Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

adnikauto pisze: 17 września 2022, 13:37 Poniewaz karabin jest niestrzelany to mozna tylko gdybac na temat wizualno- estetyczny...
To ja tez pogdybam....


Montaz do lunety jest tak masywny, ze moglby obskoczyc z powodzeniem .50 BMG :shock:
To jest tylko .308 a luneta tez nie wazy kilogramy...

Litosci, sa jednoczesciowe montaze czy dwu czesciowe ale nie tak masywne- wizualnie montaz a raczej jego ramie jest grubszy niz tubus lunety... dla mnie to jest koszmarny i nieestetyczny widok ...

Po drugie, jesli karabin ma byc do strzelan dlugodystanowych to bipod powienien byc zamontowany na cantilever przed osada dla zapewnienia wydluzenia punktu podparcia czyli stabilnosci karabinu...

Rowniez mialem zamontowany bipod jak Ty niemalze w srodku ciezkosci karabinu i kazde drgnienie ciala przenosi sie na karabin co powoduje spadek celnosci. Takie rozwiazanie jest do bani sam sie przekonasz jak zaczniesz z niego strzelac...

Tyle ode mnie... sorry, ze sie nie przylaczylem do choru zachwyconych ;laughing: :one:
Tak jak bezduszny wspomiał - montaż jest może masywny ale przy okazji bardzo lekki jak na ten gabaryt. Szukałem czegoś do 1000zł możliwie najlepszego jakościowo i jestem zadowolony.

Co do efektu wizualnego kwestia gustu - mi się akurat podobają te masywne. Z chęcią bym poszedł w monoblok, ale będzie jak jest.

Co do bipodu, nie od razu Rzym zbudowano. Szukałem czegoś dobrego jakościowo, co nie szarpnie drastycznie kieszeni, a w tym przedziale nie ma nic innego/lepszego od sprawdzonego harrisa. Trzeba od czegoś zacząć przygodę z Long Range i myślę, że sprzęt jest przyzwoity jak na start - pewne części jak optyka, spust, bipod itp. można z czasem wymienić na lepsze...
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Dino1984 »

Hans00 pisze: 15 września 2022, 23:15 Mały update w temacie.
Wreszcie dotarła osada, ...
Skąd i jak sprowadzałeś osadę?
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Dino1984 pisze: 25 września 2022, 09:40
Hans00 pisze: 15 września 2022, 23:15 Mały update w temacie.
Wreszcie dotarła osada, ...
Skąd i jak sprowadzałeś osadę?
Wszystko opisałem w tym wątku.
W skrócie: ze sklepu sportingservices.co.uk
Jeszcze parę lat temu byli głównym dystrybutorem Accuracy International na cały świat z wyłączeniem USA i Kanady.
Licząc pierwszy kontakt ze sklepem i moment otrzymania osady minęło ok. 4 miesiące.
Składają się na to dwa czynniki:
Przyznanie licencji eksportowej (długo)
Wyprodukowanie/złożenie zamówionych części przez fabrykę i wysłanie ich do sklepu (bardzo długo)
Generalnie droga dla kogoś kto naprawdę dobrze zna angielski, pewne rzeczy dobrze z nimi dogadać telefonicznie, a wiadomo jaki jest brytyjski akcent :-?

Jako alternatywa można tą osadę zamówić w brownells.pl i przebędzie ona drogę jak się domyślam UK -> USA -> PL, no i cena jest niewąska:
https://www.brownells.pl/REM-700-308-ST ... -100015885

Można też skontaktować się z polską firmą M.K. Szuster (biuro@szuster.com.pl) ponieważ są podani jako dystrybutor Accuracy International na rynek wojskowy/policyjny w Polsce. Na rynek cywilny w Polsce podany jest właśnie sportingservices.co.uk i sportsmanguncentre.com

Widzę też, że z polskich sklepów całkiem niezłe zaopatrzenie bronią i akcesoriami Accuracy International ma Wrocławski sklep "TROP Centrum Myślistwa i Strzelectwa": https://sklep-mysliwski.com/brand/57-ac ... ernational
Spróbowałbym się ewentualnie z nimi skontaktować, może akurat są w stanie ogarnąć taką osadę.

Generalnie jeżeli chodzi o osady AI AT AICS to z tego co rozumiem, jest ich końcówka - tj. fabryka składa je pod zamówienia z części wcześniej wyprodukowanych. Raczej jest ostatni dzwonek, żeby nabyć taką osadę. Pamiętajcie, że podchodzi ona tylko pod Remingtona 700 i jego klony (Bergara B14 itd.). Kiedyś robili krótkie wypusty na Tikkę, Savage ale się z nich wycofali.

EDYTA: Skoro już piszę to poruszę jeszcze dwie kwestie. Pierwsza to magazynki. Accuracy International robi domyślnie pod te osady magazynki jednorzędowe z pojedynczym podawaniem (Single Stack - Single Feed) przez co ten oryginalny 5 nabojowy w zestawie z osadą kończy się praktycznie z lejem osady. Znowu ten sam 10 nabojowy jest nienaturalnie długi - tutaj porównanie magazynka AW z magazynkiem AICS:

Obrazek

Tak więc wizualnie, żeby było podobnie jak w oryginałach AW, myślę w przyszłości o magazynku 10 nabojowym, dwurzędowym z pojedynczym podawaniem (Double Stack - Single Feed) oczywiście w standardzie AICS. Znalazłem coś takiego:
https://www.brownells.pl/MDT-Metal-Maga ... r-plate/pl
Oczywiście wersja z "binder plate" bo to pod .308. Gdzieś mi się obiło o uszy, że któreś z metalowych magów od "MDT" bardzo dzwonią.
Może ktoś rozwinie temat albo zaproponuje alternatywny magazynek dwurzędowy AICS z pojedynczym podawaniem.

Druga sprawa to poziomiczka. Ta w montażu Audere przekłamuje dosyć sporo więc nawet na nią nie patrzę.
Zamawiam coś takiego: https://kolba.pl/product/20239,poziomiczka-vortex-34-mm
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Mały update w temacie.
Magazynek chwilowo odpuściłem, inne wydatki - jednak z moich poszukiwań tylko wklejony 10 nabojowy MDT z binder plate będzie spełniał moje założenie - przybliżona długość (i taka sama pojemność) w porównaniu z magazynkami AI AWP. Nie jest obarczony tym "dzwonieniem", o którym pisałem wcześniej. Zapewne go kupię ale jeszcze nie teraz.

Poziomiczkę mam tą Vortexa co link wklejałem - naprawdę fajna i czytelna, udało się zniżyć kwotę korzystając z "gwarancji najniższej ceny" firmy kolba.pl.

Sam sobie wszystko poskręcałem, wypoziomowałem, każda śrubka dokręcona z odpowiednią siłą dynamometryka, ogólnie starałem się zrobić to jak najlepiej. Przy okazji zakupów odwiedziłem cenionego i doświadczonego rusznikarza, który po 10 minutowych oględzinach karabinu i manualnej inspekcji stwierdził "lepiej tego nie zrobimy" więc jestem zadowolony z rezultatów, które uzyskałem.

Kolejna sprawa, chciałem uzyskać większą stabilność i zastanawiałem się między monopodem, a poduszką (czy jak tam nazywacie ten worek z piachem).
Jednak przekonał mnie monopod ze względu na integralność z bronią, estetykę i możliwości. Wbrew pewnym mitom, da się go wykorzystać nawet do bardziej dynamicznego strzelania czy też na niepewnym gruncie.

Tutaj przykładowa recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=1iSKTcDEDQE

Monopod dedykowany pod tą osadę AT AICS (roboczo nazywaną 2 generacją) to dokładnie ten z linka czyli BT Accu-Shot BT57-QK:
https://sklep-mysliwski.com/bipody-i-mo ... 68343.html
Zamówiłem w sklepie TROP z powyższego linka, kontakt z Panem Andrzejem (zajmującym się tematem Long Range w ich sklepie) wzorcowy.
Na przyszłość pierwsze gdzie uderzę z zapytaniem o produkty AI i pod AI to właśnie ten sklep :-D

Wracając do monopodu.
Montaż nie jest trudny, jednak trzeba o paru kwestiach wiedzieć.

1. Wymaga odcięcia dolnego elementu plastikowych (polimerowych?) paneli
(przykładowe zdjęcia: https://ukvarminting.com/topic/41139-ac ... d-at-aics/)
Trzeba to zrobić umiejętnie, ponieważ mogą powstać jaśniejsze punkty albo można zrobić to niechlujnie. Moja porada nie śpieszyć się, użyć ostrego nożyka do tapet i ciąć przez całość materiału po liniach z mocnym powolnym naciskiem, równomiernie. Ponadto te panele wewnątrz mają taką cienką obejmę, która łączy się w okrąg - to też należy przyciąć (archaiczna pozostałość, AI robiło to pod swój monopod, który okazał się niewypałem).

2. Wymaga demontażu dolnej, tylnej śruby która trzyma m.in. gumowy buttpad osady i spacery. Tutaj trzeba wykręcić fabryczną imbusem nasadką miary europejskiej (np. ten w zestawie z osadą) i wkręcić tą dłuższą która jest w zestawie z monopodem imbusem z nasadką miary amerykańskiej (który trzeba posiadać swój, bo nie dają). Już nie będę zagłębiał się w szczegóły jakie to dokładnie imbusy bo jest w instrukcji.
Śrubę należy wkręcić od tyłu na czuja, aby mocno i ciasno trzymała, jednak jest ona fabrycznie za długa - dokręcanie monopodu to 7-17 obrotów (max) z siłą 65 lb-in czego nie można przekroczyć bo się uszkodzi zaczep monopodu, zbliżając się do 17 obrotu monopod był niedokręcony do osady o jakieś 7mm. Rozwiązało to skrócenie flexem nowej śruby buttpada o 10mm - po ok 14-15 obrotach udało się dokręcić monopod z wspomnianą siłą.

Wrzucę jakieś fotki jak zrobię przy świetle dziennym.
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: APS »

Hans00 pisze: 28 października 2022, 19:20 Kolejna sprawa, chciałem uzyskać większą stabilność i zastanawiałem się między monopodem, a poduszką (czy jak tam nazywacie ten worek z piachem).
Jednak przekonał mnie monopod ze względu na integralność z bronią, estetykę i możliwości. Wbrew pewnym mitom, da się go wykorzystać nawet do bardziej dynamicznego strzelania czy też na niepewnym gruncie.
Jedno drugiego nie wyklucza, oba rozwiązania się uzupełniają. Monopod masz zawsze z karabinem i możesz go użyć w każdej chwili. Poduszka daje o niebo lepszą stabilność, zwłaszcza na boki. I zwłaszcza w przypadku tego monopodu, który kupiłeś.
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

APS pisze: 28 października 2022, 19:40 Jedno drugiego nie wyklucza, oba rozwiązania się uzupełniają. Monopod masz zawsze z karabinem i możesz go użyć w każdej chwili. Poduszka daje o niebo lepszą stabilność, zwłaszcza na boki. I zwłaszcza w przypadku tego monopodu, który kupiłeś.
Słuszna uwaga, po prostu na pierwszy plan wziąłem monopod, bo jako integralna część broni wydał mi się bardziej potrzebny.
Z tego co sprawdzałem, to te monopody mają bardzo dobrą reputację, stąd się skusiłem.
Jaką poduszkę polecasz do tego zestawu?
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: APS »

W zasadzie dowolną: albo "gniecioną" gdzie naciskiem dłoni regulujesz jak wysoko podnosi się tył, albo - jak to powiedzieć - ze skosem, gdzie przesuwając przód/tył regulujesz nachylenie. Ze skosem ma tą wadę, że o ile nie masz naprawdę wydajnego kompensatora to po każdym strzale się minimalnie poprawiasz. Generalnie to polecam jak najwięcej strzelać i dotrzeć zestaw "w boju". Cała frajda ze strzelania na długi dystans to dobieranie detali tak, żeby działały a nie wyglądały ;)

Edit: Accushot jest bardzo dobry. Ale jak go wykręcisz mocniej do góry, to zobaczysz na 300m że chodzi minimalnie na boki. Da się to utrzymać, ale chodzi. Poduszka jest zawsze stabilniejsza.
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

APS pisze: 28 października 2022, 19:57 W zasadzie dowolną: albo "gniecioną" gdzie naciskiem dłoni regulujesz jak wysoko podnosi się tył, albo - jak to powiedzieć - ze skosem, gdzie przesuwając przód/tył regulujesz nachylenie. Ze skosem ma tą wadę, że o ile nie masz naprawdę wydajnego kompensatora to po każdym strzale się minimalnie poprawiasz. Generalnie to polecam jak najwięcej strzelać i dotrzeć zestaw "w boju". Cała frajda ze strzelania na długi dystans to dobieranie detali tak, żeby działały a nie wyglądały ;)

Edit: Accushot jest bardzo dobry. Ale jak go wykręcisz mocniej do góry, to zobaczysz na 300m że chodzi minimalnie na boki. Da się to utrzymać, ale chodzi. Poduszka jest zawsze stabilniejsza.
Czyli blokowany harris + monopod to za mało i poducha jest wskazana. Domyślam się, że to nie jest duży wydatek.
Podlinkowałbyś kolego jakąś, którą sam preferujesz i byłaby warta polecenia? Akurat tu jestem kompletnie zielony, muszę dopiero poczytać.

No i pytanie mocno na inny temat. Jakie tarcze standardowo się używa na zawodach long range na te 300/600 i więcej metrów?
TS-2? :>
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: APS »

To z czego korzystam, to wyroby "bezmetkowe" kupione coś z 10 lat temu i ponieważ działają to ich nie zmieniam. Musisz sam poszukać i pomacać (a przede wszystkim - przymierzyć się, bo masz wysoki dwójnóg).

Tarcze: pomogą koledzy jeżdżący współcześnie po zawodach, swego czasu był to TS4 na 300 i tarcza ISSF na 600m. Czyli czarne albo 20, albo 60cm.
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Koledzy mały update w temacie.
W tym roku będą dostępne same systemy Bergary, gratka dla kogoś kto chce zbudować karabin po swojemu.
Dodatkowo dowiedziałem się bezpośrednio od Bergary, że modele B14 od 2018 roku i nowsze nie mają problemów z pękającymi pazurami - można strzelać do woli z fabrycznej ammo.

Więcej informacji tutaj: viewtopic.php?t=203458
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2023, 13:25 przez Hans00, łącznie zmieniany 1 raz.
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: tytus160 »

Jak się chce zbudować karabin po swojemu to jest potrzebny tylko sam system a nie system z lufą ;-)
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

tytus160 pisze: 22 lutego 2023, 13:09 Jak się chce zbudować karabin po swojemu to jest potrzebny tylko sam system a nie system z lufą ;-)
Bergara ma na tyle dobre lufy, że sporo ludzi będzie usatysfakcjonowana takim "combo".
Ja kupowałem pod projekt B14 z 24" lufą w .308 wraz z podstawową osadą ala Monte Carlo (która z resztą mi zalega :))
Gdybym miał wtedy opcję kupna systemu B14 z 26" lufą w .308 bez osady i parę stówek taniej na pewno bym się skusił.
Co kto lubi.
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Sorry za podwójny post.
Mały update w temacie. Zainstalowany monopod AI oraz "taktyczna opaska" imitująca monoblock.

Obrazek

Słucham szczerych opinii czy ktoś ma jakieś ale odnośnie kwestii estetycznych. Sugestie mile widziane :)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: adnikauto »

Pozwolilem sobie wkleic cale zdjecie karabinu w wiekszej rozdzielczosci... :103:

Obrazek


Jesli chcesz opini, to bardzo prosze :one: :
Chcesz miec "szal" ???
Zamontuj na swoim karabinie to co ponizej...

Obrazek
https://silencerco.com/silencers/omega-36m/

Modulowy SilencerCo Omega 36M - bedzie szal :052: oraz bedziesz mogl jednym tlumikiem obsluzyc arsenal od:

SilencerCo Omega 36M Specs:
Calibers: .22 to .338 Lapua Magnum
Overall Length: 4.9 in or 6.85 in
Weight: 9.8 oz or 12.5 oz
Diameter: 1.57 in
Finish: Black Cerakote
MSRP: $1,187

Dostaniesz 136dB przy Twojej lufie... i kalibrze .308 - laczki beda spadac ogladajacym na strzelnicy... :-D


Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

adnikauto pisze: 29 marca 2023, 02:46 Pozwolilem sobie wkleic cale zdjecie karabinu w wiekszej rozdzielczosci... :103:
....

MSRP: $1,187

Dostaniesz 136dB przy Twojej lufie... i kalibrze .308 - laczki beda spadac ogladajacym na strzelnicy... :-D
To tak:
Cena jest niewąska. Taki pieniążek wolałbym chyba dorzucić np. do lepszej optyki (sprzedając wcześniej tą).
Myślałem o urządzeniu wylotowym w postaci kompensatora, aby ograniczyć odrzut i podrzut, poprawiając skupienie, jednak czytałem o wielu przypadkach
pogorszenia celności i skupienia (np. na kompensatorach Bergary) więc ominąłem temat.
A odnośnie samych tłumików ponoć mają same zalety - oprócz redukcji dźwięku, redukcja odrzutu i podrzutu, czyli jak kompensator z bonusem.
Generalnie z tego co mi wiadomo przyjęły się w większych miastach na większych strzelnicach - niektóre nawet ich wręcz wymagają.
Sam jednak jestem dosyć sceptyczny - były tony analiz "dlaczego można" - niektóre rzeczowe, niektóre naciągane.
Historia jednak uczy, że jest dobrze póki jest dobrze :) Ammo w konserwach też była ogólnodostępna dopóki nie zakuła kogoś w oczy.

Ale jeżeli analizować Twoją poradę z typowo praktyczno-wizualnego punktu widzenia, to masz rację. Wyglądało by to bardzo dobrze i miało swoje atuty.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”