Nowelizacja 2020

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nowelizacja 2020

Post autor: KG92RS »

Kto jeszcze nie czytał - warto się zapoznać.

https://www.rp.pl/Opinie/306029923-Krzy ... kiego.html

Mecenas Kuczyński przestawia kilka uwag na temat projektu nowej ustawy, do którego udało mu się dotrzeć. Nie wiadomo, kto jest autorem tego projektu i na ile jest "oficjalny" (MSWiA w zasadzie odmawia jakichkolwiek informacji, powołując się na COVID), ale to 107 artykułów, merytorycznie spójnych, więc "coś jest na rzeczy". Miałem okazję przeczytać ów projekt.

Rzuciło mi się w oczy:

1. Ustawą zostały objęte muzea.
2. Przeniesiona z załącznika do ustawy "koncesyjnej" definicja broni krótkiej (dobrze!).
3. Definicje broni samoczynnej i samoczynno-samopowtarzalnej.
4. Definicja "naboju rozdzielnego ładowania" - chyba kogoś poniosło...
5. Wprowadzone pojęcie reprodukcji broni CP, zamiast repliki.
6. Replika - coś, co nie strzela.
7. Definicja: "mechanizm ładujący - każde urządzenie przeznaczone do wprowadzania naboi do magazynka, w sposób automatyczny lub ręczny". Czyli to nie magazynek.
8. Kategorie broni - odwołanie do załącznika ustawy "koncesyjnej".
9. Zabronione nabywanie, posiadanie i używanie "mechanizmów ładujących" wg dyrektywy
10. Definicja granicznej twardości rdzenia: 50HRC
11. Pociski JHP tylko do sportu i łowiectwa.
12. Wprowadzono warunek "krótkotrwałego dzierżenia do 3 min" broni na targach i pokazach -> a dłużej co? Prokurator?
13. Wprowadzono cel "rekreacyjny" - ale dziwny, bo dotyczy członków "stowarzyszeń MON"
14. Noszenie takie, jak dziś: myśliwi, rekreacyjni, kolekcjonerzy, szkoleniowi - o ile posiadają pozwolenie przez 5 lat i mają dodatkowo pozwolenie sportowe (bardzo niejasno napisane, jakaś głupota)
15. Pozwolenie sportowe: tylko kategoria B, kolekcjonerskie nie ma tego ograniczenia.
16. Wszystkie pozwolenia uprawniają do posiadania broni gazowo-alarmowej.
17. Sportowiec, po 3 latach posiadania pozwolenia może wystąpić o zgodę na samoczynną, przerobioną na samopowtarzalną i "urządzenia ładujące" z dyrektywy, jeśli jest członkiem i udowodni udział w zawodach wymagających takiej broni.
18. Badania dla wszystkich co 5 lat.
19. Psychologiem upoważnionym może być posiadacz dyplomu magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną....
20. Obowiązek przedstawienia broni do zarejestrowania.
21. Wprowadzono Kartę Broni dla CP - wniosek wymaga badań. Ciekawe, czy dla każdej sztuki...
22. Zarejestrowana może być wyłącznie broń oznakowana wg aktualnych wymagań ustawy "koncesyjnej" -> czyli wszystko inne wypada z obiegu, chyba, że zostanie na nowo oznaczone...
23. Projekt wprowadza odstrzeliwanie łusek...
24. Promesy są ważne 6 miesięcy...
25. Na strzelnicach można wykorzystywać tłumiki.
26. Zmiana definicji noszenia - teraz to każde przemieszczenie. Są osobne warunki dla ochrony osobistej. Wszystko poza bronią do ochrony osobistej można nosić wyłącznie w stanie rozładowanym (chyba, że wystąpi się o zgodę, o której pisałem w p 14).
27. Wprowadzono zgłaszanie miejsca przechowywania broni, jeśli nie jest to miejsce stałego pobytu.
28. Poprawiono użyczenie, ale wprowadzono wymóg pisemnej umowy i zawiadomienia "organu".
29. Obligatoryjne kontrole przechowywania: nie rzadziej, niż co 5 lat i nie częściej, niż raz na rok (częściej wymaga specjalnego uzasadnienia). Także muzeów.
30. Projekt wprowadza "zezwolenie muzealne" - muzeum musi wykazać "interes faktyczny posiadania broni związany z działalnością muzeum'. Szczegóły określą ministrowie.
31. Broń przechowywana w muzeum może być wykorzystywana wyłącznie ze ślepą amunicją.
32. Wprowadzono definicję broni szkolnej.
33. Strzelnice - zatwierdzając regulamin można żądać opinii o spełnieniu wymagań. Wymagania określi minister spraw wewnętrznych w rozporządzeniu. Dodatkowe wymagania określi minister właściwy do spraw ochrony środowiska.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3240
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: biper »

Cóż.. a może by tak Sig Sauera do Polski zaprosić, skoro w rodzimym kraju im pod górkę robią :621:

Jak zwykle wypociny MSWiA to jakieś nielogiczne bzdury.. Kto im tam pisze te "projekty"? Pani naczelnik-Olejnik?
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Szwagier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 10 sierpnia 2005, 14:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Szwagier »

No i na co komu te zmiany? Co one polepszają względem ubojki? Na te 33 punkty znalazłbym może 3. Poza tym albo jakieś bzdury albo bez sens albo 3 kroki wstecz (okazywanie broni do rejestracji). Ja już mam powoli dosyć traktowania mnie w moim państwie, przez jego urzędników, jak niewolnika.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

biper pisze: 05 czerwca 2020, 13:56 Jak zwykle wypociny MSWiA to jakieś nielogiczne bzdury..
W tym przypadku tak nie jest. Widać tam klika niedoróbek i niespójności, ale całość jest całkiem logiczna. Nie jestem w stanie określić jakości tekstu prawniczego, ale ten, po przeczytaniu (nie czytałem części dotyczącej badań, cudzoziemców, czy przywozu i przewozu broni) sprawia całkiem niezłe wrażenie. Widać, że to nie jest ostateczna wersja (w tekście jest kilka pytań). Wiele można o tym powiedzieć, ale zdecydowanie nie są to "nielogiczne bzdury".
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3240
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: biper »

Pisząc nielogiczne miałem na myśli logiczne uzasadnienie tych zmian..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
cyraniusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 24 października 2015, 20:39
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: cyraniusz »

Pisali spece z milicji. Ja już wysłałem maila do lokalnego posła PiS, trzeba pisać bo niewiele więcej w tej chwili można zrobić. Policja jest w aspekcie broni jak zgwałcona kobieta, ma traumę bo styka się głownie z patusami przez co ma zafałszowany obraz społeczeństwa, nikt nie uchwala regulacji pożycia małżeńskiego na podstawie zaleceń ofiar gwałtu, tak samo nie powinno się brać pod uwagę subiektywnego zdania służb. Tylko dane świadczące o korelacji aktualnych przepisów z przestępczością a takich dowodów oczywiście nie ma. Prawo musi wyrastać z potrzeb zdiagnozowanych empirycznie a nie że kotoś coś czuje czy mu się nie wyobraża, że broń i to panie nabita, szok.
"Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus cierpiał za mnie..."
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

cyraniusz pisze: 05 czerwca 2020, 14:47 Policja jest w aspekcie broni jak zgwałcona kobieta, ma traumę bo styka się głownie z patusami przez co ma zafałszowany obraz społeczeństwa, nikt nie uchwala regulacji pożycia małżeńskiego na podstawie zaleceń ofiar gwałtu, tak samo nie powinno się brać pod uwagę subiektywnego zdania służb.
Nie sądzę, żeby to było problemem - z osób, z którymi zdarzyło mi się rozmawiać na te tematy, to własnie Policjanci (prawdziwi...) byli najbardziej przychylni znoszeniu ograniczeń. Przyczyną powstawania takich projektów i takiego, a nie innego kierunku zmian, jest prywatna opinia kilku osób w KGP, z wiadomą Panią na czele. Pech chciał, że reprezentują one tzw. "linię technologiczną" i są przez "linię polityczną" uważane za ekspertów...
Tuba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:58
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Tuba »

Gdyby nie punkty 18, 20, 22, 24 to byłoby całkiem nieźle...
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3240
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: biper »

Jasne.. :-/

a od 11 do 15 i 17 to po prostu objawienie!

:090:

Tak samo z noszeniem!
Jakie jest uzasadnienie do ograniczania dotychczasowego noszenia?

Tylko Twoje widzimisię? - identyczne z linią MSWiA..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
TKC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 01 listopada 2019, 09:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: TKC »

KG92RS pisze: 05 czerwca 2020, 13:05 ...
15. Pozwolenie sportowe: tylko kategoria B, kolekcjonerskie nie ma tego ograniczenia.
...
To by zdaje się oznaczało że KBKS'a czy strzelby - Kategoria C - sportowiec posiadać by nie mógł... coś mi tu nie pasuje
Awatar użytkownika
cyraniusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 24 października 2015, 20:39
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: cyraniusz »

Fakt że mój dzielnicowy jak był na kontroli szafy to był bardzo pozytywnie nastawiony do posiadania broni przez cywilów. Czyli wracamy do syndromu urzędniczego i myślenia w kategoriach "lepiej zakazać" bo w końcu wszystko co nie jest dozwolone to jest zakazane a w przypadku broni lepiej zakazać wszystkiego :roll: Tym bardziej trzeba lobbować u posłów, bez działań nie będzie efektu.
"Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus cierpiał za mnie..."
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

TKC pisze: 05 czerwca 2020, 15:47 To by zdaje się oznaczało że KBKS'a czy strzelby - Kategoria C - sportowiec posiadać by nie mógł... coś mi tu nie pasuje
Wyraziłem się nieprecyzyjnie: chodziło mi o aktualne wątpliwości dotyczące broni z kat. A, czyli przerobionej.

Wg tego projektu, pozwolenie do celów sportowych, obejmie broń:
1) bruzdowaną bocznego zapłonu, o kalibrze do 6 mm;
2) kategorii B bruzdowaną centralnego zapłonu, o kalibrze do 12 mm;
3) kategorii B gładkolufową;
4) przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego.
i gazowo-alarmową.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

Zauważyłem jeszcze jedną, śmieszną rzecz: w wielu miejscach są odwołania do legitymacji posiadacza broni - jest poświadczeniem posiadania pozwolenia, dokonuje się w niej adnotacji o uzyskanych uprawnieniach: do noszenia broni załadowanej, do posiadania przerobionej. Są one napisane w taki sposób, jakby każdy posiadacz broni miał tylko jedną taką legitymację...
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Mumin_ »

Pewnie "wzór legitymacji określi minister w drodze rozporządzenia" i wtedy się dowiemy, że to podręczny 100-kartkowy dokumencik formatu B4 :)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

Mumin_ pisze: 05 czerwca 2020, 16:05 Pewnie "wzór legitymacji określi minister w drodze rozporządzenia"
Oczywiście :)

- - - -
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór legitymacji posiadacza broni, świadectwa broni oraz wzór legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, mając na względzie umożliwienie jednoznacznej identyfikacji osoby oraz broni, których dotyczą.
- - - -
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”