howa 1500 varmint

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: Ultra3000 »

SpaceDog, nie chodzi mi o bicie piany. Ja na serio chciałem się dowiedzieć jak to to jest z tym określaniem skupienia bo już od jakiegoś czasu chodziło mi to po głowie. A że trafiłem dziś na Ciebie to postanowiłem zapytać :-D
Osobiście obstawiałem że właściwą będzie odpowiedz A, ale... w 5 strzalowych seriach :)
PS. Co złego to nie ja :-D
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: howa 1500 varmint

Post autor: SpaceDog »

Proszę.

Obrazek

A teraz sam sobie odpowiedz na następujące pytania:
- czy jest możliwe regularne uzyskiwanie skupienia na amunicji fabrycznej 0,3MOA (gdy różnice np. między partiami wynoszą 22-24m/s)?
- dlaczego amunicja precyzyjnie elaborowana z dokładnością do 1-2m/s nie zawsze daje wynik 0,3MOA?
- jeśli serie 5-strzałowe to: strzelane wciągu minuty? z minutowymi odstępami czy 5kulek wciągu dnia?
- czy (może po za członkami kadry narodowej, ćwiczącej 3-4 godziny każdego dnia) strzelając serie 5 strzałowe łatwiej jest wyeliminować błąd czynnika ludzkiego? Czy jednak łatwiej to zrobić przy serii 3kulkowej?
- czy jeśli broń potrafi puścić 3 kulki ze skupieniem 0,3MOA, to dlaczego nie miałaby tego samego zrobić z pozostałymi kulkami?
- czy strzelanie z broni niezamocowanej w imadle dopuszcza/uwzględnia zwyczajny błąd ,,czynnika ludzkiego", a jeśli tak, to czy odskok na tarczy eliminuje taką broń lub amunicję?
- czy skupienie zależy od czystości lufy i jeśli tak, to w jaki sposób? czy grupa 0,3MOA strzelona na czystej lufie jest lepsza/gorsza niż grupa 0,3MOA strzelona po przepuszczeniu przez lufę 20-30 kulek? i która z nich jest bardziej miarodajna?

Można się tak wygłupiać w nieskończoność...
Tylko po co? :roll:
Pewne rzeczy przychodzą z doświadczeniem, za inne odpowiada np. renoma i jakość producenta, a jeszcze inne - wprost z dyspozycji/formy strzelca danego dnia i w danych warunkach.
Strzelcowi z większym doświadczeniem, wystarczy puścić 3-5 kulek żeby ocenić jakość wykonania broni, jej zachowanie podczas strzału i potencjał.
Ileż razy trzeba strzelać żeby wreszcie ustalić skupienie naszego karabinu? 2-3x w roku? raz w miesiącu? na każdym treningu? Czy karabin strzelający 1MOA nadaje się do wygrywania zawodów? Czy to prawda, że kulka w kal.308win spada na ziemię pionowo zaraz po spadku prędkości poniżej prędkości dźwięku...?
Kluczem do wszystkiego jest pokora i zdrowy rozsądek...
oraz niepopadanie w paranoję.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: Ultra3000 »

Dokładnie. Nie popadam w psychozę. Dlatego czasem zastanawiam się nad sensem tych wszystkich "czarów" przy elaborowaniu amunicji. Skoro jest jeszcze czynnik ludzki, warunki atmosferyczne itd. pisałem już że jestem świeżym strzelcem, widziałeś też moje tarcze na 100 m z fabrycznej ammo - 0.3 MOA (bo sam gratulowales mi wyników :-D ), tak jak i na 300 m zrobiłem kilka tarcz pod rząd 0.24-0.3 MOA (tu już były moje elaborowane wypociny)... teraz na dobre zaczalem elaboracje i jak na razie szukam właściwych osadzen, komponentów itd. wszelkie rady i wskazówki przyjmuje i chłonę jak gąbka. Raz udało mi się w 4 strzałach zrobić 0.1 MOA i poczułem się jak w niebie, teraz już 0.3 nie zadowala mnie i chce się ciągle lepiej... Może to zle podejście, ale samodoskonalenie musi byc. Zapewne w końcu ochłonę :-D no ale od czego jest forum... :)

Tu moja "złota tarcza" na 100 m. 5 strzałów, pierwszy uciekł ale pozostałe 4 to 0.1 MOA. Pewnie nigdy już tego nie powtórzę... No ale .. :-D

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2019, 00:27 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: pkl66 »

Panowie,
Chylę czoła przed Waszą wiedzą na temat skupienia i podziwiam tarcze, wyniki super. :516: A tak nieśmiało ponowie pytanie gdzie pójść i kupić Hovę, żeby sprzedawca podoradzał i podpowiadał co i jak sensownie dobrać?
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: Ultra3000 »

Nieśmiało podpowiem: bierz Bergare w 6.5 CM lub 308, dobra cena, dobra lufa, dobra frajda ze strzelania :-D a później elaboracja bo z czasem Ty i Twój karabin tego zapragniecie :)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: howa 1500 varmint

Post autor: SpaceDog »

Gratulowałem, bo zawsze pogratuluję świetnej grupy - a za takie uważam wszystkie poniżej 0,5MOA - zwłaszcza na fabrycznej amunicji.
Moja ,,życiówka" na 100m miała bodaj 0,19MOA - już nie pamiętam dokładnie :-\
Nigdy nie kręcił mnie benchrest i śrubowanie wyników w postaci 1 dziury - wolę strzelać taktykę do gongów i blach niż do papieru.
Niestety albo ,,stety" zawody wygrywają zawodnicy, którzy strzelili największą ilość punktów, a nie najlepsze skupienie - dlatego też przestałem się tym przejmować... i nadal twierdzę, że lepiej strzeli na zawodacz ktoś z dużym doświadczeniem i umiejętnościami, wyposażony w średni sprzęt, niż ktoś z topowym sprzętem ale przeciętnymi lub niewielkimi umiejętnościami.
Owszem - ponieważ strzelam wyłącznie z fabrycznych kulek, to po każdym zakupie nowej partii, strzelę i pomierzę zawsze kilka grup labradarem. Niestety nie mogę sobie pozwolić na jednorazowe zakupy typu 1000 kulek na sezon (zwłaszcza, że strzelam różne rzeczy i w różnych kalibrach...)
Elaboracja, to temat-rzeka. Możliwości i mnogość kombinacji jest bardzo duża... ja jednak nie znam się na tym zupełnie.
Strzelam tak często, jak tylko mam możliwość... niestety nie jest to regularny trening :-? ale przynajmniej 1-2x w miesiącu staram się być na strzelnicy (czasem częściej ale np. z karabinkiem czy pistoletem, mam dostęp tylko do osi max 100m). Dlatego też jestem pewien, że mógłbym u siebie jeszcze kilka rzeczy poprawić... Widzę to na przykładzie ludzi, którzy (jak pisałem wcześniej) regularnie trenują 2-3x w tygodniu na strzelnicy + trening w domu na sucho - nigdy im nie dorównam... bo nie mam na to ani czasu, ani ambicji. Jest mi dobrze z tym co mam (co nie znaczy, że nie chcę się rozwijać... robię to we własnym tempie uzależnionym od czasu, środków i potrzeb - np. ostatnio ćwiczę canting).
Nie mam parcia na wynik. Jasne - miło i fajnie jest czasem coś wygrać... ale nie jest to dla mnie celem.
Samo strzelanie zapewnia mi mnóstwo frajdy i w zasadzie tylko to się dla mnie liczy.
No ale każdy sam przed sobą powinien odpowiedzieć sobie na pytanie co go kręci, jak daleko może się poświęcić i za pomocą jakich środków jest gotowy osiągnąć to, co chce.

Howa w różnych wersjach jest dostępna w Poznaniu i Tarnobrzegu u importera Astroclassic. Dobry karabin w dobrej cenie. np ten:
https://www.astroclassic.pl/karabin-pow ... 0-mm/3593/

Na jakieś szczególne rady i kompetencje sprzedawców, specjalnie bym nie liczył... (bez obrazy dla panów z Astroclassic - których nie znam zupełnie) bo z doświadczenia wiem, że nadal to pięta achillesowa 95% sklepów w Polsce :-?
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2019, 01:16 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: Ultra3000 »

Dokładnie, w pełni się z Tobą zgadzam SpaceDog. Miło jest z mądrym pokonwersowac :-D z każdej dyskusji wyciągam ile mogę. Trochę dziś mnie też uswiadomiles. Mnie chyba kręci benchrest na tę chwilę ale kto wie co będzie za jakiś czas, wszak strzelam z różnych sprzętów i dopiero poznaje różne "kruczki" i "zagwozdki" strzelectwa...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: howa 1500 varmint

Post autor: SpaceDog »

Benchrest to akurat chyba najdroższa dyscyplina... odpowiednik F1 w samochodach :wink:
a karabin może/powinien wyglądać... tak:

Obrazek

Nie wspominając już o betonowym stole/reście ;)
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: Ultra3000 »

Betonowy stolik mi nie wejdzie do mojego F1, poza tym nawet jakby to przyspieszenie spada o 0,02 sek :) a do Dragstera to ledwie mieszczę ammo...
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2019, 01:34 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: DaimonWawa »

Ultra3000 pisze: 5 strzałów, pierwszy uciekł ale pozostałe 4 to 0.1 MOA
Czyli to nie jest 0.1 MOA ;) strzel 10-20 w serii jak normalnie się wali do tarczy. Taki każdy "pierwszy uciekł" to stracone punkty których już nie odzyskasz
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: meiss »

Czy do Howy pasują bez przeróbek osady od remingtona 700?
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: oryks »

SpaceDog pisze:...
- czy jeśli broń potrafi puścić 3 kulki ze skupieniem 0,3MOA, to dlaczego nie miałaby tego samego zrobić z pozostałymi kulkami?
...
Mogą ale nie muszą. Rozrzut to obszar w jakie trafiają pociski w praktyce zupełnie losowo. Jak w totku, możesz trafić to co chciałeś ale nie ma to wpływu na "losowanie kolejnych strzałów". Kolejne trafienia mogą pojawić się w dowolnym miejscu pola skupienia. Równie dobrze w jednej przestrzelinie jak i po obrzeżach tego pola z jednakowym prawdopodobieństwem.
Im dłuższa seria tym lepiej określony obszar możliwych losowań-trafień.

A tak poza tym to, jak widzę, mamy całkowicie takie samo podejście do sprawy.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: abersfelderami »

meiss pisze:Czy do Howy pasują bez przeróbek osady od remingtona 700?
Nie.
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: meiss »

Ktoś regulował spust śrubą od naciągu sprężyny? Jest efekt, czy nie warto? Nie wiem, czemu amerykanie się spuszczają nad HACT, jak dla mnie wypada gorzej niż X-Mark z Remingtona.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: howa 1500 varmint

Post autor: adnikauto »

Panowie, nie wiem czy wiecie ale taka sytuacja odnosnie karabinu Howa 1500.

Otoz Brownelles oferuje opcje do-it-yourself ... to znaczy sprzedaje tylko lufe z zamkiem i spustem czyli sam system bez osady, wyglada to tak:

Obrazek
The Howa barreled-action chambered in 6.5 mm Creedmoor with flat dark earth Cerakote finish.

Barreled Action: Brownells Exclusive Howa 1500 Short-Action (100-025-716MB) $616.99

Reszte kupujecie Wy, co chcecie i jak chcecie :-D

Obrazek
The completed Howa 1500 bolt-action rifle build.



Specifications:
Model: At-Home Custom Rifle Build
Action: Bolt-Action Rifle
Caliber: 6.5 mm Creedmoor
Barreled Action: Brownells Exclusive Howa 1500 Short-Action (100-025-716MB) $616.99
Action Finish: Flat Dark Earth Cerakote
Receiver: Forged
Bolt: One Piece, Dual Locking Lugs
Barrel: 24" Hammer Forged Heavy Barrel, Threaded
Twist: 1:8 RH
Rifle Grooves: Six
Magazine: Internal with Hinged Floorplate and Mounting Hardware
Capacity: 5+1 Rounds
Trigger: Howa Two-Stage HACT Adjustable, Three-Position Safety
Trigger Pull Weight Range: 2.5 to 3.8 lbs.
Muzzle Threading: 5/8"-24 TPI, Thread Protector Provided
Sights: None
Muzzle Brake: Aero Precision VG6 Lambda PRS65 (APVG100031AR1) $149.99
Scope Base: Warne Howa 1500 Picatiny/Weaver 0 MOA (947-000-515WB) $59.99
Custom Stock Manufacturer: McMillan Fiberglass Stocks
Stock Model: Adjustable Game Warden, Woodland Carbon Ambush Camo $982 (As Configured)
Overall Length: 45.75" with Muzzle Brake
Length of Pull (LOP): 13"
Weight: 9-lbs. 9-ozs. Unloaded, No Optic
Build Package Suggested Retail: $1808.97 (Excluding Shipping, Taxes and Labor)
Optic: Bushnell Tactical XRS II-i 4.5-30X 50 mm (ET46305GI) $3,289.95
Scope Rings: Weaver Tactical 34 mm High 6-Hole Picatinny Rings (99684) $109.95

Wiecej info:
https://www.americanrifleman.org/articl ... paign=0820
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”