Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Lygi »

Czołem
Jak widomo teoretycznie każda broń czarnoprochowa obecnie sprzedawana jest repliką jakiejś broni historycznej.
Czy ktoś może wie jakiej broni historycznej jest pistolet przedstawiony na zdjęciu ?
Robi go Dikar Spain. Widziałem go też pod nazwą Jukar .45

Obrazek
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: mildot »

Pewnie jeden z modeli "Tower pistol":
Obrazek

https://www.muzzleloadingforum.com/thre ... ers.95088/
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Lygi »

Dzięki za odpowiedz. Czyli rozumiem że ten pistolet oryginalnie był produkowany w angielskiej wytwórni TOWER? Domyślam się że w XIX wieku. Spotykałem się już bronią sygnowaną TOWER ale nigdzie nie mogę znaleźć dokładniejszych informacji na temat tej wytwórni ani tego konkretnego modelu. A sądząc po ilości firm które kopiują ten model to był dosyć popularny pistolet w swoich czasach.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2021, 11:19 przez Lygi, łącznie zmieniany 1 raz.
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 892
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Irek M »

Odpowiednik historyczny raczej był. Będąc w muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie w Szwecji zrobiłem fotkę oryginału. Owa replika jest baaaardzo podobna. Podobna, a nie identyczna gdyż oryginał był chyba troszeczkę większy i miał zamek skałkowy. Ale te repliki też były z zamkiem skałkowym.
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 892
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Irek M »

Odpowiednik historyczny raczej był. Będąc w muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie w Szwecji zrobiłem fotkę oryginału. Owa replika jest baaaardzo podobna. Podobna, a nie identyczna gdyż oryginał był chyba troszeczkę większy i miał zamek skałkowy. Ale te repliki też były z zamkiem skałkowym.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1444
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: LongTom »

Na świecie i w Europie w XVIII i XIX w. była niezliczona ilość wytwórców broni (nie tylko fabryki, manufaktury ale też rusznikarze lub lepsi kowale) i mimo istnienia pewnych trendów (moda) robili pistolety z różnymi formami kolb bo np. wpływ na jej kształt w konkretnym egzemplarzu mógł mieć kształt kawałka drewna (konara) z którego ją robili.
Tak więc oczywiście możesz przeszukać wszystkie ekspozycje i magazyny muzealne oraz ryciny z epoki i nie znajdziesz wzorca tego konkretnego pistoletu, ale trzyma on pewien typ broni z ww.
Wg stareńkiej książki 1000 słów o dawnej broni palnej Włodzimierza Kwaśniewicza forma chwytu z głowicą przypomina pistolety wytwarzane w Anglii połowie XVIII w, we Francji i w Ameryce Północnej od początku XIX w. Forma jest prosta, użytkowa więc mogła przez poszczególnych rusznikarzy / kowali być wykorzystywana jeszcze w później.
Co do zamka, to chyba większość pistoletów wytworzonych jako skałkowe był później przerabiana na kapiszonową, a kształt blachy zamka (choć stosowany i później w nowo wytwarzanych kapiszonowcach) ma związki z zamkiem skałkowym.

P.S. Specjaliści nie mogą dojść do jednoznacznych wniosków czy w konkretnej fabryce, jeden projektant? rusznikarz? stworzył konkretny model (np. Sharps z zaworkami)
a Ty chcesz odpowiedzi czy na globie ziemskim w okresie przed 1886 powstał oryginał taki pistolet.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Lygi »

P.S. Specjaliści nie mogą dojść do jednoznacznych wniosków czy w konkretnej fabryce, jeden projektant? rusznikarz? stworzył konkretny model (np. Sharps z zaworkami)
a Ty chcesz odpowiedzi czy na globie ziemskim w okresie przed 1886 powstał oryginał taki pistolet.
Nie znam się za bardzo na historii broni czarnoprochowej ale założyłem że może to być popularny model skoro produkuje go obecnie tyle wytwórni, a co za tym idzie dla znawców tematu nie będzie to żadna tajemnica kto wypuścił pierwszy ten konkretny model.

Chciałbym tylko ustalić wytwórcę by móc zbliżyć bardziej ten pistolet do swego historycznego oryginału poprzez naniesienie odpowiednich oznaczeń stosowanych przez wytwórcę takiej broni .

To może zapytam inaczej. Jakie oznaczenia mogły by widnieć na takim pistolecie? Często widuje w muzeum broń kapiszonową czy skałkową gdzie na zamku czy lufie była wygrawerowana nazwa wytwórni / wytwórcy i chiałem siędowiedzeć czy w tym przypadku też tak mogło być.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2021, 11:32 przez Lygi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Lygi »

Irek M pisze: 11 listopada 2021, 10:50 Odpowiednik historyczny raczej był. Będąc w muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie w Szwecji zrobiłem fotkę oryginału. Owa replika jest baaaardzo podobna. Podobna, a nie identyczna gdyż oryginał był chyba troszeczkę większy i miał zamek skałkowy. Ale te repliki też były z zamkiem skałkowym.
A czy możesz tą fotkę zamieścić albo podesłać ? albo Napisać czy i jakie były oznaczenia na tej broni ? (rok, wytwórca ?)
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 892
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Irek M »

Fotkę jak znajdę to wkleję. Jak mógłbym dostrzec oznaczenia broni w gablocie ściennej z paru metrów ? Nie było szans ale ale jak pisałem wyglądam bardzo zbliżony.
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Lygi »

Jak mógłbym dostrzec oznaczenia broni w gablocie ściennej z paru metrów ?
Nie wiedziałem że robiłeś fotkę z tak daleka. Często w muzeach broń jest eksponowana na wyciągniecie ręki i można zrobić bardzo dokładne zdjęcia.
(Nota bene - Polecam odwiedzenie łazienek królewskich gdzie jest eksponowana parka naprawdę prześlicznie zdobionych pistoletów skałkowych - urzekły mnie)
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 892
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Irek M »

Ale gdy robiłem fotkę - ogólnie, nie jakąś konkretną to wtedy jeszcze nie interesowałem się CP. Dopiero gdy miałem ten pistolet to przypomniałem sobie, że mam na fotce bardzo podobny. I to cała historia tajemniczej foty :-)
Tak na szybko owa fotka ale z netu. Jeśli nie widzisz podobieństwa do jednego z nich to nie było tematu :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Hoplofob »

Lygi pisze: 10 listopada 2021, 21:52Robi go Dikar Spain. Widziałem go też pod nazwą Jukar .45
Dikar to następca Jukara. Firma z północnej Hiszpanii, a tam w prawie każdej wiosce była wytwórnia broni. Może to być replika jednego z takich wyrobów, który sam mógł być repliką pistoletu angielskiego. Być może nie było na nim żadnych oznaczeń, być może sfalsyfikowano oznaczenia wytwórni Tower (piractwo było dość powszechne), być może były tam prawdziwe oznaczenia wytwórni Tower, czyli jakieś VR z koroną (Victoria Regina - Królowa Wiktoria).

Swoją drogą ten pistolet wydaje mi się niezbyt spójny konstrukcyjnie. Zamek jest ewidentnie przerobiony ze skałkowego (a więc raczej pistolet służbowy/wojskowy). Pobojczyk daleko wystaje spod lufy (co częste w pistoletach pojedynkowych). Bączek jest jedynie mosiężną ozdobą (a więc raczej cywilny). Ale to może świadczyć zupełnie o niczym ;laughing:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: MaciekSz »

Zamek jest ewidentnie przerobiony ze skałkowego
Raczej nie, taka brandka to standard w broni Dikar.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: Hoplofob »

Płyta zamka ma "z przodu" miejsce na wystającą sprężynę osłony panewki/krzesiwa.

Właśnie zauważyłem, że zdjęciu z drugiego postu... na pudełku narysowany jest Tower z zamkiem skałkowym, a z pudełka wyjęty jest Tower z zamkiem kapiszonowym :-D
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakiego pistoletu jest to replika ? Ktoś wie ?

Post autor: mildot »

Tutaj trzeba by kogoś kto zjadł zęby na historii CP.

Jak kiedyś coś tam czytałem to pamiętam, że dość powszechnie broń jednej wytwórni co jakiś czas zmieniała nieco formę.
Powszechnie też przerabiano starsze modele na "nowsze" - gładkie lufy na "rifle", skałki na kapiszony....

Jeśli chodzi o producenta to zwykle wybiera sobie jakiś dobrze udokumentowany lub po prostu dostępny model. Taki co do którego bardzo łatwo dowieść istnienia i tego, że to co obecnie robimy to właśnie replika tego historycznego cuda.
W Dikar mogli po prostu kupić na pobliskim bazarze staroci dowolny pistolet z epoki oznaczony puncami i zacząć trzaskać jego kopie. Wcale nie koniecznie musi być to cokolwiek znanego czy szerzej produkowanego.

Nazwą sugeruje, że pierwowzorem jest coś co zostało wyprodukowane przez "Tower" lub któryś z warsztatów posiadających licencję na produkcję dla "korony".

To tylko moje "misianie" na podstawie bardzo skromnej wiedzy. Przydałby się ktoś kto naprawdę ma pojecie i coś bardziej konkretnie mógłby napisać.
Strzelam... bo lubię. ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”