Początek kolekcji

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Początek kolekcji

Post autor: Mariusz888 »

Przyszła pora i na mnie. Zrobiłem pewien czas temu pozwolenie sportowe i sportowe do celów kolekcjonerskich. Na tym drugim mam na razie zarejestrowaną 1 sztukę broni zdecydowanie współczenej, ale czuję, że dorosłem do tego by rozpocząć faktycznie jakąś kolekcję. Zbierałem/zbieram wiele rzeczy i wiem, że aby kolekcja miała sens, to musi mieć pewne jasno określone parametry. Wiem, że można ją trochę traktować jak dodatkowe promesy do pozwolenia sportowego, ale z kolekcji wtedy robi się zbieranina.

Pomału nakreśla mi się temat kolekcji - albo będzie to broń konkretnych producentów (najbardziej interesuje mnie Browning bądź HK), broń określonego kraju (tu mam 2-3 typy jak PL, USA bądź Izrael), albo określonego okresu (II WŚ zawsze mnie interesowała, ale to jest rozległe zagadnienie obejmujące taki zakres, że nie widzę się w nim za bardzo, bo trzeba by mieć naprawdę konkretne środki na rzeczy takie jak choćby StG44 (zresztą IIWŚ to wiele krajów i masa rodzajów broni)).

Możecie polecić coś na początek? Jak się do tego zabrać, gdzie zacząć, które źródła są w stanie najbardziej pomóc, a przede wszystkim od jakiej literatury zacząć? Zbierając chcę faktycznie dowiedzieć się na ten temat możliwe jak najwięcej - są jakieś wartościowe publikacje na ten temat?

Wiem, że temat bardzo ogólny i pewnie wielu mnie wyśmieje, ale doświadczenie (w innych tematach) nauczyło mnie już, że zabieranie się za kolekcję "na ślepo" to strata czasu i kasy. Może to takie dla wielu błahe i bezsensowne rozterki, ale planuję to jakoś skonkretyzować. Nie chciałbym też zbierać czegokolwiek bez odpowiedniej wiedzy na ten temat, a książek chyba nie ma zbyt wiele na ten temat (choć może się mylę). Interesują mnie zestawienia numerów produkcji, daty, co gdzie i kiedy produkowano itd... Czas mnie nie goni - jak to powiedziała mi kiedyś osoba którą darzę dużym autorytetem - "nie sztuka zaje^@#$ć szafę pancerną byle czym" ;)
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: GreenHeart »

Kolekcjonerem fizycznie na razie nie jestem ale gdybym ja miał zbierać broń to wybrałbym okres wojny w Wietnamie. Masz tam fajny przekrój jednostek francuskich, amerykańskich i radzieckich. Bardzo dużo literatury i wcale nie tak stare konstrukcje broni wciąż dostępnej i nie tak drogiej jak z II wojny.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 135
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Początek kolekcji

Post autor: ravkill »

Pozwolę sobie zażartować. Dobrze jest kolekcjonować Ak - 1000 szt z kolejnymi nr z serii :). Kolekcjonujesz po prostu to, co lubisz. Porady akurat w tym zakresie nie mają sensu.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Rimski »

Wiesz, mając pozwolenie kolekcjonerskie i kilka promes to będzie to taka "kolekcja" przez małe "k".
Jakiekolwiek próby tworzenia profesjonalnej kolekcji będą wchodzić w zakres "muzealny" oraz będą wymagać wielkich nakładów finansowych.
Piszesz - broń II WŚ - no sporo tego tam było i z pewnością wiele rzeczy nie osiągalnych (pomijając ceny)...
Piszesz HK - sporo w kosmicznych cenach a i są rzeczy nieosiągalne dla cywila...

Więc wybierz sobie jakąś "kolekcję" na miarę hobbysty z możliwością zakupu kliku sztuk broni i ciesz się nabytkami. Jak zmienisz zdanie to sprzedasz i kupisz coś innego do kolekcji. A jaki klucz obierzesz - chyba najprościej będzie: "podoba mia się" :-)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: KG92RS »

A czy każda kolekcja musi mieć jakąś "myśl przewodnią"?
Moja nie ma - są w niej sztuki "od sasa do lasa", które dla mnie z jakiegoś powodu są interesujące.
A to, że dla kogoś innego, może to wyglądać, jak "szafa pancerna zaje^@#$na byle czym" - to już tego kogoś problem, a nie mój.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Mariusz888 »

ravkill pisze: 04 lipca 2020, 22:03 Kolekcjonujesz po prostu to, co lubisz.
Wiadomo :)
KG92RS pisze:A czy każda kolekcja musi mieć jakąś "myśl przewodnią"?
Oczywiście, że i tak i nie ;) Każdy może zbierać co i jak chce. Chodzi mi po prostu o pewną wartość dodaną, której nie da się osiągnąć bez pewnej systematyki.

Mam świadomość, że w każdym obranym temacie będą tzw. "białe kruki", których zdobycie będzie bardzo trudne i/lub bardzo drogie.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: MarcinD »

Gdybym mial wybierac z tego co napisales, to osobiscie poszedlbym w PM-y z okresu IIWW. Poza pewnymi wyjatkami sa w cenach akceptowalnych i dostepne na naszym rynku. Fo tego dochodzi wzglednie tania amunicja i sporo funu ze strzelania.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LongTom »

Jest dobra zasada
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
Kupuj co jest dostępne w dobrych cenach.

Prosty przykład,
parę lat wcześniej saguaro-arms sprzedawał w tanich pieniądzach piękne Lee Enfieldy w stanie kolekcjonerskim (tj. bez współczesnych punc) odnalezione w jakimś włoskim hangaże. Kto kupił to ma, a kto teraz chce kupić, to musi zapłacić sporo więcej i to za broń już kombinowaną.
Teraz można jeszcze kupować broń nowowytworzoną (przerabianą), a za parę miesięcy może przestać być dostępna tak więc tomigany, steny, MP40 (jak Cię stać), PPSz, PPS itp. kupuj jak je chcesz w kolekcji, przy czym ze świadomością, że mogą się już nie sprzedać.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

Mariusz888 pisze: 04 lipca 2020, 21:45 Przyszła pora i na mnie. Zrobiłem pewien czas temu pozwolenie sportowe i sportowe do celów kolekcjonerskich.
Masz pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie w zakresie broni sportowej.
Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie "sportowe do celów kolekcjonerskich".
Mariusz888 pisze: 04 lipca 2020, 21:45 "nie sztuka zaje^@#$ć szafę pancerną byle czym" ;)
Jak ktoś ma sporo kasy to może tak gadać - znam takiego jednego co ma sporo broni, drogiej broni i wybrzydza, że ktoś ma "gówna" bo nie są drogie czy są ogólnie dostępne.

Ciężko doradzić coś konkretnego skoro sam do końca nie wiesz co chcesz kolekcjonować.
Ja kolekcjonuję to co mi się podoba i przedstawia różne podejście do tematu - ma nietypowe rozwiązania konstrukcyjne czy kaliber jakiego nie mam lub mi się zwyczajnie podoba.

Napisałeś, że interesuje Cię broń z Polski i tutaj poszedłbym najpierw w broń z okresu PRL po DWŚ czyli:
- PPS wz. 43 i wz. 43/52,
- TT wz. 33,
- P-64,
- P-83,
- MAG 95,
- MAG 98,
- PM wz. 63 RAK,
- AK, AKS, AKM, AKMS, AK wz. 1960 i wz. 1960/72,
- WIST 94,
- TANTAL,
- BERYL,
- mini BERYL,
- ONYKS,
- PM 84P GLAUBERYT,
- i wiele innych bo są wersje z regulowanymi przyrządami czy też "prezentowe" w chromie np. P-83, wersje z oznaczeniami eksportowymi jak np. TT wz. 33 z oznaczenie ".30 cal.", są też białe kruki w stylu P-93 itd.

Możesz sobie zrobić tak jak wspomniał @MarcinD kolekcję pistoletów maszynowych z okresu DWŚ, ale tutaj też łatwo nie będzie bo początek mimo iż okazyjny cenowo to im dalej tym bardziej robi się mniej interesująco dla portfela:
- STEN,
- PPSz,
- PPS,
- SUOMI,
- MP 38,
- MP 40,
- M3,
- OWEN,
- MP 3008,
- Lanchester,
- Sterling,
- Beretta 38A,
- i wiele innych, które pojawiły się w mniejszym lub większym stopniu w służbie w czasie DWŚ.

Inna opcja to np. broń byłego Układu Warszawskiego np. pistolety na nabój Makarowa:
- PM,
- P-64,
- P-83,
- STIECZKIN APS,
- FEG PA 63,
- CZ 82,
- i jeszcze kilka innych się pewnie znajdzie, ale np. taki PB już nie będzie dostępny tak samo jak wersja P-83 tego typu - jednakże jakaś podstawa kolekcji już jest bo potem możesz iść w wersje broni, które zastąpiły te modele w wojskach byłego UW i tutaj masz pewne pole do popisu, a możesz też dozbierać te modele, które były przed nimi czyli TT wz. 33, CZ 52...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rokada »

LARPAK pisze:PPS wz. 43 i wz. 43/52,
Tu przynajmniej ze siedem sztuk - PPSz, 4 x PPS wz.43 i 2 x PPS wz.43/52 (z uwagi na różnych producentów PPS)
LARPAK pisze:TT wz. 33
Tu przynajmniej ze trzy sztuki - "trójkąt". "owal" i "sportowy"
LARPAK pisze:P-64
Tu przynajmniej dwie sztuki - wczesna i późna wersja[/quote]
LARPAK pisze:MAG 95
Tu przynajmniej dwie wersje - "Para" i "NATO", ale pewnie więcej (wiśniowa oksyda)
LARPAK pisze:PM wz. 63 RAK
Tu przynamniej ze trzy sztuki - rodzaje dźwigni zwalniania magazynka, rodzaje zatrzasku kolby, rodzaje wykończenia lufy itd)[/quote]
LARPAK pisze:- AK, AKS, AKM, AKMS, AK wz. 1960 i wz. 1960/72,
Tu pewnie z tuzin sztuk - AK, AKS, AKŁ, AKM (oksyda, malowanie), AKMS (oksyda, malowanie), AKMŁ (oksyda/malowanie), AKMSN, AKMG, AK GN (wz.60, wz.60/72)[/quote]
LARPAK pisze:TANTAL
Tu też ładne parę sztuk - pokrywa gładka, pokrywa z przetłoczeniami, śruba do zdejmowania chwytu, dźwignia do zdejmowania chwytu, szyna do optyki/noktowizji

Dalej nie ma co pisać, i tak już zapełniliśmy ze dwie szafy. A i tak ograniczyłem się do często spotykanych seryjnych produkcji, z pominięciem rzadszych wersji (P93, MAG-98C itp), bez prototypów, bez broni zespołowej (karabiny maszynowe SG-43, DP-28, DPM, RPD, PK, PKM itd). Specjalizacja w zakresie polskiej broni seryjnej po DWS może wystarczyć na długo i zapełnić wiele szaf, nawet bez wydawania dużej kasy na pojedynczą sztukę, bo tych sztuk jest naprawdę sporo.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

@rokada:
zgadza się - wypisałem tylko "ogólniki" bo taki AMSN był przeznaczony do celownika NSPU, ale z braku celowników parowano go razem ze starszym NSP-3 i wtedy otrzymywał oznaczenie AKMSŁ, którego tak na prawdę żadna wojskowa instrukcja nie wymienia - są tylko AKMŁ i AKMSN.

W związku z czym tych wersji może być znacznie więcej jeżeli uprzemy się kompletować zestawy razem z celownikami NSP-3 i NSPU.

Do tego dla pełnego kolekcjonera należałoby jeszcze doliczyć pistolet sygnałowy wz. 78 bo nie wiem czy wz. 44 był u nas produkowany (bodajże był, ale pewności nie mam), a jeszcze dochodzą takie wynalazki jak RWGŁ w dwóch czy trzech wersjach i pewnie jeszcze kilka innych wynalazków.

Jak widać jest co zbierać.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LongTom »

LARPAK pisze: 05 lipca 2020, 12:22 Możesz sobie zrobić tak jak wspomniał @MarcinD kolekcję pistoletów maszynowych z okresu DWŚ, ale tutaj też łatwo nie będzie bo początek mimo iż okazyjny cenowo to im dalej tym bardziej robi się mniej interesująco dla portfela:
- STEN,
Pod tym skrótem myślowym kryje się pięć produkowanych seryjnie modeli (MK)
mark I,
mark I*
mark II (tutaj z dwoma podstawowymi rodzajami kolb)
mark III
mk V (z chwytem przednim i bez)
a są jeszcze różnice we wczesnej produkcji każdego z ww. modeli i późnej produkcji, nie licząc białych kruków jak produkcja okupacyjna, czy chiński powojenny sten na naboje 7,62x25TT, oraz zakazane wersje wyciszone...

Centnar złomu
;laughing:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

@LongTom:
nawet mając po jednym przedstawicielu "gatunku" to i tak jest co zbierać bo jest jest jeszcze PPD, którego są trzy wersje, ale skupić można by się na jednej, no może dwóch jeżeli chodzi o DWŚ.

Niestety na pozór prosta kolekcja PM'ów oparta to co jest na rynku: PPSz, PPS, STEN i coś tam jeszcze z DWŚ nagle okazuje się dość rozbudowana i kosztowna.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rokada »

LARPAK pisze:nie wiem czy wz. 44 był u nas produkowany
Oczywiście, że był. Wszystkie, z którymi miałem do czynienia podczas służby w wojsku, były z Radomia. Radom produkował go od późnych lat '40 przynajmniej do późnych lat '70. AFAIR w paru odmianach: z okładkami z napisem "PW/WP" i "gładkimi" (analogicznie do TT), z jedno- i dwuliterowym oznaczeniem serii. Nie pamiętam szczegółów, ale sądzę, że ze względu na wczesny rok rozpoczęcia produkcji jest szansa, że na początku miał oznaczenie "trójkątem", a nie tylko "owalem". Nie wykluczam, że występował nawet w wersji z "harnasiem" (jak kbks wz.48) - na pewno miał takie oznaczenie na okładkach (patrz tu) - ale to już jest z mojej strony wyłącznie teoretyzowanie...

Jak dołożymy jeszcze oparte o ps wz.44 urządzenia do wystrzeliwania rzutek z linką ratowniczą oraz siatek obezwładniającyh, to pewnie i tu się zbierze ponad pół tuzina sztuk do kolekcji :)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Mariusz888 »

Dziękuję za wszystkie wpisy - widzę, że przede mną dłuuuga droga. Widzę też, że macie to rozpracowane w najdrobniejszych szczegółach. Możecie polecić jakieś książki o ile istnieją? Np właśnie o zmianach, co, kto, kiedy itd? Nawet w konstrukcjach kałachopodobnych jest tyle ciekawych wiadomości i konstrukcji, że aż dech zapiera - czuję się żądny wiedzy :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”