Koszty prądu na cele bytowe

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Zielonorogi »

Moje zdanie z którym oczywiście nikt nie musi sie zgadzac :) jest takie ze mali i sredni przedsiębiorcy w nadchodzącym czasie sobie nie poradza. Plan jest taki ze klasa srednia ma zostac zlikwidowana i po to te wszystkie podwyzki i lockdowny a i „biedocie” zatrudnionej na umowie o prace tez ma byc gorzej.

Zadne zaciskanie pasa nic nie da w dłuższej perspektywie bo ten pas po prostu udusi bo ci co go zaciskaja nie zamierzaja popuścić.
To co sie dzieje obecnie to jest sterowanie w kierunku globalnego kryzysu i likwidacji wszelkich niezależnych przedsięwzięć nie będących składnikami globalnych korporacji.

„Nic nie będzie miał i będziesz szczesliwy" 8-)

Cytaty z Morawieckiego tak dla przypomnienia :

„Najlepszym sposobem zawsze była wojna”

Morawiecki: …przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie…... Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała.
Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier*** i rowy, ku*** kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania.
Morawiecki: To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę."
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Senio »

 ! Message z: Senio
Miało być o chałupie czy bloku, a poszło w firmy, politykę i cały ten syf. Fakt ciężko przemilczeć co się dzieje, ale właśnie dlatego dajcie sobie siana, bo szkoda ryja strzępić na to. Po to właśnie forum ma być anty polityczne żebyśmy sobie do gardeł nie skakali. I niech tak zostanie. Po co ten cały bałagan jeszcze tu przenosić ?. A jak to rozwiniecie to przyjdzie admim czy inny, zrobi power off i tak się skończy.
A prąd jak prąd. Można o tym pogadać jak mniej zapłacić bo temat na czasie.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Kacper_Potocki »

Ok, gadanie nic nie da, nic nie poprawi, więc się odmeldowuję w tej kwestii.

Jeśli chodzi o prąd, to wszystko się wyjaśni, jak tylko dostanę pierwsze rachunki. Wymieniłem stacjonarny komputer na laptopa. Wcześniej miałem żarówki energooszczędne (świetlówki - świeciły bez ani jednej awarii 9 lat), teraz już mam tylko ledy. Lodówka żre mniej prądu, bo jest nowa. Kiedyś była gazowa kuchenka, teraz płyta indukcyjna. Nie wiem co jest oszczędniejsze, ale musiałem brać płytę, bo nie mam gazu w kuchni. Zlikwidowałem TV, który chodził prawie non stop. Problem jest ze światłem, bo lubię jak w mieszkaniu jest jasno, więc świecę nawet tam gdzie mnie w danej chwili nie ma. Tutaj można jeszcze poszukać oszczędności, ale lubię światło i to będzie kosztem mojego komfortu.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Senio »

Analogiczne okresy

08-10 do 07-12 2021 zużycie 693 Kwh
12-10 do 09-12 2022 zużycie 468 kwh

Różnica w zużyciu w okresie 225 KWh.
6 cykli rozliczeniowych x 225 KWh daje 1350 KWh na plus

To jest oczywiście tylko poglądowe ale można coś wywnioskować ile to dało.

Tyle zrobiło tylko zniknięcie dwóch blaszaków i wymiana 6 halogenów 50 wat na kilku watowe led w łazience. Zamiast blaszaków działają cienkie klienty Dell wyse 5070 z monitorami led 21 cali.

Różnica jest taka że Dell + mionitor + edifiery 1600 zużywa około 50 wat na godzinę. Blaszak z tymi samymi peryferiami zużywał około 150-180 wat.

Generalnie ten film mnie naprowadził na zagadnienie bo długo myślałem co zrobić. Jak ktoś nie lubi laptopów a siedzi na blaszaku i tylko neta przegląda, coś napisze, wyśle pocztę etc. to niech sobie popatrzy i przemyśli co napisałem.



Pod jednym zestawem od zmiany mam podłączony licznik. Przez 133 dni działania zestawu pochłonął ~ 96 KWh.

Obrazek
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 35
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: stangret »

Właśnie przeglądnąłem ostatnie papirki z PGE i trafiłem na ciekawą kartkę.
Struktura uśrednionych kosztów wpływających na cenę energii elektrycznej
-59% koszty uprawnień do emisji co2 wynikające z polityki klimatycznej unii
-25% koszty pozostałe
8% koszty obowiązków OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej unii eu
6% koszty własne
1% akcyza
1% marża
Wynika z tego, że walą nas w wała na 67% ceny energii bo każą Nam walczyć z ocipieniem klimatu :516:
Co do tej ściemy to już osobna sprawa :wink:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: PaRa09 »

Ja wychodzę z złożenia, że jak sam o siebie nie zadbam to nikt nie zrobi tego za mnie. Zainwestowałem w fotowoltaika, dotacja gminna.

Koszt prądu za 2022 - 420 zł, w domu wszystko na prąd ( CO, CWU, indukcja, klima, wentylacja, itp. ) Inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w 4-5 lat ( o ile pewnej nocy nie zmienią się przepisy ).

Faktura za 2021 wynosiła 3400 zł
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Josef »

Już dawno temu wymieniłem wszystkie żarówki na ledowe 5W. Szacuję, że na oświetlenie w aktualnej porze roku miesięcznie używam max.10 kWh, czyli oświetlenie ma niewielki udział w ogólnym zużyciu energii elektrycznej 230 kWh w skali miesiąca w aktualnej porze roku.
Kupiłem watomierz i aktualnie badam zużycie energii elektrycznej przez chłodziarkę, w której jest także zamrażarka.
@Senio - dzięki za zmobilizowanie mnie do zakupu watomierza. :piwo:

PS
Dlaczego wielkość wskazanych watów nie zgadza się z ogólnym wzorem: W = I x V?
Gdzieś przeczytałem, że chwilowy pobór mocy nie będzie zgadzał się z powyższym wzorem. Nie pamiętam uzasadnienia.
P1030186.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 260
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: V@A »

Josef pisze: 03 lutego 2023, 08:13
Zużycie prądu w 2022 r. 2650 kWh.
Ja wy robicie ze zuzywacie tylko 2500-4000 kWh rocznie ???? Ja tyle miesiecznie zuzywam :583: :583: :583:

Obrazek
The older I get, the less I care about your feelings....
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Josef »

Jak Ty to robisz, że zużywasz tyle prądu? :-D
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: andwal »

Drodzy państwo co byście nie robili i nie wiem jak oszczędzali to i tak zapłacicie więcej ponieważ kasa musi się zgadzać.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: Senio »

Josef pisze: 07 lutego 2023, 07:44 Jak Ty to robisz, że zużywasz tyle prądu? :-D
Wystarczy włączyć ogrzewanie :)
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 260
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: V@A »

Josef pisze: 07 lutego 2023, 07:44 Jak Ty to robisz, że zużywasz tyle prądu? :-D
sam nie wiem ??? a myslalem ze malo zuzywam :568: :583:
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 260
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: V@A »

Senio pisze: 07 lutego 2023, 10:47
Josef pisze: 07 lutego 2023, 07:44 Jak Ty to robisz, że zużywasz tyle prądu? :-D
Wystarczy włączyć ogrzewanie :)
Przy -30C napewno nie wylacze ogrzewania ;laughing: zreszta kominek rowniez chodzi caly czas przy tych temperaturach.
Samo ladowanie samochodu to zuzycie 4000 kWh rocznie . ( 2 samochody elektryczne w domu wiec 8000 kWh odpada )
W domu wszystko na prad , nie narzekam na cene ktora place rocznie , ale myslalem naprawde ze malo zuzywam , szczegolnie ze znajomi ktorzy maja starsze domy ( gorsza izolacje , etc ) zuzywaja duzo wiecej.
The older I get, the less I care about your feelings....
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: jurek40b »

Pamiętając o cenach prądu to trochę się cieszę,że dałem sobie spokój z akwarystyką roślinną. Dwa akwaria 240L, prawie 400W światła, dwa filtry po 25W każdy, dwie grzałki po 300W. Jak sprzedałem cały zestaw to 2 lata temu sam rachunek za prąd zmniejszył się ok 150 zł miesięcznie. Mój znajomy ma akwarium 700L i zmienił aranżację i zamiast roślinnego i 500W światła ma teraz 180W i bardziej takie zrównoważone. Ale mam znajomego fotografa,który ma zbiornik 3500L wody. Wiem,że dziennie samej wody podmienia sie automatycznie 1 metr sześcienny. Ogrzewa to podłogówką. Po dużych podwyżkach prądu trochę hobby pójdzie w pi....u. Albo zejdzie do normalnych poziomów.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty prądu na cele bytowe

Post autor: kelvinpiotr »

Spokojnie V@A, masz normalne zużycie dla średniej wielkości domu (200-300m2) . Żyjąc normalnie, mając sprzęt AGD ( lodówka, zamrażarka , piekarnik , płyta indukcyjna, pralka , suszarka ) trochę oświetlenia na zewnątrz zużywam podobnie jak Ty . Czyli odliczając samochody elektryczne, zużywasz ok 9 MWh rocznie , czyli podobnie do mnie . Oświetlenie mam w całości na LED i nie chodzę z latarką po domu ;-)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”