Beretta BM59 - opinie?

Moderator: Moderatorzy WBP

zibi78
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 14 września 2022, 02:02
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: zibi78 »

Początkowo to był model ze składaną kolbą. Zmieniłem osadę dodatkowo dodając stopkę, usunąłem dwójnóg modyfikując przy tym regulator gazowy by się nie przestawiał (nie zamykał) nieoczekiwanie, dołożyłem bakę i montaż pod optykę (na biegówkę 1-8x). Broń gotowa do polowań zbiorowych. Skupienie 2 moa przy moich lichych umiejętnościach to chyba dobrze.
A tak wygląda moja BM'ka:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1444
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LongTom »

Ładny! Kolba dorabiana, przerabiana?
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: krzychu22lr »

zibi78 pisze: 02 grudnia 2023, 07:52 Broń gotowa do polowań zbiorowych.
Jestem pod wrażeniem nie tylko efektu pracy, ale też tego, że będziesz z tym karabinem "szedł w pole"! Powodzenia!
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
zibi78
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 14 września 2022, 02:02
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: zibi78 »

Dziękuję za miłe słowa. Kolba od wersji "piechotowej" doprowadzona do surowego drewna, następnie traktowana przez 3 miesiące samym olejem tekowym z odrobiną kalafonii (lniany nie sieciuje się - nie twardnieje) - twarda wygląda jak lakierowana, Dorobione moletowanie by lepiej się dłonią trzymało. Montaż pod optykę od Sadlaka z US.
Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: mg schutze »

Też wywaliłem ten paskudny dwójnóg...
20230928_182248.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
jarek_74
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 142
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: jarek_74 »

jarek_74 pisze: 06 października 2023, 23:23 Od dziś w mojej szafie mieszka Włoszka jak poniżej na zdjęciach.
...
Odświeżam temat bo chciałbym dokończyć historię z Włoszką kupioną pod wpływem miłości od pierwszego wejrzenia.
Droga do szczęścia okazała się o wiele dłuższa niż przewidywałem, były momenty zwątpienia, historia zakończyła się happy endem ale po kolei.

Na strzelnicy okazało się, że lufa która „na oko” wyglądała nieźle (widoczne ślady zużycia ale gwint wyraźny) nie nadaje się do niczego poza strzelaniem do blach na odległość do kilkudziesięciu metrów.
Miałem problemy z trafieniem w tarczę TS2 z odległości 100m, po przejściu na 50m trafienia rozkładały się po całej tarczy.
Dla pewności sprawdziłem z trzema rodzajami amunicji, w każdym przypadku efekt był podobny.

Sprzedaż karabinu z taką lufą była mało realna więc pozostało mi pójście do przodu i poszukanie nowej lufy.
Poprosiłem sprzedawcę z Włoch, u którego wcześniej kupiłem inny karabin, o rozpoznanie tematu lufy do Beretty.
Okazało się, że jakiś czas temu na włoskim rynku pojawiła się partia nowych luf do karabinu BM59 ale już nie są dostępne.
Na rynku wtórnym też już nie występują, pewnie ci co kupili wymienili lufy w swoich karabinach albo trzymają na zapas.

Jedyna opcja jaka mi została to zakup karabinu w sklepie na S z północy Polski.
Akurat były na stanie, w wersji ze składaną kolbą, według informacji ze sklepu używane ale z lufami wymienionymi na nowe, cena poniżej 3000 zł.
Po namyśle kupiłem taki karabin z myślą o wymianie lufy u rusznikarza.
Po dostarczeniu karabinu okazało się, że faktycznie jest używany ale „ząb czasu” widać głównie na drewnie, elementy metalowe są w bardzo dobrym stanie, niektóre prawie jak nowe.
I co najważniejsze: lufa jest wymieniona na nową :-D .

Finalnie zamiast wymiany lufy w rusznikarni przełożyłem drewno (osadę i nakładkę lufy) ze starego karabinu na nowo zakupiony.
Wymieniłem też kilka drobnych części, które były w lepszym stanie w karabinie zakupionym jako pierwszy.

Efekt końcowy i wynik na tarczy poniżej. 10 strzałów, 100m, strzelanie „z worka”, amunicja GGG 155gr HPBT.
Jak na wojskowy karabin dla mnie OK.

Obrazek

Obrazek

Dla porównania wynik z mojego „referencyjnego” battle rifle, Steyr StG58, amunicja i warunki strzelania te same.
Mam ten karabin już dłuższy czas, bardzo dobrze mi się z niego strzela.
Karabin jest przystrzelany pod inną amunicję, gdybym go ustawił pod tę ze zdjęcia to pewnie nie wyszedłbym poza dziewiątkę.
Z BM59 taki wynik (pewnie i lepszy) jest możliwy, trzeba tylko potrenować i przyzwyczaić się do broni.

Obrazek

Druga Beretta jest w stanie jak na zdjęciu poniżej, istotne części broni będą zezłomowane, reszta części zostanie w zapasie lub pójdzie na sprzedaż jeżeli znajdą się chętni.
No chyba, że ktoś bardzo będzie chciał to złożę z powrotem i sprzedam w całości :-D .
Albo jeszcze lepiej, sprzedam jako zestaw do samodzielnego montażu :-D :-D :-D .

Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”