Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Moderator: Moderatorzy WBP

Lukio90
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 19:40
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Lukio90 »

Witam.

Mam pewności zagwozdzke. Jestem w trakcie wyrabiania pozwolenia kolekcjonerskiego. Czy po zakupie broni mogę z nią iść na każdą strzelnice i strzelać że znajomymi? Czy muszę mieć jakieś dodatkowe uprawnienia?
Awatar użytkownika
Logos82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 10 października 2016, 18:57
Tematy: 2
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Logos82 »

Potrzebny Ci prowadzący strzelanie.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LWfilip »

Teoretycznie to na strzelnicy możesz wszystko o ile nie zabrania tego regulamin strzelnicy. Tak jak pisze Kolega powyżej, aby "samodzielnie "zajmować się znajomymi powinieneś mieć uprawnienia prowadzącego strzelanie. Należy też powiadomić etatowych instruktorów, że masz uprawnienia i coś tu działasz. Jak pewnie wiesz, na strzelnicy mogą strzelać ludzie bez jakichkolwiek uprawnień, ale pod opieką instruktora. Rób prowadzącego i jeśli to możliwe to i sport. Nie bez znaczenia jest też fakt czy strzelasz w swoim klubie czy gościnnie. Im więcej uprawnień tym lepiej.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LARPAK »

Nieco sprecyzuję to co powyżej napisano:
1. Twoi znajomi nic nie potrzebują.
2. Na strzelnicy musi być prowadzący strzelanie:
a) może to być osoba z obsługi strzelnicy,
b) możesz to być Ty jeżeli masz stosowne uprawnienia.
3. Instruktor - wskazane, aby był, ale deregulacja zawodu instruktora strzelectwa sportowego sprawia, że każdy posiadający wiedzę i doświadczenie może być takim instruktorem (nie ma w rozporządzeniu mowy o tym kto ową wiedzę weryfikuje).

W związku z czym najlepiej i najprościej na początku zanim zrobisz wszelkie inne dodatkowe uprawnienia to na strzelnicę możesz zabrać znajomych i pod okiem instruktora/prowadzącego strzelanie działać sobie ze znajomymi na strzelnicy. Pamiętaj jednak, że na Tobie jako posiadaczu broni ciąży również odpowiedzialność jak i pozostałych użytkownikach, a prowadzący nie bierze całej odpowiedzialności na siebie za czyny pozostałych.
krissu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 179
Rejestracja: 11 lipca 2016, 14:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: krissu »

I lepiej wcześniej zapytaj na strzelnicy czy możesz przyprowadzić znajomych. Strzelnice typowo komercyjne, a przeważnie te kryte, bardzo krzywo patrzą na takie coś.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LWfilip »

E ,no chyba nie tak. Strzelnica komercyjna ( a niewiele jest innych) ma zarabiać. Skoro przyprowadzasz znajomych to muszą z czegoś strzelać? Rozumiem, że cześć kosztów pokrywasz jako zapraszający Ty, ale jeśli zabawa ma być pełna to znajomi też coś kupują. Tak powinno być. Strzelectwo to nie jest tania rozrywka.
Wracając do sedna to skoro pytasz to nie masz uprawnień prowadzącego. Tak wiec rób. A znajomych zapraszaj i niech pokrywają część kosztów.
A żeby nie było, że kombinuję to napiszę, że moi znajomi są świadomi kosztów. Udostępniam im broń i nawet często amunicję. Ale później trzeba iść do kasy albo do domu. Jako członek klubu mam inne ceny bo korzystam z własnej broni wiec zapraszani mają taniej. Mam też uprawnienia prowadzącego więc od początku do końca zajmuję się swoimi gośćmi. Zdaję sobie sprawę, że na innych strzelnicach mogą być inne, surowsze zasady.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Awatar użytkownika
ryjek_krk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: ryjek_krk »

Nie ma znaczenia czy strzelasz sam czy np z kolegą który nie ma pozwolenia.
Aby strzelać na strzelnicy niezbędny jest Prowadzący Strzelanie - może to być ktoś z obsługi strzelnicy, ty sam lub inny użytkownik na osi obok. Bez prowadzącego strzelanie nie możesz strzelać ani ty, ani kolega, ani nikt inny. Na strzelnicy nikomu nie jest potrzebne pozwolenie, instruktor czy inne rzeczy.
Na prowadzącym strzelanie spoczywa odpowiedzialność za za przebieg strzelań, bezpieczeństwo i wpis do książki strzelań. Więc najlepsza sytuacja jak wszyscy maja PS i każdy ogarnia swoją piaskownicę. Ale wcale nie musi tak być.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LWfilip »

A czy ja piszę coś innego??
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2018, 19:15 przez LWfilip, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: flim »

ryjek_krk pisze: Więc najlepsza sytuacja jak wszyscy maja PS i każdy ogarnia swoją piaskownicę. Ale wcale nie musi tak być.
Piaskownica jest jedna :)
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
Awatar użytkownika
heron
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 14 lipca 2016, 10:03
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: heron »

Mi zabrakło jeszcze jednego stwierdzenia - czy znajomi mogę legalnie strzelać z jego broni? Czy tylko z obiektowej?
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: flim »

heron pisze:Mi zabrakło jeszcze jednego stwierdzenia - czy znajomi mogę legalnie strzelać z jego broni? Czy tylko z obiektowej?
Oczywiście że mogą za zgodą posiadacza i pod okiem prowadzącego (który jest tylko jeden).
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: KG92RS »

heron pisze: czy znajomi mogę legalnie strzelać z jego broni? Czy tylko z obiektowej?
Oczywiście, mogą. Na strzelnicy mogą strzelać z każdej broni. A on - na strzelnicy - może każdemu tę broń "udostępnić", czyli "dać postrzelać". Pod nadzorem prowadzącego strzelanie. I "dać postrzelać" to nie to samo, co "użyczyć", gdyby ktoś miał wątpliwości.
Awatar użytkownika
heron
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 14 lipca 2016, 10:03
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: heron »

Tak myślałem.
Pytałem bo niedawno zabrałem żonę na strzelnicę i swoje zabawki, i właściciel oburzony zaczął grozić prokuratorem, że są na to paragrafy. ja ich nie znałem, ale uznałem że jako wieloletni właściciel takiego obiektu wie co robi. Cóż, zapewne komercja...
Viridian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 lipca 2018, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Viridian »

Póki co nie ma prawnego problemu - prowadzący strzelanie załatwia sprawę, oczywiście właściciel strzelnicy może się nie zgodzić, takie jego prawo.
W resortowym projekcie zmian w ubojce jest już mowa o używaniu tylko broni obiektowej.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2018, 13:36 przez Viridian, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LARPAK »

W dobie smartfonów i dostępu do internetu trzeba było gościa poprosić o owe paragrafy i szybko je sprawdzić.
Na 99% by się zamknął.
A jakbyś znał dokładniej ustawę to byś mu powiedział, że sam nie wie na jakiej podstawie prowadzi komercyjne strzelania bo na strzelnicy nie wymaga się pozwolenia na broń i możesz dać postrzelać z Twojej broni każdemu, ważne aby na miejscu był prowadzący strzelanie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”