Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: V@A »

A nie myslales o MX1 pod m18x1?

Obrazek
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

V@A pisze: 30 maja 2022, 01:09 A nie myslales o MX1 pod m18x1?

Obrazek
Nie wątpię, że jest to dobre urządzenie ale kompletnie nie pasuje pod mój projekt (retro karabinu zaprezentowanego w 1982 roku o klasycznym wyglądzie).
Przem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 02:09
Tematy: 7
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Przem »

Najbliższy wyglądem bipod to chyba będzie versa pod https://www.brownells.pl/VERSA-POD-RUBB ... -100000300
22lr. 9x19
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Przem pisze: 30 maja 2022, 12:52 Najbliższy wyglądem bipod to chyba będzie versa pod https://www.brownells.pl/VERSA-POD-RUBB ... -100000300
Tu akurat zdecydowałem się na klasycznego Harrisa S-BRM z dźwignią podlock.

Jakie polecacie osłonki flip-open na obiektyw i okular w Vortexie Venom?
Producent odpowiednio opisał te wymiary 1.81 cala (46mm) i 2.54 cala (65mm).
Kupiłbym coś z dobrym stosunkiem ceny do jakości, co będzie bezproblemowo pasować. Co polecicie?
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: andwal »

Kup flip open Butler Creek są w miarę tanie ja takie mam na okularze i obiektywie
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Mam te co napisał @andwal
Były w komplecie z Delta Stryker... i są OK.
Zdecydowanie lepsze niż te co oferuje Vortex.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Ok, będą butlerki. W sumie tak naprawdę to czekam teraz na osadę. Poczekam, jestem cierpliwy :-D

Urządzenie wylotowe sobie chwilowo odpuszczam. Ponoć z gołej lufy ludzie dobre skupienia robią, a .308 jest bez dramatu, tym bardziej, że karabin finalnie będzie trochę ważył. co jednak trochę ograniczy odrzut i podrzut.
Na ten gwint rzeczywiście całe nic kompensatorów jest dostępne i nie wiem czy się w to bawić.

Pluję sobie w brodę z montażem, bo wziąłem o wysokości 38mm, przez co mam jakieś 15mm luzu nad lufą, po założeniu osłon "bikini" zostaje jakieś 12mm - gdybym wiedział, wziąłbym 34mm ale kiepsko w czasie się to rozłożyło. Może nie będzie wizualnej tragedii :)

Odnośnie samej Bergary, czytałem o dwóch wadach. Pierwsza to, że wczesne wersje miały kiepskiej jakości odlewany element "bolt shroud" z jakiegoś słabego stopu, którego nie przyciągał magnes - teraz jest odlew ale ze stali, który eliminuje ten problem, więc można łatwo sprawdzić magnesem. Okazuje się, że mój jest OK.

Następna wada to przehartowany pazur. Z tego co czytam, kiedyś producent i dystrybutor nie robili problemów, wymieniali za free tj. przyznając, że to wina producenta. Od jakiegoś czasu z tego co czytam polityka się zmieniła i pękanie pazurów obarcza się winą producenta amunicji czyli GGG (chociaż ktoś z forum się kontaktował z bergarą, to dorzucili do tego worka S&B i ogólnie tanią ammo). Wiadomo, GGG przehartowane łuski, Bergara przehartowany pazur i na dłuższą metę musi pęknąć. Czy ktoś rozwiązał ten problem, tj. czy są jakieś pazury innych producentów sprzedawane jako zamiennik, jednocześnie eliminujące ten problem? Widziałem, że w stanach da się kupić ale nie wiem czy w rodzimym rynku też.

Aha i jeszcze jedno, w instrukcji Bergary piszą coś o wstępnym docieraniu lufy. Procedura typu strzał, czyszczenie, strzał itd.
W long range i varmintach jestem zielony, bergara nie strzelana, ktoś rozwinie ten temat?
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Z racji, że nikt nie odpowiedział na moje pytania z góry przepraszam za podwójny post.

Jednak najniższa wysokość optyki przy nowych, taktycznych osadach to mit (istotne to było u myśliwych z myśliwskimi osadami).
Dogrzebałem się do youtubera/recenzenta z USA, który testował różne wysokości montaży na tej osadzie (optyka ten sam gabaryt co moja, tubus 34mm).
Wizualnie wystarczy porównać jak wyglądają klasyczne "myśliwskie" osady, a te nowoczesne/taktyczne. Punkt oparcia policzka jest w kompletnie innym miejscu.
Owy recenzent założył najpierw niski montaż (rzędu 26-28mm), musiał wywalić bakę z osady bo nie szło się złożyć, nadal było na styk, zmiana montażu na ten o wysokości 34mm pozwoliło mu zamontować bakę, jednak składanie było ciasne i na styk. Dopiero po zmianie montażu na 38mm wedle niego jest optymalnie, można naturalnie się złożyć bez usilnego dociskania policzka do baki.

Z pazurami nikt mi nie odpisał, może popytam w wątku o samej bergarze b14.

Odnośnie docierania lufy, ktoś mógłby rozwinąć temat?
W żadnej innej broni się z tym nie spotkałem, planuję zrobić dokładnie jak opisali ten proces w instrukcji ale z ciekawości pytam, bo czyszczenie broni co strzał wydaje mi się przynajmniej abstrakcyjne :)
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Hans00 pisze: 20 czerwca 2022, 23:49 Odnośnie docierania lufy, ktoś mógłby rozwinąć temat?
To jak ze święceniem jej przez księdza...
Jak będzie po poświęceniu dobrze strzelać, to powiesz, że święcenie pomaga... ;laughing:

A powazniej.
@montrala to kiedyś opisał :

/../Docieranie luf stosuje się w lufach, w których komora nabojowa i stożek przejściowy są wycinane w oddzielnej czynności specjalnym narzędziem. Proces docierania ma za zadanie usunąć nierówności pozostawione przez narzędzie. Natomiast lufy HK są wykuwane na zimno w procesie, w którym komora nabojowa jest wykuwana razem z przewodem lufy. Surówka przed wykuwaniem jest już wypolerowana i lufa jest ponownie polerowana po wykuwaniu, przed chromowaniem. W takim przypadku "docieranie" lufy jest niczym więcej niż niepotrzebnym jej zużywaniem./../

To jaką masz lufę ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 25 czerwca 2022, 22:55
Hans00 pisze: 20 czerwca 2022, 23:49 Odnośnie docierania lufy, ktoś mógłby rozwinąć temat?
To jak ze święceniem jej przez księdza...
Jak będzie po poświęceniu dobrze strzelać, to powiesz, że święcenie pomaga... ;laughing:

A powazniej.
@montrala to kiedyś opisał :

/../Docieranie luf stosuje się w lufach, w których komora nabojowa i stożek przejściowy są wycinane w oddzielnej czynności specjalnym narzędziem. Proces docierania ma za zadanie usunąć nierówności pozostawione przez narzędzie. Natomiast lufy HK są wykuwane na zimno w procesie, w którym komora nabojowa jest wykuwana razem z przewodem lufy. Surówka przed wykuwaniem jest już wypolerowana i lufa jest ponownie polerowana po wykuwaniu, przed chromowaniem. W takim przypadku "docieranie" lufy jest niczym więcej niż niepotrzebnym jej zużywaniem./../

To jaką masz lufę ?
A jak niepoświęcona będzie średnio strzelać, to powiem, że trzeba było poświęcić ;laughing:
Chciałem tylko się dopytać co wymiatacze F-Class i innych zawodów long range myślą o tym procesie :)
Domyślam się, też że nikt tego nie praktykuje albo jakieś wąskie grono co lubi zabobony?

Co do lufy, w bergarze nie wiem jaki proces produkcyjny przechodzi lufa z komorą nabojową ale domyślam się, że nie taki o jakim wspominał montrala?
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Sako w TRG ma kutą lufę i komorę zamkową.
Tak samo S20 o ile wiem.

Hans00 pisze: 26 czerwca 2022, 16:09 A jak niepoświęcona będzie średnio strzelać, to powiem, że trzeba było poświęcić
Dokładnie tak ;laughing:
Załapałeś zasadę.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Paro
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 24 lipca 2022, 00:06
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Paro »

Witajcie, jestem nowy na forum i w temacie.

Jeżeli chodzi o pazur, z tego co wiem, problem już jest mniejszy lub go nie ma. Mam taki zestaw (bergara+venom) i narazie nie miałem takiego przypadku. Kupione w październiku 2021, wersja podobno po zmianach, a poza ALSem 308w na rozgrzewkę i jedna paczką Hornady "widzi" tylko GGG. Do tej pory ok 300 szt a wada, według różnych opinii, pojawiała się wcześniej lub dużo wcześniej.

Jeżeli chodzi o docieranie to trochę się w to bawiłem i moim zdaniem efekt jest bardzo pozytywny. Zakładając, że to dzięki temu:)

Daj znać jak złożysz swój i jakie wrażenia...
akami00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 24 lipca 2014, 08:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: akami00 »

Docieranie lufy to zagadnienie, które wśród strzelców rzeczywiście ociera się o magię. Na koniec, jak zawsze, są dwie szkoły ;). Ja osobiście przy okazji wymiany lufy nie dyskutowałem z jednym z najlepszych producentów, firmą Krieger Barrels, która zaleca i uzasadnia opisaną na stronie procedurę docierania: https://kriegerbarrels.com/faq#breakin
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: piotrjub »

A jak byś brał udział w zawodach w USA i rozmawiał z pracownikami Krieger to by usłyszał - nie wymagajcie od nas zajęcia stanowiska które ma wpływ na naszą produkcję - żywotność lufy 5 tys strzałów, docieranie 50 strzałów to jest 1% żywotności a jak ktoś produkuje dość dużo luf to te wielkości mają dla nich znaczenie. Każdy robi jak chce, na początku docierałem a teraz nie robię tego, lufy nie są takie same i różnie z nich się strzela. Bazując na swoim doświadczeniu mogę stwierdzić że na efekt skupienia i jej żywotności na pewno nie ma wpływu docieranie lufy natomiast czyszczenie lufy już tak i dużo ważniejsze jej temperatura. Jak lufa ma 55 stopni i oddamy jeszcze parę strzałów to możemy mieć pewność że jej żywotność się skurczyła trochę mocniej niż podczas normalnej eksploatacji.
Ja dopowiadam jeszcze że w strzelectwie samopoczucie ma kolosalne znaczenie na nasze wyniki, jeśli ktoś uważa że docieranie mu pomoże jak najbardziej powinien to zrobić, dla swojego spokoju. Własne przekonanie o wykonaniu dobrze swojej roboty jest naprawdę bardzo ważne.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
mieszko1vp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 76
Rejestracja: 29 września 2021, 23:41
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: mieszko1vp »

Docieralem,docierałem i zadne amo mi dobrze nie latało.na jednym wyjeździe z rodzinką przepuścilem przez lufe 150 sztuk bez czyszczenia.później czyścilem tak co 50 kulek po strzelnicy i co 5 po polowaniach.przy przebiegu około 500 karabin zaczął strzelać jak marzenie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”