Plotki o nowej ustawie

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

kornel12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 20 września 2014, 14:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: kornel12 »

Np. Długa broń powtarzalna w kalibrze .22 o minimalnej dlugosci 800mm oraz o pojemnosci magazynka stałego nie przekraczającej 5 naboi.

Faktycznie pisząc to że nie jest to broń ,,bardzo groźna" źle sie wyraziłem,poprawiłem to co napisałem,myslę że teraz moja wiadomosc jest bardziej zrozumiała.
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2022, 19:30 przez kornel12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jamtex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: jamtex »

Dlaczego sądzisz, że akurat taka broń jest bezpieczna?
Ze względu na co?
Zanim coś znowu napiszesz - oglądnij:

„Mówić, nie myśląc – to strzelać, nie celując.”

Miguel de Cervantes
kornel12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 20 września 2014, 14:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: kornel12 »

Ponieważ ze wgledu na swoją konstrukcje ( wielkość,slaba szybkostrzelność,mała pojemnosc magazynka,waga) jest nieprzydatna z przestepczego punktu widzenia. Przez co szanse na jej użycie w celach przestepczych są nikłe. Oczywiscie libelarizacja prawa do posiadania tejrze broni powinna objąć jedynie jej posiadanie oraz zakup a nie korzystanie z niej,samo korzystanie powinno odbywac sie na takich samych zasadach jak w przypadlu broni czarnoprochowej.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2020
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: Dexter »

Hm. Gdzieś kiedyś czytałem tabelę statystyk z jakiego kalibru ginie najwięcej osób w USA. Zgadnij jaki to był nabój. Podpowiem, że nie .45ACP :D.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: Hoplofob »

kornel12 pisze: 31 grudnia 2022, 18:23Czyli wedle pana te kbks-y oraz floberty powinny być bezpozwoleniowe oraz nie podlegac rejestracji tak?
Po pierwsze, primo, na Forum nie używa się tytulatury w formie "pan".
Po drugie, primo, jeśli już "pan", to w formie "Pan".
Po trzecie, primo, nie cytuje się całych postów.
To trzecie primo jest jednocześnie ultimo - i dotyczy nie tylko Ciebie - bo dyskusja w takiej formie jest nieczytelna!
Nie cytujcie całych postów!!!

HETMANN pisze: 31 grudnia 2022, 15:51Nie sadzie jednak - i tutaj się nie zgodzę z Tobą- by pozwolenia na bron jakkolwiek wpłynęły pozytywnie na liczbę chętnych do wstąpienia do wojska... To chyba bardzo marna zachęta, ludzi do pracy zachęca się zarobkami , szansą awansu i kariery oraz warunkami pracy...
Byłem zbyt lakoniczny: nie tyle chodzi mi o zwiększenie liczby chętnych do wojska zawodowego, co liczby zaznajomionych z problemami obronności.
Szczególnie wczesny kontakt z bronią ułatwi późniejsze uczestnictwo w WOT, Legii Akademickiej, odciągnie od innych (niekoniecznie pożytecznych) zainteresowań, a poza tym zapozna z dyscypliną, pierwszą pomocą, postępowaniem w razie zagrożenia. To są wartości pożyteczne społecznie. I ułatwi przymusowy pobór w sytuacji takiej, jak na Ukrainie.
Może i nie mam racji, ale to pomysł Baden-Powella i całkiem dobrze mu wychodziło.

jamtex pisze: 31 grudnia 2022, 18:33Broń .22 dostępna ot tak na zasadzie kupienia łuku/wiatrówki? Toś pojechał...
No nie pojechałem. Tyś pojechał nadinterpretacją. Napisałem, że powtarzalne kbks 5,6mm powinny być dostępne na podobnych zasadach co czarnoprochowce, podobnie każde floberty.

Uważam, że powtarzalne kbks 5,6mm - w formie, jak zaproponował #kornel12 - mają mniejsze zastosowanie bandyckie niż rewolwery czarnoprochowe (automatyczne karabinki i pistolety już mają większe). Uważam, że 6 mm nabój Floberta (.22 BB) jest równie groźny, co śrut wiatrówki w limicie.
Pewnie podniósł by się krzyk po pierwszym przypadku samopostrzelenia - Dexter ma tu rację - więc zgodziłbym się na rejestrację takich kbks .22lr na policji i konieczność posiadania szafy S1.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
kornel12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 20 września 2014, 14:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: kornel12 »

Co do broni w kalibrze 0.22 w formie jaką opisalem,to uważam że taka broń powinna być sprzedawana i posiadana na takich samych zasadach jak obecnie broń czarnoprochowa,rejestracja takiej broni w praktyce nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków,co do przechowywania takiej broni,to myśle że każdy rozsądny posiadacz takowej broni w przypadku gdy np. Ma dzieci lub w jego domostwie mieszkają osoby które wedle oceny posiadacza tej broni nie posiadają umiejetnosci jej bezpiecznej obslugi taką szafę sobie zakupi.
Awatar użytkownika
jamtex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: jamtex »

Hoplofob pisze: 31 grudnia 2022, 19:40 Uważam, że powtarzalne kbks 5,6mm - w formie, jak zaproponował #kornel12 - mają mniejsze zastosowanie bandyckie niż rewolwery czarnoprochowe (automatyczne karabinki i pistolety już mają większe). Uważam, że 6 mm nabój Floberta (.22 BB) jest równie groźny, co śrut wiatrówki w limicie.
Pewnie podniósł by się krzyk po pierwszym przypadku samopostrzelenia - Dexter ma tu rację - więc zgodziłbym się na rejestrację takich kbks .22lr na policji i konieczność posiadania szafy S1.
Nie wiem, ani nie jestem przestępcą ani tym bardziej nie zamierzam nim być, nie jestem też policyjnym specjalistą.
Wierzę jednak na słowo Koledze, mając nadzieję, że Kolega przedstawi jakieś dane na podstawie których wysnuł takie wnioski?

Uważam jednak, że na taką broń powinien być odpowiednie "dopuszczenie".
I tak jak przy prawie jazdy (zawodowym) OBOWIĄZKOWE badania u psychologa.
Nie wyobrażam sobie, by dowolny psychopata mógł kupić taką bron i urządzić sobie strzelnicę w osiedlowej piaskownicy.

teraz trochę danych:
Ek dla Floberta to max 7,5 J
Ek dla wiatrówki "limit" to w Polsce 17J
Ek wiatrówek "FAC" to spokojnie i 100J ale wymagają rejestracji
Ek dla .22 to zakres: 120 J – 275 J

Oczywiście pozostałe wymogi bez zmian, czyli strzelanie tylko na strzelnicy i oczywiście "Prowadzący Strzelanie" :)
„Mówić, nie myśląc – to strzelać, nie celując.”

Miguel de Cervantes
kornel12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 20 września 2014, 14:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: kornel12 »

Jatimex od 11 lat dowolny psychopata moze sobie kupić rewolwer czarnoprochowy rozdzielnego ładowania. Ilu psychopatów przez te urzadziło sobie strzelnicę w piaskownicy?
Awatar użytkownika
teku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 listopada 2022, 20:49
Tematy: 11
Lokalizacja: Tarnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: teku »

Po pierwsze kupić broń CP a kupić do niej amunicję i strzelić z niej to 3 różne tematy a może i 4 różne tematy jeśli brać pod uwagę oddanie celnego strzału.
Wymaga to: wiedzy, praktyki, "kombinowania" z prochem i jest po prostu czasochłonne.
Po drugie strzelaniny z użycie broni CP w Polsce się zdarzają:
- znany celebryta,
- postrzelenie policjantów itd.
Wpisz w google frazę "strzelał z broni czarnoprochowej" sam się przekonasz.
Nie robi to ani dobrej roboty miłośnikom broni CP ani też sympatykom i użytkownikom broni palnej.
Społeczeństwo kiepsko reaguje na takie informacje i zwykle kończy się to kolejnymi ograniczeniami, zwłaszcza jak jakiś poseł czy też partia będzie chciała błysnąć w Sejmie/przed wyborcami.
Jak sobie wyobrażasz teraz wolny i nieograniczony handel bronią w kalibrze .22?
Że bron będzie można kupić legalnie, bez pozwolenia i rejestracji a amunicje to kombinować jak miłośnicy CP?
Czy może amunicję też będzie można kupować bez ograniczeń?
Jaki problem z rejestracją broni? Tak jak z wiatrówkami FAC? Kupuję, rejestruję - mam.
.177, .22, 7.62×25, 7.62x39, 9x18, 9x19, 12/70, i.... była statyka jest IPSC :)
kornel12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 20 września 2014, 14:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: kornel12 »

Problem z rejestracją jest jeden,ze kazda zarejestrowana broń może zostać legalnie odebrana. Z amunicją bedzie tak samo jak w przypadku broni cp,czyli bedzie mozna dostać np. Od kolegi. Tak,strzelaniny z uzyciem broni CP sie zdarzają,ale są to tak marginalne przypadki że policja nie rozdziela ich w statystykach.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2020
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: Dexter »

Ponieważ broń z XIX wieku to upierdliwy staroć dla pasjonatów ale bardzo słaby ersatz współczesnej broni. Dlatego jest z nią stosunkowo mało przestępstw i dlatego jest "bez papieru". Bo "dresiki" i "świry" jej nie wybiorą. Porównywanie współczesnej broni do broni rozdzielnego ładowania z połowy XIX wieku jest równie trafne, co porównanie współczesnej armatohaubicy do rzymskiego onagera z czasów Chrystusa. "Jakoś dziś nikt nie oblega masowo miast a każdy może mieć rzymski onager! Z tego wnioskuję, że każdy powinien mieć prawo posiadać armatohaubicę 155mm" :D. To tak nie działa.
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: arconi »

jamtex pisze: 31 grudnia 2022, 20:17 teraz trochę danych:
Ek dla Floberta to max 7,5 J
Ek dla wiatrówki "limit" to w Polsce 17J
Ek wiatrówek "FAC" to spokojnie i 100J ale wymagają rejestracji
Ek dla .22 to zakres: 120 J – 275 J
Moim zdaniem "poluzowanie" w ustawie powinno wynikać z energii pocisku.
Uniknie się w ten sposób niepotrzebnej komplikacji z zakupem amunicji i przepychanek w sklepie.
Jestem za tym, żeby wszystkie kalibry dysponujące nabojami o energii do 100J traktować tak jak wiatrówki o mocy powyżej 17J.
Mam tu na myśli: 6 mm Flobert, 22 Long Zimmer i 22 Short Standard.
jamtex pisze: 31 grudnia 2022, 20:17 Nie wyobrażam sobie, by dowolny psychopata mógł kupić taką bron i urządzić sobie strzelnicę w osiedlowej piaskownicy.
Jeśli będzie chciał, to i tak sobie urządzi - i urządzają, wystarczy zwykła wiatrówka.
Jestem dość blisko fundacji która zajmuje się bezdomnymi kotami. Widok postrzelonego kota przez zwyrodnialca ciężko z pamięci wymazać.
Problemem nie jest więc kaliber, lecz dostęp do broni. Ta o mocy poniżej 17J powinna podlegać obowiązkowi rejestracji.
Możecie mnie zakrzyczeć, że jest to jawne ograniczenie swobód itd. i z pewnością będziecie mieć rację, bo traci się anonimowość a włącza się odpowiedzialność, która przy obchodzeniu się z bronią jest niezbędna.
jamtex pisze: 31 grudnia 2022, 20:17 Oczywiście pozostałe wymogi bez zmian, czyli strzelanie tylko na strzelnicy i oczywiście "Prowadzący Strzelanie" :)
To pierwsze - ok, lecz co ten "Prowadzący Strzelanie"? Nawet nasi dzielni Posłowie w swoich ławach by tego nie wymyślili :)
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: Hoplofob »

jamtex pisze: 31 grudnia 2022, 20:17teraz trochę danych:
[...]
Ek dla .22 to zakres: 120 J – 275 J
;laughing:
Życzę powodzenia w uzyskaniu 275J z .22lr.
Ba! Sporo powodzenia przyda się nawet w uzyskaniu 120J z 22lr dostępnej w Polsce.

__________________________________

Teksańczycy mają bezpozwoleniowe wszystko, Szwajcarzy mają bezpozowoleniowe karabiny wojskowe, Rosjanie mają bezpozwoleniowe strzelby myśliwskie, a Wy się boicie bezpozwoleniowych kbks 5,6 mm?

:052:

To jest "Forum dyskusyjne miłośników broni i strzelectwa" czy tik-tok frutariańskiej frakcji Greenpeacu?
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2020
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: Dexter »

Zamiłowanie do broni i strzelectwa nie u wszystkich wyłącza krytyczne podejście i zdrowy rozsądek czy myślenie. Owszem, u bardzo wielu tak ale nie u wszystkich.

Teksańczycy mają bezpozwoleniowe wszystko i jak u nich ze wskaźnikami przestępstw? Pewnie zerowa przestępczość, bo wszyscy uzbrojeni?
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 564
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plotki o nowej ustawie

Post autor: polemass »

Ja jeszcze w podstawowce mialem PO,pozniej tez i bieglo sie przez las na strzelnice z kbksem.Nie bylo zadnych histerycznych reakcji od mijanych ludzi.Zauwazam tu strasznie silna autocenzure srodowiska....Przypomne tylko,ze po upadku komuny Czechoslowacja przywrocila prawo jakie obowiazywalo przed aneksja przez AH.Dlaczego boicie sie samych siebie? - nalezy sie glosno wypowiedziec bo inaczej nie powstanie zaden rezonans.Takie jest prawo Uniwersalne,jak siedzisz cicho to tez za to odpowiesz.
Osobiscie tez jestem za .22LR bez pozwolenia(niech rejestruja).Opinia Prezesa JK o doroslosci spoleczenstwa to jego prywatna sprawa - to nie wyrocznia.
Wszystkiego dobrego i zdrowego 2023go!
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”