S 400 problem

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Witja
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 kwietnia 2006, 14:02
Tematy: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

S 400 problem

Post autor: Witja »

Witam serdecznie, pojawił mi się problem z AA S 400. Klasyk, zamontowany kilka lat temu regulator od Kuffla. Strzelało toto stabilnie i bezproblemowo, ustawione na 239-240 m/s. I nagle ni stąd ni zowąd spadło na 140-145. Sprzęt stosunkowo prosty, wielokrotnie rozbierałem, mowię, poradzę sobie. Co zrobiłem: rozebrałem regulator (mycie, smarowanie, złożenie do kupy) - bez poprawy. Regulowanie śrubką z boku systemu niewiele dało, wzrosło do ok 170m/s. Kolejna sesja - wymiana uszczelek, polerka zbijaka, docieranie zaworu strzałowego, podkładka pod sprężynę zbijaka - bez poprawy, wciąż 170-175 m/s.
Mam drugi kartusz bez dziurki, tyle, że dłuższy, wymieniłem i załozyłem regulator Altaros - kuźwa, dalej bez zmian. Nawet kręcenie śrubką w regulatorze niewiele daje, cały czas 170-175. Przy odkręceniu śrubki z boku systemu na maxa wzrosło do 190 m /s. Teraz juz nie mam pomysłu gdzie tkwi problem, może ktoś też tak miał i coś podpowie.
S 400
X2 merlyn - do sprzedania
remik '44
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 420
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Smalcmen »

Zapomniałeś o jeszcze jednym parametrze a mianowicie o ciśnieniu. W tej konstrukcji manometr podaje wartość za regulatorem.
Nie pamiętam ale to ustrojstwo chyba nie ma oringa do uszczelnienia lufy ale jest na transferporcie.
Jeżeli ciśnienie jest około 90bar to właśnie w uszczelnieniach szukałabym problemu.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
reactor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 09 lutego 2006, 00:39
Tematy: 72
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: reactor »

Może sprężyna zbijaka zużyta, pęknięta? Nieodpowiedni dobór smaru tez może hamować częsci ruchome, albo jego brak (zacieranie elementów)
Sprzęt - FWB C55 | Aeron ACZ 101 Spider | Röhm Twinmaster | Reximex RP | AA S400F | SPA P10 | Diana 100
Optyka - SWFA SS 16x42 MQ | Burris Timberline 4.5-14x32 | Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP | VectorOptics Mustang II 1-4x30 | Delta Minidot2
Awatar użytkownika
Witja
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 kwietnia 2006, 14:02
Tematy: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Witja »

Wiem, że manometr tak pokazuje, zawsze patrzałem na manometr w zestawie do ładowania. Dawałem ok 160 barów. Sprężyna zbijaka jest cała i zdrowa, dołozyłem nawet dodatkową podkładkę żeby zwiększyć siłę uderzenia. Wszystko przesmarowane, nic nie chodzi na sucho
S 400
X2 merlyn - do sprzedania
remik '44
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: rokasa58 »

--
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2024, 09:54 przez rokasa58, łącznie zmieniany 1 raz.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Witja
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 kwietnia 2006, 14:02
Tematy: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Witja »

Wszystkie oringi wymieniłem, Przypomniałem sobie że przed wymianą regulatora na altarosa manometr pokazywał wyższe ciśnienie, takie jak w rurze przed regiem, 150-160 barów. Teraz przy altarosie manometr pokazuje też tyle ile na manometrze zestawu do ładowania. Przy regu Kuffla przed awarią manometr faktycznie pokazywał nieco ponad 100 bar.
Tulejki nie sprawdzałem, nie zdejmowałem lufy. Może to jest jakiś trop do sprawdzenia
S 400
X2 merlyn - do sprzedania
remik '44
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 420
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Smalcmen »

Mówimy o tym manometrze?
Obrazek
Jeżeli tak to powinien pokazywać taką wartość.
Jeżeli pokazuje więcej albo tyle samo co manometr na przetoczce to znaczy, że regulator nie trzyma a odchudzony zbijak nie może sobie "poradzić" z ciśnieniem za iglicą i nie otwiera jej odpowiednio długo.
Jeżeli manometr pokazuje ok 100bar to biorąc pod uwagę, że awaria wydarzyła się nagle stawiam na jakieś uszczelnienie.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
Awatar użytkownika
Witja
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 kwietnia 2006, 14:02
Tematy: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Witja »

Tak, o tym. Nie jest zbyt dokładny, odkręcony i tak pokazuje 30 barów :-D . Trochę mi namotał w głowie fakt, że na obu regulatorach jest dokładnie tak samo. Mam zamiar jeszcze raz rozebrać rega Kuffla, może coś źle złozyłem, pochylę się jeszcze nad tą tulejką lufy. Uszczelnienia wykluczam, zmieniłem wszystkie oringi, dotarłem zawór strzałowy. Już mi koncepcji brakuje i wiatru w butli, ładowałem i spuszczałem powietrze chyba ze 20 razy
S 400
X2 merlyn - do sprzedania
remik '44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1424
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Yurko »

Moim zdaniem, jeśli masz rurę bez dziurki lepiej sprawdzić wiatrówkę bez regulatora. Altaros nie jest żadnym pewniakiem. Potrafi się zepsuć leżąc w szufladzie.
I może też lepiej teraz sprawdzić coś innego niż kolejny raz męczyć reg od Kuffla. Ja bym obstawiał przeszkodę w transferporcie. Może obrócona lufa? Ale nie jestem specem od AA więc tylko tak... :wink:

Obrazek

Obrazek
Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 420
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Smalcmen »

Jeżeli nie ruszałeś lufy to jak wymieniłeś oring oring uszczelniający popychacz?
Próby bez rega mogą się nie udać bo po pierwsze masz usunięty garnek a po drugie (jak pisałem wcześniej) odchudzony zbijak może sobie nie poradzić z ciśnieniem, chyba że nabijesz do powiedzmy 100barów.
To, że wymieniłeś wszystkie nie znaczy wcale, że zrobiłeś to dobrze, nie zarzucam Ci niewiedzy tylko po prostu podczas zakładania mogło się coś "podwinąć".
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
Awatar użytkownika
Witja
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 kwietnia 2006, 14:02
Tematy: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Witja »

Garnka nie mam i nie ma skąd wziąć, choćby do prób. Można kupić w Wielkiej Brytanii, koszt przesyłki niemały. Generalnie jeśli chodzi o części do S 400 to jest w naszej częsci Europy cienko. Dostępne tylko spręzyny zbijaka i uszczelki.
Faktycznie nie zmieniłem uszczelki popychacza a to tylko dlatego, że zimą karabinek był w spa u rusznikarza i to zrobił. Przynajmniej tak mam w papierach. Wypadałoby dla pewności wymienić i to, choć jak sprawdzałem piórkiem to przedmuchu nie zauważyłem. Awaria była nagle, podczas strzelania do papieru przestrzeliny nagle zrobiły się na dole kartki. Więc przekręcenie lufy też wykluczam. Ale też dla pewności sprawdzę. Biorę też pod uwagę nowy reg z serwisu wiatrowego, czas pokaże do czego dojdę.
PS. A może ma któs zwymiarowany garnek, to bym "se"wystrugał :-D
S 400
X2 merlyn - do sprzedania
remik '44
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 420
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Smalcmen »

Kolego, jeszcze raz rozbierz go na czynniki pierwsze i złóż bo obawiam się, że coś gdzieś poszło nie tak.
Zastanawia mnie co innego, z tego co pamiętam to Kuffel robi regi wymagające odpowietrzenia (moim skromnym zdaniem to żaden reg nie będzie pracował poprawnie bez odpowietrzenia) a konstrukcja kartusza uniemożliwia to "po gwincie" więc jak to działa?
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: rokasa58 »

--
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2024, 09:55 przez rokasa58, łącznie zmieniany 3 razy.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1424
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Yurko »

Kolega w pierwszym poście napisał, że ma dwa kartusze... :one:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 420
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: S 400 problem

Post autor: Smalcmen »

Racja, jakoś źle to zrozumiałem ale to i tak nie zmienia faktu, że ma odchudzony zbijak więc eksperymenty z garnkiem i tak nic nie dadzą.
Załóż kartusz bez dziury, napompuj do 95-100bar, strzel. Jak będzie dobrze to coś z mechaniką a jak źle to na bank, któreś uszczelnienie. Over.
rokasa58 pisze: 06 sierpnia 2022, 21:42 "Altaros" nie wymaga odpowietrzenia a raczej napowietrzenia :-D
Może właśnie dlatego są najniżej punktowane w rankingu regulatorów.
Był nawet nie dawno w dziale K/S i bardzo długo tam wisiał, nie pamiętam czy się sprzedał.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”