Akcesoria LR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

Witam wszystkich bardzo serdecznie z racji pierwszego psota i tematu :-D

Mam kilka pytań, z racji że śledziłem forum anonimowo od dobrych 2-3 lat, teraz złożyłem konto i nie widziałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Wszystko dotyczy karabinu Howa 1500 .223 w osadzie TSP-X.

pkt 1.Dwójnóg

Dwójnóg do karabinu na dłuższy dystans. Pomijając dodatkowe pytania, kompletuję sprzęt z myślą o zawodach LR typu FTR lub F-class do 600-800m z racji klasy sprzętowej.

Czy dwójnóg boczny typu Leapers Recon flex ma jakiś sens? Jest to szerszy rozstaw nóżek niż w standardowych Harrisach i podobnych, obecnie mam podróbkę Harrisa i jestem średnio zadowolony bo brakuje mi precyzyjnej regulacji nóżek celem wypoziomowania.

https://kolba.pl/product/23894,bipod-le ... ok#opinion

Ewentualnie recon 360 TL z możliwością obrotu ale nie mam przekonania co do ruchomej główki czy aby na pewno będzie stabilna na tyle by móc oddawać precyzyjne strzały.
https://kolba.pl/product/40187,bipod-le ... 360-tl-7-9

pkt 2. Chwyt pistoletowy

W karabinie Howa 1500 osada TSP-X mam chwyt standardowy A2 z ARa, taki był fabrycznie aczkolwiek nie do końca mi pasuje, testowałem hexmag z mojego AR-15 ale też to nie jest to.

Pytanie czy chwyt np z Grota A2 bądź typowo pionowy ma sens bądź magpul MOE ten bez +?
Czy chwyt pionowy jest dobry i na tyle ergonomiczny by się strzelało z niego wygodnie? Bo też taki wariant za mną chodzi a niestety w moim środowisku (Podlasie) mało kto się interesuje strzelanie długo dystansowym głównie strzelcy tarczowi, dynamiczni lub piro w najbliższej okolicy.

Wybaczcie dosyć długi pierwszy post ale im dalej w las tym ciemniej jak to mówią :-D

Pozdrawiam
Wojciech
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: wujo1 »

Jestem świeżakiem, wiec miej to na uwadze. Sam jestem po podobnych dylematach.
Wypowiem się w sprawie tych nóżek z pierwszego linku: ja sobie odpuściłem ten pomysł ze względu na fakt, że nie będziesz w stanie precyzyjnie dopasować nachylenia właśnie. Czyli delikatne nierówności podłoża są nie do zniwelowania na takich nóżkach. Obejrzałem mnóstwo filmów ze strzelania tarczowego i nie widziałem by ktokolwiek używał czegoś takiego.
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: SAYR »

A wybierając .223 nie stawiacie się w gorszej pozycji niż posiadacze .308?
W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

wujo1 dziękuję za informację, no ja włośnie też nie widziałem by ktoś tego używał i temu właśnie pytam i dopytuję bo mój pseudo harris nie ma pokrętła do regulacji tylko regulacja skokowa.

SAYR co do wyboru no cóż ja lubię wyzwania kaliber to nie wszystko :-D strzelałem z 308 i wiem że zrobić 1 dziurkę na 100m np to żaden problem z fabrycznej ammo bo takie coś miałem. Mój wybór na .223 jest z racji budżetu, .308 ciut za drogie no i tego też że liczy się zabawa, doskonalenie umiejętności, nie mam aspiracji do bycia na pudle, aczkolwiek jakby się udało być powiedzmy w top 10 byłoby miło. Nadal trenuję i staram się doskonalić.
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 680
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: andwal »

Ten bipod może ci się nadać https://www.astroclassic.pl/p/dwojnog-s ... ius-bp-rm/ lub typowy do f-class http://www.bipod.eu/
W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

Dziękuję, na ten bipod z astro czekałem i dopytywałem przy zamawianiu Howy, rozważałem też jego zakup. Na tą chwilę wydawał się ciut za ciężki do limitu standard w kwestii wagi i przenoszenia. Kwestia jest też taka czy ma on jakikolwiek wychył bądź przechył czy jest po prostu montowany na trzpień jak atlas.

A jak to jest z szerokością rozstawu nóżek szerszy rozstaw pomaga w czymś czy tak jak w harisopodobnych jest ten rozstaw optymalny, chodzi mi o możliwość wypoziomowania i stabilizacji broni? Pomijam typowo wyczynowe jak ten drugi który podlinkowałeś bo o nich też czytałem ale narazie to nie ta półka na ten budżet. :-)

Tak wiem dużo pytań mam ale ta kwestia nurtuje mnie od dłuższego czasu w kwestii samego dwójnogu i jak i chwytu pistoletowego.
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: wujo1 »

Jeżeli chodzi o pionowy chwyt, to opinia laika bez dużego doświadczenia jest następująca:
1. W wielu zachodnich materiałach pionowy chwyt w karabinach jest wskazywany jako fajna przewaga i zarąbista cecha.
2. Mając m.in. to na uwadze kupiłem swój karabin w centralnym zapłonie z pionowym chwytem. Kolega ma z pochylonym. Subiektywnie - po jednej przymiarce na strzelnicy do jego karabinu odniosłem wrażenie, że jego chwyt jest fajniejszy dla mnie.
3. To co powyżej napisałem w pkt 2 jest sprzeczne z obserwacjami z karabinów bocznego zapłonu, w których pionowe anatomiczne chwyty/osady pasują mi bardziej niż pochylone.

Dlatego jedyną moją sugestią będzie: "musisz wypróbować i zadecydować dla siebie". To kwestia anatomii, składu, wygody i td.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: bezduszny »

Jak chcesz się bawić na 100-300m w strzelanie tarczowe na punkty... to rozważ też .22LR
Za 10.000 PLN masz świetną kompletną broń, z sensowną optyką, bipodem, montażem i spustem Timney'a do dziurkowania papieru nie gorzej niż .223 czy .308 na 100m.

Różnica taka, że jeden nabój .22LR to 0.70 PLN 8-)
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: turcin »

andwal pisze: 15 stycznia 2023, 15:44 Ten bipod może ci się nadać https://www.astroclassic.pl/p/dwojnog-s ... ius-bp-rm/ lub typowy do f-class http://www.bipod.eu/
Bipod sagittarius jest spoko jeśli jest tak zrobiony jak oryginał. Mam Fortmeiera H210 na montaż górny i stabilność jest super. Siedzi na nim Bergara BMP. Wychyla się na boki więc nie ma problemu z łapaniem poziomu jak to ma w przypadku bipodu sztywnego i kręcenia śrubkami żeby wyregulować jedną z nóżek.
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

bezduszny pisze: 16 stycznia 2023, 17:28 Jak chcesz się bawić na 100-300m w strzelanie tarczowe na punkty... to rozważ też .22LR
Za 10.000 PLN masz świetną kompletną broń, z sensowną optyką, bipodem, montażem i spustem Timney'a do dziurkowania papieru nie gorzej niż .223 czy .308 na 100m.

Różnica taka, że jeden nabój .22LR to 0.70 PLN 8-)
Rozważałem .22LR :) ale z racji że później i tak chciałem iść w LR w klasie standard do tych 600-800m doszedłem do wniosku że wole kupić1 karabin już konkretnie pod to, z czasem pewnie zacznę elaborować ale na to przyjdzie czas. Spustu narazie też nie planuję w Hole wymieniać, może z czasem sprężynki lub regulacja śrubką narazie chcę wyczuć dobrze sam karabin i na co mnie stać razem z nim.

Turcin dziękuję za dodatkową garść informacji odnośnie bipodu z sagittariusa, właśnie tego mi brakowało bo nie miałem pewności czy ma tę funkcję a planowałem go kupić do swojego zestawu.

Pytanie kolejne czy ktoś używa bądź używał monoblocku łuszczka Obrazek podobny do spuhra ? Mam nadzieję że fotka z linku będzie widoczna dla wszystkich.

Dziękuję bardzo wszystkim za tak duże wsparcie i odzew takich informacji szukałem :-D
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: bezduszny »

W0yciech pisze: 17 stycznia 2023, 21:30 Rozważałem .22LR ale z racji że później i tak chciałem iść w LR w klasie standard do tych 600-800m doszedłem do wniosku że wole kupić1 karabin już konkretnie pod to, z czasem pewnie zacznę elaborować ale na to przyjdzie czas.
Ile kilometrów od domu masz na najbliższą strzelnicę 300+ metrów ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

Jeśli byłby jakiś trening grupowy czy zawody w Orzyszu to byłoby jakieś 80-90km ode mnie, a tak to Zielonka pod Warszawą czyli coś koło no nie wiem 250km. Najbliżej mam Sejny z osią 300m jakieś 40km mniej więcej. 2 obiekty z osiami do 100m też mam w miarę blisko więc początkowy trening jest gdzie odbywać.
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: bezduszny »

No to sam sobie odpowiedź jak często będziesz miał czas i chęć jechać na oś 300+
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
W0yciech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 stycznia 2023, 18:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: W0yciech »

Chęci są duże także mi to nie sprawia problemu bo zawody czy treningi i tak jeżdżę nawet 30-60km w jedną stronę nie jest to jakiś problem, większym problemem byłoby mieć obserwatora do pomocy czy kogoś po lufie żeby ktoś chciał wynająć oś na takim obiekcie. Mimo wszystko jest to do ogarnięcia. Jeździć nawet raz w miesiącu czy raz na dwa, jak pisałem na początku nie liczę na podium ale robię to dla siebie tylko i wyłącznie oraz poszerzenia wiedzy i umiejętności.
Diamondback DB15 EML-B, CZ Shadow 2, Kral Arms tactical X pumpaction, Howa 1500 .223 TSP-X
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria LR

Post autor: tytus160 »

bezduszny pisze: 18 stycznia 2023, 18:26
A cóż to tak nowego adepta LR zniechęcasz?
W0yciech pisze: 18 stycznia 2023, 21:18
W Orzyszu masz 2 razy w roku super zawody - http://www.mplr.pl/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”