Zapytanie do ministra MSW

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

C3PO
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Zapytanie do ministra MSW

Post autor: C3PO »

Trzeba śledzić temat
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/Interp ... y=00DDB95D
Zapytanie nr 7705
do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie prac nad ustawą o broni i amunicji

Zgłaszający: Piotr Liroy-Marzec

Data wpływu: 04-07-2018

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie zaniepokojenie środowisk strzeleckich w Polsce wywołał dokument nazwany „projektem nowej ustawy o broni i amunicji”, rozpowszechniany za pośrednictwem Internetu. Jest publikowany w wielu miejscach (m.in. http://gunblog.eu/wp-content/uploads/2018/06/
USTAWAobroniiamunicjidouzytkcywiln.pdf). Nie jest znany autor dokumentu. Zainteresowani twierdzą, że dokument może mieć charakter „wycieku” z ministerstwa. Środowisko obawia się zniszczenia struktur strzelców sportowych oraz kolekcjonerów broni. Należy tę kwestię wyjaśnić.

Istotnie – Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, musi zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/853. Powstaje m.in. System Rejestracji Broni w ramach działań Ministerstwa Cyfryzacji. Wobec tego tworzenie nowego prawa jest logicznie uzasadnione, a obawy opinii społecznej - uzasadnione. Zdziwienie mógłby budzić jednak brak konsultacji tego typu projektu z posiadaczami pozwolenia na broń.

Wobec powyższego, pragnę zapytać:

1. Czy obecnie trwają prace związane z nowelizacją ustawy z dnia 21maja 1999 r. o broni i amunicji?
2. Czy ewentualne prace były lub będą konsultowane ze środowiskami strzeleckimi?
3. Czy ministerstwo może zaprzeczyć lub potwierdzić informacje o wytworzeniu wspomnianego wyżej „projektu”?

Z poważaniem
Piotr Liroy - Marzec
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: azrael88 »

Powyższe jest efektem złożonej przeze mnie prośby w biurze Pana Posła.

Obrazek
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: kuras999 »

A skąd wziąłeś ta liczbę ludzi z pozwoleniami sportowymi i kolekcjonerskim?! Chciałbym żeby tam była tylko pomyłka o jedno zero ale nawet tak dobrze chyba nie ma :651:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: LARPAK »

Trochę przesadził, ale bez przesady, że aż o tyle.
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane ... -2017.html

EDYTA: a do tego dodaj jeszcze pozwolenia wydane przez OŻW.
Z tego co powiedziano mi w WPA Poznań to nie mają oni wglądu do "systemu" ŻW i przy wystąpieniu o UZP muszą wysyłać zapytanie czy rzeczywiście taka osoba posiada pozwolenie na broń palną bo w UoBiA ten dokument wydaje tylko policja.
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2018, 20:39 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: kuras999 »

Z danych, które przedstawiłeś wynika że obecnie jest w Polsce ok 26 tysięcy sportowców i 11 tysięcy kolekcjonerów jakby nie liczyć to jest mniej niż 40 tysięcy i duuużo brakuje do 750 tysięcy. Nie sądzę że żołnierze podnoszą ta statystykę dziesięciokrotnie, bo tylu ich nawet nie ma ;)
Obawialbym się raczej wyniku gorszego bo obecnie kazdy każdy sportowiec to też kolekcjoner więc nie powinno się dodawać tych liczb.
Tu jest artykuł na ten temat
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=521
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2018, 00:34 przez kuras999, łącznie zmieniany 3 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: LARPAK »

Cały ten artykuł opiera się na statystykach policyjnych, do których link Ci podesłałem - wystarczy sobie kliknąć w odpowiednie miejsce, aby zobaczyć wcześniejsze lata.

Oczywiście w piśmie liczba jest "nieco" przesadzona, ale jeżeli odniesiemy ją do ogółu ludzi zainteresowanych strzelectwem w Polsce takich jak członkowie klubów strzeleckich jeszcze bez pozwolenia, młodzi zawodnicy strzelający z broni klubowej, którzy jeszcze nie mogą otrzymać pozwolenia na broń itd. to uzbiera się trochę tego po kraju.

Jedno czego zabrakło mi w tym piśmie skierowanym do posła Liroya to wspomnienie o wyborcach - coś czego u nas się nie robi, a wspomina tylko o grupach interesów czy ogólnie o obywatelach, a trzeba politykom przypominać, że to też ich elektorat do nich się zwraca, a nie tylko ktoś kto chce coś uzyskać. Muszą wiedzieć, że coś mogą stracić lub zyskać = głosy poparcia w następnych wyborach.
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: azrael88 »

Kolego @kuras999 - załóżmy, że popełniłem omyłkę pisarską. Zdarza się :) Tylko, że to nie jest clue tego pisma.
Chodzi o to, że da się zainteresować parlamentarzystów tym co się wydarzy już niebawem, we wrześniu.
Zachęcam do pisania, składania w biurach poselskich podobnych pism, oczywiście już z poprawnymi statystykami i nawiązaniem do faktu, że strzelcy też są wyborcami.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: kuras999 »

Macie rację problemem jest tylko to że strzelcy sportowi i kolekcjonerzy to ledwo ponad 1 promil wyborców. Jakbym był politykiem to raczej zabiegał bym o grupę wyborców, która ma jakiekolwiek znaczenie bo na tych się raczej nie wybiją.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: LARPAK »

Pamiętaj jednak, że takich różnych małych grup jest więcej, a do tego mają oni rodziny i znajomych i nagle z małej grupki robi się już duża grupa, która jednak może nieco namieszać w wyborach różnego szczebla.

EDYTA: wielu tutaj na forum powtarza jak mantrę to co można usłyszeć od 20 lat z okładem - musimy iść małymi krokami, a Ty teraz wyskakujesz ze stwierdzeniem, że małą grupą to się nie będą politycy interesowali - to jak niby te małe kroki mamy zrobić?
Jak niby sprawić, że mamy być wysłuchani i zauważeni?
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2018, 14:04 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: MarcinD »

Kazda grupa interesuje politykow, inaczej nie robiliby objazdow po wioskach w celu zbierania glosow. Eazne, zeby nie byla zbytnio kontrowersyjna...
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: GreenHeart »

MarcinD pisze:Kazda grupa interesuje politykow.... Eazne, zeby nie byla zbytnio kontrowersyjna...
Dokładnie. Dlatego uważam że nie znany swoimi wywodami jakoby broń ratowała życie i służyła podniesieniu obronności, zbytnio wybiega w przyszłość. Bo do tego trzeba by zmienić nie tylko ubojke, a o nią właśnie na razie walczymy. Walka jest O możliwość kontynuowania naszych pasji pomimo zdradzieckiego, kłamliwego i wysłanego z palca stanowiska niewybieralnych urzędników z eurokolhozu a nie wzmocnienie polskiej armii czy wyręczanie nieobywatelskiej policji. Ja po prostu chce mieć spokojne życie z karabinem w mojej szafie i moc rozwijać swoje pasje strzeleckie na strzelnicy. Do obrony domu broni nie potrzebuje a jeśli wojsko kraju nie obroni to ja tym bardziej.
Dlatego trzeba wśród posłów propagowac idee o broni do rekreacji.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: LARPAK »

GreenHeart pisze:Do obrony domu broni nie potrzebuje a jeśli wojsko kraju nie obroni to ja tym bardziej.
Dlatego trzeba wśród posłów propagowac idee o broni do rekreacji.
Nie powinniśmy się zamykać na jeden cel posiadania broni ponieważ zaraz znajdzie się dziesięciu "dziewuli", którzy stwierdzą, że bawić to się można pistoletem na wodę bo taka rekreacja to przy grillu i wódce się skończy tragedią... Co z tego, że nie ma w tym odrobiny prawdy, ale szara masa to przyjmie za fakt.

Na polityków działają liczby - oszczędność w budżecie jeżeli policjanci będą mogli szkolić się za własne pieniądze = mniej ich trzeba będzie wydać na dodatkowe szkolenie.
Obronność państwa wzrasta - Ty może nie obronisz kraju, ale inni dadzą się we znaki przeciwnikowi działając na tyłach. Lepsze to niż poddanie się - są w kraju (to oznacza również polityków) ludzie, którzy są zwolennikami takiego postępowania.
Przykładów czy powodów można by mnożyć, ale nie w tym rzecz tylko w tym, aby pokazać, że jest wiele grup zainteresowania.

To jest m.in. jedno ze stanowisk jakie powinno się prezentować, ale bez zamykania się na inne:
GreenHeart pisze:Ja po prostu chce mieć spokojne życie z karabinem w mojej szafie i moc rozwijać swoje pasje strzeleckie na strzelnicy.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: GreenHeart »

LARPAK pisze: Obronność państwa wzrasta - Ty może nie obronisz kraju, ale inni dadzą się we znaki przeciwnikowi działając na tyłach. Lepsze to niż poddanie się - są w kraju.
Mój dziadek służył w wojsku. Potem w AK. Coś tam o obronie kraju się dowiedziałem i niestety stwierdzam że w odróżnieniu do tamtych czasów, obecnie partyzantkę czekałaby totalna anihilacja, dlatego napisałem że jesli armia kraju nie obroni to ja tym bardziej. Poza tym jak wiadomo większość konfliktów wymierzona jest w cywili więc nie wiem kiedy znaleźć tu czas na obronę kraju kiedy wilki są już poza brama kraju i pukają do mych drzwi :).
Moim zdaniem argumenty o wzroście obronności są raczej słabe. Sam rząd to pokazuje że ma gdzieś cywili. Program strzelnica w każdym mieście=porazka. Dostawa marnej ilości Grotów do Wot. Rozwój cywilnego rynku broni a raczej jego brak. Prawo do obrony z haczykami. Przykładów można mnożyć.
Na polityków działa tylko koryto. Jeśli nie damy im prztyczka w nos podczas wyborów samorządowych to zrobią z nami ci chcą. Wkurza mnie to że o moje hobby muszę walczyć ... Wciąż pomimo 15 lat posiadania broni. Że nie wiem co przyniesie przyszłość gdyż banda oszołomów nagle może zrobić ze mnie wroga publicznego a jak do tej pory byłem, jestem i będę praworządnym obywatelem, jednak prawem zrównują mnie z przestepcami.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: LARPAK »

Zdajesz sobie sprawę, że przez 123 lata zaborów wielu twierdziło tak jak Ty.
Jednakże to wola walki sprawiła, że odzyskaliśmy niepodległość.
Brzmi to może dumnie, butnie czy nad wyraz, ale niestety nie zgodzę się z Tobą, że należy się poddać bo "coś" tam.
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zapytanie do ministra MSW

Post autor: chief-moonshine »

GreenHeart pisze:
MarcinD pisze:Kazda grupa interesuje politykow.... Eazne, zeby nie byla zbytnio kontrowersyjna...
Dokładnie. Dlatego uważam że nie znany swoimi wywodami jakoby broń ratowała życie i służyła podniesieniu obronności, zbytnio wybiega w przyszłość.
Obawiam się kolego GreenHeart że popełniasz tutaj jeden podstawowy błąd - zakładasz że wystarczy nie głosić kontrowersyjnych poglądów żeby nie być kontrowersyjnym. Tymczasem istnieje spora grupa polityków (i niestety głosujących na nich wyborców) dla których samo to zdanie:
GreenHeart pisze: Ja po prostu chce mieć spokojne życie z karabinem w mojej szafie i moc rozwijać swoje pasje strzeleckie na strzelnicy.
powoduje że jesteś mega kontrowersyjny. Oni uważają że bezpiecznie będzie dopiero wtedy kiedy broń będą mieli wyłącznie policjanci, żołnierze i przestępcy, a Twoja chęć uprawiania swoich pasji nie jest dla nich żadnym uzasadnieniem narażania (w ich mniemaniu) ich bezpieczeństwa. W Polsce po PRL ta grupa jest niestety bardzo liczna. Trzeba mozolnie pracować, przekonywać, ale do tego, jak słusznie napisałeś, potrzebna jest nie tylko zmiana ubojki. Niestety dopóki na jednej szali będzie tylko Twoja pasja (czyli dla nich korzyść zerowa), a na drugiej choćby bardzo małe niebezpieczeństwo, zawsze będą przeciw. Nawet jakby w końcu sami przyznali że niebezpieczeństwo jest raczej urojone, to na wszelki wypadek będą woleli zakazać. Dlatego trzeba pokazywać korzyści. Dla jednych korzyścią będzie rozwój sportowy obywateli, dla innych dziczyzna na stole, jeszcze dla innych możliwość obrony rodziny przed przestępcami czy wreszcie wzrost zdolności obronnych kraju o którym pisał LARPAK. Dlatego, jak słusznie zauważył tenże sam przedmówca, powinniśmy grać na wielu fortepianach. Natomiast co do kategorycznych stwierdzeń w rodzaju tego
GreenHeart pisze: w odróżnieniu do tamtych czasów, obecnie partyzantkę czekałaby totalna anihilacja
to byłbym z nimi ostrożny. Jakoś partyzantki w Afganistanie nie mogli zanihilować ani Ruscy ani Amerykanie pomimo wielu lat prób i ogromnej przewagi sprzętowej. Powodzenie wojny partyzanckiej zależy od wielu czynników, ale na pewno jej groźba jest argumentem podbijającym cenę okupacji dla potencjalnego agresora. Dlatego nie lekceważyłbym tego argumentu, bo może do niektórych trafi i może nawet nie jest fałszywy :-) .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”