Jaka to broń?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Hoplofob »

Gość na zdjęciu to Tokariew
Pistolet maszynowy to "Pistolet Pulemiot"

Więc rzeczony gnat to Pistolet Pulemiot Tokariewa, ale tak naprawdę to był "lekki karabin":

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... %B0_(1927)
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 812
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Maniusel »

BRAWO !! !!
Compro...
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Hoplofob »

Skoro to moja kolej:

Do czasów "Dr No" James Bond (rzekomo) używał Beretty 418 i zamienił ją (rzekomo) na Walthera PPK.

Dlaczego powyższe twierdzenia dotyczące broni etatowej 007 są błędne?

Odpowiedź proszę uzasadnić powołując się na teksty kultury (jakby powiedziała pani od polskiego) :-D
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Hoplofob »

Wybaczcie post pod postem :101:

Podpowiedź: zagadkę proszę traktować jako tytułowe pytanie wątku:

"Jaka to broń?", co ją Ian Fleming opisywał w książkach i opowiadaniach jako Berettę? (Nie pada tam nazwa Beretta 418!)
"Jaka to broń?", co ją scenografowie pokazywali na filmach jako Walthera PPK?
:583:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: chief-moonshine »

Nie jestem fanem serii, więc mogę się mylić. Ale o ile dobrze pamiętam (mogę pamiętać źle, bo czytałem to ponad 20 lat temu) w książce Dr No, na samym początku podczas odprawy ten cały M, Q, czy jak tam się szef Bonda nazywał, krytykuje jego "Berettę z obciętą lufą" w kalibrze 25 ACP. W modelu 418 nie da się obciąć lufy, przynajmniej tak żeby jeszcze potem działał. Więc pan Fleming mógł mieć na myśli Berettę 950, której wczesne prototypy miały wystającą lufę. O takie jak pokazane tutaj:

http://www.berettacollection.com/smallf ... frame.html

A drugie pytanie to chyba proste dla każdego fana, bo nawet ja który nie jestem fanem pamiętam że Sean Connery po planie Doktora No biegał z Waltherem PP zamiast PPK. Dwa lata temu można było ten pistolet kupić na aukcji

https://variety.com/2020/artisans/news/ ... 234845489/
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Hoplofob »

Bardzo dobra odpowiedź :piwo:

W filmach rzeczywiście używano Walthera PP, bo wersja PPK była zbyt mała i niefotogeniczna.

W "Dr No" z 1958 roku wspomniane jest, że Bond używa Beretty od 15 lat, czyli od 1943 roku. Nie mogła więc to być Beretta 418, bo takie oznaczenie nosiły modele powojenne (950 jest jeszcze późniejsza).

Ian Fleming - wbrew tworzonej przezeń legendzie - nie był agentem MI6, tylko asystentem szefa MI6, czyli... był Miss Moneypenny. Na broni się nie znał. W 1943 roku wielu brytyjskich oficerów wyposażyło się w zdobyczne Beretty M1934 w kalibrze 9 mm Corto (.380 ACP) i pewnie o taką Berettę mu chodziło, a .25 dodał dlatego, żeby było elegancko. Geoffrey Boothroyd, "specjalista", który doradził Flemingowi rezygnację z Beretty, też nie był praktykiem, bo wymiana Beretty kalibru .25 na Walthera w kalibrze .32 to wymiana raczej na gorsze (nieistotne zwiększenie mocy okupione dwa razy większymi rozmiarami i masą), a wymiana Beretty kalibru .380 na Walthera kalibru .32 to wymiana wyraźnie na gorsze.

Możesz zadawać pytanie!
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: chief-moonshine »

A widzisz, tego o używaniu przez ostatnie 15 lat nie pamiętałem. Książkę kupiłem na dworcowym straganie z tanią literaturą jako lekturę podróżną i była to przez długie lata jedyna książka o Bondzie jaką przeczytałem. Tak jak pisałem, nie jestem fanem serii i czas zatarł w pamięci pewne szczegóły. To o obciętej lufie zapamiętałem bo nawet wtedy w odniesieniu do typowych pistoletów kalibru 25 ACP wydawało mi się dość absurdalne. Chyba że był to błąd tłumacza, co też jest możliwe bo w PRLu i wczesnym post-PRLu wiedza ogółu Polaków o broni była bliska zeru. Poprawnej terminologii i jej przełożenia na rzeczywistość prawie nikt nie znał, a w związku z tym pomyłki w tej materii zdarzały się nawet najlepszym.

Więc skoro jesteśmy przy błędach tłumaczy, to może zadam pytanie z tego ogródka. Chodzi o błąd nie byle kogo, bo samego Lecha Jęczmyka, jednego z najlepszych tłumaczy literatury w Polsce.

Pytanie dotyczy najbardziej znanej książki Thomasa Bergera, czyli "Małego Wielkiego Człowieka". Jack Crabb odnosi się tam w pewnym momencie do broni którą chciałby w obecnej sytuacji przy sobie mieć. Zostało to przetłumaczone przez Lecha Jęczmyka tak, że każda osoba znająca się na historii broni palnej zobaczy w tej wypowiedzi oczywisty bezsens. Pomimo tego z użytych słów można się domyslić o jaką broń chodzi.

Więc pytanie jest oczywiście takie: jaka to broń?
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Hoplofob »

Książki niestety nie czytałem, ale będę strzelał dla rozruszania dyskusji: Jack Crabb chciałby mieć Gatlinga?
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: chief-moonshine »

Niestety nie, chodziło o coś mniejszego. Ale okres historyczny się mniej więcej zgadza.

Co do książki to jakoś tak naiwnie założyłem że taka klasyka westernu jest tutaj szerzej znana. Skoro jest problem to dwie podpowiedzi. Po pierwsze, chodzi o wypowiedź z wstępnej części książki, gdzie Jack jest w domu starców, narratorem jest R.F.Snell a wypowiedzi Jacka są podane bez retuszu, czyli z mnóstwem błędów stylistycznych i ortograficznych.
A po drugie, rzeczoną broń można zobaczyć na jednej z wersji plakatu filmowego do ekranizacji tej powieści.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaka to broń?

Post autor: slepe_oko »

Cattleman 1873?
:512:
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: chief-moonshine »

Tak, oczywiście chodzi o Colta 1873.

Cytat pochodził z listu Jacka w którym oferował on sprzedaż swoich wspomnień a przy okazji narzekał na dom starców którym mieszkał. W tłumaczeniu to (cytuję z pamięci, nie mam teraz polskiej wersji książki pod ręką) "... i gdybym tu miał mojego jednoszczałowego Colta to bym sie stond wydostał ale nie mam.".

Natomiast w oryginale było (oryginał akurat mam pod ręką, więc cytuję dokładnie): "... and if I had my single action Colt's I wd shoot my way out but I aint got it.".

Smutne potwierdzenie faktu że PRL izolował swoich "obywateli" (de facto niewolników) od kontaktu z bronią na tyle skutecznie że jeden z najlepszych tłumaczy nie miał pojęcia co znaczy zwrot Colt single action, a korekta tego nie wychwyciła. Poza tym szczegółem książka jest przetłumaczona świetnie i w ogóle jest dobra, także polecam każdemu kto interesuje się dzikim zachodem. Berger przed jej napisaniem przekopał mnóstwo źródeł z epoki, więc pomimo komediowej otoczki więcej się można z niej dowiedzieć np. o realnych zwyczajach Indian niż z napuszonych często prac różnych "znawców" tematu.

@slepe_oko : the floor is yours, zadawaj pytanie!
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaka to broń?

Post autor: slepe_oko »

"Zgubił"go w Warszawie.
:512:
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaka to broń?

Post autor: slepe_oko »

Pewien Włoch.
:512:
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 566
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: polemass »

Giuseppe?-Beretta 38/44?
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka to broń?

Post autor: Mumin_ »

PM MAB 38
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”