Skalowanie figurek Silhouette + Szablon.

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

Awatar użytkownika
Wydra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 02 lutego 2021, 22:38
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Skalowanie figurek Silhouette + Szablon.

Post autor: Wydra »

W związku z nastaniem chłodniejszych i krótszych dni, część z nas przeniosło swoje hobby na dystanse piwniczno/strychowo/garażowe. Dla takich osób przygotowałem szablon, który ułatwia przeskalowanie zwierzaków Silhouette na wymaganą odległość. Nie jest to generator tarcz i w związku z tym wymagany jest minimalny wkład pracy własnej (konieczny jest program Excel).
Aby przygotować sobie zestaw przeskalowanych figurek na papierze należy:
1. Pobrać plik EXCEL: https://1drv.ms/x/s!AnaHyAg3OvA5mC7-KXE ... V?e=78a2xb
2. Posiada on zakładki – wybieramy odpowiednią, w zależności od posiadanej wielkości kulochwytu, tj. 14x14 cm lub 17x17 cm (pasuje również do kulochwytu A4).
3. Na górze strony, na szarym polu, wpisujemy odległość w metrach, z której zamierzamy strzelać (np. 7,75).
4. Pod każdym polem, które jest przypisane do danego zwierzaka, pojawią się wyliczenia wysokości zwierzaka (w milimetrach i w centymetrach), dla zadanej odległości, zarówno dla pistoletu, jak również karabinu.
5. Klikamy dwukrotnie na zwierzaka.
6. W programie Excel pojawia się Format obrazu / Rozmiar:
Rozmiar.jpg
7. W pole „Wysokość” wpisujemy lub wklikujemy wartość wyliczoną pod zwierzakiem, zwracając uwagę, czy dotyczy ona kategorii pistolet, czy karabin i naciskamy klawisz Enter.
8. Zwierzak zostaje zmniejszony / powiększony do żądanej wielkości.
9. W przypadku, gdy przeskalowany zwierzak na niewielką wysokość możemy go kilkukrotnie powielić. Po jego zaznaczeniu myszką, tradycyjnie kombinacja klawiszy CtrlC i CtrlV. Takie stadko rozmieszczamy, na danej ćwiartce, według własnej fantazji.
10. Czynność powtarzamy dla pozostałych ćwiartek.
11. Gotowe.
12. Sugeruję, aby tak przygotowaną tarczę zapisać na dysku, aby zaoszczędzić sobie pracy w przyszłości. W przypadku zapisu do formatu *.pdf należy pamiętać, aby przy wydruku wybrać opcję „Faktyczny rozmiar”.
13. Po wydrukowaniu tarcz, przecinamy je wzdłuż przerywanych linii i umieszczamy na podkładce ze zużytej tarczy tekturowej lub z kawałka niezbyt grubej tektury (np. po opakowaniu z ryżu lub kaszy) przyciętego na odpowiedni wymiar.
Uwagi:
1. Plik nie zawiera żadnych zabezpieczeń. Nie ma chronionych komórek lub formuł – można go dowolnie modyfikować pod własne potrzeby.
2. Jeśli plik nie mieściłby się na stronie to proszę zmniejszyć dolny lub górny margines (lub obydwa).
3. Nie posiadam wiedzy, jak napisać makro, które zautomatyzowałoby czynności od punktu nr 6 do nr 10 powyżej. Jeśli ktoś z Kolegów potrafiłby to zrobić, prosiłbym o udostępnienie takiego pliku w tym wątku.
4. Opisany powyżej sposób jest jedynie propozycją do dyskusji jak to zrobić łatwiej/szybciej/lepiej. Pomysły proponuję również umieścić na Forum, aby były one ogólnodostępne. To wcale nie musi być Excel.
5. Wysokość figurek, która jest wyliczana, w załączonym pliku Excel, jest nieco inna niż w pliku, który większość z nas posiada tj.: https://imssu.org/targets/. Próbowałem analizować przyczynę tych różnic i jedyne co mi nasunęło to, że wysokości zostały wyliczone dla zbliżonych, aczkolwiek nieco innych odległości.
Miłej zabawy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny.

Wróć do „Silhouette”