Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: PANPADRE »

Piszecie o wszystkim co jest teraz, a to nie ma najmniejszego znaczenia. Ja myślę co będzie za jakiś czas. Jak się chce psa uderzyć, to kij zawsze się znajdzie. Dlatego należy zachować skrajnie rewolucyjna czujność.

Dwa konkretne przykłady :

1. Chciano ostatnio przepchnąć ustawę, która mogła w drastyczny sposób zmienić rozwiązania zawarte w obowiązującej obecnie UOBiA. Na szczęście nie wyszło.

2. Myśliwi olali temat, nie zachowali rewolucyjnej czujności, w konsekwencji odebrano im możliwość mania broni krótkiej. Niech się cieszą, ze nie odebrano im strasznie niebezpiecznych sztucerów centralnego zapłonu pozostawiając tylko prawo posiadania gładkolufowej drutówki ;laughing:
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Zbigniew Rybka »

Piotr_JG pisze: Poza tym EKB wymagają jedynie przy ZAKUPIE. Posiadanie czarnego prochu wymaga posiadania broni, nie EKB.
Oczywiście, że sprzedawca sprawdzi, czy może sprzedać ci proch, ale nie ma prawa sprawdzać faktury lub umowy zakupu broni, oświadczeń itp. Nie wiem nawet, czy ma prawo sprawdzać Twój dowód w celu innym niż potwierdzenie wymaganego wieku. Dla niego EKB jest wygodnym dowodem posiadania broni skutecznie zabezpieczając mu dalsze prowadzenie biznesu.
Ale gdyby ktoś uprawniony (np. policjant kontrolujący Twoją broń scaloną np. przy okazji potwierdzania posiadania szafy S1) stwierdził, że posiadasz czarny proch, a nie masz do niego broni, to mogłyby być nieprzyjemności z tym związane :621:. Co zresztą sam wiesz :-D .
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: KG92RS »

mar_kow pisze: Wiem... Jak widać cytat to jedno a interpretacja sklepu to drugie... Kiedyś jak próbowałem kupić na każdy sposób (...) to mi nie sprzedali... Dlatego od tamtej pory mam ich "w poważaniu"...
Czarny proch jest materiałem wybuchowym, znajdującym się w obrocie koncesjonowanym - stąd wymóg -> przed 1 sierpnia zeszłego roku wyłącznie EKB (nawet do broni CP wymagającej pozwolenia), a po 1 sierpnia zeszłego roku, czyli po nowelizacji ustawy "koncesyjnej", EKB lub legitymacji posiadacza broni. Chociaż z tym też może być problem -> mam Rugera Old Army wpisanego zarówno w legitymacji, jak i w EKB -> i NIGDZIE nie jest napisane, że jest to broń rozdzielnego ładowania, przystosowana do strzelania wyłącznie za pomocą czarnego prochu. Więcej -> nie ma NICZEGO o czarnym prochu... Jest nazwa, jest numer broni i kaliber... I nic więcej... Kupiłem ostatnio proch, demonstrując sprzedawcy - oprócz dokumentów - również broń, żeby sobie na niej przeczytał, że jest "black powder only"...

Nie ma potrzeby szukania tutaj dziury w całym i doszukiwania się jakichś spisków. Jeszcze nie teraz i na pewno nie związanych z EKB.

Kuriozum o którym pisałem wcześniej to to, że teoretycznie nie da się kupić czarnego prochu do broni czarnoprochowej na amunicję scaloną -> nie ma znaczenia, czy jest to broń na pozwolenie, czy bez pozwolenia: czarny proch można sprzedać wyłącznie właścicielowi broni ROZDZIELNEGO ŁADOWANIA - pozwoleniowej, lub nie.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Zbigniew Rybka »

KG92RS pisze:Więcej -> nie ma NICZEGO o czarnym prochu... Jest nazwa, jest numer broni i kaliber... I nic więcej... Kupiłem ostatnio proch, demonstrując sprzedawcy - oprócz dokumentów - również broń, żeby sobie na niej przeczytał, że jest "black powder only"...
Przy okazji wizyty w WPA pokaż im tę broń, zwłaszcza napis na lufie i poproś o dopisanie w EKB informacji, że jest to broń CP rozdz.ładowania (na co masz potwierdzenie w postaci kominków i napisu). Nie powinno być z tym problemów, a będzie wygodniej przy zakupach.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: KG92RS »

Zbigniew Rybka pisze: Przy okazji wizyty w WPA pokaż im tę broń, zwłaszcza napis na lufie i poproś o dopisanie w EKB informacji, że jest to broń CP rozdz.ładowania (na co masz potwierdzenie w postaci kominków i napisu).
Już kiedyś próbowałem czegoś takiego - fakt, że nie z CP, tylko z dopisaniem w legitymacji kolejnego rodzaju amunicji do posiadanej broni (był wybity na komorze zamkowej) -> usłyszałem, że mogą mi wpisać tylko to, co mam na fakturze/umowie. A jak chcę coś więcej, to muszę im dostarczyć stosowne zaświadczenie od rusznikarza... Sądzę, że teraz będzie podobnie - nie wymagaj od nich wiedzy, co to jest kominek...

Żeby było śmieszniej, remika w EKB miałem wpisanego, tylko jako "Rewolwer New Army .44" i "Broń nie wymaga pozwolenia" - o CP też niczego nie było.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Zbigniew Rybka »

U mnie w W-wie byli na tyle uprzejmi, że koledze wpisali rewolwer bez żadnych piapierów, "na ładne oczy" na kilka dni przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata (sprzedający nie zdążył dostarczyć umowy), poprosili tylko, żeby dosłać umowę, jak dojdzie. Zależy od dnia, humoru, gadki itp. Życzę Ci trafienia w dzień i nastrój :-D !
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
wld
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 października 2009, 18:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: wld »

Gdzie mogę szukać podstawy prawnej do obowiązku przedstawienia EKB przy zakupie prochu?
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Mumin_ »

Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Art. 61 p.7
Nie ma za co
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Yogi81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 28 czerwca 2020, 20:56
Tematy: 3
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Yogi81 »

Witam Wszystkich,
Mam pytanie dotyczące "odstępowania" nadwyżek np. Vesuvitu.
Wiadomo, że można "podzielić się" nadprogramowym "czesiem" z osobą mającą legalnie broń rozdzielnego ładowania ale czy są jakieś są dodatkowe ograniczenia (poza legalnością posiadania broni) ?
Oczywiście wiadomo, że mówimy tu o pojedynczych opakowaniach.
Będę wdzięczny za opinię i podstawę prawną - sama Ustawa nie precyzuje wszystkiego (jakieś orzeczenia, głosy, itd.)

Serdecznie pozdrawiam,
Yogi
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

W Polsce każda broń odprzodowa jest legalna nie ma nielegalnej, za wyjątkiem wykonanych samopałów. Więc trochę pokrętne pytanie, zgodnie z UBOiKA do 0.5 kg pędnia czarnego możesz posiadać np do zabawy rakietami, oraz innymi zabawkami do których taki proch może być niezbędny. Ponieważ nie ma opakowań 0,5 kg w sklepach a panowie nie chcą rozważać to wołają od każdego EKB co moim zdaniem jest bezprawiem. Na posiadanie prochu czarnego nie jest wymagane żadne pozwolenie, on jest legalny i możesz się nim dzielić z innymi. Co innego do czego taki obdarowany go użyje. Jak w czynie przestępczym to beknie za czyn ale nie za to że posiadał czarny proch i tyle, tak stanowi prawo. :)
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Mumin_ »

Smerf pisze: 14 sierpnia 2020, 12:32zgodnie z UBOiKA do 0.5 kg pędnia czarnego możesz posiadać [...]
Byłbyś tak dobry i rozwinął powyższy akronim? Bo mnie zaciekawiłeś bardzo...

M.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

Trochę skrótami tu poleciałem i przywołałem stary zapis dotyczący osób uprawiających coś takiego jak modelarstwo. Istotnie w nowej UBOiCE nie ma nic o tych 0,5 kg ale często to było używane jako argument. A tu masz jedne z wyroków o legalności prochu czarnego:
"Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie czarnego prochu, mogącego być także częścią amunicji do broni palnej wytworzonej przed 1850 r., w odniesieniu do której, stosownie do art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie w rozumieniu art. 9 tejże ustawy."

i fragment uzasadnienia z tego wyroku:

"Prokurator Prokuratury Krajowej wniósł o podjęcie uchwały następującej treści: “Posiadanie amunicji – a także czarnego prochu – do broni palnej, na posiadanie której, stosownie do art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) nie jest wymagane pozwolenie, nie wyczerpuje znamion przestępstwa z art. 263 § 2 k.k.”, wykazując w części wstępnej wniosku, że w tym przypadku spełnione zostały, jego zdaniem, warunki z art. 441 § 1 k.p.k. Motywując swoje stanowisko, prokurator wskazał na szczególny charakter konstrukcji broni palnej wytworzonej przed 1850 r. i jej replik, który stał się przyczyną wprowadzenia ich w art. 11 u.b.a. do wyjątków od konieczności posiadania pozwolenia."

i jeszcze to:

"Ustawa o broni i amunicji nie zawiera żadnego przepisu, który nakazywałby wydawanie osobnego pozwolenia na nabywanie czy posiadanie samej amunicji do broni palnej. Możliwość posiadania amunicji do niej jest zatem nierozłącznie związana z pozwoleniem na posiadanie konkretnego egzemplarza broni palnej (art. 14 u.b.a.). Mając na uwadze tego rodzaju rozwiązanie ustawowe, należy stwierdzić, że w przypadku kiedy ustawodawca wyłączył określone kategorie broni (wyszczególnione w art. 11 u.b.a.) spod rygoru posiadania na nie pozwolenia, to tym samym umożliwił nabywanie do nich amunicji bez pozwolenia. Proch czarny, jako nieznajdujący zastosowania we współczesnej broni, czy to myśliwskiej, sportowej, czy należącej do innej z kategorii broni, na posiadanie których wymagane jest pozwolenie, może być swobodnie posiadany przez właścicieli, niewymagającej, w świetle art. 11 pkt 1 u.b.a., pozwolenia broni wytworzonej przed 1850 r. lub jej replik. Nie powinno zatem budzić wątpliwości to, że posiadanie czarnego prochu przez osobę fizyczną, z przytoczonych powyżej powodów, nie oznacza, że popełnia ona przestępstwo z art. 263 § 2 k.k."
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: kozichwost »

Smerf pisze: 14 sierpnia 2020, 12:32 W Polsce każda broń odprzodowa jest legalna nie ma nielegalnej, za wyjątkiem wykonanych samopałów.
Na posiadanie prochu czarnego nie jest wymagane żadne pozwolenie
Kolego w błędzie jesteś. Ardesa vortek jest na pozwolenie, choć jest odprzodówką. Dla czego - znalezienie odpowiedzi pozostawiam Tobie.
Z czarnym prochem też jesteś w błędzie. Jest to mat wybuchowy, który posiadać można bez pozwolenia na broń, jednak trzeba posiadać broń nim strzelającą.
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: sas88 »

W Polsce każda broń odprzodowa jest legalna nie ma nielegalnej, za wyjątkiem wykonanych samopałów
To nieprawda.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

Znów skróty, każda z daty przed i każda z wyjątkiem takiej która jest na czarny procha ale nie zalicza się jej do broni rozdzielnego ładowania np: Rewolwer Lefaucheux M1858 i inne.
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”