MSBS-5,56 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Krolik »

biper pisze: 25 sierpnia 2023, 13:12 Ale ze niby co?
Zmienili mu cały karabinek na nowy?
Jakoś nie chce mi sie wierzyć, że zwykłemu WOTciakowi wymienili karabinek na nowy..
W wielu jednostkach WOT karabinki są "rotacyjne" i żołnierz przychodząc na rotację na ogół dostaje za każdym razem inną broń, jak mój znajomy.
Jak w międzyczasie do jednostki wejdą A2, a zdadzą A1, to siłą rzeczy na kolejnej rotacji dostaniesz A2.
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 765
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: JAC72 »

Tomtap pisze: 25 sierpnia 2023, 15:40 Załapcie - wysyłają na granicę żołnierza, z bronią która nie wiadomo czy w ogóle strzela, oraz jak jest przystrzelana.
@Tomtap
Pier... sz pacjent po narkozie. Czy ty uważasz, że karabin składają w FB i już?! Do worka i do skrzyni? Co do przysrzelania, to karabin spotyka ten zabieg dwa razy. Pierwszy w FB, a drugi, jeżeli dowódca pamięta i wykona obowiązek, po przyjęciu broni do pododdziału. Broń w FB jest sprawdzana na działanie pełnym magazynkiem. Oddawane są strzały pojedyncze, kilka krótkich serii i na końcu długa (lub długie - mogę się mylić).
JAC72
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Tomtap »

[/quote]
@Tomtap
Pier... sz pacjent po narkozie. Czy ty uważasz, że karabin składają w FB i już?! Do worka i do skrzyni? Co do przysrzelania, to karabin spotyka ten zabieg dwa razy. Pierwszy w FB, a drugi, jeżeli dowódca pamięta i wykona obowiązek, po przyjęciu broni do pododdziału. Broń w FB jest sprawdzana na działanie pełnym magazynkiem. Oddawane są strzały pojedyncze, kilka krótkich serii i na końcu długa (lub długie - mogę się mylić).
[/quote]

Napiszę Ci to drukowanymi, może jednak zrozumiesz co czytasz:

3B DOSTAŁ NA WYJAZD NA GRANICY KARABINEK CAŁKIEM NOWY, NIE STRZELANY NA JEGO KOMPANII, Z NIEBIESKĄ ŻYŁKĄ FABRYCZNĄ W LUFIE. NIGDY, ANI RAZU NIE ODDAŁ Z NIEGO STRZAŁU, WIEC NIE WIE - ON NIE WIE I NIKT W JEGO KOMPANII - CZY TEN KARABINEK STRZELA I JAK JEST PRZYSTRZELANY. A Z FB PRZYCHODZĄ PRZYSTRZELANE RAZ POD CEL, A RAZ W PUNKT, CO AKURAT NIE RAZ SAM WIDZIAŁEM W PARU BRYGADACH, DO TEGO NIKT NIE WIE CZY PRZYRZĄDY NIE ZOSTAŁY PRZESTAWIONE, CZEGO ŚWIADKIEM TEŻ WIELOKROTNIE BYŁEM. TAK PRZYGOTOWANI JADĄ ŻOŁNIERZE NA GRANICĘ.

Czy coś jeszcze mam dodać żebyś ogarnął co napisałem?
sylwek88888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 16 listopada 2017, 12:22
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: sylwek88888 »

Nie lubię ani @tomtap ani 3b ale myślę, że to może być prawda. Nie zapomnę co się działo po wybuchu wojny na Ukrainie jak pojechaliśmy na strzelnicę przy strzelić broń i zdążyło to zrobić mniej niż pół kompani i okazało się, że godziny pracy strzelnicy minęły i reszta tego nie zrobi mimo, że moglibyśmy się spokojnie wyrobić czasowo.

Są raczej mniej legalne sposoby aby sprawdzić broń ale to trzeba mieć dobrego dowódcę albo samemu wykazać się inicjatywą...
Niech brat bratu mówi "bracie" Dajcie pokój naszej chacie
A kto wam to palcem wytknie Niechaj zginie w pierwszej bitwie
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 765
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: JAC72 »

Nie będę bawił się w wielkie litery, tłumacząc Tomtapowi oczywiste sprawy, bo wielkich nadziei nie pokładam w to, że zrozumie kolejne wyjaśnienia. Nie załapałeś poprzedniego postu, skoro piszesz o możliwości przestawienia przyrządów lub ich różnym przystrzelaniu. Od tego jest właśnie obowiązek przystrzelania broni po przyjęciu do pododdziału. Argument z niebieską żyłką rzucił mną o podłogę. Dopytaj czy może karabin był jeszcze w hermetycznym worku, bo wtedy będzie to ostateczny dowód, że karabin może nie strzelać. Możesz zbierać oklaski.
JAC72
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

Tomtap pisze: 25 sierpnia 2023, 19:39 3B DOSTAŁ NA WYJAZD NA GRANICY KARABINEK CAŁKIEM NOWY, NIE STRZELANY NA JEGO KOMPANII, Z NIEBIESKĄ ŻYŁKĄ FABRYCZNĄ W LUFIE. NIGDY, ANI RAZU NIE ODDAŁ Z NIEGO STRZAŁU, WIEC NIE WIE - ON NIE WIE I NIKT W JEGO KOMPANII - CZY TEN KARABINEK STRZELA I JAK JEST PRZYSTRZELANY
I Twoim zdaniem jest to (wybierz jedną z poniższych opcji):
a) wina problemów konstrukcyjnych lub wykonania karabinka Grot
b) wina (systemowa bądź jednostkowa danego pododdziału) WOT
c) wina Tuska
Pytam, bo chciałbym się dowiedzieć, na co konkretnie narzekasz.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Hoplofob »

Tomtap pisze: 25 sierpnia 2023, 15:40Tak, ma już 5tą sztukę, tym razem A2, całkiem nowy wydany z magazynu na wyjazd na granicę.
[...]
Małe podsumowanie powyższego - póki co na te 5 sztuk jeden działał poprawnie.
80% awaryjność u jednego użytkownika świadczy o tym, że wina ewidentnie leży po stronie tegoż użytkownika.

Co nie dziwi, biorąc pod uwagę obiektywizm i dobrą wolę w/w, wyrażoną w taki kulturalny sposób:
Nadal nie znalazłem co dodatkowo $pi3rd0lili. Ale znajdę!

BTW: dlaczego w emotikonach nie ma facepalmu? :101:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Tomtap »

Hoplofob pisze: 27 sierpnia 2023, 01:43 80% awaryjność u jednego użytkownika świadczy o tym, że wina ewidentnie leży po stronie tegoż użytkownika.
Świetne wytłumaczenie, doskonale wpasowane w propagandę. A jak nie pomoże, to dodaj coś o Der Onet, HK, niszczeniu polskiego przemysłu zbrojeniowego, powołaj się na "inne" awaryjne karabinki, że też są gówniane.

A 3B nie musi nic szukać, w tej broni jest zaimplementowane tyle gówna, że wystarczy mieć z nią do czynienia i samo się znajduje. Raczej - znalazło.

Mam za dużo doświadczenia w praktyce, w szerokiej perspektywie wielu brygad, żeby działała na mnie propaganda. Także możesz pisać dowolną bzdurę.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: bezduszny »

Hoplofob pisze: 27 sierpnia 2023, 01:43 80% awaryjność u jednego użytkownika świadczy o tym, że wina ewidentnie leży po stronie tegoż użytkownika.
No pewnie...
bo ów użytkownik zapewne nie przeczytał ze zrozumieniem instrukcji która nie leży zamknięta w skrzyni a jest dodawana do broni... i zapewne ma zerowe doświadczenie w posługiwaniu się bronią a ten karabin jest pierwszym jaki trzymał w życiu...

To takie oczywiste ;laughing:
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 846
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Hoplofob »

Tomtap pisze: 27 sierpnia 2023, 07:10Świetne wytłumaczenie, doskonale wpasowane w propagandę. A jak nie pomoże, to dodaj coś o Der Onet, HK, niszczeniu polskiego przemysłu zbrojeniowego, powołaj się na "inne" awaryjne karabinki, że też są gówniane.

[...] tyle gówna[...]

Mam za dużo doświadczenia w praktyce, w szerokiej perspektywie wielu brygad, żeby działała na mnie propaganda. Także możesz pisać dowolną bzdurę.
^^^ Po takim tekście nie trzeba już nic pisać :516:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Mumin_ »

Tomtap pisze: 27 sierpnia 2023, 07:10 Mam za dużo doświadczenia w praktyce, w szerokiej perspektywie wielu brygad, żeby działała na mnie propaganda.
Z takim przekonaniem jesteś idealnym celem propagandy. Ale nie martw się, to typowe.
78% mężczyzn twierdzi, że nie działa na nich reklama. Jednocześnie badania pokazują, że dorośli mężczyźni są dużo podatniejsi na reklamę od kobiet i nawet od dzieci.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Obejrzałem materiał Królika i tak się zastanawiam nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze, rezygnacja z mocowania, a nawet zakupów bagnetów: ja tam za bagnetem płakać nie będę, ale czy wojsko planuje zamówienie noży uniwersalnych? O ile dobrze pamiętam, to właśnie taką funkcję na dobrą sprawę pełniły te bagnety. No i co z bezkolbowcem, odmiana, która przeszła badania kwalifikacyjne to mocowanie miała - te będą kupowane nadal z bagnetami?

Zmiana urządzenia wylotowego - coś czuję, że to długo nie pożyje, ktoś "zahaczy o pas nośny" i złamie jedno z ramion tłumika płomienia i zaraz wszystkie Fejsbuki, Jutjuby i Onety będą krzyczeć, a FB wróci do wzoru w stylu "birdcage". Czy może się mylę, i robiono jakieś badania trwałości nowego urządzenia wylotowego?

Zmiany w obrębie regulatora - pozycja do strzelania z tłumikiem zdecydowanie na plus, tylko ciekaw jestem ile wody w Wiśle upłynie zanim wojsko te tłumiki wprowadzi w jakichś konkretnych ilościach. Beryl wz. 96C miał mocowanie tłumika, a żadnego wojsko nie używało (poza PBS-ami na AKM, ale to już chyba historia). Blokada zatrzasku - w zasadzie zmiana chyba tylko "na pokaz". Królik mówi, że ma to poprawić działanie zatrzasku przy zabrudzeniu, ale patrząc na proponowane rozwiązanie zastanawiam się jak - gdyby zatrzask przeniesiono, to może by tak to działało, ale tutaj nadal on jest w tym samym miejscu. Blokada jedynie pomaga przeciw przypadkowemu przekręceniu przez użytkownika - co oczywiście nie mieści się w głowach krytyków Grota i jego "samowypadającego" regulatora. Przedłużone łoże (i blokada na MLOK) już ten problem w zasadzie rozwiązało.

Zmiana kolby - ergonomiczny krok do tyłu, a dywagacje na temat tego, że każdy będzie mógł sobie założyć taką kolbę jaką lubi są bezsensowne w przypadku wojska. Bo tam nikt nie będzie żadnych kolb zmieniał, ba, nawet zdjęcie/założenie baki będzie zwalczane przez beton spod znaku "****owo ale jednakowo". Tyle "dobrego", że na razie w WOT rzadko widzi się nowoczesne celowniki, ale w WL jest ich już trochę, różnych rodzajów (bo nie tylko EOT-y, ale i termo- i noktowizja PCO).

Swoją drogą - Larpak wspominał kiedyś o problemie z mocowaniem celowników nad otworem napinacza. Jeśli dobrze pamiętam, komora zamkowa miała się w tym miejscu wyginać, co skutkowało zacięciami. Coś więcej na ten temat wiadomo, mówili o tym na Grotowisku?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
k32g
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 16 lipca 2018, 10:31
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: k32g »

Pewnie będą w zestawach te same nożo-bagnety, tylko nie będzie można ich założyć, jeśli skrócą lufę, a zostawią obecne długie łoże.
Co do tłumika płomienia, trzeba by wiedzieć o ile ten otwarty zmniejszy sygnaturę dla amunicji używanej przez wojsko, by ocenić tę zmianę.
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Krolik »

krzychu22lr pisze: 31 sierpnia 2023, 14:00 Obejrzałem materiał Królika i tak się zastanawiam nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze, rezygnacja z mocowania, a nawet zakupów bagnetów: ja tam za bagnetem płakać nie będę, ale czy wojsko planuje zamówienie noży uniwersalnych? O ile dobrze pamiętam, to właśnie taką funkcję na dobrą sprawę pełniły te bagnety.
To są tylko moje spekulacje wynikające z zaprezentowanych grafik. Co zrobi wojsko, to ja bladego pojęcia nie mam.
No i co z bezkolbowcem, odmiana, która przeszła badania kwalifikacyjne to mocowanie miała - te będą kupowane nadal z bagnetami?
J.w. :)
Zmiana urządzenia wylotowego - coś czuję, że to długo nie pożyje, ktoś "zahaczy o pas nośny" i złamie jedno z ramion tłumika płomienia i zaraz wszystkie Fejsbuki, Jutjuby i Onety będą krzyczeć, a FB wróci do wzoru w stylu "birdcage". Czy może się mylę, i robiono jakieś badania trwałości nowego urządzenia wylotowego?
Jak mówiłem - to tylko obrazki, jak będzie wyglądać docelowa wersja, to tego nie wiem. Może otwarty, może nie. Najważniejsze jest to, że będzie na 1/2-28.
Zmiany w obrębie regulatora - pozycja do strzelania z tłumikiem zdecydowanie na plus, tylko ciekaw jestem ile wody w Wiśle upłynie zanim wojsko te tłumiki wprowadzi w jakichś konkretnych ilościach.
To już sprawa wojska. A jak wprowadzi, to mają gotowy do tłumika karabinek.
Królik mówi, że ma to poprawić działanie zatrzasku przy zabrudzeniu, ale patrząc na proponowane rozwiązanie zastanawiam się jak - gdyby zatrzask przeniesiono, to może by tak to działało, ale tutaj nadal on jest w tym samym miejscu.

Nie. Zaniedbanie konserwacji zatrzasku wpływa na jego funkcjonalność, ten nowy ma działać zupełnie inaczej. Jest w tym samym miejscu, ale nie ma możliwości przekręcenia regulatora bez wciśnięcia blokady. Problem solved.
Co prawda on już jest solved, co sam zauważasz poniżej. ;)
Zmiana kolby - ergonomiczny krok do tyłu, a dywagacje na temat tego, że każdy będzie mógł sobie założyć taką kolbę jaką lubi są bezsensowne w przypadku wojska.
Nie. Standardowa kolba Grota jest za krótka dla wysokich lub mających łapy jak szympans i o tym mówię od samego początku. Więc ergonomicznie to krok do przodu.
Bo tam nikt nie będzie żadnych kolb zmieniał, ba, nawet zdjęcie/założenie baki będzie zwalczane przez beton spod znaku "****owo ale jednakowo".
Może kiedyś ten beton skruszeje. Trzeba mieć nadzieję. :)
[qquote]Swoją drogą - Larpak wspominał kiedyś o problemie z mocowaniem celowników nad otworem napinacza. Jeśli dobrze pamiętam, komora zamkowa miała się w tym miejscu wyginać, co skutkowało zacięciami. Coś więcej na ten temat wiadomo, mówili o tym na Grotowisku?
[/quote]Nie wiem, co trzeba by zrobić, żeby się wygięła, ale jest kilka karabinków o podobnej konstrukcji, żeby daleko nie szukać - japoński "Grot", czyli Howa Type 20.
k32g
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 16 lipca 2018, 10:31
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: k32g »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”