Generator prądu do domu

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Spitfire24 »

sql pisze: 18 stycznia 2022, 06:46 Po wczorajszej wichurze śnieżno-gradowej mieliśmy na osiedlu mały incydent:
W efekcie od wczoraj od rana nie ma prądu (cały czas).
Czy masz może zainstalowaną fotowoltaikę?

Czy ktoś z doświadczeniem może napisać, co w przypadku kiedy dom ma fotowoltaikę i nagle jest przerwa w dostawie prądu.
1. Czy fotowoltaika sama może pracować i zasilać dom bez "kontaktu" z siecią ?
2. Czy można podpiąć pod instalację z fotowoltaiką generator i w którym miejscu?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: kelvinpiotr »

W przypadku przerwy w dostawie prądu panele zostają odcięte od sieci . Nie ma możliwości , aby przy zaniku napięcia ( np, prace na sieci ) fotowoltaika podawała napięcie . Musi zostać odcięta .
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Maniusel »

Nie do końca to prawda. Istnieje techniczna możliwość aby w trakcie zaniku prady fotowoltaika pracowala ale nie podawala pradu do sieci. W wiekszosci rozwiazan praca ogranicza sie tylko do wybranego obwodu, czasem dedykowanego. Przykład takiego rozwiązania:
https://soltec.pl/pl/akcesoria-pv/1856- ... uawei.html
Compro...
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: kelvinpiotr »

Z tego co wiem , to nasi operatorzy sieci nie akceptują niczego innego poza odcięciem .
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: biper »

@sql

A jak masz generator podłączony w domu?
Bo z opisu sytuacji wnioskuję, że jesteś w stanie odłączyć dom od sieci i Honda puszcza prąd normalnie na całą Twoją instalację.. Zgadłem?
Jeśli tak, to powiedz, czy miałeś już wcześniej pod to przygotowaną instalację w domu (w skrzynce rozdzielczej), czy robiłeś to obecnie?
Jeśli obecnie, to czy bardzo to jest skomplikowane?

[znam się na elektryce, jak świnia po lobotomii na mechanice kwantowej, więc wybaczcie jeśli to durne pytania :103: ]
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Januszpelle »

Ja sobie zrobiłem w czasie remontu, dodatkową instalację awaryjną po jednym gniazdku w każdym pomieszczeniu. W razie potrzeby podpinam do gniazdka "Awaryjnego" urządzenie na którym mi zależy, a jak prąd włączą, to przepinam do sieci.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sql »

@Spitfire24 nie, nie mam instalacji. Te on-gridowe nie będą działać bez prądu miejskiego. Można to zrobić w wersji off-grid, ale w tej chwili jest chyba zbyt dużo ograniczeń, żeby to miało sens. Imho to powinno wyglądać tak:
Jak jest prąd miejski, to solary dają prąd do domu, nadmiarem ładują magazyn energii, a jak ME się naładuje, to oddają do miasta
Jak prąd miejski znika, to powinniśmy korzystać z solarów, a jeśli te nie dają wystarczającej mocy, to z solarów+ME i tutaj wypadałoby aby była możliwość podładowania ME z generatora. Wydaje mi się, że to działa tylko w bardzo prostych przypadkach - z ME możemy zasilać tylko jedną fazę, a to bez sensu. W ogóle (choć to mały O-T) to jak sobie solary radzą z instalacjami 3-fazowymi? Mam wrażenie, że to wirtualne zasilanie - tzn. zawsze tak naprawdę prąd oddajemy do miasta, i bierzemy z miasta, tyle że licznik to uwzględnia w rozliczeniach i po prostu odlicza wysłany od pobranego. Wtedy trójfazowość nie ma żadnego znaczenia, bo to tylko kwestia rozliczeń.
Jeśli faktycznie mielibyśmy korzystać z tego prądu w domu, to trzeba jakoś zadbać o rozrzucenie tych faz - Mamy wtedy poszczególne panele "podpięte" do konkretnej fazy w falowniku, czy falownik "tworzy" sobie fazy z jednego zasilania?

@biper odpowiem "tak i nie" :-). Miałem wcześniej dodatkową skrzynkę przed rozdzielnią w której mogłem "miksować" zasilanie, ale to z reguły można dołożyć,
Generalnie wygląda to tak, że z jednej strony wchodzi mi miasto, z drugiej generator, z trzeciej wychodzi dom. W środku jest wajha 1-0-2, którą mogę przełączyć źródło zasilania domu. Wejście "z generatora" w rozdzielni kończy się z drugiej strony wtyczką (po kablu), którą wkładam do kontaktu w generatorze.

Jest jeszcze fajniejszy myk - jak robiłem sobie instalację elektryczną, to wydzieliłem w każdym pokoju osobną instalację pod UPS i mam w domu sporego UPSa z dodatkowymi bateriami. W trakcie ostatniej awarii wpadłem na pomysł że przed spaniem, po zgaszeniu generatora wyłączę bezpiecznik od UPSa w rozdzielni, a wtyczkę od generatora wepnę.... do UPS :-). I wszystko działa - dom się normalnie zasilił. To wbrew pozorom dość ważne - z dwóch powodów. Po pierwsze generator trzymam w garażu, a pracuje na dworze - muszę albo odpalić go w garażu i powdychać 10s spaliny albo ręcznie otworzyć bramę garażową (5m trochę waży) i symetryczny problem jest na koniec dnia. Dodatkowo chcąc się wieczorem wykąpać musiałbym to zrobić przy pracującym generatorze (pompy do studni), a potem wykąpany schodzić do piwnicy, otwierać w tej zimnicy bramę i przy okazji zachorować :-).
Teraz na koniec dnia robię tak: otwieram bramę, wyłączam UPSa, chowam go do garażu, przepinam dom na UPS i normalnie zamykam bramę, a potem idę się kąpać ;P.
Rano mam jeszcze prąd w UPSie, więc normalnie mogę otworzyć bramę, odpalić na dworze generator, przepiąć wtyczkę z UPSa do generatora i włączyć od niego bezpiecznik.
Oczywiście na 3000VA UPSie nie włączę sobie czajnika, ale normalnie działa światło, woda, zestaw do zębów, lodówka, etc.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
bailif
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 maja 2017, 14:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: bailif »

Zamawialem z poczatkiem listopada FH3001R - do dzisiaj go nie mam, pierwszy termin byl koniec listopada, drugi przed swietami, teraz wersja "ostateczna" ktora zadeklarowalo Fogo jest polowa lutego, wiec czekam... a wpiecie mam wlasnie przygotowane na zasadzie opisanej wczesniej - nie mam fotowoltaiki wiec w skrzynce w przypadku zaniku z sieci, przelaczam wajche, odpalam generator podlaczony do skrzynki, tak ze zasila cala instalacje domu, odcieta od sieci.
Jezeli ostatecznie dostane ten generator to i tak "bede zwyciezca" :) kiedy zalicytowalem cena byla niecale 3k, kiedy aukcja sie konczyla, ostatnie osoby kupowaly za prawie 3600...polsky byznes

Podoba mi sie patent z ME 8-) moze przy okazji rozbudowy o FW policze czy mnie stac :)
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: biper »

Ten FH to taki jak tu?

https://klimasklep.pl/agregat-pradotwor ... ruEALw_wcB

Jeśli tak, i ten sklep nie kłamie (dostawa w poniedzialek) to chyba kupiłeś na górce spekulacji..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: eeepiotr »

Polecam
Nutool NP2500 INV
Służbowo korzystałem z niego parę lat
i dlatego kupiłem sobie do domu taki sam
Pro Sport , PP20
Awatar użytkownika
bailif
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 maja 2017, 14:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: bailif »

biper pisze: 20 stycznia 2022, 13:43 Ten FH to taki jak tu?

https://klimasklep.pl/agregat-pradotwor ... ruEALw_wcB

Jeśli tak, i ten sklep nie kłamie (dostawa w poniedzialek) to chyba kupiłeś na górce spekulacji..
ten ktory podlinkowales jest bez AVR, te z "R" na koncu jak FH 3001R, maja stabilizacje, chcialem taki bo pracuje z domu, to sprzet elektroniczny u podstaw wyzywienia jest :)
alf70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 01 maja 2015, 16:05
Tematy: 7
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: alf70 »

Przeglądając internet to ciężko coś sensownego dzisiaj kupic. Hondy wymiotło, sprzedawcy nie wiedzą kiedy i za ile będą dostępne. Ceny poszybowały ale tanio to już nie będzie. Znalazłem ostatnie sztuki Honda EU30is za 13000 ☹ Kosmos i nie wiem czy to ma sens przy takich cenach.
i to by było na tyle
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sql »

To 30% więcej, niż kosztowały na jesieni (ja płaciłem 9900 na początku listopada), ale jeśli miałbym teraz za tyle kupić, to bez zająknięcia bym brał.
Generator jest genialny - mój już chyba ze 30-40h przepracował na awariach zasilania. Efektywne spalanie (przy normalnym użytkowaniu domu 350m2) wychodzi w okolicach 0.8l/h, wszystko co mam w domu zasila bez chrząkania, a przy tym jest naprawdę cichutki (jak na generator oczywiście).
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
alf70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 01 maja 2015, 16:05
Tematy: 7
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: alf70 »

Wolałbym eu22i na awaryjne sytuacje. Wystarczy na lodówkę i naładowanie akumulatorów w ups. Ceny paliwa robią swoje. Z drugiej strony agregat to jak maluch w PRL, po opuszczeniu fabryki drożeje. Niestety do kupienia z zachodniej granicy w pl nie ma szans.
i to by było na tyle
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sql »

Ja bardzo płakałem, że nie było dostępnych EU22i i musiałem wysupłać 2x więcej, ale powiem szczerze że po pierwszej awarii bardzo się cieszyłem, że takie było zrządzenie losu. Powiem więcej - kumpel, który (rok wcześniej - jak były dostępne) kupił EU22i, jak ostatnio pierwszy raz miał potrzebę odpalić, to bardzo żałuje i chętnie by sobie zamiast tego wstawił EU30is.
Pod 30is podpinasz dom i w zasadzie (o ile nie masz ogrzewania elektrycznego), to nie musisz się jakoś szczególnie ograniczać - nie uruchamiasz czajnika jak działa zmywarka i takie tam. Przy 22i działała lodówka i dzieciaki włączyły toster i biegniesz na dwór odpalić szarpać generator, bo przeciążeniówka go wyłączyła.
Nie wiem jakie masz UPSy, ale u mnie jak się ładują, to pobór mam 5-6A, a to przecież ponad połowa obciążalności eu22i. Jak masz potrzebę generatora i możliwość ściągnięcia EU30iS, to zdecydowanie ściągaj!
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”