ogarnięcie celownika

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

Koledzy, dopiero zaczynam użytkowanie celownika Lensolux 3-9x32 (czy on jest dobry czy nie dobry nie dyskutujmy, taki na jaki mnie stać na początek) i nie bardzo mogę się połapać jak go ogarnąć, pomóżcie proszę.
1. Zaobserwowałem, że jak zmieniam przybliżenie to zmienia mi się ostrość i muszę ją korygować okularem, czy to normalne? Tzn. za każdym razem kiedy będę zmieniał przybliżenie powinienem poprawiać ostrość?
2. Jeśli, powiedzmy, użytkuję go na 50 m to mam sobie ustawić dogodne przybliżenie (tylko jakie?) i następnie okularem ostrość i tak zostawić?
3. Jak łapać tą ostrość, tzn. na tarczy czy na siatce bo nie wydaje mi się żeby dało się wyostrzyć jednocześnie to i to, chyba, że jeszcze nie umiem.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2022, 22:35 przez pjp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: czemar »

Jeśli masz regulację AO to masz regulację ostrości siatki przy zmianie powiększenia .
Jeśli nie masz AO to ustaw optymalnie i zostaw nic więcej nie zrobisz .
Co do regulacji AO to zazwyczaj działa od około 10 m w dal przy czym są to dane orientacyjne , tania optyka ma to do siebie , że jej możliwości weryfikuje się organoleptycznie tu opis ze sklepu jest niewiele wart :one:
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1004
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Linek »

Ostrość siatki regulujesz na okularze plus minus dioptrie
Ostrość ustawiasz na przybliżeniu ja bym był za 9 x max na dany dystans i nie kręcisz.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

co to jest OA? :roll: :P
Awatar użytkownika
DrA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 378
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:43
Tematy: 21
Lokalizacja: opolska dziura
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: DrA »

Dość ciekawa teza regulacji ostrości siatki za pomoca AO.

Kupiłeś lunetę bez możliwości regulacji ostrości - AO ( adjustable objective ) lub SF ( side focus )..
Jak każdy układ optyczny posiada ona glebie ostrości - czyli zakres w którym widziany obraz jest ostry, a poza którym w miarę oddalania się od granic traci coraz bardziej ostrość.
Zmieniając powiększenie zwiększasz/zmniejszasz zakres glebii ostrości.

Regulacja okularu sluzy do skompensowania wady wzroku.
Oczywiście wpływa na przesunięcie głębii ostrości, dlatego możesz za jej pomocą "wyostrzyć" obraz na danym dystansie.
Ale nie do tego służy. Dlatego w bonusie masz utratę ostrości siatki celowniczej.
Warszawski Klub Field Target
======= WKFT =======
Awatar użytkownika
belphegor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 246
Rejestracja: 18 marca 2008, 17:50
Tematy: 0
Lokalizacja: wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: belphegor »

Mocno zależy również od wzroku użytkownika, mnie udało się ustawić małą lupkę 1,5-5x28 z paralaką na 100Y i na max powiększeniu mam czysty obraz od 10m do nieskończoności ustawiając tylko okular. bez przefokusowania i z tego powodu ma u mnie dożywocie :wink:
Tylko przyznam się że wśród tanich lunetek udało mi się tylko w tej, resztę którą się bawiłem trzeba było przestawić fokus na konkretną odległość np 12-35m lub 20-50m
Jestem pewien że Twoja luneta ma paralaksę ustawioną na 100Y więc albo zmiana parakaksy albo kręcenie okularem, w tym drugim przypadku możesz tracić ostrość krzyża.
.177 .22 .31 .36 .41 .44 .45 .56 a jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści.
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

Paralaksy bym w to nie mieszał bo choć jeszcze nie jestem specjalistą to wyczytałem w specjalistycznym źródle, że paralaksa to przesunięcie na boki celu w stosunku do siatki przy poruszaniu na boki okiem celującym i nie ma związku z samą ostrością.

Podsumowując czy dobrze rozumiem:
Nie mając reg. ostrości na obiektywie nie ustawię jednocześnie ostrej siatki i celu i wobec tego powinienem znaleźć kompromis regulując okularem?
Ponawiam pytanie czy lepiej wyostrzyć siatkę czy cel?
Awatar użytkownika
Qbuś
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 521
Rejestracja: 02 września 2007, 13:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław\Muchobór
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Qbuś »

Lepiej wyostrzyć siatkę. 8-)
HW 30, Prosport, LGM -2, TX 200, FWB-600, IŻ-38, "GROM" i inne pier..ły.
"Lider", "Lidor", "lidur" (Germany :) )
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Yurko »

pjp pisze: 28 kwietnia 2022, 10:42 Paralaksy bym w to nie mieszał bo choć jeszcze nie jestem specjalistą to wyczytałem w specjalistycznym źródle, że paralaksa to przesunięcie na boki celu w stosunku do siatki przy poruszaniu na boki okiem celującym i nie ma związku z samą ostrością.

Podsumowując czy dobrze rozumiem:
Nie mając reg. ostrości na obiektywie nie ustawię jednocześnie ostrej siatki i celu i wobec tego powinienem znaleźć kompromis regulując okularem?
Ponawiam pytanie czy lepiej wyostrzyć siatkę czy cel?
To taki skrót myślowy. Lunety tak na prawdę mają, jeśli mają, regulację "ostrości" w sensie ustawienia odległości do celu. Tak się składa, że jeśli obraz rzutowany przez obiektyw zogniskuje się w odpowiednim miejscu, czyli możliwie w tym samym, gdzie jest siatka, wtedy błąd paralaksy się zmniejsza. Dlatego wszyscy mówią o "regulowaniu paralaksy", bo to jest dla wszystkich ważniejsze. I teraz, jeśli masz "korekcję dioptrii" wyregulowaną tak by widzieć ostry krzyż, wtedy wszystko jest OK.

Co do pytania co wyostrzyć, to zależy od tego, czy chcesz w to coś trafić czy to oglądać... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

Czyli na okularze mam wyostrzyć siatkę na powiedzmy połowie zakresu regulacji przybliżenia i już nic nie ruszać godząc się jednocześnie ze zmianą ostrości celu przy zmianie przybliżenia, tak czy nie?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Yurko »

Trudne pytanie. Masz taką lunetkę i musisz sobie z nią radzić. Według mnie albo się co do niej trochę mylisz i nie uwzględniasz swojej własnej reakcji.

Tzn, że to lunetka traci ostrość krzyża w czasie zmiany powiększenia, tylko Twoje oko reaguje na zmianę ostrości obrazu i Ty podświadomie skupiasz się na nim a oko automatycznie szuka ostrego obrazu gubiąc ostrość siatki. Wtedy ustawiając ostrą siatkę, nie ważne na jakim powiększeniu powinno być dobrze, pod warunkiem, że będziesz się w czasie celowania skupiał na siatce.

Obrazek BSA 3-9x32WR - bardzo podobna lunetka. Widok na siatkę od strony wyjętego okularu

Obrazek BSA 3-9x32WR wewnętrzny tubus z regulacją powiększenia (siatka z lewej strony)

Druga opcja jest taka, że z tą lunetą coś jest nie tak jak trzeba. Regulacja powiększenia jest w obiektywie. Nie powinno to wpływać na położenie siatki więc i na jej ostrość. Jeśli wpływa, to znaczy, że ten wewnętrzny tubus z regulacją przesuwa się do przodu i tyłu. Albo ta część jest uszkodzona, albo konstrukcja została jakoś uproszczona... :583:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

B. słuszne spostrzeżenie, tzn. na czym ja się skupiam.... nie wiem....
Powinienem widzieć ostrą siatkę, to już ustaliliśmy. Czyli: reguluję okularem ostrość widzenia siatki bo do tego ta regulacja służy, tak?
Skupiam uwagę umysłową na widzeniu siatki a nie celu, cel może być rozmyty w tle, tak jak w otwartych przyrządach, czy tak? :651:

Wydawało by się proste, ot co lunetka, phi ... ;laughing:
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Yurko »

Tak to sobie wyobrażam. Nie wiem jak z głębią ostrości w tym Lensolux-ie. Ale np. z tym BSA, które jest ustawione teoretycznie przez fabrykę na stałe na 40 jardów (czyli ok 36m) przy największym powiększeniu jest względnie ostro od ok 20-25 metrów. Przy mniejszej odległości, można z powiększenia trochę zejść i wtedy głębia ostrości się powiększa. Pytanie jak to u ciebie wygląda. Czy np. przy najmniejszym powiększeniu da się celować do celu wielkości 2-3cm. Jeśli nie, to nie ma zabawy... :-/
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: pjp »

Najsamwpierw muszę wiedzieć co to głębia ostrości :)
Oczywiście, że przy min powiększeniu da się celować do takich celow na 2-3 cm, pytanie tylko w jakiej odległości one stoją ;laughing:
I mnie przy max powiększeniu na 25 m też jest względnie ostro ale żeby było bardziej ostro to muszę pokręcić na okularze ale wtedy gubi się ostra siatka i .... wracamy do punktu rozpoczęcia dyskusji. :532:
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ogarnięcie celownika

Post autor: Yurko »

Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo jesteś przywiązany do tej lunety. Niektórzy koledzy tu mówią, że taniej jest kupić nową lunetę niż oczy... ;laughing:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”