Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Kacper_Potocki »

Podczas strzelania z chrono zastanawiały mnie różnice pomiędzy poszczególnymi prędkościami śrutów. Skąd one wynikają? Skoro wszystkie śrucinki miały jeden kaliber i identyczną wagę (podane na pudełku), to dlaczego różnice w obrębie jednego pudełka były tak znaczne? Rozbieżności powiększyły się, kiedy kupiłem kolejne pudełka "tego samego" śrutu z innych partii produkcyjnych, od innych sprzedawców.

Kupiłem wagę jubilerską, ważącą z dokładnością do 0,001g i zabrałem się za sprawdzanie.

Wpierw każdą śrucinkę oglądałem, aby wyeliminować wady. W przypadku śrutów JSB Premium ani jeden nie był wadliwy. W przypadku regularnych JSB Match Light w niektórych pudełkach były 2-3 sztuki, w innych znalazłem 20 sztuk.

Później zacząłem ważyć i musiałem sobie przyjąć pewne założenie przed sortowaniem - musiałem jakoś dobrać wagę śrutów, które miałem poddać testowi na chrono (tych poprawnych wagowo), a resztę odłożyć i nie mierzyć. - Zdecydowałem, że wszystko co mieści się +- 0,004g od podanej wartości pół grama biorę do testów, ale już odchyłka +- 0,005g lub większa dyskwalifikuje śrut.

Czyli śruty w przedziale od 0,496g do 0,504g biorę jako "dobre", a inne odkładam jako "złe".

W przypadku zielonych paczek, czyli zwyczajnych śrutów JSB Match Light różnica w wadze jest najczęściej w granicach 0,022g - między 0,489g do 0,511g. - Są wyjątkowe paczki, gdzie większość śrutów trzyma się bardzo blisko tych 0,500g, ale miałem też paczkę, w której większość miała 0,535g i więcej, a żaden nie chciał mieć mniej.

Dla ciekawości poważyłem śruty JSB Match Light Premium z pudełek czarnych i tam faktycznie wszystkie trzymają wagę. Oscylują między 0,497g a 0,503g i ani jedna sztuka nie chce wyjść poza te ramy. Znaczy się, że ktoś w fabryce siedział, ważył i wkładał każdego śrucika pęsetą do pudełka. Można to robić samemu i nawet przyjemne to jest, a oszczędzi się trochę kasy. Reszta, która nie przejdzie selekcji pójdzie do "puszkowania". Tylko co jak nie będziemy mieli farta i trafimy na paczkę, gdzie ani jeden nie będzie trzymał odpowiedniej wagi? :)

Wiadomo co stoi za różną wagą: różna prędkość wylotowa, co za tym idzie różna parabola, a co za tym idzie inny punkt na tarczy. Po przeselekcjonowaniu moim sposobem różnice w prędkości są minimalne - oscylują w granicach 1,5m/s, a wcześniej oscylowały w granicach 3m/s. Nie wiem jak policzyć ile to daje opadu na tarczce, ale myślę, że można to jakoś policzyć. Być może to będzie tylko 1mm, a może i 5mm :) Nie mam pojęcia ile...

Wklejam jako ciekawostkę, a ja miałem trzy dni przyjemności. Zobaczę innych producentów jak to u nich jest.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Rlyeh »

Im dalsza odległość, tym bardziej to widać. Dlatego onegdaj ludzie śrut ważyli.
Inna sprawa że to zależy: jakiej wagi używałeś i czy ważyłeś dwa razy, albo czy robiłeś przerwy między ważeniem.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Kacper_Potocki »

Tak, robiłem wiele powtórzeń, przerywałem serie i wracałem do nich po dłuższym czasie. Tarowałem, wyłączałem i włączałem, i nie było różnic we wskazaniach, więc wnioskuję, że waga jest ok. Może nie mam doświadczenia w ważeniu, ale po kilkuset razach wydaje się ta waga ma sens, co wychodziło na chrono - po selekcji bardzo małe różnice w prędkości, o wiele mniejsze niż przed selekcją.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Rlyeh »

Co to za waga?
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Kacper_Potocki »

Kupiłem pudełko testowe JSB ze śrutami w wadze 0,475g i 0,500g w różnych kalibrach. Jeden rodzaj śrutu wcale nie trzyma wagi (waga z pudełka powinna być 0,500g, a rzeczywista to średnio 5,035g), reszta trzyma doskonale.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: Kacper_Potocki »

Rlyeh pisze: 22 listopada 2022, 19:42Co to za waga?
Muszę odszukać co to byłą za waga. Kupiłem ją za około 250zł brutto, ale nie mam już pudełka. Na wadze nie ma tabliczki znamionowej.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
BroMantyk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 28 sierpnia 2022, 00:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rzeczywista waga śrutu JSB Match Light 0,5g 7,72gr

Post autor: BroMantyk »

Rlyeh pisze: 21 listopada 2022, 23:56 Im dalsza odległość, tym bardziej to widać. Dlatego onegdaj ludzie śrut ważyli. ............................................https://piosenki-religijne.pl/
Inna sprawa że to zależy: jakiej wagi używałeś i czy ważyłeś dwa razy, albo czy robiłeś przerwy między ważeniem.
Dobrze wiedzieć Panowie. Przyda się na przyszłość. Ale jak będę ważył śrut i będzie coś nie tak to da się go jakoś poprawić czy na złom?
https://pokolorujto.pl/fortnite/
Trenuję oko
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”