Koszty prądu na cele bytowe

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Josef »

Wczoraj zrobiłem symulację, ile zapłacę za prąd na cele bytowe w roku 2023 w warunkach roku 2022. Z symulacji wyszło, że zapłacę więcej o 52,8 %. :(
Moje warunki bytowe:
Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, mieszkam w bloku, rodzina 3 dorosłe osoby, wyposażenie mieszkania dobry standard, kuchnia na prąd używana raczej niezbyt intensywnie (brak gazu), klimatyzator tylko kilkanaście dni w roku w okresie największych upałów, ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, taryfa dzienna i nocna (G12w), rozliczenie zużycia energii co 2 m-ce. Umowa z Energą Obrót i Energą Operator.
Zużycie prądu w 2022 r. 2650 kWh. Koszt całkowity za to zużycie 1.910 zł. Średnio 0,72 zł/1 kWh.
Symulacja - koszt 2.915 zł. łącznie z podwyższoną ceną za przekroczenie limitu 2000 kWh w ciągu roku. Średnio 1,10 zł/1 kWh. 1,10 : 0,72 = 52,8%.
Wniosek: cena samej energii - wzrost o 13 %; drastyczny wzrost kosztów przesyłu, ale o tym się nie mówi i nie pisze. W 2022 r. VAT 5%. W 2023 r. VAT 23%. Z tego wynika, że wzrost samej energii jest niższy niż różnica w VAT-u. :-? Zaraz, zaraz .... Jak to się nazywa taki przekaz kierowany do tłumów? Patrzcie - prąd wzrasta tylko o 13 %. Tak dbamy o Was. :-D
Czy ktoś robił już podobną symulację?
W tym temacie chodzi mi o koszty prądu wyłącznie na cele bytowe.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Dexter »

Aha. I..? Teraz odkryłeś, że jesteś dymany czy o co chodzi?
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Josef »

Niczego nie odkryłem. :-D Za dużo widziałem i słyszałem w ciągu swojego dość długiego życia. A że jestem apolityczny, więc nie ulegam żadnej presji :-D Chciałem się wyłącznie podzielić swoją refleksją, która może skłoni innych do podobnych?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Dexter »

Ale to są liczby a nie refleksje :D. Obiektywne, twarde dane. Jedyna refleksja jaka mi przychodzi do głowy to "no tak, i co zrobisz?" :).

Moja apolityczność polega na tym, że trzymam się z daleka od przekazów medialnych wszelakich i nie robi mi różnicy kto mnie dyma :). Nie jestem przez to dymany mniej ale śpię spokojniej odkąd nie słucham gadających głów w TV a będzie to już ponad dekada. A jak dalej tak pójdzie to zawinę mandżur i przeniosę siebie i firmę gdzieś za granicę.
Awatar użytkownika
Bergarowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 05 lipca 2022, 18:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Bergarowicz »

Dobry standard mieszkania i klima - panie toż to już klasa średnia jak nic :-D , więc musisz dopłacać - czego nie rozumiesz ? :512:
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Josef »

Czy ja napisałem, że czegoś nie rozumiem?
Twój żart w pierwszym zdaniu zrozumiałem. A to, co na końcu, nie rozumiem. :-D
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: kłapek »

A ja Józefie nie rozumiem tego ->
Josef pisze: 03 lutego 2023, 08:42... A że jestem apolityczny, więc nie ulegam żadnej presji :-D ...
jak mozna być apolitycznym w dzisiejszych czasach?

Patrząc na to, co się dzieje ostatnimi czasy z: paliwem, prądem, gazem, węglem, żywnością (w rozumieniu rozpi...ol na rynku zbożowym, nawozowym) nie można być apolitycznym! Nie chodzi mi o podwyżki. Bardziej o bałagan przy którym nia da się niczego zaplanować. Oczywiście ktoś w tym czasie zarabia pieniądze. Na dodatek ta "myśl", że sponsorujesz to "całe dziadostwo" ;| W dwóch wyrazach - ciekawe czasy. Hipokryzja świata polityki sięgnęła zenitu. Najgorsze, że dla normalnych tam już chyba nie ma miejsca :(
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
grbuy
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 01 marca 2009, 09:27
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: grbuy »

Przecież w Davos Klaus Schwab powiedział wyraźnie że to dobrze że społeczeństwa zubożały. Powinny być jeszcze bardziej uboższe bo tak będzie lepiej dla całej ludzkości... ;)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Kacper_Potocki »

Ja trzęsę portkami trochę, bo nie wiem jeszcze jakie będe płacił rachunki za prąd. Przez 9 lat mieszkałem u teściów i tam miesięcznie płaciłem około 90zł za prąd (połowa rachunku). 3 tygodnie temu się przeprowadziłem do własnego mieszkania do bloku i jeszcze nie przyszedł rachunek, więc czekam "na wyrok".

W firmie mam około 450m kwadratowych do ogrzania i używam do tego 5 pomp ciepła. W poprzednim roku zimą płaciłem miesięcznie około 1200zł za prąd. W tym roku też czekam na pierwszy, nowy rachunek i drżę ile mnie to będzie kosztowało :)

Zwyczjanie nie wiem czego się spodziewać. W przypadku mieszkania miesięcznie 200zł? W przypadku firmy miesięcznie 2000zł? Tak zakładam, ale ile będzie, to się okaże :) Może mniej (będę się cieszył), a może dużo więcej (będę musiał to znieść i podnieść ceny produktów).
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: sp5it »

Prawie 200 za mieszkanie 3 osoby +kot to ja teraz płacę.
Lodówka, mikrofalówka, 2 komputery. Żarówki LED, TV brak. Klima kilka dni w roku jak jest naprawdę gorąco.
W limicie się nie mieszczę.
Michał
Obrazek
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Kacper_Potocki »

Ja mam tak:

Mieszkanie 134m, wszędzie ledy, tv brak, lodówka, laptop + dodatkowy monitor, router wifi, dwa telefony, tablet, mikrofalówka, drukarka i robot kuchenny, do tego głośnik bt i koscioł gazowy sterowany elektrycznie. To wszystko. Najwięcej idzie światła, bo jak dzieci się rozejdą po pokojach, to się wszędzie świeci.

Chcę się zmieścić w 200zł, ale może być ciężko. Dam znać jaki wyszedł rachunek. Aha, mam dwa liczniki, czyli w mieszkaniu są dwa oddzielne obwody, więc opłata stała jest x2. Jakby był jeden licznik to bez żadnego zużycia bym płacił 40zł, teraz bez żadnego zużycia płacę 80zł. Dwa obwody, bo to dwa mieszkania połączone w jedno (przebiłem ścianę i zamurowałem drzwi wejściowe).
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Tadejro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 28 lutego 2021, 00:14
Tematy: 1
Lokalizacja: Żychlin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Tadejro »

Kacper_Potocki połączyłeś mieszkania a obwodów połączyć nie możesz?
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: stangret »

Jak w zeszłym roku robiłem instalację wyspową z bankiem energii to kilku znajomych powątpiewając pytało "a kiedy Ci się to zwróci?"
Nie liczyłem, ale sama świadomość świętego spokoju przy kolejnej podwyżce mnie uspokajała. Jak na razie płacę jakieś 100pln na dwa miesiące, bo nie zrezygnowałem z sieci aby mieć back up w razie czego na zimowe miesiące.
Co prawda teraz mam niewielki pobór ale w sezonie mam olbrzymią nadprodukcję.
Dlaczego nie oddaję do sieci? Bo jestem wolnym człowiekiem i ze złodziejami chcě mieć jak najmniej do czynienia :027:
Panele 9kw + invertery hybrydowe + 8x170Ah agm.
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: adnikauto »

Mozna i trzeba instalowac rozne modele zasilania oraz magazynowania energii.
Potrzeba tylko 3 rzeczy - pieniedzy, pieniedzy, pieniedzy... !

I to bardzo duzych pieniedzy. Nalezy pamietac rowniez, ze kazda bateria/zespol akumulatorow nie bedzie dzialal w nieskonczonsc.
Po pieciu latach pracy ich pojemnosc do magazynowania energii obnizy sie do nawet 30%

Czyli znowu trzeba wydac w zaleznosci od wielkosci magazynu energii 10 do 20 tys. Pln na nowe akumulatory....
Itd.; itd.....

Oszczednosci prawdziwe moga sie okazac duuuzo nizsze niz planowane- zalezy to jak sie liczy- czy w okresie jednorocznym czy np. 5- letnim...
bo to decyduje o oplacalnosci calego przedsiewziecia....

Ponizej zalaczam informacyjny artykul, ktory daje szersza perspektywe potrzebna do zrozumienia zagadnienia:
https://inzynierbudownictwa.pl/sieciowe ... ulatorami/

Zebyscie dobrze zrozumieli co napisalem, jestem ZA ale po wydaniu bardzo duzych pieniedzy za pare lat trzeba byc przygotowanym na wydanie ich poraz kolejny... chyba, ze insatalacja pracuje "sama na siebie" ale to juz jest inne zagadnienie....
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Kacper_Potocki »

Tadejro pisze: 03 lutego 2023, 13:34 Kacper_Potocki połączyłeś mieszkania a obwodów połączyć nie możesz?
Mogłem to zrobić wcześniej, ale nie chce mi się już teraz użerać z Tauronem. Generalnie mieli tak zrobić (wszystko w jednym obwodzie), ale jak przyjechałem "na gotowe" to zrobili inaczej niż chciałem (wpierw elektycy od developera, a potem Tauron). Wada tego rozwiązania jest taka, że 40zł mnie to kosztuje więcej i mam dwie skrzynki z bezpiecznikami w mieszkaniu oraz dwa liczniki na klatce. No i przychodzą dwie fry. Zaleta to chyba możliwość obciążenia dwóch obwodów, zamiast ciągnąć wszystko na jednym. Mniejsze obciążenie na kablach i połączeniach, więc chyba mniej ciepła wydziela.

Ps. A gaziwnicy wszystko połączyli w jedno :)
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”