Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: SpaceDog »

Ja zapłaciłem za taką osadę 3000zł.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Dzięki za podpowiedź. Oscylowalem właśnie w granicach 3-3.5 tys. Bo taniej to nie ma sensu sprzedawać.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Co niektórzy wymienili rączkę zamka i osłonę zamką w Tikka T3X. Macie namiar na jakiś sklep który wyśle to do Polski?
slawek9
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 lutego 2016, 07:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: slawek9 »

http://international.german-gun-shop.de ... icool.html
Witam.w tym sklepie kupiłem,jest ok.
mr.mmw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 11 marca 2020, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: mr.mmw »

Hej,
po przeczytaniu wielu wątków na tym forum, amerykańskich źródłach itd. planuję zakup takiego oto zestawu:
• Tikka T3x A1 308. WIN 20"/24"
• Vortex Razor II HD 4,5-27x56 FFP 34 mm EBR-7 MRAD
• SPUHR QDP-4616

Pragnę zaznaczyć, że będzie to moja pierwsza jednostka.

BUDŻET
Pytanie czy są jakieś minusy takiego rozwiązania czy może lepiej kupić coś za połowę tego budżetu, zobaczyć jak się sprawdza, jakie mam potrzeby, czego mi brakuje itd. ?
Filozofię w życiu mam raczej taką, że wolę kupić od początku już coś konkretnego zamiast inwestować w półśrodki. Czy w strzelectwie też się to sprawdzi? Tego nie wiem :p
Scenariusze jakie rozważałem:
1) Tikka CTR/Varmint i dokupienie osady Cadexa w przyszłości
2) zestaw na już "typowo myśliwski" typu Browning x-bolt + Meopta, tak żeby zamknąć się z całością w granicach 6-7k i zamówić Sako TRG A1 (czas oczekiwania nie krótszy niż pół roku z tego co słyszałem)
3) karabin za 3-4k, a montaż i luneta z obecnie planowanego zestawu i zamówienie Sako
Obecna propozycja wygląda tak jak wygląda, ponieważ po rozważaniu jednak zakup pierwszego (drugiego) karabinu za 27k wydaje mi się takim trochę "overkillem" ;laughing:
Do tego TRG + Cadex to z tego co się orientuje powinno się zamknąć w okolicach 21k, a amerykańska osada raczej nie będzie gorsza od tej fińskiej :p

POLOWANIE
Przez najbliższe pół roku karabin będzie służył do polowań z zasiadki i z podchodu (z pastorałem, pewnie zdarzą się też sytuacje konieczności strzału z podpórki lub przykucnięcia) oraz treningów na strzelnicy. Łowiska, w których będę polował są mieszane (70% polne, 30% leśne).
Widziałem, że jest tutaj kilku myślących myśliwych i do nich głównie kieruje to pytanie czy taki zestaw się sprawdzi czy może ma jakieś mankamenty, które powinienem rozważyć typu waga, min. krotność lunety itd.?
W przyszłości chcę poszerzyć swoją kolekcję o zestaw typowo do podchodu składający się np. z LMT MWS MLK 16″ SS 5R DMR – .308Win oraz optyki typu Kahles K318i lub NF NX8™ 2.5-20X50 F1, a Tikkę zostawić na zasiadkę oraz taktykę lub jak wszystko pójdzie dobrze podmienić Tikkę na Sako TRG A1.


TAKTYKA
Od przyszłego roku planuje zacząć się przygotowywać pod zawody taktyczne, aby móc z spokojniejszą głową wystartować w kolejnym roku i na własnej skórze się przekonać jak to tak naprawdę wygląda. Wydaje mi się, że zestaw do polowań i taktyki ma wiele wspólnych mianowników i powinien się dobrze sprawdzać w obu sceneriach. Jeśli jest inaczej to proszę o uświadomienie mnie :p

DŁUGOŚĆ LUFY
W zasadzie byłem przekonany co do 20" ze względu na mniejszą wagę, lepszy skład i lepsze możliwości manewrowania z krótszą lufa, tym bardziej biorąc pod uwagę, że planuję korzystać z tłumika wszędzie tam gdzie przepisy na to pozwalają. Jednak spotkałem się z opinią myśliwego z dużym doświadczeniem zarówno w polowaniu jak i ogólnie broni palnej, że do polowania znacznie lepsza byłaby lufa 24" ze względu na uzyskanie większych prędkości, a co za tym idzie większej energii kinetycznej oddawanej w tuszy (oczywiście porównując pociski o tej samej masie...). Przestudiowałem też ten artykuł https://riflebarrels.com/the-ideal-barr ... cal-rifle/
i właśnie zaczynam się skłaniać bardziej w stronę 24". Czy moje obawy co do dłuższej lufy są słuszne czy są one jedynie moim wymysłem wynikającym z brakiem doświadczenia z bronią w łowisku i zarówno do taktyki jak i do polowań lepsza będzie lufa 24" + tłumik?

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Kolega tak namieszał w kwestii polowania i taktyki że powoli zrobiło się to pomieszanie z poplątaniem ale spokojnie można to jakoś odkręcić :).
Do polowania jest osada do polowania a do taktyki jest osada do taktyki i o ile można polować z karabinem taktycznym to już z karabinem myśliwskim nie da się uprawiać taktyki - w obecnych czasach wyścigu sprzętowego.
Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki jest karabin do polowania należałoby dokładnie prześledzić specyfikę terenową, zadania i rodzaj zwierzyny na jaką się poluje. Osady myśliwskie są wręcz stworzone do szybkiego składu i strzałów z wolnej ręki. Są lekkie i wyważone na kolbe by oddać szybki strzał. Lufy myśliwskie do 16 mm na wylocie zmniejszają wagę broni a graniczne 200m do strzału jest dla nich wręcz wymarzone. Bzdurą kompletną jest szukanie prędkości w pociskach myśliwskich w kalibrach myśliwskich, czyli 308, 30-06, 7x64, 6.5x55 SE. Amunicja fabryczna dostarcza wystarczająco dużo energii dla siły obalającej i jedyną rzecza jaka powinna cie interesować to jest dobór pocisku do rodzaju zwierzyny! Polowałem z lufa 16.5" i kładłem jelenie po 95 kg w ogniu ale tylko dlatego że ulokowanie kuli było odpowiednie i dobór odpowiedniego pocisku.
Do polowania brałbym uniwersalny kaliber 308 i sztucer myśliwski. Jakakolwiek Tikka będzie odpowiednia.
Osobiście do polowania mam SAKo 85 308 win Varmint INOX w laminacie z luneta 1-6x24. Prędkośc 160 grain mam obecnie na 917 m/s ale chyba troche przesadziłem :). Jak będzie mi się chciało pojechać do Damiana tpo może skróce sobie lufe do 18".

Do taktyki... Hmmm to już temat rzeka. Zastanów się co ty chcesz dokładnie robić w tej "taktyce", co strzelać, na jaką odległość, czy ammmo fabryczne czy elaborka. Tutaj już prędkości pocisku mają kolosalne znaczenie. Karabin myśliwski ustawisz sobie na 100m i po temacie. A karabin wyborowy musi mieć wszystko na IDEOLO. Tutaj nic nie może zjeżdząć z osi lufy bo kalkulator będzie wariować. Poza tym będziesz potrzebować też sporo sprzętu około taktycznego. Zastanów się jak ma wyglądać twoja ostateczna wizja. Nikt Ci tutaj od razu nie wskaże drogi najlepszej dla ciebie. Pamiętaj tylko że karabiny taktyczne do polowania średnio się nadają z uwagi na gorszy skład, wagę, wyważenie. Najpierw oznacz cel z odległością i zadanie, potem dobierz kaliber i nabój, długośc lufy oraz osade a na końcu pomyśl jaka marka spełni twoje wymagania. A nie, szastasz już modelami broni nie rozkłądając mechanizmu na czynniki pierwsze.

Chcesz łaczyć polowanie i taktyke to poczekaj na SKW 308 z ZMT :) - to by był mój wybór numero uno z lufą 20".
A jak nie masz czasu to bierz semi z górnej pólki w 308 i nie koniecznie musi to być tłok.
mr.mmw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 11 marca 2020, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: mr.mmw »

Dzięki GreenHeart za tak rozbudowana odpowiedź 😃.

Właśnie wychodziłem z założenia, że karabin powinien być bardziej "taktyczny" niż myśliwski stąd osada A1, ale nie ukrywam, że moje preferencje wizualne też za tym stoją.

Z wiedzy, która do tej wyczytałem byłem przekonany, że naszych realiach 308 i juz 16,5" jest w sam raz, a są pewne łowiska, w których nawet 300 BLK z 10" lufa sprawdzi się idealnie. Dlatego byłem zaskoczony opinia, że 24" będzie zdecydowanie lepsze niż 20", ale ciężko było mi się z tym kłócić jako kompletny laik bez doświadczenia.

Co do taktyki to jak sam już zauważyłeś jescze nie wiem co chcę dokładnie tam robić. Na dzień dzisiejszy po prostu podoba mi się ten typ rywalizacji strzeleckiej, do tego doświadczenia i umiejętności zdobyte przy tej okazji mogą pozytywnie wpłynąć na skuteczność w łowisku. W moim rozumowaniu karabin pod "taktykę" dla mnie to taki, który sprawdzi się w większości zadań bez frustracji z mojej strony, ale w żadnym nie będzie najlepszy. W ten sposób sprawdzę co mi się podoba, a co tylko mi się wydaje być fajne. Jak już będę widział co konkretnie "chce robić w tej taktyce" przyjdzie czas na dedykowane rozwiązanie.

Na SKW czekam od pojawienia się wpisu o nim na blogu SpaceDog'a i tak jakoś się nie mogę doczekać 😏. Aczkolwiek myślałem o lufie 16,5". Gdyby nie problemy z dostępnością HK MR308 to właśnie karabinek z Niemiec byłby moim wyborem na teraz. Śledzę wszystkie wątki na forum, w których pojawia się SKW, ale czy może wiadomo coś więcej kiedy pojawi się na rynku i jaka +/- będzie cena?
Jeśli ten zakup byłby realny to na teraz wziąłbym coś typowo myśliwskiego typu Browning x-bolt (Browning głównie ze względu na dystrybucje Knieji na miejscu, + dobre rabaty), ale niestety wiele o tych sztucerach nie ma na tym forum, pytanie dlaczego 😬
Trochę się już wątek łowiecki z tego zrobi, ale jaki typ lunety byś do polecał? Myśliwy ubóstwiaja SFP, dla mnie dobry pierwszy plan wydaje się być znacznie lepszy, chociażby pod kątem szybkiego okreslania odległości do celu. Dobrze gdyby spełniała przepisy zbiorowek to zostanie na przyszłość, nawet jak zmienie karabin.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Z mojego doświadczenia myśliwi kochają SFP bo tradycyjne lunety myśliwskie sprzed 30 lat miały krzyże w pierwszym planie dlatego żeby po przybliżeniu w nocy było widać krzyż na zasadzie kontrastów. Rzadko też krzyż przecinał się na środku z uwagi na powyższe. Głównie z powodu tego że lunety nie miały jeszcze podświetlenia. Pomiary odległości polegały na określania tuszy jelenia w krzyżu na odpowiednim powiekszeniu. Margines błędu wynosił jedynie 50-80 m :) haha. Ale cel myśliwego wynosi nie 3 cm ale 30 cm (komora), więc walili na zasadzie a nóż sie uda.
Kiedy pojawiło się podświetlenie w lunetach krzyże stawały się w końcu cieńsze i lunety nocne zaczynały rozbudowywać się o dodatkowe punkty celownicze które wcześniej zasłaniały światło w celu.
I tak mysliwi powoli zaczeli odchodzic od protoplasty FFP na rzecz czytelnych SFP. Można było brać poprawki na opad i próbować coś tam mierzyć tymi krzyżami. Sytuacja trwała dośc długo aż w końcu sportowcy długodystansowi z zapałem taktycznym nie zaczeli ujawniać światu łowieckiemu zalet FFP i miliradianów zamiast moa. Obecnie nawet największe betony myśliwskie jak Svarowski czy Zeiss zaczynają kombinowac w kierunku FFP i jak to nazywają szumnie bębnów balistycznych :).
Prawda jest taka że to myśliwi powinni przodować w strzelectwie taktycznym a nie sportowcy ale czasy ciemnoty PZŁ, sprawiły, że domena, która powinna być opanowana przez myśliwych została zajęta przez sportowców. Bo któż inny niz myśliwy ma lepsze warunki do trenowania taktyki? Mogą strzelać w terenie i wykorzystywać maskowanie. Oceniać odległość od celu. Przyjmować najróżniejsze postawy strzeleckie. Strzelać statycznie z zasiadki lub dynamicznie z podchodu. A jest tak że tam gdzie sportowcy odnoszą sukcesy to myśliwi nawet nie raczkują.
Odpowiadając na Twoje pytanie jaka luneta jest najlepsza do łowiectwa to odpowiem ze pierwszy plan, czytelny krzyż z podziałkami na opad (niekoniecznie na wiatr). Powiększenie od 2.5 do powiedzmy 12 i obiektyw do 44. 56 bym nie brał pod uwagę dla łowiectwa bo zwiększa masę a w nocy można już spokojnie używać nakładek nokto wiec po co ci do polowania 56? Do taktyki opartej na trafianie w blache to na ostatnim treningu radziłem sobie doskonale na 600m z luneta 1-6x24. Nawet z tak małym obiektywem można spokojnie polować do zmierzchu a strzelanie po nocach bez nokto uważam za głupotę i powinno to być zabronione. Skończyły by się wypadki w stylu "było ciemno i myślałem że to dzik".
mr.mmw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 11 marca 2020, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: mr.mmw »

Sorry za taka zwłokę z odpisaniem, ale natłok firmowych spraw i egzaminy skróciły mój czas na udział w życiu społecznym do minimum. :-/
Dzięki za tak obrazowe opisanie "problemu" zakucia myśliwych na punkcie SFP, teraz mam parę argumentów więcej w dyskusji z nimi i wiem z czego wynika ich światopogląd.
Przeraża mnie tylko to, że tak jak rozmawiałem na kursie z uczestnikami to nikt nie jest zainteresowany poszerzaniem horyzontów, wiedzy na temat strzelectwa, balistyki, optyki, inwestować w szkolenia tylko mur beton każdy marzy o zakupie Zeissa albo Swarovskeigo do tego Blaser R8 :C.
Prawda jest taka że to myśliwi powinni przodować w strzelectwie taktycznym
Jestem dokładnie tego samego zdania i dla mnie naturalnym się wydaje rozwijanie się w taktyce, szkolenia w tym zakresie, bo jako już prawie myśliwy mam ku temu znaczeni lepsze warunki niż jakikolwiek sportowiec. Pozycje, organizację sprzętu, strzał na podniesionym tętnie po większym wysiłku fizycznym, strzał do ruchomych celów, szybkie szacowanie odległości, działanie w ograniczonym oświetleniu to wszystko jest codziennością w łowisku 20 km od domu, a będąc sportowcem trzeba się naprawdę namęczyć, kombinować i ojeździć, żeby takie warunki zasymulować. To pokazuje jak bardzo bez zaplecza, chęciami można przegonić tych, którzy mają wszystko zapewnione.

Wracając do meritum tematu. Średnica obiektywu w zasadzie nie ma dla mnie znaczenia, wybrałem lunetę z 56mm tylko dlatego, że jej pozostałe parametry mi odpowiadają, co do powiększenia to właśnie muszę sobie przećwiczyć na jakim komfortowo będzie mi się strzelało też z tego względu, że mam astygmatyzm (nie wiem czy ma to jakikolwiek wpływ ;laughing: ). x27 wydaje mi się fajne do oceniania zwierzyny z dalszej odległości, w przyszłości oglądania "co ten kozioł ma na łepie" bez tachania ze sobą spotting scope. Najlepiej gdyby min. powiększenie było to x3 (ze względu na zbiorówki), ale z tego co rozpoznałem temat to te warunki spełnia tylko Schmidt & Bender 3-27x56 PM II, a w tych pieniądzach to lepiej wychodzi Vortex i biegówka ;laughing: . W kole nie ma zbiorówek, więc pojawienie się na takiej to będzie jedynie kwestia incydentalna, więc myślę, że sam kolimator na szybki montaż, albo na offsecie (dodatkowe zastosowanie przy dochodzeniu postrzałka) w zupełności wystarczą.

Po przeczytaniu wątku związane z wyposażeniem na Mykitę zastanawiam się nad LMT MWS MLK 16″ SS 5R DMR –.308Win. Tylko znowu przez fanów repetierów jestem straszony jak ciężkie to semi-auto jest w czyszczeniu i "to nie jest strzelnica". Jako były użytkownik HK powiedziałbyś jak często je czyściłeś, ile to mniej więcej czasu zajmowało i czy rzeczywiście taki diabeł straszny jak go malują?

W końcu jestem w stanie Ci odpowiedzieć na pytanie o jakiej taktyce myślę, generalnie nastawiam się na start tylko w LR Mykicie, a jakieś takie inne poboczne zawody traktować jako trening i aklimatyzację do niej. Tylko to dopiero jak będę miał jakieś podstawy, żeby wyciągnąć jak najwięcej wiedzy z startów, a nie denerwować się, bo mi nie idzie i nie wiem kompletnie dlaczego.
po nocach bez nokto uważam za głupotę
Cieszę się, że nie tylko ja "młody, głupi i nic nie wiedzący o polowaniu" mam taką opinię. Nie zamierzam polować nocą bez nokto i to w zasadzie dla mnie zakup nawet ważniejszy niż luneta. Co do tego też mam parę pytań jakie są plusy nakładki od strony obiektywu w porównaniu do celownika, na co zwracać uwagę przy porównaniu itd. ale to możesz mi na priv napisać może, żeby nie robić tutaj takiego bardzo myśliwskiego offtopu, który pewnie mało kogo tutaj może interesować.

Gratuluję startu i zajętego miejsca na Mykicie. :one:
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Niech mnie kolega źle nie zrozumie ale to że napisałem że to myśliwi powinni przodować w strzelectwie taktycznym to tylko czcze mrzonki i absolutna fantazja :).
TO SIĘ NIGDY NIE UDA :)
Po pierwsze dlatego że beton łowiecki ma się dobrze a po drugie dlatego że młodzi myśliwi którzy chcą coś zmienić nie będą mieli okazji. Łowiectwo jakie znamy przestanie istnieć w ciągu 10 lat. To że sportowcy/myśliwi zajmują jakieś tam fajne miejsca na zawodach absolutnie nie świadczy o ich przewadze. Gdyż bardziej rozwijają swoją częśc sportową idąc zgodnie z reżimem treningów sportowych a nie myśliwskich prawideł strzeleckich.
Niech się kolega nie łudzi że podczas polowania nauczy się rzeczy potrzebnych do rywalizacji na Mykicie. Obecnie sport ma swoje własne sposoby na ograniczenia treningu a i strzelania na strzelnicach są coraz bardziej rozbudowane o elementy taktyczne. Tego nie da się nauczyć w lesie. Żeby móc rozmawiać o treningu taktycznym trzeba zebrać ze sobą cały przekrój wszystkich doświadczeń wynikających choćby nawet z treningów w domu na zaawansowanym treningu na strzelnicy kończąc. Moi koledzy myśliwi którzy dobrze strzelają na 100m puszczają w tarcze rocznie jakieś 100 szt amunicji a tyle to ja na jeden trening zabieram (de facto więcej z tego testów balistyki i sprzętu niż treningu ale teraz to się zmieni kiedy mam już w końcu dopracowaną jednostkę). Na osi 100m to ja siedziałem chyba ze 3 lata. Jak zacząłem robić jedną dziurkę 4 strzałami to nadszedł czas na 300 i 600m. No i wyszło że jestem przygotowany na 600-700m ale na 1000 i 1200 już nie trafiłem w cel. Pozycje mam niedopracowane, reżim czasowy nie ogarnięty. Od dwóch lat marzyłem o tym żeby pojechać na strzelnicę i po prostu potrenować a nie wciąz męczyć nowe elaboracje i testować sprzęt który najbardziej mi się sprawdzi. Po tej Mykicie mam już potwierdzenie że moje poszukiwania dobiegły końca. Może nie mam idealnego sprzętu ale w końcu wszystko działa jak należy (usunałem już awarie zacięć). Teraz czas na zdobywanie umiejętności strzeleckich i doposażenie o pierdoły typu cheat card czy dodatkowy kolimator albo wypasiony hamulec. Lepszy pas, lepszy trójnóg ale z karabinem i optyką nie będę kombinował mimo że korci mnie żeby kupić coś jeszcze lepszego. Jesli ktoś nie strzelał jeszcze LR to najlepiej jak nabędzie sobie jakiegoś taniego Varminta na początek i zobaczy o co w tym chodzi. Moim zdaniem Tikka Varmint T3 to idealny wybór. Można potem dokupić osade KRG i będzie super.

Co do czyszczenia semi. Cóż. Ja czyściłem mojego HK bo to lubiłem ale tłokowca można nieco bardziej zaniedbać jeśli trzeba. Moja zasada jest taka. System i zamek mają być idealnie czyste a lufa niekoniecznie. W semi jest jeszcze kwestia bloku gazowego który jak jest uwalony to potrafi zmieniać punkt trafienia poprzez podawanie róznych ciśnień na suwadło. Sprawdziłem to w POFie.
modest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 04 sierpnia 2017, 20:52
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: modest »

" Na osi 100m to ja siedziałem chyba ze 3 lata. Jak zacząłem robić jedną dziurkę 4 strzałami to nadszedł czas na 300 i 600m. No i wyszło że jestem przygotowany na 600-700m ale na 1000 i 1200 już nie trafiłem w cel." - to aż tal źle jest? na razie ogarniam 50 m 22lr :-D :-D
CZ DUO 6,35, CZ 75 9mm, KEVIN ZVI 704 .350 auto, Herbert Schmidt 38 special, SIG p226 9mm, SA vz 58, AR-15 VAR .223
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: GreenHeart »

Na osi 100m wbrew pozorom można siedzieć najdłużej z uwagi na:
- trening róznych postaw strzeleckich
- opanowanie odrzutu
- prace na spuście
- nauke elaboracji
- trening serii strzałów w reżimie czasowym
Co wszystko prowadzi do powtarzalności i wstepnego zgrania sprzętu.
Potem tych rzeczy na dłuższych osiach juz nie robiłem i przeszedłem do zagadnień balistycznych oraz ciut wyższego poziomu elaboracji.
Do tej pory nie strzelałem dalej jak na 800m a przeważnie 300 i 600. Także przekonałem się że zwykłe przygotowanie na oś 1000m wymaga nieco więcej wiedzy niż by się wydawało. Oczywiście można się wstrzelać po którymś tam razie ale żeby rozmawiać o tym że pierwszym czy drugim strzałem trafia się w cel na 1000m to już jest inna para kaloszy :). Teraz cały rok będę siedział na osi 600m aż dojdę do jakiegoś tam poziomu i wtedy zacznę rozglądać się za tysiaczkiem. Moja strategia na Mykite na razie zakłada że lepiej zrobić 12 stagów do 700m dobrze i 13 - ty skopać niż skupiać się na dalekim strzelaniu i nie mieć czasu na udziwnienia w bliższych dystansach :)
mr.mmw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 11 marca 2020, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: mr.mmw »

Absolutnie się z tym nie łudzę 🤣. Jest to społeczność w zasadzie niereformowalna, żyjąca swoim światem. Samo łowiectwo jest jedynie dodatkiem pod kątem przygotowania do taktyki i oczywiście można zasymulować w ramach treningu pewne warunki na zawodach nawet lepiej niż podczas polowania. Ale to tak jak trójboisci czasami biegają, bo jest to element ich planu treningowego mający dać określone korzyści, wcale nie znaczy, że kiedykolwiek będą dobrymi biegaczami.
Na sobie już mogłem się przekonać z jakimi opiniami myśliwych się spotykam w moim kierunku, bo zamierzam polować z LMT 😅. Nieważna jest wytrzymałość, skuteczność, elastyczność jednostki; kluczowe jest to, że nie jest drewniana i wygląda jakbym z armii z nią wyskoczył 🤣. Za te pieniądze przecież mogę kupić super Blasera (który nawet połowy swojej ceny wart nie jest) i Zeissa w drugim planie 🤣.
Od jakich szkoleń warto zacząć? Myślałem nad team99, Spacedogiem (ale to niestety drugi koniec Polski). Książki Jerzego Ejsmonta powoli studiuję, jakieś propozycje kolejnych pozycji do zapoznania się?
Karkolomny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 09 lipca 2017, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: Karkolomny »

mr.mmw pisze: 26 sierpnia 2020, 00:27 Od jakich szkoleń warto zacząć? Myślałem nad team99, Spacedogiem (ale to niestety drugi koniec Polski). Książki Jerzego Ejsmonta powoli studiuję, jakieś propozycje kolejnych pozycji do zapoznania się?
Jeśli myślisz o taktyce to polecam Michał Dudzik i Michał Jaroszyński-Wolfram. https://celowniki.com.pl/pl/szkolenia, https://www.facebook.com/pages/category ... 490575807/
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2020
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka T3X TAC A1 Precision Bolt-Action Rifle

Post autor: Dexter »

Skąd wy wymyślacie te wymagania i oczekiwania wobec myśliwych? Bo poważnie, w łowiectwie musisz trafić cel powiedzmy fi 10cm z maks 200m. Nie wymaga to ani kosmicznego sprzętu ani amunicji ani umiejętności. Dajcie im spokój, myśliwi to nie sportowcy ani nie snajperzy...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”