Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Tato »

Cześć, szukam urządzenia jak w tytule. Znalazłem kilku producentów takowych (Hornady 22 Rim Thickness Gauge, Raven Eye Custom Rim Gauge, GERRY GEREG Rimfire Accuracy Gauge) ale nic dostępnego w PL, w żadnym sklepie z produktami do elaborki, nic. Może któryś z kolegów strzelających precyzyjnie z 22LR widział cos takiego gdzieś, może jakaś polska produkcja od któregoś zakładu rusznikarskiego?
Niby mogę jakos tam mierzyć suwmiarką ale chciałem sobie ułatwić dokonywanie pomiaru partii 100 nabojów na raz...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Dexter »

No... najzwyklejszy na świecie mikrometr? Dla wygody i szybkości pomiaru zwykle mocuję go w stojaczku, żeby detal trzymać jedną ręką a drugą obsługiwać samą śrubę. Jeśli mam do pomierzenia całą serię. Używam Mitutoyo ale dosyć drogi, przypuszczalnie wystarczy Ci tani, analogowy, zalezy jakiej dokładności potrzebujesz.
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Marek Mikszan »

Przepraszam że zapytam ale po co mierzyć grubość kryzy? Jaki to ma wpływ na "strzał"?
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: piotrjub »

Siedzę i zawijam sreberka :-D
Widziałem jak kolega robi takich chyba z setkę, to niedługo pojawią się oferty.

222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Dexter »

Aaa no z takim przyrządem to ekspres. Ręczne mierzenie mikrometrem nie ma podjazdu!

Do Autora: jak nie znajdziesz to daj znać. Się zrobi.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: lemuchr »

w jakim celu mierzy się tę wartość?
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Spitfire24 »

Żeby mieć jak najbardziej zbliżone prędkości wylotowe z wybranej grupy kulek.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: LARPAK »

Tylko na ile dokładne jest to urządzenie i czy lubrykant, który na niektórych nabojach potrafi być na prawdę nałożony grubą warstwą da rzeczywisty odczyt, a po iluś pomiarach nie odłoży na przyrządzie warstwy, która będzie przekłamywała odczyt?

Do tego grubość kryzy to jedno, a co z naważką prochu czy masą pocisku?
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Marek Mikszan »

Ciekawe jaki ma wpływ różnica iluś części po przecinku wysokosci kryzys na celność pocisku. Rozumiem ilość i jakoś prochu, budowa i kształt pocisku oraz jego osadzenie ale kryza? Dla mnie to jest przerost formy nad treścią.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Tato »

piotrjub pisze: 18 sierpnia 2023, 09:43 Widziałem jak kolega robi takich chyba z setkę, to niedługo pojawią się oferty.
Daj tu proszę znać jak już się pojawią. Dziekuję.
Dexter pisze: 18 sierpnia 2023, 09:46 Do Autora: jak nie znajdziesz to daj znać. Się zrobi.
No tak mi się wydaje, że to bardzo proste do zrobienia, ale nie mam narzędzia ani znajomka z maszyną. Jeżeli się nie znajdą to pozwolę się odezwać, dziękuję.
Marek Mikszan pisze: 18 sierpnia 2023, 14:24 Ciekawe jaki ma wpływ różnica iluś części po przecinku wysokosci kryzys na celność pocisku. Rozumiem ilość i jakoś prochu, budowa i kształt pocisku oraz jego osadzenie ale kryza? Dla mnie to jest przerost formy nad treścią.
Można oczywiście pisać teoretyczne rozważanie w internetach na zasadzie "nie znam się ale sie wypowiem" :mad: ale można też pośledzić temat i zobaczyć, że skoro mierzą kryzę lepsi i bardziej znani od nas, to znaczy że może coś jest na rzeczy. Ale już bez złośliwości polecam np ten film, gdzie autor z PRN sam nie wierzy że to coś da, wiec sprawdza praktyczny wynik na papierze. Ot, taka specyfika nabojów bocznego zapłonu, że ma to znaczenie i nie jest przerostem formy nad treścią.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: LARPAK »

Tato pisze: 19 sierpnia 2023, 00:48 Można oczywiście pisać teoretyczne rozważanie w internetach na zasadzie "nie znam się ale sie wypowiem" :mad: ale można też pośledzić temat i zobaczyć, że skoro mierzą kryzę lepsi i bardziej znani od nas, to znaczy że może coś jest na rzeczy. Ale już bez złośliwości polecam np ten film, gdzie autor z PRN sam nie wierzy że to coś da, wiec sprawdza praktyczny wynik na papierze. Ot, taka specyfika nabojów bocznego zapłonu, że ma to znaczenie i nie jest przerostem formy nad treścią.
Czy tutaj chodzi o "nie znam się, ale się wypowiem"?
Nie, ale jest to dość ciekawy temat.

Nie sugerowałbym się też "znanymi" bo niektórzy są znani z tego, że są znani, a i tym się zdarzają wpadki, ale wracając do filmu, który wrzuciłeś to niestety gość sam powiedział, że nie jest żadnym naukowcem, a w jego teście zabrakło mi kilka rzeczy, a też pewne, a zwłaszcza jedna powinna być zupełnie wyeliminowana:
- wg mnie powinien zmierzyć nie po jednej paczce, a po dwie i to z różnych serii albo nawet niech już z jednej, ale te 100 szt. - wtedy "odrzutów" powinien mieć więcej co było by wiarygodniejsze;
- może tego nie pokazał na filmie, ale przerwy między seriami powinny być dłuższe - jeżeli je robił to powinien o tym wspomnieć;
- jak już zmierzył grubość kryzy to powinien jeszcze zmierzyć długość całkowitą naboju, a także masę i dopiero dokonać selekcji;
- po dokonaniu odpowiedniej selekcji (grubość, długość, masa) kilka sztuk powinien rozebrać i sprawdzić różnice w naważce prochu jak i masie oraz długości samego pocisku.


Z jego testu wynika, że cieńsza kryza jest celniejsza tylko z pominięciem pozostałych zmiennych na ile można stwierdzić, że sama grubość kryzy miała tylko wpływ na celność oraz z czym to się dokładnie wiąże?

Czy dzięki cieńszej kryzie mamy inne ciśnienie generowane przez naważkę?
Wątpię, aby chodziło tutaj o ilość masy inicjującej bo ta jest podawana automatycznie do całej grupy łusek w procesie produkcji.

Ciekawe zagadnienie.
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Tato »

LARPAK pisze: 18 sierpnia 2023, 12:37 Tylko na ile dokładne jest to urządzenie i czy lubrykant, który na niektórych nabojach potrafi być na prawdę nałożony grubą warstwą da rzeczywisty odczyt, a po iluś pomiarach nie odłoży na przyrządzie warstwy, która będzie przekłamywała odczyt?

Do tego grubość kryzy to jedno, a co z naważką prochu czy masą pocisku?
Bez znaczenia. Zresztą zacytuję tu poniżej, jak strzelasz 22LR możesz wierzyć lub nie, możesz olać albo wziąć pod uwagę. Teoretyczne rozważania o lubrykantach, naważkach itd. są zbędne bo wyniki na tarczy potwierdzają, że selekcja nabojów poprawia skupienie grup.

According to Eley, the manufacturer of the highest grade rimfire ammunition available (used in the Olympics), the single most important factor in rimfire accuracy is: the thickness of the rim.
So why is the rim thickness so critical?
Inside the rim of a rimfire cartridge is a percussion sensitive compound, the primer. When the rim is hit by the firing pin, the primer literally explodes and ignites the propellant. The initial jump of the bullet, caused by the primer, as the powder begins to ignite, right as the bullet engages the rifling is a critical stage for accuracy. This stage is directly influenced by the amount of primer present.

The rim thickness varies even within the same box of ammunition. Manufacturing processes get the dimensions similar, but not exactly the same. The differences we are talking about here are only a few thousandths of an inch. A small difference in thickness has a proven effect on accuracy as determined by top benchrest rifle champions.

How much difference can there be? Manufacturing methods have improved dramatically over the last twenty years, however there are still limitations to their ability to produce geometrically exact casings. A typical rim thickness can be 0.037" (approximately 1/32"). Within a typical box of ammunition, you will find rim thicknesses between 0.036" and 0.040". More expensive ammunition tends to be more consistent, however variations exist even in high end products. Without a measuring tool, you have no way of knowing what you have.

When you consider that the brass casing has a thickness of around 0.010", and that there is a top and bottom layer of this brass that the primer is sandwiched in-between, you are left with a thickness of primer of around 0.017" for a 0.037" rim. If the rim is 0.041", the primer thickness becomes 0.021, or 24% greater than in a 0.037" rim. This variation in the amount of primer affects accuracy.

So, what is the ideal rim thickness? Excellent question. The answer sounds basic, but the ideal rim thickness is a consistent rim thickness. You can obtain excellent groups with a rim thickness of 0.038" or with a thickness of 0.040", but you will not have excellent groups with a batch of shells that have both rim thicknesses. The key is consistency, and sorting is the only way to achieve this.
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: Tato »

LARPAK pisze: 19 sierpnia 2023, 01:36 Z jego testu wynika, że cieńsza kryza jest celniejsza tylko z pominięciem pozostałych zmiennych na ile można stwierdzić, że sama grubość kryzy miała tylko wpływ na celność oraz z czym to się dokładnie wiąże?

Czy dzięki cieńszej kryzie mamy inne ciśnienie generowane przez naważkę?
Wątpię, aby chodziło tutaj o ilość masy inicjującej bo ta jest podawana automatycznie do całej grupy łusek w procesie produkcji.
Ja odpuszczam tą dyskusję, bo ja nie przyszedłem tu z misją żeby kogokolwiek do czegokolwiek przekonywać, tylko zapytać kolegów, którzy strzelają precyzyjnie z 22LR czy nie widzieli gdzieś przyrządu o który pytam. Miłego wieczoru.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: LARPAK »

Tato pisze: 19 sierpnia 2023, 01:59
LARPAK pisze: 18 sierpnia 2023, 12:37 Tylko na ile dokładne jest to urządzenie i czy lubrykant, który na niektórych nabojach potrafi być na prawdę nałożony grubą warstwą da rzeczywisty odczyt, a po iluś pomiarach nie odłoży na przyrządzie warstwy, która będzie przekłamywała odczyt?

Do tego grubość kryzy to jedno, a co z naważką prochu czy masą pocisku?
Bez znaczenia. Zresztą zacytuję tu poniżej, jak strzelasz 22LR możesz wierzyć lub nie, możesz olać albo wziąć pod uwagę. Teoretyczne rozważania o lubrykantach, naważkach itd. są zbędne bo wyniki na tarczy potwierdzają, że selekcja nabojów poprawia skupienie grup.
Nie chodzi o to czy wierzę czy nie.

Nie pasuje mi tylko proces produkcji z ilością masy inicjującej i to tyle więc bardziej skłaniałbym się, że nie chodzi o jej ilość, ale właśnie o prędkość spalania czy też ciśnienie ze względu na "ilość miejsca".

Czy lubrykant, który z pewnością się zbierze po dokonaniu setek pomiarów będzie miał wpływ na odczyt - wg mnie tak, a wnioskuję to z tego jak kiedyś ważyłem amunicję i po segregacji postanowiłem sprawdzić co i jak i okazało się, że opisana partia ma nieco inną wartość niż to co zważyłem i zapisałem - przetarcie wagi sprawiło, że pomiar wrócił do tego co było na początku - ot zwykłe spostrzeżenie, a nie czepialstwo, nie wiem dlaczego odbierasz to inaczej.
Tato pisze: 19 sierpnia 2023, 02:04
LARPAK pisze: 19 sierpnia 2023, 01:36 Z jego testu wynika, że cieńsza kryza jest celniejsza tylko z pominięciem pozostałych zmiennych na ile można stwierdzić, że sama grubość kryzy miała tylko wpływ na celność oraz z czym to się dokładnie wiąże?

Czy dzięki cieńszej kryzie mamy inne ciśnienie generowane przez naważkę?
Wątpię, aby chodziło tutaj o ilość masy inicjującej bo ta jest podawana automatycznie do całej grupy łusek w procesie produkcji.
Ja odpuszczam tą dyskusję, bo ja nie przyszedłem tu z misją żeby kogokolwiek do czegokolwiek przekonywać, tylko zapytać kolegów, którzy strzelają precyzyjnie z 22LR czy nie widzieli gdzieś przyrządu o który pytam. Miłego wieczoru.
A czy ja chcę, abyś mnie przekonywał?

Temat uznałem za ciekawy i to tyle.
Podałeś pewne informacje, ale jednak dają one nieco więcej pytań jak odpowiedzi i to tyle.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzenie do pomiaru grubości kryzy naboju 22LR

Post autor: piotrjub »

LARPAK ale ty mylisz w ogóle pojęcia.

Nie rozumiesz idei i na czym to polega.
Kupujesz paczkę amo .22, powiedzmy 50 sztuk, niektóre opinie wyrażają zdanie że po sortowaniu strzelało im gorzej co jest totalnym debilizmem. Twoja kupiona paczka amo jak ją weźmiesz i strzelisz, to efekt na tarczy masz jaki masz.
Teraz zaczynasz kombinację aby z tej paczki 50 sztuk wybrać powiedzmy podobne 10 sztuk, tyle ile strzelasz serię. Co by nie było w tej grupie amunicji mocno różniącej się od pozostałych w serii.
Na świecie są różne szkoły co na początku warto zrobić, jedni mogą mówić - jako pierwsze pomiar headspace a w 22LR to właśnie grubość naszej kryzy, inni piszą o przeważeniu. Jeszcze inni pomierzą pogrupują a potem je dodatkowo przeważą.
Mylisz pojęcia i zaczynasz myśleć kategoriami centralnego zapłonu, a to jest śmieszne.
Dodatkowo w ogromnej ilości zawodów na świecie są zapisy że możesz strzelać wyłącznie z fabrycznej amunicji. Nic z nią się nie robi, nie rozcala się pocisku od łuski, nie waży się ładunku prochowego czy pocisku, może cię zaskoczę - spłonka w centralnym ma również wpływ na skupienia to tak na marginesie.

Różne metody które ktoś chce zastosować, maja wyłącznie na celu wyłapanie rażąco odbiegającej sztuki amo od pozostałych (wykorzystasz ją do treningu). Starasz się pogrupować amunicję w dziesiątki, czyli ilość jaką najczęściej strzelamy daną serie.

Co ci to daje, choćby to że nie masz jak strzelasz nagle jakiegoś dziwnego odskoku. Czy to działa, u każdego inaczej ale praktycznie wszyscy piszą że tak jak wspomniałem prędzej nie mają dziwnych odskoków a skupienie w grupach jedni wspominają o poprawie wyniku o 7-8 % inny dają nawet kilkanaście %.
Wracając do idei, masz posegregować to co masz w pudełku w serie, takie jak strzelasz, aby twoje grupy dały ci jak najlepsze skupienie.

A jak strzelasz na zawodach powiedzmy 3 serie po 10 sztuk, to starasz się wybrać właśnie ja najbardziej podobne 3 razy po 10 sztuk.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”