Dubeltówka

Moderator: Moderatorzy CP

Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 888
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: Irek M »

Kolego Tuchacz, rozumiem, że to nick od Tuchaczewski ? ;laughing: - to Ty nie rozumiesz jednego. Widziały gały co brały, widziałeś łamaną broń i ją kupiłeś. Czyli nieznajomość prawa!!! Myślisz, że w "milicji" też siedzą idioci? Nie zostałeś oszukany bo dysponowałeś kompletem zdjęć. Jesteś na forum od jakiegoś czasu więc nie jesteś też zielony w temacie - przynajmniej teoretycznie. Gdyby fotki ukazywały co innego, a Ty dostałeś co innego to inna sprawa...
Jak w tej chwili sprawa wygląda z urzędu?
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: aksel »

Przyjrzałem sie tym ofertom na Ale i OLx i rzeczywiście ,jeśli ktoś nie orientuje się doskonale w prawie i technicznych aspektach broni ,może się pogubić.
Oferty czasem zawierają tylko formułkę "broń czarnoprochowa" - no i już to z automatu robi wrażenie że bez pozwolenia.Regularnie brakuje czytelnej informacji- Broń czarnoprochowa ,rozdzielnego ładowania sprzed 1885 roku nie wymagająca pozwolenia zgodnie z obowiązującą ustawą.
Jest np. dubeltówka łamana i w opisie aukcji znajdujemy informację że broń jest rozdzielnego ładowania lecz wymaga gilz , posiada kurki i kominki. Jak Sharps...
Zatem czy jest czy nie jest bronią niepodlegającą konieczności posiadania pozwolenia? Niby nie ale nic o roku produkcji, a nie jest to replika.
Stąd wątpliwości. A że jednocześnie znajdziemy tam oferty z żądaniem promesy oraz takie gdzie jest napisane-broń nie wymaga pozwolenia ,
to mniej biegły w temacie nabywca ma prawo być zdezorientowany. Być może dubeltówka będąca przyczyną pojawienia się tego tematu okaże się legalna....
Bo ja nie mam takiej wiedzy od którego roku pojawiły się łamane i czy ten fakt ( bycia łamaną) wystarczy aby zaliczyć ją do broni pozwoleniowej.
Jeśli dubeltówka potrzebuje gilz to znaczy że ma lufy z komorami nabojowymi a to według przepisów istotna część broni ,traktowana na równi z całą bronią ale tu znowu przywołam przykład Sharpsa z metalowymi gilzami- lufa z komorą nabojową?
Jako kupujący domagałbym się udowodnienia roku produkcji, a i tak mam wątpliwość. Spór rozwiąże biegły ,chociaż opisywane tutaj przykłady radosnej twórczości biegłych również nie dają gwarancji iż ekspertyza będzie rzetelna/niezależna.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: sas88 »

Chłopie, co ty wypisujesz za bzdety, to sie w pale nie mieści. Co ma do tego lufa z komora, czy bez?
Jest bron na pozwolenie i broń bezpozwoleniowa. Ta ostatnia ma byc rozdzielnego ładowania i sprzed 1885 roku (lub replika takowej).

Sharps kapiszonowy jest bez pozwolenia, wiec jego istotne części, w tym lufa, też są be zpozwolenia.

A ta dubeltówka, to po prostu nabojowka, z ktorej ktoś wykręcił iglice. Możesz kupić takie na OLX i masz w pelni sprawna broń na naboje scalone.

I jeszcze jedno - czarnoprochowość nie ma tu nic do rzeczy. Pierwsze repetiery były na czarny proch, a papier na nie potrzebny jak jasna cholera.

Gozdkowie, ktorzy pytaja o legalność PO ZAKUPIE, są po prostu ... powstrzymam się.

Marek, jesli to jest multikonto jamnika, to ban sie należy z urzedu. Do Widzewa I ŁKS.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: aksel »

sas88 pisze: 15 stycznia 2021, 11:40 Chłopie, co ty wypisujesz za bzdety, to sie w pale nie mieści. Co ma do tego lufa z komora, czy bez?
Art. 5. [Istotne części broni lub amunicji]
1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.


Wyobraź sobie że ktoś jedzie sobie z taką lufą samochodem -np gdzieś aby ją wypolerować,pooksydować i zatrzymuje go policja i znajduje taką lufę.....
A on tłumaczy że to od czrnoprochowej więc bez zezwolenia.
sas88 pisze: 15 stycznia 2021, 11:40 I jeszcze jedno - czarnoprochowość nie ma tu nic do rzeczy. Pierwsze repetiery były na czarny proch, a papier na nie potrzebny jak jasna cholera.
No właśnie......
Proszę Cię , nie atakuj tylko spróbuj spojrzeć na oferty okiem laika.
sas88 pisze: 15 stycznia 2021, 11:40
A ta dubeltówka, to po prostu nabojowka, z ktorej ktoś wykręcił iglice. Możesz kupić takie na OLX i masz w pelni sprawna broń na naboje scalone.
A dubeltówki o której traktuje powyższy temat nie widziałem.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: sas88 »

Nie wiem co ma udowodnic ten cytat z UoBiA?
1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
W wypadku Sharpsa jest to istotna część broni bezpozwoleniowej i, jako taka, jest uważana za broń bezpozwoleniową
Wyobraź sobie że ktoś jedzie sobie z taką lufą samochodem -np gdzieś aby ją wypolerować,pooksydować i zatrzymuje go policja i znajduje taką lufę.....
A on tłumaczy że to od czrnoprochowej więc bez zezwolenia.
I co, rozstrzelają go?
Proszę Cię , nie atakuj tylko spróbuj spojrzeć na oferty okiem laika.
Jak byem laikiem i chcialem kupić muszkiet na Allegro, to trułem dupę tutaj i na zielonym (Już nieistniejącym) forum. Oczywiście PRZED zakupem. Prawdę mowiąc, zdarza mi sie nadal komuś zawracać gitarę, jak nie wiem z czym co się je.
A dubeltówki o której traktuje powyższy temat nie widziałem.
Czyli wypowiadasz sie o czymś, o czym nie masz pojęcia. Cudnie.
Na pierwszej stronie tematu są zdjecia.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: aksel »

Ja nie znam się dobrze na broni czarnoprochowej , wiem tyle co z ustawy i ogólnie jakieś podstawowe sprawy .
Dlatego przyjąłem rolę laika przyglądającego się ofertom. Dla mnie dubeltówka która ma kominki jest bronią
rozdzielnego ładowania. Skąd mam wiedzieć że w ich miejscach "przed chwilą " były iglice?
Może gdybym ją dokładnie widział z bliska to pojawiłyby się takie wątpliwości. Ze zdjęcia to nie wynika.
Guns and .....roses
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 888
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: Irek M »

Ja też się dziwię koledze akselowi; staż na forum duży ale brednie wypisuje jak młody szczawik za przeproszeniem. Według kolegi Sharps na gilzy mosiężne to już na pozwolenie bo ma komorę nabojową...Czy koledze mówi coś stwierdzenie rozdzielnego ładowania? Nie wiem czy każdy ładunek wkładany do lufy od tyłu jest nabojem - chodzi mi o ładunki/gilzy papierowe - ale te czy metalowe nie posiadają spłonki...
No chyba, że kolega jak w przypadku dubeltówki też i Sharpsa nie widział na oczy.
Novilius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 19 maja 2015, 13:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: Novilius »

Panowie, spokojnie - nie każdy człowiek jest chodzącą encyklopedią o broni palnej.
Chłop chciał sobie kupić strzelbę. Wiedział, że bez pozwolenia może sobie kupić strzelbę czarnoprochową rozdzielnego ładowania (tak, tak wyprodukowaną przed 1885 lub repliki) - zobaczył ogłoszenie ze strzelbą która na oko powinna te wymagania spełniać i ją kupił.
Chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że to sprzedający starał się zrobić wszystko aby wprowadzić kupującego w błąd co do stanu prawnego sprzedawanej broni (nawet kominki wkręcił) i z pełną świadomością tego co robi sprzedał mu nielegalnie broń bez promesy.
Moim zdaniem autor dobrze zrobił samemu zgłaszając się na Policję bo jak gość hurtowo sprzedaje na lewo dubeltówki to sprawa prędzej czy później i tak by się "rypła" i Policja będzie szukać wszystkich potencjalnych klientów.
Teraz przynajmniej będzie w niej występował jako człowiek który chciał sobie legalnie kupić klamota w dobrej wierze i sam się od razu zgłosił jak się zorientował co i jak a nie jako potencjalny gangus który na lewo sobie kupił broń.
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: slaw2 »

Ja nie znam się dobrze na broni czarnoprochowej , wiem tyle co z ustawy i ogólnie jakieś podstawowe sprawy .
Co ze Smithem , Sharpsem na papier , Monky Tailem i innymi karabinami odtylcowymi ?
też są twoim zdaniem nielegalne ?
Problem w tym że te karabiny nigdy nie były w zamyśle robione jako scalone . 99,99 procenta ludzi nie jest w stanie przerobić tego na nabojowe nawet w miesiąc . Za to dubeltówkę łamaną przerobi 100 % w 15 min . Ponadto kształt kurka wskazuje czy to była scalona z iglicami czy czarnoprochowa .
Chłopie jak się nie znasz na prawie to nie dyskutuj . Moim zdaniem idiotów z OLX i allegro powinni nie zamykać ale wp***dol spuscić pałami i było by po problemie .
Tuchacz każdy płaci za swoje błędy . Trzeba było kupić sobie normalną dubeltowkę czarnoprochową i kultywować tradycję historyczną naszych dziadków i pradziadków . Ale Ty chciałeś być cwaniak ..... no to teraz płac za swoje błędy . Slepy w karty nie gra , kulawy nie chodzi na biegi ....A idiota nie powinien się zajmować strzelectwem . Zwłaszcza że strzelać trzeba na strzelnicach a tam komuś można krzywdę zrobić . Nie życzył bym sobie aby na stanowisku obok mnie stał ktoś z takim wynalazkiem . Jest potencjalnie niebezpieczny dla otoczenia .
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2021, 12:54 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NRF
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 14 maja 2016, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: NRF »

Tak żeby ostrzec innych " zielonych" dubeltówki czarnoprochowe , łamane na proch czarny typu Lefaucheux też są na pozwolenie choć nie mają iglic! Tu można się naciąć bardziej niż kolega założyciel postu.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: aksel »

Irek M pisze: 15 stycznia 2021, 12:31 Ja też się dziwię koledze akselowi; staż na forum duży ale brednie wypisuje jak młody szczawik za przeproszeniem. Według kolegi Sharps na gilzy mosiężne to już na pozwolenie bo ma komorę nabojową...Czy koledze mówi coś stwierdzenie rozdzielnego ładowania? Nie wiem czy każdy ładunek wkładany do lufy od tyłu jest nabojem - chodzi mi o ładunki/gilzy papierowe - ale te czy metalowe nie posiadają spłonki...
No chyba, że kolega jak w przypadku dubeltówki też i Sharpsa nie widział na oczy.
Nie , nie widziałem na żywo Sharspa, tylko raz w życiu strzelałem z rewolweru czarnoprochowego- to cały mój kontakt z taką bronią.
Źle zrozumiałeś jednak to porównanie. Wiem że Sharps jest cały legalny ale oddziel lufę dubeltówki od reszty i masz lufę z komorą nabojową, stąd moja wątpliwość . A przykład Sharpsa przywołałem właśnie po to aby pokazać że mimo miejsca w lufie gdzie ładujemy ową gilzę ( czyli komora nabojowa) jest to broń bez pozwolenia.
Teksty typu " i co,rozstrzelają go ?" mają na celu wykazać że jestem głupi? Ty także zarzucasz mi głupotę bo nie zrozumiałeś przywołania
lufy Sharpsa jako przykładu części broni bezpozwoleniowej.
Nie chce mi się więcej z wami użerać bo chyba głównie chcecie udowodnić swoją megakompetencję, zamiast spojrzeć na temat z dystansem potrzebnym dla zrozumienia jak łatwo jest popełnić błąd przyglądając się ofertom.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: sas88 »

Dobrze, to by zrobił, jakby spytał przed zakupem.

Oczywiście, jesli to nie jest jamnik.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Novilius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 19 maja 2015, 13:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: Novilius »

@aksel Postaram się uciąć tą jałową część tej dyskusji.
Tak - lufa z komorą nabojową jest istotną częścią broni, jednakże prawo działa tutaj zgodnie z podstawową logiką:

Skoro bez pozwolenia możesz kupić sobie pewne określone rodzaje broni (jako całość) to na wszystkie istotne części tej bezpozwoleniowej broni również nie potrzebujesz pozwolenia.


Ot, i wszystko.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: sas88 »

No, geniusz po prostu.

Dziwnym trafem to jest ta sama dubeltówka, o ktorą pytano na "niebieskim".

Marek pewnie ma rację, cała ta sprawa jest dęta.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
maniutek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 21:54
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dubeltówka

Post autor: maniutek »

To cudo ze zdjęć to nie lefoszka lecz jej córka lancasterka.Bardziej zaawansowana technicznie do użytku tylko z nabojami zespolonymi,z centralnie umieszczoną spłonką.
Będzie lepiej...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”