PCP pompka czy butla

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Gruby
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 19 grudnia 2005, 22:40
Tematy: 59
Lokalizacja: Tarnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Gruby »

W zaworze rurki nie ma, ale jest filtr ceramiczny, który z daleka może wyglądać na rurkę. Woda w powietrzu w butli może powstawać na skutek wysokiego ciśnienia i schłodzenia się butli po procesie nabijania, jeśli w tym nabijaniu szło powietrze z kompresora bez filtra osuszającego.

Pompka- nabić kartusz od Walthera LG 300, to niezła gimnastyka. Od 100 do 200 atm, to ok 200 uderzeń. I końcowy odcinek ruchu w dół musi być zrobiony z takim przytupem, żeby to powietrze weszło. No chyba że ma się 100 kg wagi lub więcej, to wystarczy tylko sama waga pompującego. Jak zrobisz 200 "pompknięć" z przytupem, to strzelać będziesz dopiero na drugi dzień ;laughing:

Butla- najlepiej 6 l, stalowa bo tańsza. Butla musi mieć albo tzw. aktualną, krajową legalizację ponowną, albo jeśli ma tylko legalizację fabryczną, to musi mieć znaczek CE, bo inaczej jej nie zalegalizują. Właśnie dwie butle mi odrzucili, bo nie mały ani CE, ani stempla legalizacji ponownej KRAJOWEJ, a dwie które już były raz legalizowane podobno inspektor też odrzucił, ale dopiero w poniedziałek będę wiedział dlaczego. No więc z legalizacją też nie jest tak lekko, a większość punktów nabijania czy straż pożarna wymaga aktualnej legalizacji. I jeszcze jedna kwestia- szybkość zaworu. W jednej butli mam taki szybki zawór, że aż trudno się nim posługiwać, bo wali od dotknięcia od razu 300 atm, a w drugiej trzeba dwa i pół obrotu pokrętła żeby powietrze dopiero zaczęło ledwo syczeć. Tak że na to też trzeba zwrócić uwagę przy zakupie butli. W butli po nabiciu i schłodzeniu, faktycznie jest ok 275-280 atm. Przy amatorskim, niezbyt intensywnym strzelaniu z karabinka, przy ciśnieniu końcowym w okolicach 180 atm. wystarczy na 3-4 miesiące strzelania.

Kompresor- posiadam chiński TUXING TXES022 30Mpa 300Bar 4500Psi. Chłodzony wodą, więc trzeba mieć pojemnik ok 20-30 l z wodą. Cena ok 1050 zł. Trzeba pilnować temperatury. Czas nabijania kartusza od Walthera od 100 do 250 atm ok. 25 sekund. Tyle samo co powolne nabijanie z butli. Kompresor ma aż dwa filtry olejowo wodne, jeden przy kompresorze, drugi na przewodzie. Na ssaniu ma filtr ceramiczny.

Co wybrać?
Jeśli ma się możliwość kupna butli 6 l, która przejdzie legalizację i możliwość jej bezproblemowego nabijania- to kupić butlę. W przeciwnym wypadku - kompresor. Jeśli strzelasz tylko okazyjnie, w ogródku, od przypadku do przypadki, to pompkę.
Nie pomoże strzelba Kruppa, kiedy strzelec du**.
Awatar użytkownika
begies
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 171
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 00:38
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: begies »

zbisz41 pisze: 19 stycznia 2023, 07:48 Dobijałeś tym butlę ?
Nie, butli nie biłem, nie posiadam.
Tylko kartusz 0,36 litra.
Trwa to jakieś 5 min. Nagrzewa się przy tym do jakieś 40 coś stopni.
Instrukcja mówi żeby nie przekroczyć temperatury 85 stopni,
lub czasu pracy powyżej 25 min.
Posiada 2 filtry, jeden na wężu a drugi wewnątrz + zaworek do spuszczania
ewentualnie skroplonej part wodnej.
Przed pierwszym uruchomieniem dobrze jest zrobić tzw. przegląd zerowy,
jak na tym filmie:
Oczywiście bez zmiany uszczelek, bo są nowe,
ale przeczyszczenie i smarowanko.
I chodzi sprzęt.
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2023, 10:20 przez begies, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 9
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Jezzman »

Każda z osób mi znajomych, która próbowała zaczynać od pompki, prędzej czy później (raczej prędzej) przesiadała się na butle lub kompresor. Jest to zwyczajnie wygodniejsze, bo po pompowaniu nie da się strzelać, więc sprzęt trzeba sobie przygotować wcześniej.
Jak będziesz strzelał dużo i masz punkt do nabijania w swojej okolicy, to bierz butlę.
Jak będziesz strzelał rekreacyjnie i od czasu do czasu, to szedłbym w kompresor.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1939
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Dexter »

Nikt chyba nie przechodzi z butli na pompkę. Z pompki na butlę- sporo. Nie kombinuj Jarek tylko kup se butlę trzysetkę :).
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Januszpelle »

Ja jestem zdania, że pompka jest o wiele tańsza niż karnet na 3 mc do siłowni.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Smalcmen »

Ale pompką trenujesz głównie tricepsy a na siłowni możesz wszystkie poza tym zakup pompki poprzedziłbym trzymiesięczną wizytą na siłowni.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
krystianzach
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 23 lipca 2014, 19:49
Tematy: 2
Lokalizacja: Zachełmie/Goleniów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: krystianzach »

Dexter pisze: 19 stycznia 2023, 10:37 Nikt chyba nie przechodzi z butli na pompkę. Z pompki na butlę- sporo. Nie kombinuj Jarek tylko kup se butlę trzysetkę :).
I tu się mylisz. Zakupiłem pompkę bo zbyt daleko miałem do punktu nabijania. Czasowo pompowanie kartuszy wyszło szybciej niż podróż do punktu nabicie butli i spowrotem.
Januszpelle pisze: 19 stycznia 2023, 11:27 Ja jestem zdania, że pompka jest o wiele tańsza niż karnet na 3 mc do siłowni.
Janusz dokładnie się z Tobą zgadzam.

A propo skroplin i innych "farfocli" w powietrzu.
Używałen dwóch filtrów i zawsze raz na sezon otwierałem kartusz. Nigdy nic wewnatrz nie zauważyłem. Prewencyjnie kartusz był wycierany w środku czysciwem bezpyłowym lekko nawilżonym w oljejku sprężarkowym.
Zero oznak korozji i zero śladów zanieczyszczeń.
A co do pompowania to nie wiem z czym wy ludzie macie problem? :583: Nie macie siły czy poprostu problem z wyoracowaniem odpowiendiej techniki? :583:
Było: Hatsan 90 --->Daystate X2 -->HW97--> Walther Lg Dominator
Jest: Diana 75 03'82 i coś jeszcze 8-)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1939
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Dexter »

Czemu problem od razu. To nie problem, to wygoda. Do roboty też nie chadzam pieszo mimo, że to nie problem. Nie wiem gdzie trzeba mieszkać ale jestem w stanie uwierzyć, że masz daleko nabić butlę. Ale nie wiem ile trzeba strzelać żeby to był kłopot pojechać nabić butlę przy okazji i tak wyjazdu do miasta zrobić zakupy jakieś większe. W klubie mamy rotacyjnie używane butle ósemkę i chyba jakaś rozmiar większą i przy użyciu w klubie są one napełniane tak rzadko, że nie jestem w stanie ocenić częstotliwości. Gdzie strzelców jest chyba kilkudziesięciu.
Myczkew
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 14 maja 2016, 00:20
Tematy: 4
Lokalizacja: Sieradz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Myczkew »

Witam. Myślę że jak kupisz hw100 do rekreacji to 5 paczek rocznie braknie. Ja paczkę pstrykałem czasami w tydzień. Ta perfekcyjna pod każdym względem wiatrowka tak cieszy że pompkę zaraz zmienisz na butle. Ja miałem 12l. Tez martwiłem się o nabijanie a okazało się że trzeba wiedzieć gdzie pytać i ładowali mi dwie wioski dalej za darmo. Nabicie kartusza trwa 3 sekundy. A pompką będziesz gibał pół godziny. Potem odpoczywasz pół godziny bo inaczej w nic nie trafisz i zabawa przestaje być zabawą. Zainwestuj w butlę a będziesz szczęśliwy.
Nabijali mi nurkowie.
Hw 100t + DOT 4-16×42; At 44 5,5;
Remington 44 (CP), steyr mannlicher cl2 .308
krystianzach
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 23 lipca 2014, 19:49
Tematy: 2
Lokalizacja: Zachełmie/Goleniów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: krystianzach »

Kolega trochę przeasadził z tym czasem. Naibice kartusza 200cm³ od 100 do 200 bar to maks 3,5 minuty z małą przerwą. Wszystko zależy od tego jak sprawna jest pompka.
Było: Hatsan 90 --->Daystate X2 -->HW97--> Walther Lg Dominator
Jest: Diana 75 03'82 i coś jeszcze 8-)
Flow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 12 sierpnia 2022, 15:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Flow »

Butli nie mam gdzie nabijać, a poza tym trzymanie tego w mieszkaniu trochę mnie przeraża.
Mam pompkę. 3 wiatrówki PCP. Nabicie kartuszy do 250cc to nie problem. Problem zaczyna się przy większych. takie pół litra, od zera do 250 barów to ok 600 przysiadów ... pare razy tak pompowałem.
Ci co narzekają że pompką to mordęga .. Moja lepsza połówka (170 wzrostu 60kg) bez problemu dobija kartusz 250cc do 250 barów (od 120-250 jakieś 120 przysiadów).
Fakt, pompujemy wiatrówki w domu, bo strzelamy mało, rekreacyjnie.
Wg mnie: strzelasz mało - pompka.
strzelasz dużo - kompresor.
Chyba że masz gdzie nabić w pobliżu to można rozważyć butlę.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 551
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 8
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

No to tylko pogratulować połowicy :piwo:. Moje zdanie jest podobne do Twojego, mało strzelane - pompka, dużo strzelane - butla/kompresor. Jedna rzecz tylko dość niewymierna, mianowicie ile to "mało" a ile "dużo"? Gdybym miał wywalić dwa magazynki "dla frajdy", (czyli bardzo mało), to musiałbym ze trzy razy pompować do 250bar, a wtedy gdzie frajda ze strzelania jak się łapy trzęsą po pompce?
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1330
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Kacper_Potocki »

A po napompowaniu jak długo można trzymać 250 bar w kartuszu? Można sobie napompować w piątek wieczorem, wystrzelać w sobotę po pracy do powiedzmy 150 bar i zostawić tak do kolejnego piątku, aby napompować?

Piszę serio, bo mnie butla, przetoczka i legalizacja butli przerażają. A prędzej czy później pcp trzeba będzie kupić.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Leon83 »

To nie Shawshank, możesz robić co chcesz ;-)

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 551
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 8
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

Kacper_Potocki pisze: 23 stycznia 2023, 23:06 A po napompowaniu jak długo można trzymać 250 bar w kartuszu?
A mając butlę napompowaną do 300bar (mniej się nie opłaca), to jak długo można trzymać w niej powietrze zanim stęchlizną zacznie zalatywać :wink:
Kacper_Potocki, jak tylko uszczelnienia trzymają, to możesz powietrze w kartuszu przechowywać ile chcesz, nie zatęchnie :wink: :-D
.177, .22, .25, .30, .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”