WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Lisumajki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 marca 2024, 11:28
Tematy: 4
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Lisumajki »

Witam wszystkich !
Jak w temacie po zebraniu kompletu dokumentów przez WPA dostałem list o wstawiennictwie się na przesłuchanie i uzasadnienie swojego wniosku o pozwolenie na broń kolekcjonerska dokładna treść fragmentu listu z WPA później ;

W nawiązaniu do Pana w wniosku , który wpłynął do komendanta wojewódzkiego policji w Opolu dnia 4 kwietnia , w sprawie wydania pozwolenia broni palnej w celach kolekcjonerskich proszę o jego uzupełnienie o ;
- dostarczenie dokumentów potwierdzających czynne uczestnictwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim - ilość pokazów , spotkań o tematyce kolekcjonerstwa broni palnej itp co pozwolni na rozstrzygnięcie kwestii wydania Panu pozwolenia na posiadanie 10 sztuk broni palnej .


Ma ktoś jakiś pomysł jak z tego wybrnąć ? Jak duża liczna osób należę do braterstwa uczestniczę w targach broni , w uroczystościach lub pokazach ale jako gość biletów ani paragonów za wstępu nie kolekcjonowałem . Proszę o radę ! Dziękuje
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 825
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: muczacz »

zaświadczenie z braterstwa od kiedy jesteś w garść i do WPA , historyjka na temat spotkań , przypomni sobie daty i gdzie byłeś , biletów nikt nie potrzebuje , ważne żebyś wiedział co mówisz i to w miarę logicznie na temat tych spotkań i targów
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 7
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: arconi »

Lisumajki pisze: 04 maja 2024, 17:24 Ma ktoś jakiś pomysł jak z tego wybrnąć ? Jak duża liczna osób należę do braterstwa uczestniczę w targach broni , w uroczystościach lub pokazach ale jako gość biletów ani paragonów za wstępu nie kolekcjonowałem . Proszę o radę ! Dziękuje
Coś musiałeś nasmarować we wniosku niestandardowego, skoro wzywają. O ile sztuk broni wnioskowałeś?

W mojej ocenie chcą z Tobą porozmawiać i się dowiedzieć:
- czy kiedyś coś kolekcjonowałeś?
- czy kolekcjonowałeś/kolekcjonujesz broń palną
- jak wygląda Twoje uczestnictwo? (Prelekcje, uczestnictwo w wydarzeniach itp.)

Mogą Cię jeszcze podpytać o pomysł na kolekcje tzn. jaką tematycznie broń chcesz kolekcjonować IWŚ/IIWŚ/broń policyjna/wojskowa/współczesna/filmowa...

Nie będzie mieć ono wpływu na decyzję, ta będzie pozytywna.

Co do clou tego o co proszą, to idź i powiedz, że nie masz, bo ustawa wymaga tylko tyle:
"3. Za ważną przyczynę, o której mowa w ust. 1, uważa się w szczególności:
[...]
udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim
– dla pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich;"

Sama ustawa nie precyzuje, jak ma to "udokumentowane członkostwo" wyglądać, więc uszy do góry.
Dasz radę.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 215
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: nzpetter »

Sądy wiele razy to powtarzały, więc w skrócie:
jeżeli spełniasz warunki art.10 przy braku przeciwskazań z art. 15 to pozwolenie dostaniesz. Ważną przyczyną posiadania broni jest członkostwo
w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim. Ergo należysz do takiego stowarzyszenia, masz ważne badania i zdany egzamin to pozwolenie musisz dostać.

Warunkiem uznaniowym (moim zdanie niezgodnie z prawem, ponieważ KPA był uchwalony w czerwcu 1960 a nowelizacja ubojki w 2011, w związku z czym urząd powinien być związany wnioskiem, nieważne czy jest to w interesie Państwa czy nie) jest ilość sztuk broni w pozwoleniu - tutaj policja ma dowolność kształtowania tej liczby, przy czym "kolekcjonowanie" oznacza że sztuk musi być więcej niż 1.

Ponadto logiczne wydaje się że jeśli chcesz kolekcjonować broń, to najpierw musisz dostać pozwolenie na broń żeby móc wystartować swoją kolekcję. Czy się mylę?
-----------------------------------------
Obrazek
Lisumajki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 marca 2024, 11:28
Tematy: 4
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Lisumajki »

Wnioskowałem o 10 sztuk , gdy wniosek doszedł do WPA to miałem odrazu telefon że wnioskuje za dużo i lepiej będzie jak napisze im emaila z prośba o zmianę z 10/4 sztuki bo komendant ma problem przy pierwszych decyzjach na wieksza ilość . Mimo ze zmieniłem tak jak mi kazano 10/4 to list przyszedł ze wnioskuje o 10 wiec coś im się tam pomieszało
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 825
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: muczacz »

10 sztuk to jest standardowe minimum , wszyscy na początku piszą o 10szt
Lisumajki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 marca 2024, 11:28
Tematy: 4
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Lisumajki »

Woj.Opolskie jest państwem w państwie ..
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 825
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: muczacz »

dopóki nie sprawdzisz o co chodzi to się nie dowiesz :-D
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 7
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: arconi »

Podzielę się moimi przemyśleniami jak podszedłbym do sprawy na Twoim miejscu.
Z góry zastrzegam, że to moje przemyślenia i nie musisz się nimi sugerować.
Te mogą być błędne, a ja mogę się mylić.

Z tego co napisałeś - na 100% jest pewne, że pozwolenie na posiadanie broni do celów kolekcjonerskich dostaniesz.
Pozostaje więc ustalić w jaki sposób przekonać merytorycznie Organ do swoich argumentów.
Pierwszą rzeczą którą bym zrobił to przeczytał wątek WPA Opole
i odszukał informacji na ile szt. broni początkowo wydawane jest pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
To ważna informacja ponieważ mówi o ilości egzemplarzy na poziomie wyjściowym.
Teoretycznie każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie,
niemniej można Organowi zadać niewygodne pytanie o tym jakie okoliczności prawne przesądziły,
że wcześniej były wydawane pozwolenia na 10 szt. a teraz na 4 szt.
Ustawa (UoBiA) nie dyskryminuje nowo wstępujących.
Nie wiadomo również na jakich warunkach i po jakim czasie stażu zmieniałaby się gradacja dotycząca posiadania broni.
To powyższe zapytanie potraktowałbym jako opcję atomową, w ostateczności.
Drugie - przygotuj się dobrze do rozmowy. Skoro nie masz biletów, etc. to powiedz, że ich nie masz.
Jeśli masz jakieś zdjęcia z tych wydarzeń - koniecznie je pokaż, nie musi być na nich Twój fejs;
chodzi o fakt udokumentowania Twojej obecności na takich wydarzeniach, nawet jeśli byłeś po drugiej stronie obiektywu.
Fajnie gdyby były na tych zdjęciach Twoje dzieci/żona, to bardzo mocny argument, bo mówi że rodzina akceptuje Twoją pasję.
Drugie (po raz drugi) - nie wiem co napisałeś we wniosku, ale jeśli nie wspominałeś o tym wcześniej
to warto pochylić się teraz nad charakterem kolekcji którą zamierzasz stworzyć czyli "mieć na nią pomysł". To nie jest trudne.
Samych wersji karabinów Lee Endield było siedem - kawaleryjski Mk I, SMLE Mk I, SMLE Mk III, SMLE Mk V,
No. 4 Mk I, No. 4 Mk 2, No. 5 Mk I (tutaj zapewne kolekcjonerzy mnie poprawią).
Nie ucz się na pamięć, to nie egzamin - wystarczy, że będziesz się w swojej tematyce ogarniać
i znać parę ciekawostek historycznych związanych z wybranymi przez siebie modelami broni.
Drugie (po raz trzeci) - Mów spójnie i pełnymi zdaniami.
To przesłuchanie zapewne będzie skutkowało notatką dołączoną do Twoich akt.
Staraj się raczej rozmawiać jak z kimś przypadkowym kogo chcesz zaciekawić,
niż stosować roszczeniowe podejście w praktyce.

Trzecie - Organ chce Ci pomóc. Jestem przekonany, że tak właśnie jest inaczej by nie wzywał.
Plan minimum już masz, teraz wystarczy, że powalczysz o więcej.
Powodzenia.
Lisumajki pisze: 04 maja 2024, 20:35 Woj.Opolskie jest państwem w państwie ..
Organowi nie wolno ingerować we wniosek Wnioskodawcy.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Mumin_ »

A ja bym zrobił inaczej - połaził po sklepach, pogadał, pozbierał faktury pro-forma na 10szt. I z tymi dokumentami bym poszedł do WPA :)
arconi pisze: 05 maja 2024, 11:06 Organowi nie wolno ingerować we wniosek Wnioskodawcy.
Dokładnie tak. Dlatego namawiają, żeby wnioskodawca sam zmienił wniosek (oczywiście w dokumentacji postępowania o samym namawianiu śladu nie będzie - zawsze dzwonią, nigdy nie piszą). A jak się przed zmianą broni, to zapraszają do "wyjaśnienia szczegółowych okoliczności". Ale obiektywną prawdą jest, że gdyby ustawodawca chciał, żeby kolekcjonerzy się wykazywali działalnością, to by to wpisał (jak to zrobił dla rekonstruktorów). A skoro nie wpisał, to samo członkostwo wystarczy i już.
Lisumajki pisze: 04 maja 2024, 19:50 Mimo ze zmieniłem tak jak mi kazano 10/4 to list przyszedł ze wnioskuje o 10 wiec coś im się tam pomieszało
Aaaa... to zadzwoń i spytaj, o co im chodzi :)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 850
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Hoplofob »

Lisumajki pisze: 04 maja 2024, 17:24Ma ktoś jakiś pomysł jak z tego wybrnąć ? Jak duża liczna osób należę do braterstwa uczestniczę w targach broni , w uroczystościach lub pokazach ale jako gość biletów ani paragonów za wstępu nie kolekcjonowałem . Proszę o radę ! Dziękuje
Zapytanie

Do szefa WPA,
w związku z pismem z dnia XX podpisanym przez YY, w którym zadawano mi różne pytania, chciałbym dowiedzieć jak jest podstawa prawna tych pytań w związku z art.10 UoBiA.
Chciałbym też dowiedzieć się, czy działanie takie zgodne jest z art, 17*** "Ustawy o pracownikach urzędów państwowych" szczególnie z punktami 1., 2., 3., 4 ustępu drugiego.

Z poważaniem,
Lisumajki


Jak z Tobą pogrywają naginając prawo - Ty pograj z nimi. Gdy oni będą musieli się tłumaczyć, wówczas stracą ochotę na takie zagrywki.

Tego typu zagrywki charakterystyczne są dla WPA w województwach w których petenci są zastraszani, a w dużej mierze wypleniono je tam, gdzie obywatele świadomi są swoich praw.

Posiadanie broni to także większa świadomość praw obywatelskich. Po co Ci broń, skoro boisz się urzędnika?

_____________________________
*** Art. 17. [Szczególne obowiązki urzędnika państwowego]
1. Urzędnik państwowy jest obowiązany chronić interesy państwa oraz prawa i słuszne interesy obywateli.
2. Urzędnik państwowy obowiązany jest w szczególności:
1) przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa;
2) strzec autorytetu Rzeczypospolitej Polskiej oraz dążyć do pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa;
3) racjonalnie gospodarować środkami publicznymi;
4) rzetelnie i bezstronnie, sprawnie i terminowo wykonywać powierzone zadania;
5) dochowywać tajemnicy związanej z wykonywaniem obowiązków;
6) rozwijać własną wiedzę zawodową;
7) godnie zachowywać się w pracy oraz poza nią.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8577
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: duber »

To wszystko też zależy na kogo trafisz
Ja teraz pisałem o rozszerzenie,zmianę pozwolenia
Kobieta kazała mi dostarczyć komunikaty startów....to wydrukowałem ok 100 stron :)
Gdy zawoziłem to ,to policjant zrobił gały i pytał na co to..... :052: :052:
Tak więc :583:
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Lisumajki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 marca 2024, 11:28
Tematy: 4
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Opole uzasadnienie kolekcjonowania broni

Post autor: Lisumajki »

Hoplofob pisze: 05 maja 2024, 13:34
Lisumajki pisze: 04 maja 2024, 17:24Ma ktoś jakiś pomysł jak z tego wybrnąć ? Jak duża liczna osób należę do braterstwa uczestniczę w targach broni , w uroczystościach lub pokazach ale jako gość biletów ani paragonów za wstępu nie kolekcjonowałem . Proszę o radę ! Dziękuje
Zapytanie

Do szefa WPA,
w związku z pismem z dnia XX podpisanym przez YY, w którym zadawano mi różne pytania, chciałbym dowiedzieć jak jest podstawa prawna tych pytań w związku z art.10 UoBiA.
Chciałbym też dowiedzieć się, czy działanie takie zgodne jest z art, 17*** "Ustawy o pracownikach urzędów państwowych" szczególnie z punktami 1., 2., 3., 4 ustępu drugiego.

Z poważaniem,
Lisumajki


Jak z Tobą pogrywają naginając prawo - Ty pograj z nimi. Gdy oni będą musieli się tłumaczyć, wówczas stracą ochotę na takie zagrywki.

Tego typu zagrywki charakterystyczne są dla WPA w województwach w których petenci są zastraszani, a w dużej mierze wypleniono je tam, gdzie obywatele świadomi są swoich praw.

Posiadanie broni to także większa świadomość praw obywatelskich. Po co Ci broń, skoro boisz się urzędnika?

_____________________________
*** Art. 17. [Szczególne obowiązki urzędnika państwowego]
1. Urzędnik państwowy jest obowiązany chronić interesy państwa oraz prawa i słuszne interesy obywateli.
2. Urzędnik państwowy obowiązany jest w szczególności:
1) przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa;
2) strzec autorytetu Rzeczypospolitej Polskiej oraz dążyć do pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa;
3) racjonalnie gospodarować środkami publicznymi;
4) rzetelnie i bezstronnie, sprawnie i terminowo wykonywać powierzone zadania;
5) dochowywać tajemnicy związanej z wykonywaniem obowiązków;
6) rozwijać własną wiedzę zawodową;
7) godnie zachowywać się w pracy oraz poza nią.



Taka odpowiedz mi się podoba ;) konkretna , rzeczowa ! Dziękuje
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”