Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Moderator: Moderatorzy WBP

mazmac001
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 25 czerwca 2022, 23:39
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Post autor: mazmac001 »

Po rozmowach z WPA temat nie do przejścia w ten sposób. Nie zawsze warto dochodzić swoich racji, wiec zostaje opcja z odkupieniem.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 929
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Post autor: Dariusz DC »

przecież to było jasne od początku, więc po co bicie piany i doktoryzowanie się nt zapisów prawnych?
DC jeszcze nie 9
william
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 02 listopada 2007, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Post autor: william »

Ciekawe czy doradzający z WPA zapłaci ze swojej kieszeni 2% podatku za drugą umowę cywilno-prawną? IMHO powinniście spisać porozumienie o odstąpieniu od umowy a pierwotny sprzedający przekazać swoją promesę pierwotnemu nabywcy. Pierwotny nabywca który teraz jest zbywcą wyrejestrowuje broń na podstawie porozumienia i promesy a pierwotny sprzedający rejestruje ją na postawie porozumienia o rozwiązaniu umowy.
kichu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 06 lipca 2020, 15:53
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Post autor: kichu »

temat z odstąpieniem bezproblemowy do ogarniecia pod względem cywilnoprawnym

odstąpienie od umowy można zrobić np. na podstawie przepisów o rękojmii z uwagi na wadę rzeczyt, jeśli na przykład jeśli nie było zastrzeżonego umownego prawa odstąpienia... natomiast trzeba to jeszcze umiejętnie napisać... bo samo odstąpienie nie przenosi własności rzeczy z powrotem, tylko powoduje powstanie roszczenia o powrotne przeniesienie własności i zwrot kasy zapłaconej tytułem ceny

więc taką umowę trzeba napisać na zasadzie, że strony odstępują od umowy zawartej wtedy i wtedy , podać podstawę prawną odstąpienia i że następnie w wykonaniu odstąpienia
1) X przenosi na Y własność broni
2) Y zwraca X zapłaconą tytułem ceny kwotę $$$$

tak konstrukcja prawna nie będzie powodowała konieczności płacenia 2% podatku pcc, bo nie jest przewidziana przepisami ustawy o pcc


natomiast pod względem promes / rejestracji i wyrejestrowania to robimy wszystko od zera tak jakby to była nowa sprzedaż w drugą stronę
czy osoba która ma wziąć swoją klamkę z powrotem musi wyłożyć na stół nową promesę uprawniającą ją do nabycia broni, która zabiera osoba zwracająca broń i wysyła razem z zawiadomieniem o zbyciu niezwłocznie ;)

a nabywca ten powrotny rejestruje nabycie w ciagu 5 dni zgodnie z ubojką
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozwiązanie umowy sprzedaży broni

Post autor: variag »

loleczek196 pisze: 05 lipca 2022, 14:10
człekoupiór pisze: 05 lipca 2022, 12:52 Jeśli sklep dokonuje wymiany to też potrzebna jest promesa (sytuacja z życia): kupiony pistolet miał wadę i został oddany na gwarancji do sklepu, ustalono w końcu, że sklep zwróci kasę, ale kupujący chciał inny pistolet z dopłatą. Sklep zrobił wymianę bez promesy to WPA odmówiło rejestracji i kazali zrobić korektę w postaci przekazania promesy do sklepu i zmiany faktury.
Ja oddałem karabinek do sklepu reklamacja, po miesiącu dostałem info ze bubel, w zamian wziąłem drugi karabin i obyło się bez drugiej promesy.
Kolega miał podobny przypadek, po uznanej reklamacji przez dystrybutora sklep wystawił mu fakturę korygującą zwrot towaru, wysłał ją wraz z legitymacją do WPA. Otrzymał swoją wcześniejszą promessę i dokonał na jej podstawie zakupu i rejestracji nowego karabinu.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”