Kabura na szelkach - sugestie?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Witam, co byście doradzili w zakupie kabury na szelkach? Pistolet to klasyczna "9", full size, ewentualnie compact. Pełna regulacja bo jak wiadomo czasem przesunięcie punktu mocowania o 2-3 cm zmienia zupełnie komfort noszenia. Użytkownik praworęczny. Ma być prosto, funkcjonalnie, bez udziwnien i przede wszystkim wygodnie. Dzięki.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: LARPAK »

Najpierw zadaj sobie pytanie czy masz dostosowaną garderobę do użytkowania tego typu kabury.
Kolejne pytanie to czy w przypadku broni pełnowymiarowej masz stosowną sylwetkę i garderobę.

Jeżeli nosisz tzw. long shirt czy też inne bluzy i na to kurtka to miej świadomość, że jak zdejmiesz okrycie wierzchnie (kurtka) to broń w kaburze jest na wierzchu.
W związku z czym jak nie nosisz rozpiętych koszul i/lub marynarki, które by zakrywały obecność kabury pod pachą to tak średnio. Chyba, że nie zatrzymujesz się w żadnych miejscach, gdzie nie musisz zdejmować kurtki i wtedy nie ma tego problemu.

Kolejna kwestia to montaż dolnej części kabury - stare kabury na szelkach typu "Borewicz" mają pasek, który zapina się do paska, ale to wymaga aby on był na zewnątrz bluzy/koszuli, które są wpuszczone w spodnie.

Są też kabury pod pachę jakby to powiedzieć horyzontalne, ale jak jesteś chuchro to tak średnio.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Mały bardzo nie jestem (190/100), garniturów nie noszę: głównie rozpinane na zamek bluzy, kurtki typu softshell itd. Kabura używana do przemieszczania się głównie, podróż samochodem z przystankami. Osobiście preferuję kabury wewnętrzne ale czasem człowiek wrzuci jakiś dresowy spodzień (bez paska) i wtedy taka kabura już nie ma punktu mocowania. Generalnie taka kolejnosc: t-shirt, kabura, bluza lub bluza, kabura, kurtka.

Myślałem o czymś takim:
https://a.aliexpress.com/_EI1M33j
Ma to sens?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Seki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 18 sierpnia 2018, 10:50
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Seki »

Ja dostałem od kolegi w prezencie "nerkę", która bez problemu mieści CZ P10F i dwa magazynki. "Nerka" przeznaczona do noszenia broni.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Nerka niby ok ale w aucie średnio wygodna..
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Seki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 18 sierpnia 2018, 10:50
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Seki »

W klubie mieliśmy Pana, który posiadał skórzaną kaburę taką, jak opisał kolega LARPAK. Kabura ala Borewicz i bardzo ją sobie chwalił. Przenosił w niej CZ SP01. Wpięcie do paska bardzo ją stabilizowało.
Czyli dla Ciebie każda, której nie wpinasz do paska od spodni i nie jest nerką :piwo:
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Dariusz DC »

fajne kabury ma kajman poszukaj na ich stronie www
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Krolik »

Moja sugestia jest taka: jeśli wpadłeś na pomysł kupna kabury na szelkach, to czym prędzej go porzuć, bo to jest jedno z najgorszych rozwiązań.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: zoom2 »

@Króliku rozwiń myśl.
Piszę absolutnie poważnie bez ukrytej ironii.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Krolik pisze: 28 stycznia 2023, 17:35 Moja sugestia jest taka: jeśli wpadłeś na pomysł kupna kabury na szelkach, to czym prędzej go porzuć, bo to jest jedno z najgorszych rozwiązań.
Zatem jaki masz pomysł na noszenie pistoletu przy założeniu że spodnie nie posiadają pasa?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8532
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: duber »

Zaaaadko ale jak juz noszę to mam szelki ale dobrze jak po drugiej str jest miejsce na magazynek lub podpięcie do paska spodni, niweluje to przesuwanie się ku dołowi broni przez jej ciężar.
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Ultra3000 »

Jeszcze coś takiego znalazłem:
https://a.aliexpress.com/_EziGWMh

Na fotkach wygląda fajnie. Ciekawe jak praktyka...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Lutz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 23 maja 2021, 14:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Lutz »

Swego czasu dość często nosilem P 83 w pionowej szelkowej kaburze, powiedzmy typu Borewicz, ale ze zdecydowanie innymi szelkami niż oryginał.
Taki sposób noszenia broni był dla mnie bardzo wygodny, zwlaszcza w samochodzie, ale zdaje sobie sprawę z tego, że kwestią wygody noszenia czegokolwiek jest kwestią bardzo subiektywną.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: LARPAK »

Czy kabura na szelkach to jedno z najgorszych rozwiązań?
Tutaj można polemizować, ale trzeba znać wady i zalety każdego z rozwiązań bo wszystko ma swoje plusy i minusy, w związku z czym trzeba się wg mnie pochylić nad wieloma aspektami noszenia broni.

Oczywiście odrzucamy tutaj noszenie broni służbowej w umundurowaniu czyli na wierzchu, a skupmy się na skrytym noszeniu broni, gdzie pod uwagę trzeba wziąć takie rzeczy jak:
- rozmiar broni,
- nasza budowa ciała,
- wykonywania zadania/miejsce i czas noszenia broni oraz cel,
- sposób ubierania się,
- sposób przemieszczania się,
- pewnie jeszcze kilka innych aspektów.

W związku z czym:
- broń służbowa/pełnowymiarowa będzie wymagała od nas odpowiedniej kabury,
- nasza budowa ciała będzie definiowała sposób noszenia broni i kabury - jak masz brzuszek to noszenie na wyrostku (ang. appendix carry) może być problematyczne, jak jesteś chuchro, które nosi rurki i obcisłe koszulki to w sumie wszystko odpada,
- noszenie służbowe, noszenie do ochrony osobistej czy noszenie bo mogę czy też jadę na strzelnicę ma różne aspekty - jeżeli jadę tylko na strzelnicę z punktu A do B i nigdzie się nie zatrzymuję to nie ma problemu, ale jak już jestem służbowo czy mam do ochrony osobistej lub jako sportowiec zatrzymuję się w sklepie/na stacji benzynowej to wszystko zmienia się diametralnie - kabura na szelkach spoko, ale jeżeli ją widać jak zdejmę kurtkę to mam problem bo przyciąga to uwagę - mamy lub mieliśmy tutaj na forum życzliwego użytkownika @longer, który za wystawanie kabury spod kurtki dzwonił na policję - pojedziesz do sklepu, w aucie ciepło i zdejmiesz kurtkę i problem z wyjściem i ubraniem się, w sklepie gorąco i się gotujesz bo kurtki nie zdejmiesz = konieczność dostosowania garderoby,
- kwestia transportu też jest ważna bo już pomijając transport publiczny to możesz mieć blisko na strzelnicę i chodzić piechotą i/lub mieć daleko parking, gdzie w miesiącach wiosennych czy późnego lata/wczesnej jesieni kiedy pogoda jest zmienna to może się okazać, że nie zdejmiesz kurtki i będziesz się gotował kiedy wszyscy inny noszą kurtki w rękach bo ciepło.

Jeżeli mowa o lecie i braku paska w spodniach to poza kaburą pod pachą, która wymaga jednak jakiejś koszuli i w pewnych przypadkach paska do ustabilizowania kabury to ciągle potrzeba czegoś do jej zamocowania w dolnej części albo dobycie będzie mocno średnie.

Tutaj z scena z pewnego filmu, ale pokazuje dość ciepły klimat w połączeniu z kaburami pod pachą:


W przypadku dresowych spodni czy też krótkich spodenek na gumce rozwiązaniem może być pas typu sky marshall/pas FBI czy też właśnie nerka, ale tutaj ponownie wracamy do kwestii ubioru itd.
Lutz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 23 maja 2021, 14:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kabura na szelkach - sugestie?

Post autor: Lutz »

Z moich doświadczeń powiem, że pionową kaburę szelkową dobrze i wygodnie nosi się pod dość luźną koszulą wyrzucona na spodnie.
W lecie da się spokojnie chodzić w ten sposób (można rozpiąć koszule) a broń pod luzna koszula pozostaje praktycznie niewidoczna.
Podczas chłodniejszych pór roku na koszulę można założyć grubszą lub cieńszą kurtkę, którą w razie czego można zdjąć, a broń pozostaje ukryta pod koszulą.
Oczywiście dobrze jest mieć w szlufkach spodni pasek, do którego przypinamy odciąg kabury, żeby ją ustabilizować i ułatwić ewentualne dobycie broni, ale dla mnie to nie problem, bo ja zawsze noszę pasek do spodni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”