Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

Panowie z racji tego ,że strelok pro ma dodatkowe funkcje(długość i średnica pocisku) niż podstawowa wersja prosił bym,o podanie takich informacji w tym temacie . Informacje jakie były by przydatne to -długość, średnica i waga pocisku, do tego jeśli ktoś posiada informacje odnośnie prędkości początkowej przy danym modelu broni jak i długość lufy i skręt gwintu . Znacznie by to ułatwiło przyszłym strzelcom w użytkowaniu kalkulatora jak i dobieraniu odpowiednich poprawek na bębnach lunety. Za wszelkie informacje dziękuję. Dla przykładu podam swoje wyliczenia.
Savage recon 16'' skręt 1/8 AMUNICJA FMJ PMC 55gr - m/s 890-(teoretyczne nie mierzone chronografem ,przepisane z innego forum) Długość pocisku cale-0,748 ,średnica-0.222 bc-0.2430 G-1 . co do tych wartości to powiem tylko tyle ,że przy wyzerowanym celowniku tak jak zaleca producent(100m) parametry się praktycznie zgadzają , czyli 100 metrów pierwsze zero i 200 metrów drugie zero, choć przy 200 musiałem celować delikatnie ponad środek blachy o wymiarach 17 cmm.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Leon83 »

Wybierając pocisk z bazy danych streloka wszystkie wymiary wypełniają się same….
Jeśli na 200m trajektoria się nie zgadza to zweryfikuj BC i skoryguj w streloku.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

No tak, tylko tam jest mała baza danych jeśli chodzi o 223 , bynajmniej w mojej wersji , co do weryfikacji bc to nie widzę sensu korygować o 1-2 cm bo może to być błąd strzelającego , do tego luneta nie jest jakoś precyzyjna - delta hornet a i pewnie amunicja fabryczna nie jest jakoś specjalnie dokładnie zrobiona - ważne aby wchodziło powtarzalnie w blachę o wielkości 17 cm.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Leon83 »

Fakt. Taka różnica pomijalna szczególnie przy lunecie o tak niewielkim powiększeniu.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

wracając do danych w streloku to faktycznie są podane , wchodziłem nie w to co trzeba :-D , teraz mam problem z amunicjom norma , jest dużo fmj 55 gr i nie wiem którą posiadam , na pudełku nie jest napisane nic prócz nazwa NORMA i kilka danych a w strelok przy amunicji 55gr fmj są podane różne prędkości 1100m/s , 990m/s i 850m/s
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Leon83 »

Dlatego bez chrono jak bez ręki ;-)

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

Chyba będę musiał zakupić aby mieć spokój głowy . Co do tych danych to już chyba wszystko obczaiłem jeśli chodzi o streloka , tylko mam z nim jakieś problemy i co jakiś czas wyskakują mi jakieś błędy programowe , jak nie małe cyferki gdzie nie mogę wpisać odległości to dziwne zmiany wyświetlanych wartościach , chyba za dużo nim się bawię i program wariuje alb ja :)
Awatar użytkownika
Krisrum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 31 sierpnia 2021, 07:27
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Krisrum »

, czyli 100 metrów pierwsze zero i 200 metrów drugie zero, choć przy 200 musiałem celować delikatnie ponad środek blachy o wymiarach 17 cmm.
[/quote]

Pierwsze 0 masz koło 60 metra, przy wyzerowany karabinku na 100m. Drugie jak sama nazwa wskazuje to 100m. Na 200 masz już opadający pocisk o te kilkanaście centymetrów.
Awatar użytkownika
Crash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 683
Rejestracja: 27 lutego 2007, 23:58
Tematy: 17
Lokalizacja: S.G.S Warszawa / M.T.S
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Crash »

jarecki13 pisze: 12 listopada 2022, 15:51 przy wyzerowanym celowniku tak jak zaleca producent(100m) parametry się praktycznie zgadzają , czyli 100 metrów pierwsze zero i 200 metrów drugie zero, choć przy 200 musiałem celować delikatnie ponad środek blachy o wymiarach 17 cmm.
Też używam Strelok Pro i nie wiem jak ty to wyliczyłeś ale u mnie w programie wprowadzając twoje parametry (zero na 100m) to innego zera ponad tą wartość już nie ma i każda inna odległość wymaga poprawek.
U mnie na naboju Norma Tactical 55gr i prędkości 965m/s ( średnia z kilku strzałów, sprawdzone na radarze) wychodzi pierwsze zero na 50m, drugie na 200m.
Karabin to PWS 16" gwint 1/8 + luneta Vortex 4-16x44.
Jak na razie strielok się nie mylił w poprawkach. Przy ustawieniu zera na 50m i strzelaniu na 300m program pokazał 8 klików na lunecie (0,8MRAD) i faktycznie pokryło się to dokładnie na tarczy.
Trochę tego i owego.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Leon83 »

A osie lunety i lufy macie oczywiście na tej samej wysokości….

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
Crash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 683
Rejestracja: 27 lutego 2007, 23:58
Tematy: 17
Lokalizacja: S.G.S Warszawa / M.T.S
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Crash »

Leon83 pisze: 13 listopada 2022, 13:28 A osie lunety i lufy macie oczywiście na tej samej wysokości….
Być może tak, a być może nie ale nawet w niewielkich różnicach w wysokości montażu to jak kolega napisał że wyzerował lunetę na 100m to jak by nie było nie jest to pierwsze zero tylko drugie i każda wartość powyżej tych 100 metrów to już poprawki. :wink:

Mnie raczej zastanawia inna opcja. Czy jest jakiś program w którym można wyzerować lunetę na konkretną odległość na np: zero na 50m, pocisk 55gr i bez ponownego przestrzeliwania/zerowania lunety sprawdzić poprawki na np: pociskach 62gr i 77gr?
A może strelok ma coś takiego tylko nie znalazłem :-/
Trochę tego i owego.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

Krisrum pisze: 13 listopada 2022, 08:26 , czyli 100 metrów pierwsze zero i 200 metrów drugie zero, choć przy 200 musiałem celować delikatnie ponad środek blachy o wymiarach 17 cmm.
Pierwsze 0 masz koło 60 metra, przy wyzerowany karabinku na 100m. Drugie jak sama nazwa wskazuje to 100m. Na 200 masz już opadający pocisk o te kilkanaście centymetrów.
[/quote]

Tak dokładnie sory za źle podane dane i wprowadzenie w błąd , celownik był wyzerowany tydzień temu na 50 metrów i stąd się wzięło drugie zero przy 200 metrach , przy ostatnim strzelaniu wyzerowałem celownik na 100 metrów (tak zaleca instrukcja od delty hornet) i dlatego na 200 musiałem strzelać troszkę ponad środek blach , amunicja PMC BRONZ a dane odnośnie prędkości ściągnąłem z jakiegoś forum jankeskiego gdzie były podane trzy wartości do lufy 16" i sam sobie je uśredniłem , te dane co podaje strelok są chyba do lufy 20'' lub 22" a jak wiadomo im dłuższa tym szybsza tak więc dobrze by było aby osoby które posiadają wiedzę odnośnie prędkości danego pocisku do danej lufy wpisywały w ten temat ,aby można było coś pokombinować bez chronografu, no chyba ,że strelok sam automatycznie przelicza prędkość do danej lufy jaka podajemy . Co do wysokości montażu to ja mam +- 7.2 cmm od środka lufy .
Awatar użytkownika
Crash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 683
Rejestracja: 27 lutego 2007, 23:58
Tematy: 17
Lokalizacja: S.G.S Warszawa / M.T.S
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Crash »

jarecki13 pisze: 13 listopada 2022, 17:19 Co do wysokości montażu to ja mam +- 7.2 cmm od środka lufy .
To u mnie jest dokładnie taka sama odległość.

Co do poprawności Strelok'a to raczej się sprawdza bo jeśli korzystam z tabeli to poprawki się pokrywają z tym co na tarczy.

Odległość 300m
Pierwsza strzelana z S&B 55gr fmj. Zerowane na 50m i bez poprawek (zero kręcenia i środkiem krzyża) prosto w żółte pole 10.
Obrazek
Druga strzelana z Norma Tactical 55gr fmj. Zerowana na 50m ale już z poprawkami (według Strelok'a 0,8MRAD czyli 8 klików).
Obrazek
Trochę tego i owego.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: jarecki13 »

Zerowanie na 50 też wydaje mi się bardziej praktyczne ,ale ustosunkowałem się do zaleceń producenta ze względu na model lunety i siatki do szybkiego celowania .Mam zamiar jeszcze przerzucić lunetę z kbksu (vortex viper) i przetestować różne marki i wagi amunicji , interesuje mnie przedział od 62-do 74gr, na tą chwilę mam trzy rodzaje 55gr (GGG,PMC,NORMA) i jeden 77gr GGG , do tego ostatnio strzelałem z wojskowej 5.56mm mesko i powiem tylko tyle ,że czuć różnicę na kolbie w porównaniu do PMC- mocniej bije , do tego płaszcz jest stalowy. Co do celności tej amunicji powiem tylko tyle ,że nic nie musiałem przestawiać i biła tak samo jak PMC .Ciekawi mnie tylko to ,że dużo ludzi mówi ,że amunicja ta niszczy lufę a ja nie mogę tego zrozumieć ,wiem ile nasze poczciwe beryle wywalały tej amunicji i nic się z nimi nie działo , mało tego często strzelało się ciągłym lub krótkimi seriami po kilka magazynków i nic im nie było , mało tego później szło się na zawody i się trafiało przysłowiowe 46-48 ptk na 100 metrów z tej broni która była dość intensywnie katowana w warunkach typowo poligonowych . Jedyna myśl jaka mi się nasuwa ,że poczciwe beryle to solidne konstrukcje a na AR trzeba chuchać i dmuchać. Co do twojej broni to powiem tylko tyle,że super bije z amunicji 55gr , pewnie przy cięższych pociskach grupa by się ładnie zacieśniła, na upartego jak by wywalił dwa odskoki z belotki to by się zmieściła w samych 10.
Awatar użytkownika
Crash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 683
Rejestracja: 27 lutego 2007, 23:58
Tematy: 17
Lokalizacja: S.G.S Warszawa / M.T.S
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strelok pro dane pocisków (waga,średnica)

Post autor: Crash »

jarecki13 pisze: 13 listopada 2022, 21:20 Zerowanie na 50 też wydaje mi się bardziej praktyczne ,ale ustosunkowałem się do zaleceń producenta ze względu na model lunety i siatki do szybkiego celowania.
Jeśli balistyka na siatce jest typowo wyskalowana pod konkretny nabój to ma to uzasadnienie ale w moim przypadku jest to siatka EBR-2C i jest po prostu w miliradianach więc zerować mogę sobie wedle uznania bo jest uniwersalna :-D
jarecki13 pisze: 13 listopada 2022, 21:20 Mam zamiar jeszcze przerzucić lunetę z kbksu (vortex viper) i przetestować różne marki i wagi amunicji , interesuje mnie przedział od 62-do 74gr, na tą chwilę mam trzy rodzaje 55gr (GGG,PMC,NORMA) i jeden 77gr GGG
Ja też jeszcze nie miałem okazji przetestować nic cięższego niż 55gr ale już zaopatrzyłem się w Norma Golden Target Match z pociskami HPBT 77gr i bardzo mnie ciekawi jak to będzie latać. :-D
jarecki13 pisze: 13 listopada 2022, 21:20Co do twojej broni to powiem tylko tyle,że super bije z amunicji 55gr , pewnie przy cięższych pociskach grupa by się ładnie zacieśniła, na upartego jak by wywalił dwa odskoki z belotki to by się zmieściła w samych 10.
Dzięki. Między innymi przy kupnie karabinka brałem pod uwagę żeby gwint był 1/8, co by troszkę lubiła tańszą amunicję ;laughing:
Jak na czymś cięższym zacisnę grupę to przechodzę na 500m i jeśli zmieszczę się w tarczy to będę zadowolony :one:

Szkoda że nie znalazłem nigdzie informacji czy istnieje jakiś program w którym można by sprawdzić różnicę w opadzie na różnych pociskach ale przy przestrzelaniu broni na jednym, powiedzmy głównym pocisku tz. zeruję lunetę na 55gr ale program pokazuje nam w tabeli odchyłki na cięższych pociskach względem tego lżejszego :roll:
Trochę tego i owego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”