Ważenie śrutu.

Tematy związane z dyscypliną strzelecką Air Benchrest.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

Jorguś pisze: 19 kwietnia 2023, 17:42 Pozwolę się z tym nie zgodzić, mam inne doświadczenia ze strzelania w pomieszczeniu zamkniętym i terenie otwartym
Andrzej uzyłem skrótu myslowego.
Tak, najlepiej sprawdzić wstępnie w sterylnych warunkach jaka matryca lata najlepiej.
Jednak ta sama matryca, która lata w miarę dobrze na hali może być beznadziejna na dworze.
Dobrze jest też zerować się na hali pod HFT.

Patrząc z dłuższej perspektywy moje strzelanie na strychu w sterylnych warunkach było strata czasu...
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Jka »

tommylee pisze: 19 kwietnia 2023, 13:35
Patrząc z dłuższej perspektywy moje strzelanie na strychu w sterylnych warunkach było strata czasu...
Z tym to ja się nie zgodzę - ile fotek się z tego naoglądałem to tylko Ja i Ty wiemy ;laughing:
A tak bym się nudził w tej Afryce :-D

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Jorguś »

tommylee pisze: 20 kwietnia 2023, 08:53 Tak, najlepiej sprawdzić wstępnie w sterylnych warunkach jaka matryca lata najlepiej.
Jednak ta sama matryca, która lata w miarę dobrze na hali może być beznadziejna na dworze.
Dobrze jest też zerować się na hali pod HFT.
Tomku, Tak jak piszesz, hala to tylko podstawa od której warto zacząć ponieważ bardzo ciężko jest uzyskać idealne i powtarzalne warunki w terenie otwartym przez dłuższy czas. Jednak wszystkie wyniki należy sprawdzić w terenie zaczynając od zerowania w takiej postawie jak się będzie strzelać najwięcej, w przypadku HFT to leżąca i palik. Dodam jeszcze że zerując w leżącej warto sprawdzić jakie są różnice w punkcie trafiania przy klęczaku i stojącej, bo na pewno będzie trochę inaczej niż przy leżącej, przyjajmniej ja tak miałem.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

Jka pisze: 20 kwietnia 2023, 09:00 Z tym to ja się nie zgodzę - ile fotek się z tego naoglądałem to tylko Ja i Ty wiemy ;laughing:
Jerzy ok, na pewno jakieś wnioski wyciągnąłem z tego strychu choćby mocowanie tłumika na lufie i harmonie drgań lufy.
Ale tam nie wiało a później na zawodach d...
Jka pisze: 20 kwietnia 2023, 09:00 A tak bym się nudził w tej Afryce :-D
Chociaż tyle :-D
Jorguś pisze: 20 kwietnia 2023, 10:04 zaczynając od zerowania w takiej postawie jak się będzie strzelać najwięcej, w przypadku HFT to leżąca i palik.
Dla mnie takie zerowanie to bzdura, sorry. Zatem strzelcy KPN powinni się zerować ze stojącej???
Akurat zerować karabinek powinno się nie dotykając go wcale z jak najbardziej stabilnej pozycji czyli stół, bipod i rest tylny z AO ustawionym na odległość naszego zera.
Jorguś pisze: 20 kwietnia 2023, 10:04 zerując w leżącej warto sprawdzić jakie są różnice w punkcie trafiania przy klęczaku i stojącej, bo na pewno będzie trochę inaczej niż przy leżącej, przynajmniej ja tak miałem.
Zatem nie potrafisz patrzeć równo przez celownik z błędem paralaksy :-D
Wiem, że co stanowisko to inna pozycja ale jak będziesz patrzył równo w okular to żaden błąd nie jest straszny a pomaga w ocenie odległości.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 611
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 18
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Łysy »

Nie robiłem testów skupienia śrutami lekkimi, średnimi i ciężkimi z tej samej paczki ale robiłem testy prędkości i w tym śrucie z którego strzelam JSB Exact 4,52 matryca 54, który wagowo jest bardzo wyrównany są różnice i to dość spore.
W paczce po ważeniu mam trzy grupy przydatne na zawody od 0,543 grama do 0,556 grama.
Ale w każdej paczce trafiają się śruty bardzo lekkie czyli 0,532-0,536 grama - kilka sztuk.
I kilka sztuk bardzo ciężkich powyżej 0,560 grama.
Lekkie lecą z prędkością ok 243 m/s a ciężkie 236 m/s, dodając do tego trajektorię mojego śrutu może dawać to na tarczy nawet 0,6-0,7 cm różnicy (według chairguna) a pewnie zdążą się takie co będą miały na 42 metrze i 1 cm opadu więcej.
Niby centymetr to niewiele ale jak dodamy do tego pomyłkę w ocenie odległości i pomyłkę w ocenie siły wiatru spokojnie może to dawać o wiele mniejsze szansę na zmieszczenie się w 35 mm kilzonie na 40-42 metrze.
Dlatego ważę głównie po to by wyeliminować te skrajnie nie trzymające wagi egzemplarze a skoro już ważę to dzielę na te trzy grupy bo jest okazja.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

hilary22 pisze: 21 kwietnia 2023, 14:19 Dlatego ważę głównie po to by wyeliminować te skrajnie nie trzymające wagi egzemplarze
Amen :-D
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: bruno_Hof »

hilary22 pisze: 21 kwietnia 2023, 14:19
Niby centymetr to niewiele ale jak dodamy do tego pomyłkę w ocenie odległości i pomyłkę w ocenie siły wiatru spokojnie może to dawać o wiele mniejsze szansę na zmieszczenie się w 35 mm kilzonie na 40-42 metrze.
Patrząc na to jak zachowuje się śrut na wietrze- fotka poniżej,czasami taki śrut może uratować tyłek :one: czyli trafisz w sam środek.
Kto tam wie, jak wieje na 42m :-D
IMG_20220729_195317.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: jarni8 »

Patrząc na to jak zachowuje się śrut na wietrze- fotka poniżej,czasami taki śrut może uratować tyłek :one: czyli trafisz w sam środek.
Kto tam wie, jak wieje na 42m :-D
To optymistyczny scenariusz :D Może być też tak, że śrut poleciał wyżej niż chciałeś, ale zmieściłby się w KZ, gdyby nie to, że dostał jeszcze tylnego wiatru i wyfrunął nad KZ :D
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: bruno_Hof »

jarni8 pisze: 21 kwietnia 2023, 21:42
To optymistyczny scenariusz :D
U mnie, szklanka jest zawsze pełna do połowy :-D.Dzisiaj sprawdzę waga vs odległość.
HW95K HW50S Typhoon FT.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: bruno_Hof »

bruno_Hof pisze: 22 kwietnia 2023, 07:49
jarni8 pisze: 21 kwietnia 2023, 21:42
To optymistyczny scenariusz :D
U mnie, szklanka jest zawsze pełna do połowy :-D.Dzisiaj sprawdzę waga vs odległość.
Z przeważonych 50 szt./cztery lekkie i trzy cięższe,reszta w normie.
Karabinek LGM/pcp/zero 25m/tarczka 42m/oddane 9 strzałów -czyli po trzy z każdej wagi. Ten co wyszedł poza czarne,był z tych lekkich,ale może być też mój błąd /celowałem przy latarce/ a przy okazji, diagram wiatrowy,pasuje do karabinka :-D
IMG_20230422_203651.jpg
IMG_20230422_211632.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: jarni8 »

Zgodnie z tym co się mówi w temacie ważeniu śrutu, zwykle te lekkie powinny latać wyżej, a cięższe niżej. Także wynik zupełnie na opak od "oczekiwanego". Chociaż po 3 strzały z każdej grupki to mało. Sensownie byłoby narysować sobie 3 kropki na tej samej wysokości i do każdej po kolei oddać po 10 strzałów z grupy lekkie/ok/ciężkie. Dobrze jest też przestawić sobie lunetę parę klików w górę/dół, żeby nie zniszczyć sobie w połowie eksperymentu punktu celowania... a przynajmniej mi tak wygodniej jak robiłem testy. Mniej rozpraszaczy :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Kacper_Potocki »

Jestem po pierwszym poważnym strzelaniu różnymi matrycami Exacta. Wywaliłem wczoraj sporo śrutów starając się bardzo. Strzelałem z czterech matryc - 26, 44, 49 i 54. Nie myłem, nie ważyłem, jedynie oglądałem sukienki odrzucając wgniotki. Chciałem zobaczyć czy będzie różnica i jest. Sprawdzę inne matryce, bo mam ich trochę, a kolejnym krokiem będzie mycie i ważenie.

"54" z tych czterech najlepsza, tylko 3 (delikatne) odskoki. Pisząc odskoki mam na myśli nie większe niż 1cm.
"44" lata jak chce i gdzie chce w obrębie 1,8cm
"26" bardzo celna, nie tak bardzo jak "54", ale świetny wynik udało się wykręcić.
"49" bardzo celna, ale raz na jakiś czas mam mega odskok, którego nie da się wyjaśnić. Odskok nawet do 2cm, najczęściej w dół i prawo.

Tomek mówił, że mycie zapewni, że te odskoki będą krótsze, oraz będą rzadziej występowały.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Air Benchrest”