartki papieru.
Wszystko sprawdzałem 2-3 razy (łącznie z ustawieniem klucza dynamometrycznego) no i nie wiem co o tym myśleć.
Jakieś przemyślenia?
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: bezduszny »

Zmierz suwmiarką średnicę tubusu czy po obu stronach jest taki sam.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 14 kwietnia 2023, 18:29 Zmierz suwmiarką średnicę tubusu czy po obu stronach jest taki sam.
Najgorsze, że nie mam... może jutro kupię.
Co sugerujesz? Nie sądzę aby średnica tubusu była w lunecie inna od 34mm lub asymetryczna z którejś strony.
Przy dokręcaniu też nie zauważyłem nic niepokojącego. Wielokrotnie dokręcałem optykę z podobną siłą i mniej więcej wiem kiedy klucz "odbija".
Proces robiłem bardzo powoli i dokładnie, stąd moje zdziwienie.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: bezduszny »

Przyszło to mi w pierwszej chwili do głowy... :shame:
ale zmierzyłem u siebie i w każdej jest idealnie tak samo.

Na 2 montażach masz małą przerwę, identyczną po obu stronach a na jednym ciut krzywo i mam różnicę w przerwach... czyli do korekty.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 14 kwietnia 2023, 18:54 Na 2 montażach masz małą przerwę, identyczną po obu stronach a na jednym ciut krzywo i mam różnicę w przerwach... czyli do korekty.
Mógłbyś swoją myśl jakoś inaczej sformułować, bo w końcu nie wiem czy mówisz o swoim montażu, czy o moim.
I co do korekty - poziomiczka vortexa wisi z przodu, z lewej strony (na orientację - to abyś mógł wskazać jak coś nie gra).

W dwuczęściowym montażu Audere Adversus szpary miałem na tyle, że z każdej strony widziałem ciut gwintu ze śrubek.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: bezduszny »

Zamiast "masz" powinno być "mam".
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 14 kwietnia 2023, 19:32 Zamiast "masz" powinno być "mam".
Aha ok.

Widzę, że jestem pionierem.
1. Pierwsza osoba, której trafił się montaż z fabrycznie źle nawierconym otworem poziomiczki
2. Pierwsza osoba, która dobrała jedyny (!) możliwy montaż od Audere, który haczy o tubus erektora uniemożliwiając montaż w normalnej orientacji.
3. Pierwsza osoba, która zamontowała monoblok 0MOA D34 H28 "tył na przód" (z braku wyjścia, patrz pkt 2)
4. Pierwsza osoba, która po skrupulatnym i wzorcowym skręceniu montażu z optyką używając siły sugerowanej przez producenta nie ma szpar między górnymi częściami, a dolną częścią montażu.
5. Znając życie, na weekendzie okaże się, że pierwsza osoba której wystający monoblok spowoduje problemy z prawidłowym wyrzucaniem łusek.

Bądź mądry i pisz wiersze. ;laughing: ;laughing: ;laughing:
Przem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 02:09
Tematy: 7
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Przem »

Jeżeli między pierścieniami nie ma przerw to nie ma pewności, że montaż trzyma z odpowiednią siłą tubus lunety :-?
Jeżeli nie znajdziesz innego rozwiązania to na pierścienie dałbym drobny proszek kalafonii,to zwiększa tarcie i szansę na stabilność lunety.
22lr. 9x19
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Matthius »

Albo owinąć tubus taśmą izolacyjną.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Hans00 »

Podkładanie taśm czy tam czegoś innego to chyba najgorszy pomysł, rozwiązanie z typowo najtańszych/najgorszych montaży z powodu braku precyzji i powtarzalności.

Co ciekawe dostałem odpowiedź od dystrybutora Audere, że posiadają kilka lunet osadzonych właśnie na montażu monolitycznym i szpary nie występują - z racji, że montaż jest jednoczęściowy jest możliwość spasowania obejm bez występowania szpar.
Z tego co się domyślam, jeżeli na monolicie komuś występują szpary, po prostu ma optykę dokręconą z wartością niższą niż sugerowana (lub jeżeli występują widełki - wartością z niższego zakresu). Wychodzi na to, że wszystko jest OK - człowiek uczy się całe życie.

Jedynie dostałem jedną uwagę odnośnie zamontowania - zastosowałem zbyt małą odległość wieżyczek do obejm. Jest może 1mm, a powinno być min. 2-3mm, najlepiej 5mm. To dzisiaj najwyżej sobie poprawię.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: strk »

Hans, jak sytuacja z ekstrakcją łuski?

Mam taki sam zestaw, zdecydowałem się na wyfrezowanie montażu pod erektor: z dwojga złego lepsza drobna modyfikacja niezależnego elmentu, niż potencjalne problemy z pracą na broni...
Ale byłem mocno zniesmaczony tym faktem.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Przem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 02:09
Tematy: 7
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stosunkowo tani montaż monoblock do optyki 34mm

Post autor: Przem »

Odgrzewając temat jest jeszcze MAK Milmont, wersja ze skosem 20moa,lub Omoa.
22lr. 9x19
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”