kursy instruktora strzleckiego

Moderator: Moderatorzy WBP

Kokos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 01 stycznia 2020, 16:12
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Kokos »

Dzień dobry

Od Dawna chciałem sobie zrobić kurs instruktora strzeleckiego, teraz prawdopodobnie już za chwilę stanie się to kierunek mocno oblegany...

Jak oddzielić ziarna od plew, skąd wiadomo, który kurs ma sens, daje prawdziwe dobre dokumenty po ukończeniu i zdaniu egzaminów ?

Może wiecie gdzie można taki kurs zrobić ?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1943
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Dexter »

O ile pamiętam to zawód instruktora został kilka lat temu zderegulowany a więc każdy kurs daje takie samo nic jak inny kurs lub brak kursu. To golenie frajerów na kasę :).
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: SAYR »

Jeśli chciałoby się dostać licencję trenera PZSS, to już tylko cześć kursów jest koszernych.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: kriss91 »

Jedyne słuszne uprawnienia można uzyskać tylko w jedynie słusznym związku jakim jest pzss, może jeszcze od biedy awf.. Ogólnie ustawa została zderegulowana i zgodnie z opinią ministerstwa sportu nie ma przepisów które okreslają zasady i wzór dokumentów. Jednak policja choć jest to niezgodne z prawem honoruje tylko uprawnienia pzss. PZSS bardzo lubi wydawać opinie (mimo iż mają prawo to robić jedynie w przypadku zajęć o których mowa w art 41 ust.1 ustawy o sporcie) a policja bardzo lubi kierować się tymi bzdurami. W chwili obecnej walcze o pozwolenie do celów szkoleniowych a uprawnienia mam z Nadbużanskiej Szkoły Wyższej. Jeśli chcesz zrobić uprawnienia instruktora to zrób je w firmie która zatwierdza program szkolenia i kadre wykładowców w PZSS
Kokos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 01 stycznia 2020, 16:12
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Kokos »

Znalazłem coś takiego, gdzie robi się kurs a po egzaminach legitymacja jest wydawana przez PZSS :roll:
Czyli to wydaje się być najsensowniejsze, jak myślicie ?

cytat z opisu kursu :

".........PO KURSIE UKOŃCZONYM W FIRMIE XXXXXX uzyskasz oficjalny TYTUŁ potwierdzony
LEGITYMACJĄ INSTRUKTORA SPORTU STRZELECKIEGO
WYDANĄ PRZEZ
ORGANIZACJĘ WYMIENIONĄ W USTAWIE O BRONI I AMUNICJI

DO NADAWANIA UPRAWNIEŃ W STRZELECTWIE
POLSKI ZWIĄZEK STRZELECTWA SPORTOWEGO PZSS

Ze względu na częste wprowadzanie w błąd i udzielanie nieprawdziwych informacji
odnośnie nabywanych uprawnień do prowadzenia szkoleń strzeleckich
publikujemy jak wygląda legitymacja
Instruktora Sportu Strzeleckiego wydana przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego......."
Awatar użytkownika
człekoupiór
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 21:12
Tematy: 4
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: człekoupiór »

Ja robiłem w KA-Liber i polecam. Trzeba poświęcić 9 weekendów i kosztuje to ok. 3000 PLN, ale kilku ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. No i na koniec wydają legitymacje z PZSS.

Firmy krzak, które wydają certyfikaty bez udziału PZSS to raczej strata kasy, szczególnie, że te kursy kosztują 1000-1500.

Gorzej jest później z ofertą dokształcania dla instruktorów, jak już się ma uprawnienia.
9x19, .357mag, .223, 12ga i kolejne w planach...
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Hans00 »

Podepnę się trochę pod temat.

Z tego co rozumiem:
- jest parę firm które prowadzą kursy instruktora strzelectwa, które kończą się otrzymaniem legitymacji PZSS. Taki instruktor jest uznawany przez policję i PZSS. Wady to bardziej czasochłonny kurs oraz większy koszt (trzeba wydać okolice 3000zł+)
- jest wiele firm, które wykorzystują uwolnienie zawodu i prowadzą "kursy instruktora strzelectwa" (specjalnie w cudzysłowie), które kończą się otrzymaniem legitymacji na wewnętrzny wzór prywatnej firmy prowadzącej kurs, której nie honoruje PZSS, Policja to już zależnie od WPA. Szybciej, taniej ale jednak gorzej.

Teraz pytanie zasadnicze - czy do tych kursów po których dostajemy legitkę PZSS trzeba posiadać wcześniej jakiś patent, licencję PZSS czy inną PeZeTeSeSową makulaturę? Pytam bo wiem, że uprawnienia instruktora PZSS są bezterminowe i jak widać powyżej są że tak powiem mocniejsze, przez co może by się człowiek pokusił. Znowu jako nie-sportowiec nie chciałbym pchać się w jakieś dodatkowe czynności, papierologię itp.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: kriss91 »

Żeby uzyskać instruktora z PZSS musisz być zapisany do klubu sportowego, posiadać patent i licencje. Zwolnione są osoby w służbie posiadające przydzieloną broń służbową.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomek_J »

Kurs instruktora strzelectwa jest potrzebny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy interesuje Cię licencja trenera w PZSS.
W każdym innym przypadku to wywalenie 3k + dojazdy + stracone kilkanaście dni (sobót i niedziel) w błoto.
Nie lepiej amunicji kupić? Na wczasy pojechać? Z dzieckiem na rower?


Jak nie masz potrzeby prowadzić zajęć z dzieciakami w klubie, bądź w szkole (dla kuratorium i dyrektora taka legitymacja może być czymśw rodzaju dupochronu), to szkoda nerwów ;)
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8456
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: duber »

Ka-Liber potwierdzam
Jeżdżą po całym kraju i uczą....
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: mar_kow »

kriss91 pisze: 04 sierpnia 2022, 14:29 Żeby uzyskać instruktora z PZSS musisz być zapisany do klubu sportowego, posiadać patent i licencje. Zwolnione są osoby w służbie posiadające przydzieloną broń służbową.
Dokładnie tak... Dwa lata temu zrobiłem pod patronatem PZSS - znaczna część wykładowców z Wawy zaliczyła w międzyczasie "wakacje" na Mazurach prowadząc po południu wykłady z praktyką na strzelnicy i końcowym egzaminem.
Tomek_J pisze: 07 sierpnia 2022, 11:13 [...]
Jak nie masz potrzeby prowadzić zajęć z dzieciakami w klubie, bądź w szkole (dla kuratorium i dyrektora taka legitymacja może być czymśw rodzaju dupochronu), to szkoda nerwów ;)
Właśnie po to robiłem, dlaczego na emeryturze nie połączyć przyjemności z jakimś tam dorobieniem paru groszy ? Tym bardziej że koszty w moim przypadku poszły w ramach przekwalifikowania...
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Hoz85 »

@UP

Możesz przecieź iść na strzelnice komercyjne i prowadzić tam strzelania. Kwestie umowy/rozliczeń ustalisz z właścicielem. Dostaniesz t-shirt z wielkim napisem na plecach "Instruktor" i możesz uczyć swieżaków z ulicy co to pierwszy raz w życiu widzą broń.
Tutaj jedyne co potrzebne to uprawnienia prowadzącego strzelanie i dopuszczenie do posiadania broni. Broń dostępna na strzelnicach jest bronią obiektową także żeby nią dysponować trzeba mieć dopuszczenie (tak mi ktoś kiedyś tłumaczył przydatność tego uprawnienia).

Chyba, że chcesz trenować kadrę PZSS na zawody krajowe/międzynarodowe to wtedy robisz instruktora PZSS. Tylko tutaj uważam, że samemu trzeba mieć jakieś sukcesy w zawodach i odpowiednie umiejętności strzeleckie jak i dydaktyczne. Słaby to trener PZSS, który nie ma osiągnięć potwierdzających jego umiejętności strzeleckie.
Poza tym, nie widzę sensu wyrabiania tych uprawnień. Jak ktoś ma za dużo pieniędzy i nie wie co z nimi robić to zawsze mogę podać numer konta w wiadomości prywatnej i chętnie przyjmę darowiznę.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: kriss91 »

Jedyny sens jest taki że policja nie uznaje innych uprawnień niż te z pzss przy ubieganiu sie o pozwolenie szkoleniowe. Z mojej perspektywy jest to jedyny powód by robić uprawnienia instruktora. Poza tym sam kwit nie wiele znaczy bez praktyki w szkoleniu ludzi i nawet ten z pzss wiedzy praktycznej nikomu nie da
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1943
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Dexter »

Słaby to trener PZSS, który nie ma osiągnięć potwierdzających jego umiejętności strzeleckie.
Właściwie to... nie. Trener to niekoniecznie jakiś dobry zawodnik. Umiejętność strzelania a umiejętność nauczenia strzelania to są dwie zupełnie osobne rzeczy. DOBRY albo i bardzo dobry trener nie musi być szczególnie dobrym zawodnikiem. Bardzo dobry zawodnik wcale niekoniecznie będzie dobrym trenerem. To są dwie osobne "dziedziny" to znaczy robienie czegoś a nauczanie robienia czegoś. I piszę to jako człowiek z wykształceniem dydaktycznym :).

Na przykładzie: trener ma wiedzieć co zmienić aby skorygować "lecenie na palce" przy strzelaniu z pistoletu. Zawodnik musi umieć to wdrożyć. Ja bym zmarnował sporo (cennego) czasu zanim bym stwierdził jak zmienić ustawienie stóp aby przestać lecieć na palce bo nie jestem trenerem. Wystarczyła jedna uwaga mojego trenera co zmienić i jest lepiej. Trener ma wiedzieć jaka recepta na jaki problem. Co nie znaczy, że trener musi być wybitnym strzelcem.

Lekarz onkolog nie musi być weteranem z pięcioma pokonanymi nowotworami na koncie :). Weteran z pięcioma nowotworami na koncie nadal nie będzie onkologiem.

A po ostatnie: instruktor to nie trener.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomek_J »

Hoz85 pisze: 07 sierpnia 2022, 19:47 @UP

Możesz przecieź iść na strzelnice komercyjne i prowadzić tam strzelania. Kwestie umowy/rozliczeń ustalisz z właścicielem. Dostaniesz t-shirt z wielkim napisem na plecach "Instruktor" i możesz uczyć swieżaków z ulicy co to pierwszy raz w życiu widzą broń.
Tutaj jedyne co potrzebne to uprawnienia prowadzącego strzelanie i dopuszczenie do posiadania broni. Broń dostępna na strzelnicach jest bronią obiektową także żeby nią dysponować trzeba mieć dopuszczenie (tak mi ktoś kiedyś tłumaczył przydatność tego uprawnienia).

Chyba, że chcesz trenować kadrę PZSS na zawody krajowe/międzynarodowe to wtedy robisz instruktora PZSS. Tylko tutaj uważam, że samemu trzeba mieć jakieś sukcesy w zawodach i odpowiednie umiejętności strzeleckie jak i dydaktyczne. Słaby to trener PZSS, który nie ma osiągnięć potwierdzających jego umiejętności strzeleckie.
Poza tym, nie widzę sensu wyrabiania tych uprawnień. Jak ktoś ma za dużo pieniędzy i nie wie co z nimi robić to zawsze mogę podać numer konta w wiadomości prywatnej i chętnie przyjmę darowiznę.

Jako zawodnik nie miałem żadnych większych osiągnięć. Nie byłem w KN, Nie mam medali MP. Moi wychowankowie znacznie przebijają moje życiówki z czasów zawodniczych już na poziomie juniora młodszego, zdobywają medale MP, zajmują wysokie miejsca w zawodach ogólnopolskich.
A z kolei znam osoby strzelające na poziomie I kl. sportowej, które nie potrafią wytłumaczyć prostego zagadnienia z techniki strzelania 15-latkowi.
Dydaktyka + metodyka ;).

Aczkolwiek uważam, że osobie bez jakiejkolwiek przeszłości sportowej ciężko byłoby szkolić na poziomie wyczynowym. Znajomość niuansów robi dużo.
A tak na koniec, to czym innym jest trenowanie dzieciaków pod kątem osiągnięć sportowych, czym innym poprawianie błędnych nawyków u dorosłych strzelców-amatorów (którzy często zjedli wszystkie rozumy, bądź oddzielają się ścianą niechęci na wiedzę pozyskaną od trenera), a czym innym bezpieczne przeprowadzenie zajęć strzeleckich na poziomie początkującym ;).
KPN60, KDW60, KDW3x40.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”