Kabura na szelkach - sugestie?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8455
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: duber »

Mi poziomo wygodniej
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2023, 20:18 przez duber, łącznie zmieniany 2 razy.
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Hoplofob »

Noszę rzadko, a jak noszę, to od zawsze w kaburach od Kajmana. On robi kopie dobrych sprawdzonych amerykańskich modeli, które prezentuje jakiś tam amerykański Youtuber (nie znam człowieka, ale mówi rzeczy, które mi się podobają, bo są zgodne z moimi poglądami):


Kupujesz u Kajmana szelki, do tego dobierasz kaburę, a w zależności od jej typu podpinasz albo i nie do paska (zakład pracuje w nieludzkich godzinach - do 16.00). Mam chyba wszystkie kombinacje i są one OK . "Zestaw operacyjny na szelce krzyżowej z kaburą operacyjną horyzontalną" jest fajny do noszenia compactów, spodziewam się, że compacty nosiłeś przy pasku. Full-size noszę w kaburze wertykalnej, wraz z dwoma magazynkami, a wtedy mam 50 pestek do dyspozycji.

Tak, wymaga to okrycia wierzchniego: najlepiej marynarki, ewentualnie bluzy, koszula ujdzie od biedy. Chodzenie w marynarkach mi nie przeszkadza. Latem pojawiają się trudności, ale i tak uważam to za wygodniejsze rozwiązanie niż kydex IWB. (Poza tym jak muszę, to na upały mam kieszeniową kaburę na super-sub-compacta.)

Jestem świadomy ograniczeń kabury na szelkach, ale uważam, że są one najwygodniejsze, a nie zależy mi na biciu rekordów w splitach :-D
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Lutz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 23 maja 2021, 14:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Lutz »

Z Kajmanem są dwa problemy:

pierwszy to kompletnie nieaktualne ceny na stronie, trzeba dzwonić albo pisać maila i okazuje się, że ceny są znacznie wyższe od podanych na stronie.

drugi problem (subiektywny), kabury od Kajmana, mimo że skórzane, są twarde jak deska.
W przypadku kabur szelkowych nie ma to większego znaczenia, ale kabury typu motyl kiepsko dopasowują się do kształtu sylwetki.

Ale jak już pisałem kilka postów wyżej, wygoda noszenia jest kwestią bardzo indywidualną.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Czyli kabura pionowa musi mieć jednak mocowanie do paska spodni żeby nie bujała się a dobywanie broni było bezproblemowe?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Mateusz70 »

Z cenami nie wiem, czy są w Kajmanie aktualne. Robi jednak porządną robotę. Czy wzoruje się na amerykańskich wyrobach, tego nie sposób stwierdzić, bo glock w USA czy u nas jest glockiem. Kajman produkuje dobre, proste oporządzenie.
Co do twardości, bez przesady. Dwie warstwy grubej skóry są uzasadnione. Nie raz tu na forum ktoś przestrzegał przed jakimiś kaburami w których podobno brzeg zawijał się pod język.
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 479
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Krolik »

zoom2 pisze: 28 stycznia 2023, 17:48 @Króliku rozwiń myśl.
Dawno temu nosiłem taką kaburę (Baza Anin, obecnie Kajman) - mało to stabilne, jest printing, większą broń trudniej jest ukryć (musisz mieć marynarkę czy coś podobnego), mniejszą - trudniej wyjąć (i też musisz mieć okrycie wierzchnie). A do tego możesz być w łatwy sposób zastrzelony z własnej broni, bo zabranie jej przez przeciwnika jest banalnie proste, rzekłbym, że przeciwnik łatwiej ją wyjmie, niż właściciel.
Do tego, jak Ci się przypadkiem odepnie zabezpieczenie, to klamka po prostu wypadnie na ziemię.

Jedyna zaleta to dobra wygoda w samochodzie.
A, no i możesz strzelać z kabury w windzie do tyłu, jak badguy stoi za tobą (i ma odznakę zabitego policjanta). ;)
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2023, 19:50 przez Krolik, łącznie zmieniany 1 raz.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: zoom2 »

OK
Lutz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 23 maja 2021, 14:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Lutz »

Czyli kabura pionowa musi mieć jednak mocowanie do paska spodni żeby nie bujała się a dobywanie broni było bezproblemowe?

Pionowa moim zdanie musi. W przeciwnym razie wisi na szelkach mało stabilnie i trudno z niej wyjac broń.

Osobiście zawsze wygodniej nosiło mi się broń w szelkowej kaburze pionowej niż w poziomej.
Poza tym przy mojej budowie (jestem raczej drobnej budowy) miałem wrażenie, że pistolet noszony w kaburze poziomej znacznie bardziej rysował się pod koszulą czy cienką kurtką niż pistolet w kaburze pionowej.

Co do Kajmana, ceny na stronie są na 100% nieaktualne.

Kabura skórzana musi mieć odpowiednią sztywność, ale wszystkie kabury od Kajmana, które miałem w reku były twarde i sztywne jak deska, co uważam za pewną przesadę.

Pod względem grubości i sztywności pasują mi bardzo kabury Vega. Są wystarczająco grube i sztywne, ale widać i czuć, że to skóra a nie decha.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Mateusz70 »

Skórę trzeba konserwować, wtedy ma szansę być miększa i bardziej elastyczna. Sucha sztywnieje, z czasem zaczyna się kruszyć.
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: PaRa09 »

Co takiego dziś się pojawiło, ładne

https://www.facebook.com/reel/560507565 ... ngle_unit
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Hoplofob »

Mateusz70 pisze: 28 stycznia 2023, 19:44Czy wzoruje się na amerykańskich wyrobach, tego nie sposób stwierdzić, bo glock w USA czy u nas jest glockiem...
Nie w tym rzecz: Kajman robi klasyczne, sprawdzone kabury, dokładnie takiego wzoru, jak te, w które ubiera się Masaad Ayoob.

Krolik pisze: 28 stycznia 2023, 19:45Dawno temu nosiłem taką kaburę (Baza Anin, obecnie Kajman) - mało to stabilne, jest printing, większą broń trudniej jest ukryć (musisz mieć marynarkę czy coś podobnego), mniejszą - trudniej wyjąć (i też musisz mieć okrycie wierzchnie). A do tego możesz być w łatwy sposób zastrzelony z własnej broni, bo zabranie jej przez przeciwnika jest banalnie proste, rzekłbym, że przeciwnik łatwiej ją wyjmie, niż właściciel.
Do tego, jak Ci się przypadkiem odepnie zabezpieczenie, to klamka po prostu wypadnie na ziemię.
"Zabranie przez przeciwnika i wypadanie klamki na ziemię" świadczy o tym, że miałeś źle dobraną kaburę albo felerny egzemplarz.

Przede wszystkim kabury poziome i pionowe bardzo się między sobą różnią. (Pionowe rewolwerowe od pionowych pistoletowych też się różnią.)

Kabury pionowe pistoletowe utrzymują broń sprężynującą klamrą. Kabury poziome przylegają do pistoletu jak druga skóra, bo są szyte pod daną broń, a skóra musi być sztywna ("elastyczność" to kwestia związana raczej z trwałością). "Wyjmowanie" to raczej "wyszarpywanie i obrót", szczególnie z kabury pionowej. Nic nie może wypaść, a "zabezpieczenie w postaci odpinanego paska" to rozwiązanie przede wszystkim kosmetyczne (może mieć minimalne znaczenie w kaburze poziomej - tam pasek zachowałem, w pionowej się pozbyłem).

Zabranie przez przeciwnika wydaje mi się trudniejsze niż z typowych kydexowych naleśników: odkrytych, w której broń wyjmuje się ruchem wzdłuż osi lufy i sztywniej przymocowanych do pasa.
Kabura na szelkach jest ukryta pod pachą i trudniej tam sięgnąć napastnikowi, poza tym broń się "wyszarpuje i obraca", co z perspektywy napastnika jest kłopotliwe. Wreszcie szelki są elastyczne, co daje więcej czasu na reakcję obronną i zwiększa szanse błędu napastnika.

Trudność ukrycia i printing to kwestia stroju - pod marynarką "o numer większą" printing jest zerowy, nawet jak nosisz rewolwer z 6-calową lufą.

Ultra3000 pisze: 28 stycznia 2023, 19:40Czyli kabura pionowa musi mieć jednak mocowanie do paska spodni żeby nie bujała się a dobywanie broni było bezproblemowe?
Nie, nie musi, bo broń wydobywasz "wyszarpując i obracając" do przodu. Mocowanie to przede wszystkim kwestia wygody noszenia, a nie wydobywania.


Największą wadą kabur na szelkach jest wydobywanie broni. Jest trudniejsze niż zza paska i wymaga nieco treningu.

Całą reszta to kwestia indywidualnego doboru do broni, figury, ubioru, stylu i nawyków. Kabura na szelkach dla Beretty 92 u dużego faceta w marynarce, przyzwyczajonego do noszenia pod pachą to idealne rozwiązanie. Kabura pod pachą dla SiGa 365 u drobnego faceta w koszuli, przyzwyczajonego do trenowania splitów z kydexowego naleśnika IWB to pomyłka.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 479
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Krolik »

Serio uważasz, że przeciwnik stojący przed Tobą będzie miał trudniej sięgać Ci do pasa czy za pasek, niż wsadzić rękę pod pachę i złapać za rękojeść broni po jego prawej ręce? To gratuluję.
Ty musisz wyszarpnąć i obrócić, on sięga pod pachę i łapie, wysuwa o 20 cm i gdzie ma skierowaną lufę? W Twoją klatkę piersiową.
Dodajmy do tego fakt, że przeciwnikowi stojącemu przed Tobą znacznie łatwiej jest zablokować Twoje sięganie po broń pod pachą niż np. do kabury IWB.
I nie, nie miałem źle dobranej kabury - zawiódł zatrzask.

W naleśniku noszonym na pasie wystarczy, że przechylisz ciało w stronę broni i nie ma opcji, żeby tę broń ktoś wyjął.
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2023, 22:22 przez Krolik, łącznie zmieniany 2 razy.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Mateusz70 »

@Hoplofob
Nie zapytam, kim jest Masaad Ayoob, bo coś już o nim znalazłem na googlach. Pewnie wiele osób nie wie nawet, że taki ktoś jest. Ujawniłeś go :-D
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 479
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Krolik »

No więc wygoda jest umowna, a funkcjonalność bliska zeru.
Chyba, ze nie przewidujesz użycia broni, a tylko ją chcesz nosić.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Piotr_JG »

To jeszcze ja swoje 0,03PLN dorzucę.
Kilkugodzinne noszenie ciężkiego pistoletu na pasku a na szelkach to jest przepaść. Szelki działają jak plecak, zapomina się że coś wisi no i w samochodzie pełna swoboda. Dla mnie szelki są nieporównywalnie wygodniejsze. Ale trzeba przypiąć do paska bo inaczej dynda i przeszkadza. Pominąwszy wyjątkowy upał kwestia ubioru to nie problem
Piotr
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”