P83 chromowany, niklowany

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

pablo_ns
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 grudnia 2018, 00:29
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

P83 chromowany, niklowany

Post autor: pablo_ns »

Koledzy czy ktoś z Was ma jakąś wiedzę, literaturę na temat powyższej broni? Szukam takiej sztuki od dłuższego czasu i chciałbym też trochę jej historii poznac ...
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8454
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: duber »

Oj dluuuuugo będziesz szukał
https://rozkminyminionka.pl/p-83-wanad/
W komentarzach o wersji chrom :
Były wydawane jako broń pamiątkowa dla oficerów. Czy to odchodzących na emeryturę, czy to zasłużonych w tej czy innej sprawie.
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
korbowody
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 29 stycznia 2013, 14:17
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: korbowody »

Mój znajomy dostał od prezydenta za ukończenie WSO w Poznaniu z najlepszym wynikiem. Może jeszcze ma.
pablo_ns
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 grudnia 2018, 00:29
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: pablo_ns »

duber pisze: 04 sierpnia 2022, 05:48 Oj dluuuuugo będziesz szukał
https://rozkminyminionka.pl/p-83-wanad/
W komentarzach o wersji chrom :
Były wydawane jako broń pamiątkowa dla oficerów. Czy to odchodzących na emeryturę, czy to zasłużonych w tej czy innej sprawie.
Czytałem ten artykuł, lecz praktycznie jest zero o tej wersji
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: krzychu22lr »

W latach 1995-1996 Łucznik wypuścił krótką serię P-83 upamiętniającą 70. rocznicę utworzenia PWU-FB w Radomiu. Egzemplarze z tej serii można poznać po napisie "Z.M. Łucznik 1925-1995" z lewej strony zamka, "kontrastowych" przyrządach celowniczych i szerokich nacięciach na zamku w stylu P-93. Udokumentowane są egzemplarze chromowane (mat) i oksydowane (jeden, ze złoconymi elementami i dedykacją dla obdarowanego). Nie wiadomo ile dokładnie ich powstało - legenda rzecze, że 70, ale znane egzemplarze mieszczą się w bloku serii FT0005x (seria FT to "zwykła" seria P-83 z 1995 i początku 1996).

Należy przy tym zauważyć, że poza pamiątkowym napisem, pozostałe elementy wyróżniające te egzemplarze (chromowanie, czy to na mat czy połysk, celownik i nacięcia w stylu P-93) oferowano jako opcja gdzieś tak od 1994 roku, może i wcześniej. Można więc spotkać egzemplarze z innych lat produkcji (serii) z różnymi kombinacjami tych cech: chromowane na połysk lub mat, ze zwykłymi zamkami i celownikami, z nacięciami a'la P-93 lecz zwykłymi celownikami, wreszcie (najbardziej "bajeranckie") z nacięciami i celownikami a'la P-93. Należy też zaznaczyć, że inne odmiany Wanada (P-83c, P-93) również można spotkać fabrycznie chromowane.

Nie należą przy tym one do konkretnych "pamiątkowych" serii - po prostu tak zostały zamówione. Wyjątek stanowi (znów krótka) seria P-83 z 1997 roku (blok z serii SF, która obejmuje produkcję z lat 1996-1997) dla amerykańskiego dystrybutora Dalvar, charakteryzująca się typowym dla P-83 oksydowaniem, lecz z nacięciami, celownikiem, a także kurkiem wzorowanym na P-93. Pozostałe Wanady importowane przez Dalvar takich cech nie miały.

Wreszcie są też egzemplarze niklowane, przy czym tutaj najprawdopodobniej było to robione poza fabryką, gdyż ZM Łucznik niklowania nie oferowała.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
pablo_ns
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 grudnia 2018, 00:29
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: pablo_ns »

Krzychu 22lr szacun za wiedzę. Powiedz mi czy te chromowane/niklowane p83 to były jakieś konkretne oznaczone serie? Nie chce kupić zwykłego pochromowanego u wujka w garazu
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: krzychu22lr »

Już napisałem - poza "jubileuszowymi" egzemplarzami z bloku FT0005x, nie ma konkretnych serii/bloków (a przynajmniej nie wypłynęły "sąsiednie" egzemplarze z innych serii). Obecność innych cech specjalnych (wspomniane szerokie nacięcia, przyrządy celownicze) jest wskazówką, że mamy do czynienia z oryginałem (tych zmian w garażu raczej się nie dokona). Ale są też jak najbardziej "zwykłe" P-83, które też były fabrycznie chromowane.

Wskazówką może być też obecność "komercyjnych" oznaczeń (orzeł z godła państwowego, różne formy oznaczenia producenta "Radom, Poland" czy "ZM Łucznik") - bo to sugeruje, że mamy do czynienia z pistoletem od początku przeznaczonym na rynek cywilny. Ale znowu trzeba pamiętać, że wiele z Wanadów na tymże rynku sprzedanym miało "wojskowe" oznaczenia sprowadzające się do "9mm P-83" z lewej strony zamka i "nr seryjny (11) rok produkcji" z prawej.

Uważałbym na egzemplarze z wygrawerowanymi dedykacjami - jeśli są to prezenty od/dla wysokich urzędników państwowych (wspomniany pozłacany egzemplarz jubileuszowy, czy ten w nagrodę za ukończenie WSO), to można zaryzykować stwierdzenie, że jest to robota mniej-więcej oficjalna. Ale jeśli są to dedykacje dla odchodzących na emeryturę policjantów/wojskowych spoza samej "wierchuszki", to trzeba uważać - trochę jednak było zakładów/warsztatów specjalizujących się w grawerowaniu i niklowaniu broni.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
pablo_ns
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 grudnia 2018, 00:29
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: pablo_ns »

Krzychu22lr priv
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: strk »

Uwaga, na rynku jest jeden egzemplarz z zamkiem parkeryzowanym na szaro. Zależnie od obecnego stanu powłoki, może wyglądać na matowy chrom.

Jest jeden bo ja go zrobiłem :502:
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
glockus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 21 listopada 2015, 09:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: glockus »

Witam,
będący w moim posiadaniu egzemplarz wskazany przez krzychu22lr jest serii FT 013xx, rok produkcji 1996. Też mnie ciekawi, ile wyszło tych egzemplarzy… Może spróbujemy oszacować na podstawie posiadanych egzemplarzy?
Pzdr.
.22LR; 5,45x39; 7,62x25; 7,62x39; 7,62x53R; 7,62x54R; .308 Win.; 8x20 (8 mm K); 9x18 Mak.; 9x19 Para; 9x22 (9 mm P.A.); 12/70; 16/70; 26;
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: krzychu22lr »

Właśnie nie wiem czy jest to możliwe, bo w serii FT (1995 i 1996) są też Wanady "zwykłe" niechromowane. To była dodatkowa opcja i mam wrażenie, że jak ktoś sobie takiego zażyczył to (mówiąc krótko) brali pierwszego lepszego Wanada z linii produkcyjnej i go chromowali. Nieco inaczej mogło być z tymi, które miały owe szerokie nacięcia na zamku, ale z drugiej strony... to też nie jest specjalnie trudne do zrobienia na normalnym zamku.

Jak to było z tymi jubileuszowymi (napis "Z.M Łucznik 1925-1995") nie mam pewności - logika nakazuje, że te wyszły "jednym ciągiem", ale to można potwierdzić tylko odnajdując odpowiednią dokumentację, albo przynajmniej kilka egzemplarzy z sąsiadujących bloków.
strk pisze: 05 sierpnia 2022, 14:56 Uwaga, na rynku jest jeden egzemplarz z zamkiem parkeryzowanym na szaro.
(...)
Jest jeden bo ja go zrobiłem :502:
Przypomina się dowcip o muzykach jazzowych - "kupiłem twoją nową płytę; "a więc to byłeś ty!"

LARPAK zrobił jednego na zielono - chyba cerakote, ale teraz sobie nie przypomnę.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
glockus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 21 listopada 2015, 09:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: glockus »

Mój właśnie pochodzi z tej serii jubileuszowej. Jak w kolekcjach są to na podstawie numeracji może udałoby się określić ilość wypuszczonych egzemplarzy. Przy założeniu oczywiście, że były produkowane „ciągiem”…
.22LR; 5,45x39; 7,62x25; 7,62x39; 7,62x53R; 7,62x54R; .308 Win.; 8x20 (8 mm K); 9x18 Mak.; 9x19 Para; 9x22 (9 mm P.A.); 12/70; 16/70; 26;
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: strk »

krzychu22lr pisze: 05 sierpnia 2022, 22:50

LARPAK zrobił jednego na zielono - chyba cerakote, ale teraz sobie nie przypomnę.
Pomalował zwykłym sprajem :090:

Mój był profesjonalnie parkeryzowany w kuchni.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
pablo_ns
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 grudnia 2018, 00:29
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: pablo_ns »

Ja w poszukiwaniu tego pistoletu..znalazłem wersję np z czarnymi magazynkami, czarnymi spustem i kurkiem. Ale jeżeli pochodzą z tej serii jubileuszowej to są.cale w chromie nawet magazynki i w specyficznym pudelku..
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: P83 chromowany, niklowany

Post autor: Dariusz DC »

duber pisze: 04 sierpnia 2022, 05:48 Oj dluuuuugo będziesz szukał
https://rozkminyminionka.pl/p-83-wanad/
W komentarzach o wersji chrom :
Były wydawane jako broń pamiątkowa dla oficerów. Czy to odchodzących na emeryturę, czy to zasłużonych w tej czy innej sprawie.
Warto w uzupełnieniu wspomnieć o wersji p93 ( z dekoderem tylko ) oraz o wersji p83 w kalibrze 7,65
DC jeszcze nie 9
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”