Skupienie Remington 700 .308 WIN

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

amotorhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 19:22
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: amotorhead »

Zainteresowałem się długim dystansem. Zacząłem strzelać z karabinu jak w temacie. Do tej pory "trenuję" samodzielnie. Czy ktoś na początku swojej drogi ze strzelectwem precyzyjnym próbował sprawdzić sam karabin? W sensie poprosić o oddanie strzałów przez strzelca, który w założeniu nie popełnia błędów i ocenić skupienie? Czy ma to sens?
Pozdrawiam,
Amotorhead
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3753
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: bezduszny »

Jak rozumiem, jest problem ze skupieniem ...
Jaką amunicją strzelasz ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: andwal »

Na to czy będzie dobre skupienie ma wpływ wiele czynników np. dobór amunicji do danej lufy,osada dopasowana do strzelca,odpowiednie podparcie z przodu i ew. z tyłu pod kolbą,pogoda,dystans itd.. strzelec i jego umiejetności także ale czy istnieje taki który nie popełnia błedów nigdy?Raczej taki nie istnieje.Żeby sprawdzić tak naprawdę jakie skupienie zrobi karabin w danym dniu i warunkach atmosferycznych to po dobraniu odpowiedniej amunicji trzeba karabin umieścić w prowadnicy na odpowiednim "stole",spust naciskany zdalnie zawsze z taką samą siłą i strzelić kilka grup taki test może wyeliminować błędy strzelca.Oczywiście jakiś pogląd można mieć jeśli dasz strzelić komuś kto robi lepsze wyniki ale niekoniecznie strzeli lepiej z twojej broni.Ja osobiście zawsze zaczynam od sprawdzenia kilku rodzai,wag amunicji fabrycznej bo nie robię własnej, na początek skupienia 5-10 strzałow na 100m potem sprawdzam jeszcze na dystansie 300m i wybieram najlepszą aby na niej się skupić i testować dalej.
amotorhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 19:22
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: amotorhead »

Problemu ze skupieniem raczej nie mam. Na 100M mieszczę się w MOA. Na 500M udało mi się nawet pewnego razu zmieścić 10 strzałów w czarnym pistoletowej tarczy. Uważam, że to w moim przypadku dobry wynik. Oczywiście często jest gorzej na dłuższym dystansie, ale tu oczywistym są moje błędy. Moje pytanie wynikało z tego, że chciałbym sprawdzić czy karabin jest lepszy w porównaniu do tego co ja strzelam na 100M, czyli w zasadzie parametry skupienia jakie da się z niego wycisnąć. Kiedyś na osi 500M strzelał obok mnie kolega wyglądający na zaawansowanego i po podjechaniu do tarczy potwierdziło to się bezapelacyjnie. To tak z własnej ciekawości. Może mój karabin wchodzi na setkę dziura w dziurę :) Jakbym to zobaczył to może wzrósłby mój zapał do treningu :)
Amunicję robię sam. Dobrałem parametry standardowo - drabika itp. Ponieważ to skok gwintu 1:9, to spisuje się u mnie cięższa kulka. Strzelam z Sierra Match King 200 grainów.
Pozdrawiam,
Amotorhead
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3753
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: bezduszny »

No to pozostaje zrobić to co zaproponował @andwal...
Ustawić karabin na jakimś urządzeniu do przestrzeliwania broni i oddać po kilka strzałów z różnej amunicji nawet kupionej HPBT.
Dobierzesz amunicję i zobaczysz jakie możliwości daje broń... bo ciężko mówić o dobranej elaboracji jak nie masz powtarzalności w strzelaniu.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: andwal »

Jeśli zmieściłeś się w czarnym tarczy TS2 na 500m to zrobiłeś dobry wynik bo to też będzie ok 1MOA ok.15cm średnicy,strzelasz z ciężkiej kulki dobrej właśnie na dalszy dystans nie na 100m i to że nie robi ona jednej dziurki na 100m nie oznacza że jest źle,prawdopodobnie lżejszym pociskiem zrobisz lepsze skupienie na 100m ale zapewne gorzej będzie na dalekim dystansie.Ja często strzelam z jednej wagi pocisku na 100m na 300m z innej a dalej jeszcze z innej.Dla mnie osobiście skupienie na 100m nie jest miarodajne zawsze sprawdzam na min.300m i tu już można dużo zobaczyć.
amotorhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 19:22
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: amotorhead »

bezduszny pisze: 09 grudnia 2022, 08:54 Ustawić karabin na jakimś urządzeniu do przestrzeliwania broni i oddać po kilka strzałów z różnej amunicji nawet kupionej HPBT.
Dobierzesz amunicję i zobaczysz jakie możliwości daje broń... bo ciężko mówić o dobranej elaboracji jak nie masz powtarzalności w strzelaniu.
Dlaczego twierdzisz, że nie mam powtarzalności?
Pozdrawiam,
Amotorhead
amotorhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 19:22
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: amotorhead »

andwal pisze: 09 grudnia 2022, 11:59 prawdopodobnie lżejszym pociskiem zrobisz lepsze skupienie na 100m ale zapewne gorzej będzie na dalekim dystansie.Ja często strzelam z jednej wagi pocisku na 100m na 300m z innej a dalej jeszcze z innej.Dla mnie osobiście skupienie na 100m nie jest miarodajne zawsze sprawdzam na min.300m i tu już można dużo zobaczyć.
Ciekawe, sprawdzę jeszcze raz. Z moich początkowych testów, które robiłem na 100M na fabrycznej amunicji, wynikało, że dopiero 180 grainów zaczynało wyglądać nieźle. Lżejsza bardziej siała. Sądziłem, że do wszelkich ustawień właśnie 100M, ze względu na najmniejszy wpływ czynników zewnętrznych.
Pozdrawiam,
Amotorhead
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: andwal »

Na 100m owszem wybierasz coś w miarę najlepszego ale jak napisałem nie zawsze ta amunicja która jest najlepsza na tym dystansie będzie tak samo dobra na 300m i dalej dam ci przykład mojego karabinu nie istotne jaki, na 100m GGG 168gr jedna dziura a 175gr gorzej zaś na 300m odwrotnie czyli 175 o wiele lepiej
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3753
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: bezduszny »

amotorhead pisze: 09 grudnia 2022, 13:02 Dlaczego twierdzisz, że nie mam powtarzalności?
Skoro założyłeś ten temat i napisałeś..
amotorhead pisze: 09 grudnia 2022, 00:31 Czy ktoś na początku swojej drogi ze strzelectwem precyzyjnym próbował sprawdzić sam karabin? W sensie poprosić o oddanie strzałów przez strzelca, który w założeniu nie popełnia błędów i ocenić skupienie? Czy ma to sens?
.. to znaczy, że jest problem z powtarzalnością, tak ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
amotorhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 19:22
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: amotorhead »

Nie do końca. Powtarzalność jest. Tak jak napisałem - chciałem tylko sprawdzić czy skupienie może być lepsze. W sensie lepsze niż to jedno MOA, które mam...
Pozdrawiam,
Amotorhead
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: Ultra3000 »

Wg mnie dobre skupienie zaczyna się od 0.5 MOA w 5-strzalowych grupach (przy elaborowanej amunicji).
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3753
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: bezduszny »

amotorhead pisze: 09 grudnia 2022, 14:35 Nie do końca. Powtarzalność jest. Tak jak napisałem - chciałem tylko sprawdzić czy skupienie może być lepsze. W sensie lepsze niż to jedno MOA, które mam...
No to pozostaje eliminacja elementu ludzkiego czyli strzelanie z tzw. imadła z różnej amunicji na różnych dystansach
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: Ultra3000 »

Niektóra amunicja sklepowa trafia się całkiem "równa". Ja zanim zacząłem elaborowac 6.5 CM strzelałem z Federal American Eagle i strzelałem powtarzalnie 0.3-0.4 MOA na 100 m (5 strzałów). Dodatkowo z chińskiej lunety i karabinu budżetowego, na seryjnym spuście. Na dalsze odległości już nie było tak fajnie. Po przejściu na elaboracji, lepsza lunetę i dalsze dystanse wszystko wróciło do normy. Powiem tak: jeśli robiłem do 0.5 MOA na dystansie 500 m to spałem spokojnie 8-) rzadko zdarzało się że wychodziłem powyżej 100 mm/500 m. Przeważnie mieściłem się w 50-70 mm, no ale to było 6.5 CM. Z .308 nie strzelałem.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skupienie Remington 700 .308 WIN

Post autor: piotrjub »

Kolega trochę pomylił wymiary, tarcza ts2 ma pole czarne od pola 7. Całe czarne w tarczy ma 20 cm średnicy. Jeśli czasami zdarza ci się strzelić serie w czarne na 500m to dla mnie słaby wynik. U mnie czasami może mi się zdarzyć że nie trafie w pole 10 i 9 ale generalnie prawie wszystkie strzały powinny dla mnie być w polu 10. I to raczej z przyczyny wiatru a nie że mam problemy ze skupieniami. Opinie są bardzo subiektywne zależne czego oczekujesz. Mnie by one nie zadowalały. Dopowiem że na 300m w warunkach stabilnych pogodowo tarcza TS2 przy serii 10 strzałowej staram się aby wszystkie były umieszczone w wewnętrznej dziesiątce. Jadę zaraz na strzelnicę przetestować nową amunicję jaką zrobiłem ( nie strzelałem z tej broni od 2018 roku 308Win ) to mogę pokazać jakie mam oczekiwania a jakie wyszły efekty.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”