Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: mar_kow »

Kuriozalne jest to że możesz sam, albo komuś zlecić kupno i przywiezienie czarnego prochu z Czech w ilości do 20 kg (nie trzeba specjalnego pojazdu i kwitów). Całkiem legalnie...
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Tomtap »

mar_kow pisze:Kuriozalne jest to że możesz sam, albo komuś zlecić kupno i przywiezienie czarnego prochu z Czech w ilości do 20 kg (nie trzeba specjalnego pojazdu i kwitów). Całkiem legalnie...
Ale żeby posiadać czarny proch, musisz najpierw posiadać jakąkolwiek broń nim zasilaną, bez znaczenia czy na pozwolenie, czy bez.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Ślubek »

KG92RS pisze:Zatem nie powinno się dać kupić czarnego prochu do broni współczesnej, nawet jeśli amunicję do niej możne elaborować czarnym prochem.
Nie rozumiem. Jako posiadacz legalnej broni współczesnej mam przecież legitymację posiadacza broni ("a jeżeli na taką broń jest wymagane pozwolenie na broń – legitymację posiadacza broni"). :roll:
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: mar_kow »

Ślubek pisze:
KG92RS pisze:Zatem nie powinno się dać kupić czarnego prochu do broni współczesnej, nawet jeśli amunicję do niej możne elaborować czarnym prochem.
Nie rozumiem. Jako posiadacz legalnej broni współczesnej mam przecież legitymację posiadacza broni ("a jeżeli na taką broń jest wymagane pozwolenie na broń – legitymację posiadacza broni"). :roll:
Uprawnia do zakupu prochu nitro do elaboracji. Czarnego już niestety nie sprzedadzą.
Tomtap pisze: Ale żeby posiadać czarny proch, musisz najpierw posiadać jakąkolwiek broń nim zasilaną, bez znaczenia czy na pozwolenie, czy bez.
To fakt, dlatego podobno EKB jest podobno (tak kiedyś mi tłumaczono przez telefon) gwarantem że kupujący posiada broń CP. Tak jakby faktura zakupu/umowa kupna/sprzedaży w połączeniu z dowodem osobistym nie identyfikowała właściciela...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: ravkill »

Jak by tak pięknie było, ty by wystarczało przyjść do sklepu z repliką lub oryginałem CP i problem z głowy.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Ślubek »

mar_kow pisze:Uprawnia do zakupu prochu nitro do elaboracji. Czarnego już niestety nie sprzedadzą.
Cytowany przez kol. KG92RS fragment dotyczy prochu czarnego.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: mar_kow »

Ślubek pisze:
mar_kow pisze:Uprawnia do zakupu prochu nitro do elaboracji. Czarnego już niestety nie sprzedadzą.
Cytowany przez kol. KG92RS fragment dotyczy prochu czarnego.
Wiem... Jak widać cytat to jedno a interpretacja sklepu to drugie... Kiedyś jak próbowałem kupić na każdy sposób (nie mam i nie zamierzam mieć EKB mimo iż aktualnie czekam na "czerwoną książeczkę") to mi nie sprzedali... Dlatego od tamtej pory mam ich "w poważaniu"... A mimo to "zadymiam" dość aktywnie...
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2020, 11:42 przez mar_kow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: PANPADRE »

mar_kow pisze:...nie mam i nie zamierzam mieć EKB ...
Ale się ludzie boja tego EKB ;laughing: czyli rejestracji i podawania swoich danych. Jak będą mieli zabrać, to i tak zabiorą 8-)
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: mar_kow »

PANPADRE pisze:
mar_kow pisze:...nie mam i nie zamierzam mieć EKB ...
Ale się ludzie boja tego EKB ;laughing: czyli rejestracji i podawania swoich danych. Jak będą mieli zabrać, to i tak zabiorą 8-)
Nie wszyscy się boją bo jak napisałem wyżej i tak będę miał pozwolenie (czyli będę rejestrowany) ale dla samej zasady. EKB jest potrzebne gdy chcemy swobodnie bez strachu jechać na zawody z bronią do np. Budapesztu i to rozumiem. Ale nie ma podstaw sprzedaży czarnego prochu na EKB. Więc jak nie - to ja też NIE...
I tak jeżdżę na południe na wakacje - jak wracam - dokonuję odpowiedniego zapasu na cały rok. I mam ich tam gdzie wyżej napisałem...

Bzdurą kolejną jest wymaganie EKB na strzelnicy. Nie masz - nie strzelasz... Nie wszędzie, ale na niektórych tak...
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: PANPADRE »

mar_kow pisze: Bzdurą kolejną jest wymaganie EKB na strzelnicy. Nie masz - nie strzelasz... Nie wszędzie, ale na niektórych tak...
Oooo...tego nie wiedziałem. Widać, że kogoś strasznie boli ta broń czarnoprochowa. Jak już można ją kupić bez żadnych papierów i bez śladów np. na bazarkowym straganie w realnym Świecie (gotówka do ręki i broń do ręki, a nie jakieś kombinacje z pełnymi danymi osobowymi jak na Allegro), to chociaż chcą spisać osobę przy zakupie prochu czy na strzelnicy.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: mar_kow »

Na strzelnicy i tak się musisz wpisać z imienia i nazwiska podając albo nr pozwolenia albo adres zamieszkania z dowodu - podpisując własnoręcznie potwierdzasz że zapoznałeś się z Regulaminem. Mam uprawnienia prowadzącego strzelanie z książką obiektu i bez tego nie dopuszczam nikogo do strzelania. Tu nie może być ściemy bo jak dojdzie do wypadku to prokurator zaczyna od wpisu na obiekcie.
Ale samo EKB jako przepustka to już bezsens...
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: PANPADRE »

Nie do końca mi o to chodzi i na problem należy patrzeć szerzej. Nie wolno dopuścić do tego, aby EKB stało się pozwoleniem na zakup i posiadanie broni czarnoprochowej. Widząc co się z tym EKB dzieje, myślę, że do tego to zmierza.

Kroki będą następujące :

1. Najpierw EKB staje się niezbędne do zakupu prochu czarnego w Polsce przez Polaków (a nie do jakiś potrzeb gdzieś tam na jakiś wojażach zagranicznych),
2. Następnie EKB będzie niezbędne do zakupu broni czarnoprochowej. Po prostu chcąc zakupić broń czarnoprochową, trzeba będzie sobie NAJPIERW wyrobić EKB,
3. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich w procedurze wyrabiania EKB.
4. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie obowiązku zrzeszania się posiadaczy broni czarnoprochowej na EKB (aby było ich łatwiej kontrolować) oraz wprowadzenie terminowych EKB wraz z badaniami, powiedzmy raz na 2 lata.

W konsekwencji tych wszystkich kroków, któregoś pięknego dnia miłośnicy strzelectwa czarnoprochowego z przerażeniem stwierdzą, ŻE BRON CZARNOPROCHOWA W POLSCE jest na normalne pozwolenie , które tylko inaczej się nazywa !!! :)
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Zbigniew Rybka »

Nie histeryzujmy :) . Wystarczy wpisać w EKB jedną sztukę broni (tę, na której Ci najmniej zależy w razie zarekwirowania) i na tej podstawie kupować proch dla reszty Twoich zabawek, które nie muszą być rejestrowane. A innego sposobu niż EKB na udowodnienie posiadania broni CP do tej pory nie ma. A bez posiadania danej broni nie możesz mieć do niej amunicji, również w przypadku scalonej (np. różne kalibry), zgodnie z UoBIA. Do EKB możesz wpisać również broń na amunicję scaloną, ale czarnego prochu Ci na to nie sprzedadzą...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Piotr_JG »

Zbigniew Rybka pisze:A innego sposobu niż EKB na udowodnienie posiadania broni CP do tej pory nie ma.
Eeee tam! Faktura, umowa kupna, a nawet w państwie prawa (obecnie jakby w zawieszeniu) oświadczenie.
Poza tym EKB wymagają jedynie przy ZAKUPIE. Posiadanie czarnego prochu wymaga posiadania broni, nie EKB.
Piotr
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: sas88 »

2. Następnie EKB będzie niezbędne do zakupu broni czarnoprochowej.
Nie wydadzą ci EKB jeśli już nie posiadasz jakiejś broni. Najpierw trzeba kupić broń, potem się wyrabia EKB, proroku..
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”