PCP pompka czy butla

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Dexter »

Panie. Tam masz T/T więc wstawiasz Kelwiny a nie stopnie Celsjusza


EDIT:

wszystko odszczekuję, Jarek policzył dobrze :D, ja się pomyliłem!
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2023, 13:31 przez Dexter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Było liczone w Kelwinach ;) Jak nie wierzysz to sobie dodaj po 273,15 do każdej wartości i przelicz. Dla przejrzystości posta podałem w Celcjuszach, zakładając, że przeciętny czytający prędzej sobie wyobrazi 65 stC niż 338K... Ale gratuluję - zaliczyłeś kolejna przywałkę do moich postów :)

Gdybym to liczył z stC, to wzrost z 20 na 65 stC spowodowałby, że ciśnienie urosłoby nam ponad 3x...czyli z 300 bar na +900. Raczej bym się połapał, że pierdyknie... albo, że obliczenia są złe.
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2023, 14:01 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Dexter »

Kajam się- napisałeś o C więc założyłem że liczyłeś w C i nawet nie sprawdziłem :). Masz rację!

A teraz weź karabin i idź strzelać bo pogoda świetna, niedziela itp.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Dexter pisze: 23 kwietnia 2023, 13:25 A teraz weź karabin i idź strzelać bo pogoda świetna, niedziela itp.
Wczoraj wystrzelone 120szt...przedwczoraj 100szt, 3 dni temu 100szt. Jak dziś nie spędzę popołudnia z żoną to dostanę niebawem papiery rozwodowe ;laughing:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Dexter »

O kurna, cóż za odmiana! No to drugą część tez odszczekuję :).
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

A no ludzie się czasem zmieniają :)

A teraz wracając do pytania... Ktoś coś? :wink:
jarni8 pisze: 23 kwietnia 2023, 13:02 Cześć ponownie!

Korzystając z tego, iż mam już tutaj założony wątek o tematyce butli i temu podobnych narodziły mi się w głowie 2 takie pytania:

1. Jeśli w HW-100 mam regulator ustawiony na 90 bar i używam kartusz w przedziale ciśnień 200 --> 100 [bar] to mam te powiedzmy 100 bar roboczych. Pytanie zasadnicze jak jest z tą wartością graniczną 90 bar? Czy niebezpieczne jest schodzenie w okolice 90? Co by się stało przy próbie strzału na np. 80-85 barach w kartuszu? Tylko spadek energii, czy np. regulator ucierpi i się rozreguluje coś w nim?

2. Jak to jest z temperaturą przechowywania butli? Czy istnieje ryzyko, że coś się stanie, gdy zostawimy butlę w nagrzanym samochodzie? Jak wiadomo wraz ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie. Z tego co kojarzę działa tu prawo Charlesa (przemiana izochoryczna - stała objętość), które w skróci mówi nam, że wzrost ciśnienia idzie ze wzorem temperatury: p2 = (T2/T1) * p1, gdzie załóżmy, że 1 to warunki pokojowe, czyli butla mająca p1 =250 bar i T1= 20 stC. T2 to nagrzany samochód przyjmijmy T2 = 65stC. Wychodzi z obliczeń, że ciśnienie wzrośnie do p2 = 288 bar, czyli bez tragedii. W takim układzie zostawiając w bagażniku świeżo nabitą butlę do 300 bar w temperaturze pokojowej mamy po zostawieniu w bagażniku ~346 bar. Teoretycznie producent mojej butli podaje, że ciśnienie próby to 450 bar, więc nawet dla skrajnych obliczeń wydaje się, że pozostaje co najmniej ~104 bar zapasu zanim to wszystko pier.. :621: :621: :621: . Ktoś się podzieli swoją wiedzą w tym temacie? :wink:

Edit: Obliczenia były wykonane w Kelwinach jak nakazuje wzór. Jedynie dla przejrzystości posta było opisane w stC.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Smalcmen »

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale jeżeli butla przeszła próbę 450bar to wcale nie znaczy, że rąbnie przy 451 a Tobie brakuje do tego ponad setka.
Co się zaś tyczy regulatora (rozbierałem go tysiąc albo nawet sto razy) to przy niższym niż zadane ciśnienie jedynie trochę sobie "odpocznie" a na pewno nie rozreguluje. Przy pierwszych HW aby nabić kartusz trzeba go było wykręcać a wtedy ciśnienie w regu spada do ziobry.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Marysh »

Mała butla to dobry pomysł, ale absolutna i pełna niezależność to karabinek sprężynowy :-D
Vajrrrre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 15 listopada 2021, 12:42
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Vajrrrre »

pompka ktora jest tania w razie W i spontanicznie wziac ja i napelniac karabinek badz gdy zabraknie w butli powietrza.
ja tak wlasnie planuje robic, pompka i butla 4-6l na codzien.
albo po prostu sama butla.
AA S400, crosman summit + lufa walther lg55, diana chasser, fwb600, diana 54 air king
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Leon83 »

Albo…
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 9
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Jezzman »

jarni8 pisze: 23 kwietnia 2023, 14:00 2. Jak to jest z temperaturą przechowywania butli? Czy istnieje ryzyko, że coś się stanie, gdy zostawimy butlę w nagrzanym samochodzie? Jak wiadomo wraz ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie. Z tego co kojarzę działa tu prawo Charlesa (przemiana izochoryczna - stała objętość), które w skróci mówi nam, że wzrost ciśnienia idzie ze wzorem temperatury: p2 = (T2/T1) * p1, gdzie załóżmy, że 1 to warunki pokojowe, czyli butla mająca p1 =250 bar i T1= 20 stC. T2 to nagrzany samochód przyjmijmy T2 = 65stC. Wychodzi z obliczeń, że ciśnienie wzrośnie do p2 = 288 bar, czyli bez tragedii. W takim układzie zostawiając w bagażniku świeżo nabitą butlę do 300 bar w temperaturze pokojowej mamy po zostawieniu w bagażniku ~346 bar. Teoretycznie producent mojej butli podaje, że ciśnienie próby to 450 bar, więc nawet dla skrajnych obliczeń wydaje się, że pozostaje co najmniej ~104 bar zapasu zanim to wszystko pier.. :621: :621: :621: . Ktoś się podzieli swoją wiedzą w tym temacie? :wink:
Moja, odkąd ją mam, siedzi cały czas w aucie, czy to w zimie przy -20, czy w lecie przy +30 (a w aucie pewnie i z +60-70 stopni), i nic się z nią nie dzieje.
Leon83 pisze: 30 maja 2023, 11:33Albo…
Dasz jakiegoś linka do tego kompresora?
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Haako
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 19:28
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Haako »

Jezzman pisze: 30 maja 2023, 12:07
jarni8 pisze: 23 kwietnia 2023, 14:00 2. Jak to jest z temperaturą przechowywania butli? Czy istnieje ryzyko, że coś się stanie, gdy zostawimy butlę w nagrzanym samochodzie? Jak wiadomo wraz ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie. Z tego co kojarzę działa tu prawo Charlesa (przemiana izochoryczna - stała objętość), które w skróci mówi nam, że wzrost ciśnienia idzie ze wzorem temperatury: p2 = (T2/T1) * p1, gdzie załóżmy, że 1 to warunki pokojowe, czyli butla mająca p1 =250 bar i T1= 20 stC. T2 to nagrzany samochód przyjmijmy T2 = 65stC. Wychodzi z obliczeń, że ciśnienie wzrośnie do p2 = 288 bar, czyli bez tragedii. W takim układzie zostawiając w bagażniku świeżo nabitą butlę do 300 bar w temperaturze pokojowej mamy po zostawieniu w bagażniku ~346 bar. Teoretycznie producent mojej butli podaje, że ciśnienie próby to 450 bar, więc nawet dla skrajnych obliczeń wydaje się, że pozostaje co najmniej ~104 bar zapasu zanim to wszystko pier.. :621: :621: :621: . Ktoś się podzieli swoją wiedzą w tym temacie? :wink:
Moja, odkąd ją mam, siedzi cały czas w aucie, czy to w zimie przy -20, czy w lecie przy +30 (a w aucie pewnie i z +60-70 stopni), i nic się z nią nie dzieje.
Leon83 pisze: 30 maja 2023, 11:33Albo…
Dasz jakiegoś linka do tego kompresora?
https://superwiatrowki.pl/kompresor-ele ... -1211.html
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Mam takie pytanie przy niedzieli 8-) jak najłatwiej sprawdzić ile ciśnienia zostało w butli? Moja przetoczka nie ma opcji zamknięcia przepływu niestety. Jak jest poniżej 200 to wiem, bo mi nie dobija kartusza wyżej, ale jak sprawdzić czy jest 210 czy 280? Są jakieś korki do przetoczek albo manometry z gwintem 5/8 do wkręcenia w butlę? Moja przetoczka zakończona jest gwintem kompatybilnym z końcówką QF do HW100.
Ostatnio zmieniony 05 listopada 2023, 15:29 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
dagi40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 534
Rejestracja: 22 listopada 2007, 23:08
Tematy: 18
Lokalizacja: Jarosław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: dagi40 »

Zorganizuj sobie rurkę o średnicy qf w kartuszu.
Nakladasz ją na końcówkę, odkręcasz zawór i odczytujesz ciśnienie na manometrze.
Nie ma za co 😁
HW35, Walther LGM-2 PCP, Remington New Army .44
Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich k...wa dużo!
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 554
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 10
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

Takie coś?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
.177, .22, .25, .30, .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”